Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest sobota, 31 lip 2021, 16:51

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 22 maja 2017, 18:31 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Cytuj:
pracownicy "remontujący" pierwszą linię NGL pod potrzeby trasy turystycznej po godzinach pracy na tym samym sprzęcie kradli złom z drugiej linii


Było odwrotnie. Znaczy się pierwsza linia to ta starsza, nie zaadoptowana na muzeum (i całe szczęście), a druga linia produkcyjna to właśnie aktualne eksplozeum.
Pamiętam te "zamknięte" wycieczki, zwłaszcza z grupami rekonstrukcyjnymi.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 maja 2017, 18:48 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 14 maja 2017, 22:14
Posty: 10
Hey,

myślę, że taka akcja jak ,Bydgoszcz za zamnkiętymi drzwiami" to wspiały pomysł tylko szkoda, że już nie istnieje.

Co do wynoszenia i rozkradania to wczoraj wracałem na rowerze z terenu DAG drogą ,,Edmuna Matuszewskiego" i po prawej stronie tuż przed ciągiem długich i niskich budynków około godz. 20.10 jakich trzech panów ze sprzętem wchodziło na teren między budynkami i na pewno nie chcieli naprawiać zabytków, wchodzili na ten plac gdzie pnie po drzewach są wyciągnięte na powierzchnie a zaraz za tym jest kompleks bydynków i droga wewnętrzna. Cały teren jest niedaleko bydynku siedziby BPPT.
Ciekawe czy szefowie tych Panów nic nie wiedzą na ten temat?
Rozumiem, że jest ciężko ale czy można pozwolić aby po DAG zostało kilka budynków w Exploseum?
Dla mnie w ogole stworzenie BPPT na terenie o ogromnym znaczeniu historycznym jest wielkim nieporozumieniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 maja 2017, 19:41 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi.
Piszesz:
Cytuj:
około godz. 20.10 jakich trzech panów ze sprzętem wchodziło na teren między budynkami

Co było dziwnego w tych "panach"? Z jakim sprzętem szli? Wchodzili na zamknięty teren? Ogrodzony? Naświetl trochę bardziej, bo nie bardzo wiadomo co chcesz opisać.

PS. Wiesz co to Strefa "Ś" ? Gdzie znajdują się dawne laboratoria?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 maja 2017, 19:56 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 14 maja 2017, 22:14
Posty: 10
Niestety nie wiem co to Strefa ,,Ś" i tam nie byłem.

Co do tych panów to wchodzili na nieogrodzony teren, ale ze sprzętem bydowlanym pewnie aby wykraść jakieś cenne rzeczy metal/kable i inne.

Wchodzą w miejscu zaznaczonym na żółto.


Załączniki:
2205Unbenannt.jpg
2205Unbenannt.jpg [ 57.56 KiB | Przeglądany 4656 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 maja 2017, 21:47 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Nadal nie rozumiem skąd takie podejrzenia co do tych ludzi.
To tereny ogólnie dostępne, a kraść już nie ma co.

Zachęcam do zapoznania się jak najszybciej z historią D.A.G. Fabrik Bromberg chociażby zakupując i przeczytać wspominaną książkę.

Ps. Tydzień temu wysłałem Ci wiadomość prywatną. Zaproponowałem przejażdżkę rowerami po D.A.G. Wiadomość pozostała bez odpowiedzi.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 maja 2017, 21:32 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 14 maja 2017, 22:14
Posty: 10
Graphite a w takim razie Twoim zdaniem to co ci Panowie będą tam niby robić?

Tak dostałem i przeczytałęm Twoją prywatną widomość i na pewno z niej skorzystam. Także spokojnie.

