Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier zapraszają na cykl pieszych wycieczek po północno – wschodniej części Bydgoszczy p.n. ,,W CIENIU DĘBU NAPOLEONA”
Dąb Napoleona, majestatycznie rozpostarty na zboczu wysoczyzny pomiędzy Czarną i Czerwoną Górą, od wieków był świadkiem toczącej się u jego podnóża historii. Tej wielkiej i tej małej. Widział zarówno szlachetnie urodzonych, książąt, królów i cesarzy, jak również codzienny trud zwykłych ludzi, który z mozołem, dzień po dniu, uprawiali ziemię w dolinie Wisły. Słyszał rozmowy, szepty, lamenty, słowa zachwytu, strofy poezji i dźwięki pieśni w języku polskim, niemieckim, jidysz, niderlandzkim, niekiedy również francuskim i rosyjskim. Jego wysoko rozpostarta korona dostrzegała łodzie, szkuty i tratwy sunące po szeroko rozlanym nurcie Wisły, okute, ciężko załadowane wozy kupców, furmanki chłopów, a w czas wojny przemarsze wrogich wojsk z południa na północ, ze wschodu na zachód, zawsze niosące śmierć i zniszczenie. Ze zdumieniem widział upadek średniowiecznego systemu feudalnego i narodziny współczesnego świata, w którym chłopi przestali odrabiać pańszczyznę, zaś maszyny i pojazdy mechaniczne wyparły pracę koni.
Tak, Dąb widział wiele. Teraz swoją mądrość chce przekazać WAM …
Pierwsza z wycieczek nosi nazwę ,,
OD JERUZALEM I EDENU PO CZARCIĄ GÓRĘ”. Wyruszymy w urozmaiconą geograficznie i przyrodniczo trasę, obejmującą obszar trzech mikroregionów: Przełomu Doliny Wisły, Zbocza Fordońskiego i Wysoczyzny Osielskiej. Historycznie będą to zaś tereny dawnych wsi Miedzyń (niem. Miedzin, Wilhelmshöhe), Zofin (niem. Sophienthal), Mariampol (niem. Marienfelde), Czarnówko (niem. Czarnowke). Po drodze czekać na nas będzie szereg niezwykłych miejsc, jak również zdarzeń z burzliwej przeszłości tej części obecnej Bydgoszczy. Poznamy miejsca, gdzie onegdaj znajdowały się karczmy (w tym tytułowa Jeruzalem), młyny wodne, cmentarze, cegielnie oraz nieistniejące już cieki wodne. Dowiemy się o przebiegu niemieckiej pozycji obronnej z 1914 r., odnajdując w terenie relikty okopów i stanowisk artylerii. Na koniec wejdziemy na Czarną Górę, zwaną również Łysą Górą lub Czarcią Górą, gdzie onegdaj odbywały się sabaty Czarownic. Z jej szczytu podziwiać będziemy panoramę Fordonu i pięknie rysujące się zakole Wisły. Uchylimy również rąbka pradawnej magicznej wiedzy.
UWAGA I: Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo: grochowski@o2.pl). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia Organizatora UWAGA II: Rajd ma dopisek ,,WYCIECZKA POSZERZONA”. Znaczy to tyle, że w miejscu dawnych karczm będziemy raczyli się piwem (oczywiście bezalkoholowym). Chętni do kultywowania tradycji w miejscu w historycznego wyszynku proszeni są o przyniesienie własnego trunku (rzecz jasna bezalkoholowego)
TERMIN: sobota, 10.09.2022 r., godzina 9.00
START: Nowy Fordon, Rondo Czterech Ewangelistów (skrzyżowanie ul. Wyzwolenia, Orląt Lwowskich, Ostomeckiej)
TRASA: Zofin, Mariampol, Czarnówko, Mały i Wielki Miedzyń
DYSTANS: 13,00 km
OBIEKTY WYCIECZKI:
1. Karczma Jeruzalem
2. Wieś Zofin
3. Młyn Paradyż
4. Wieś Marianpol
5. Cegielnia Czarnówko
6. Niemiecka linia obronna z 1914 roku – odcinek Czarnówko
7. Cmentarz ewangelicki Czarnówko
8. Wieś Czarnówko
9. Wieś Mały Miedzyń
10. Niemiecka linia obronna z 1914 roku – odcinek Miedzyń
11. Łysa Góra (Czarna Góra)
12. Wieś Wielki Miedzyń
13. Dąb Napoleona
14. Czerwona Góra
15. Rajska Struga
16. Karczma Ritzkera
Osoby biorące udział w imprezie zobowiązane są do zapoznania się z regulaminem:
viewtopic.php?f=55&t=2242