Strona 1 z 1
Plac Piastowski
: środa, 19 lut 2014, 09:07
autor: Hrab
Plac Piastowski – dawniej plac Elżbiety lub Rynek Elżbietański (Elisabeth Markt) był drugim placem publicznym założonym w ramach planowej rozbudowy miasta po Nowym Rynku. Chodzi tu o plany z 1853 roku w związku z budową osiedli przy kolei.
Od stycznia 1884 na placu Elżbiety odbywały się cotygodniowe targi. Służył także jako miejsce parad i uroczystości wojskowych. Może niebawem zmieni się jego wygląd w związku z planem przeniesienia targowiska w pobliże pętli tramwajowej przy Rycerskiej, o ile ten projekt jeszcze żyje.
Re: Plac Piastowski
: środa, 19 lut 2014, 22:08
autor: DawnoTemu
Kilka ciekawych ujęć Placu Piastowskiego

Re: Plac Piastowski
: czwartek, 20 lut 2014, 07:36
autor: BYDZIAK 1958
Jeden z moich kolegów, miłośnik (kiedyś?) starych samochodów, dał mi taką fotkę, na której dawno temu napisał: "Impreza urządzona z okazji dnia dziecka (...) 30 V 1976"
Re: Plac Piastowski
: czwartek, 20 lut 2014, 23:50
autor: kurgan
Warto też dodać, że na placu działała jedna ze starszych bydgoskich stacji benzynowych, ktoś może wie o niej coś więcej?
Re: Plac Piastowski
: piątek, 21 lut 2014, 00:01
autor: Hrab
Tak wygląda miejsce po stacji benzynowej.
Re: Plac Piastowski
: piątek, 21 lut 2014, 00:08
autor: kurgan
To widzę, ze już się rozprawili z nią, jakiś czas temu jeszcze można było ją zobaczyć
Re: Plac Piastowski
: piątek, 21 lut 2014, 08:09
autor: BYDZIAK 1958
^^^ Mi trochę jest jej żal. Z powodów dla mnie praktycznych. Z Piasków jeździło mi się do niej najwygodniej.
Re: Plac Piastowski
: piątek, 21 lut 2014, 17:18
autor: Hrab
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Projekt z 1908 roku, kościół oddany wiernym w 1913 roku. Styl neobarokowy. Do jego budowy przyczyniły się starania Polaków o zgodę na budowę kościoła Św. Trójcy. Zgodę tę wydano w połączeniu z decyzją o budowie kościoła na Placu Piastowskim. Kościół na Elizabethmarkt był przeznaczony dla katolików niemieckich i wybudowano go w 95% ze środków państwowych, a projekt powstał w Berlinie. Natomiast projekt na kościół Św. Trójcy zaginął w pruskich urzędach i Polacy zlecili nowy. Władze zgodziły się na jednoczesną budowę kościołów Św. Trójcy (w tym wypadku ze składek społecznych) i Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby nie antagonizować bydgoszczan, gdyż katolików niemieckich było w całej okolicy tylko 4-6 tysięcy i źle by wyglądało gdyby jedynie im pozwolono zbudować kościół. Ponadto społeczności katolików niemieckich i polskich zawarły porozumienie i współdziałały w sprawie pozwoleń.
Re: Plac Piastowski
: piątek, 21 lut 2014, 17:29
autor: BYDZIAK 1958
Widoczny na zdjęciu kiosk Ruchu, miał nieco szerszą ladę. Na niej stał aparat telefoniczny. Rozmowa kosztowała wtedy 50gr. i nie miała limitu czasu. Jeśli ktoś nie chciał czekać w kolejce na rozmowę, w pobliskiej budce telefonicznej, mógł skorzystać z tego telefonu, płacąc kioskarzowi. W mieście było kilka takich kiosków z telefonem.

