AERO pisze:
To jest do sprawdzenia w terenie. Można wyk. taką fotografię , biorąc pod uwagę układ dwóch wieżyczek, jako "celownik". Odległość od obiektu, można ustalić prze wykonanie serii zdjęć ,z różnej odległości, tak aby dopasować się do wielkości obiektu szkoły na zdjęciu.
Gdyby fotografujący, przeszedł na lewą stronę tego baraku, prawdopodobnie układ wieżyczek uległby zamianie. Wniosek z tego taki, że obecna ul. Kruszwicka ( ale tylko jej nitka wschodnia jezdni) przecinałaby ten barak , i że fotografujący, tak czy inaczej, stoi tyłem do ul. Dolina \ pl. Poznański.
Z relacji starszych wiem, że teren pod Realem , w 1940 r. był polem, więc silą rzeczy , większość baraków stawiano prawdopodobnie w tym miejscu , bo po stronie szkoły były domy mieszkalne, wyburzone przy rozbudowie pl. Poznańskiego i przejścia pod ul. Kruszwicką. Jak już wspomniałem , baraków było przynajmniej kilka .
Linie poprowadziłem właśnie w ten sposób, że lewa wychodzi z lewego narożnika wieży szkoły i przechodzi przez środek dachu skrzydła (bo to jest skrzydło budynku, a nie wieża) równoległego do Kruszwickiej, prawa natomiast wychodzi z czwartej kolumny okien na prawo od wejścia od strony podwórka i przechodzi przez najbliższy ulicy Kruszwickiej narożnik widocznego na zdjęciu archiwalnym budynku mieszkalnego.
Z wykonaniem zdjęcia z pozycji dawnego fotografa będzie problem, gdyż przed punktem przecięcia linii stoi piętrowy budynek (z tego co pamiętam własność dawnej ATR). Ponadto na terenie podwórka mechanika postawiono salę gimnastyczną, która zasłania bryłę budynku szkoły.