Re: Plac Piastowski
: czwartek, 27 lut 2014, 13:20
autor: DawnoTemu
Re: Plac Piastowski
: sobota, 1 mar 2014, 00:50
autor: Hrab
Świetne zdjęcie. Teraz rozumiem gdzie - w miejsce czego - wciśnięto w taki dziwny, ukośny sposób, budynek PRK (peerki), czyli dzisiejszy PIP (czytaj pip)

.
Chodzi o Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych, po likwidacji budynek przejęty przez Państwową Inspekcję Pracy.
Re: Plac Piastowski
: wtorek, 4 mar 2014, 21:07
autor: BYDZIAK 1958
W minioną niedzielę, na placu przed kościołem była manifestacja. Wieczorem oglądałem Zbliżenia, ale jej nie pokazali. A mi się ona nagrała, w czasie jej mijania. Chodziło o uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Re: Plac Piastowski
: niedziela, 16 mar 2014, 20:02
autor: Hrab
Widoczki z targu.
Re: Plac Piastowski
: poniedziałek, 21 kwie 2014, 07:30
autor: BYDZIAK 1958
Jeszcze jedno ujęcie placu sprzed lat.
Re: Plac Piastowski
: poniedziałek, 21 kwie 2014, 16:56
autor: seth
Hrab pisze:Plac Piastowski – dawniej plac Elżbiety lub Rynek Elżbietański (Elisabeth Markt)
Kim była ta Elżbieta, że zasłużyła na plac w centralnej dzielnicy miasta

Re: Plac Piastowski
: poniedziałek, 21 kwie 2014, 21:13
autor: Hrab
Były dwie części tej dzielnicy zaplanowanej w 1853 roku: bliżej dworca; Friedrich Wilhelm Stadt i od placu w stronę Gdańskiej; Elizabeth Stadt. Odpowiednio też nazwa placu i nazwy znanych ulic - dzisiejszych Zygmunta Augusta i Śniadeckich.
A wszystko to na cześć pary ówczesnych władców Prus: króla Fryderyka Wilhelma IV i jego żony Elżbiety Ludwiki Wittelsbach.
Re: Plac Piastowski
: piątek, 16 maja 2014, 08:25
autor: BBiniecki
Budynek z kopułą doczekał się (nareszcie) remontu. Wygląda coraz lepiej. Wcześniej był piekielnie zaniedbany. Swoją drogą orientuje się ktoś co tam się znajdowało, że budynek doczekał się tak ciekawego, jak na okolicę, zwieńczenia? Zastanawia mnie też jedna rzecz. Czy podczas współczesnych renowacji stosuje się zawsze styropianowe ozdoby? Przyuważyłem, że przy wspomnianym remoncie używano właśnie takich materiałów do odbudowania brakujących ozdób.
Re: Plac Piastowski
: niedziela, 1 lut 2015, 00:11
autor: Hrab
Wczoraj budynek z kopułą, po remoncie, wyglądał tak:
Re: Plac Piastowski
: środa, 11 lut 2015, 14:16
autor: krzysztof drozdowski
Jako ciekawostkę mogę dodać, że na placu planowana była budowa koszar dla wojska pruskiego. Skończyło się jednak jedynie na projektach.
Re: Plac Piastowski
: piątek, 15 mar 2019, 18:35
autor: BYDZIAK 1958
Sprawa potoczyła się szybko, - po długim czasie zadzwonił kolega i powiedział, że ma dziś możliwość wejścia na wieżę kościoła, czy chcę też wejść... Oczywiście że chciałem.
Zrobiłem sporo zdjęć. Wypadało by utworzyć nowy temat w dziale kościołów, dotyczący tegoż kościoła. W tym temacie, Placu Piastowskiego, jest ciekawy wpis Hraba z dnia 21 02 2014 z godziny 19.18 ( podaję godzinę, bo jest jeszcze wcześniejszy wpis z tego dnia) Ten jego wpis, świetnie by się nadawał jako pierwszy w nowym temacie kościoła Serca Jezusa. Mam propozycję, aby utworzyć tam ten temat i przenieść tam ten jego wpis. Myślę że nie będzie miał nic przeciw. A potem ja dorzucę ciekawe zdjęcia, głównie wnętrza wieży kościoła.
A tym czasem, zgodnie z tematem placu, widok z wieży kościoła na plac.