Odnośnie DAG to muszę przyznać, że patrząc na zdjęcia z 2013 lub 2012 to wiadać, bardzo duże różnice w porónaniu do stanu faktycznego. Chociażby widać, że wszędzie są położone tory kolejowe lub inne rzeczy, po których obecnie nie ma żadnych śladów. Dla mnie najgorsze jest to, że wiele rzeczy przetrwało 70, 80 lat, a teraz przez ostanie 5 bardzo dużo zostało usuniętych, zniszczonych, rozbrojonych, odkręconych lub bezpowrotnie wyburzonych.
Obawiam się, że jeśli nic się nie zmieni to za kolejne 5 lat niezostanie poza Exploseum nic co przypominałoby o dawnej fabryce broni DAG.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 maja 2017, 11:43 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 449
Przykro mi tomicat, ale nie da się chronić wszystkiego. Teren dawnego D.A.G. jest zbyt rozległy, by nawet marzyć o wypracowaniu sensowej formy ochrony. Najważniejsze jest stworzenie kompleksowej dokumentacji istniejącej substancji zabytkowej i wybranie kluczowych obiektów do ochrony. Pamiętam obszar Zachemu z 2003 roku, kiedy razem z Jarkiem zaczynaliśmy prace dokumentacyjne. To już 14 lat. W tym roku przypada 10 rocznica pierwszej interaktywnej imprezy na strefie NGL. Patrząc z perspektywy czasu nie waham się powiedzieć, że zrealizowane przez Nas (by wymienić chociażby aktywnych na forum Jarka, Wichurę, GrapHita) widowisko historyczne ocaliło od zniszczenia całą strefę NGL – Betrieb. Gdyby nie spektakularny sukces imprezy, podzieliłoby ono smutny los setek wyburzonych już budynków dawnych zakładów D.A.G.
Pozwolę sobie umieścić mój tekst na temat owego widowiska. Niech popłyną wspomnienia, wielu z Nas właśnie wtedy zakochało się w tym fragmencie historii Bydgoszczy:

Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami. Zanin powstało Exploseum

W czerwcu 2007 roku, w ramach organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy cyklu ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”, na terenie ówczesnych Zakładów Chemicznych ,,Zachem S.A” odbyło się widowisko historyczne ,,NGL – BETRIEB. PODZIEMNA ZBROJOWNIA III RZESZY”. Widowisko niezwykłe, przynajmniej z kilku ważkich powodów. Po pierwsze – odbyło się w zamkniętej części zakładu, do której wstępu, bez specjalnej przepustki, nie mieli nawet pracownicy ,,Zachemu”. Przygotowanie tu imprezy historycznej wymagało pokonania szeregu trudności organizacyjnych, technicznych i formalno-prawnych. Po drugie – widowisko odbyło się na terenie dawnej strefy produkcyjnej NGL - Betrieb, wchodzącej w skład niemieckich zakładów zbrojeniowych DAG - Fabrik Bromberg. W czasie II wojny światowej produkowano tu niezwykle silny materiał wybuchowy – nitroglicerynę. Kompleks został opuszczony w styczniu 1945 roku; w ciągu kilku następnych miesięcy wszystkie znajdujące się tu urządzenia oraz infrastruktura zostały zdemontowane i wywiezione do Związku Radzieckiego. W strefie NGL nie wznowiono już produkcji, a budynki zachowały swoją pierwotną, nieskażoną przebudowami formę. Czas stanął tu w 1945 roku – na ścianach można było zobaczyć oryginalne niemieckie napisy technologiczny, inskrypcje angielskich jeńców wojennych, tudzież liczne malunki pozostawione przez radzieckich ,,zdobywców”. Po trzecie wreszcie, było to jedno z pierwszych, zrealizowanych w Bydgoszczy widowisk historycznych, z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, zabytkowych pojazdów oraz multimediów.
Widowisko ,,NGL–BETRIEB. PODZIEMNA ZBROJOWNIA III RZESZY” miało miejsce 6 czerwca 2007 roku. Organizatorami było Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Urząd Miasta w Bydgoszczy, Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” oraz pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Celem widowiska było promocja strefy NGL – BETRIEB, poprzez ukazanie Bydgoszczanom jego olbrzymiego, szczelnie dotąd skrywanego potencjału turystycznego.
Punkt zbiórki turystów znajdował się przy bramie wjazdowej ,,Zachemu”, przy ul. Wojska Polskiego 65, skąd przewożeni byli zabytkowym autobusem na teren strefy. Tu, po krótkim marszu, zwiedzający wraz przewodnikami zostali przejęci przez patrol żołnierzy ,,Werhmachtu” (studenci germanistyki UKW). Pod ich eskortą grupa dotarła do budynku przygotowania produkcji (nr 1133), gdzie żołnierze złożyli raport swojemu dowódcy. Chwilę później zdumiona grupa była świadkiem inspekcji zakładu, przeprowadzonej przez Wernera von Brauna – twórcy niemieckiej broni rakietowej.
Po zwiedzeniu obiektu, turyści, w dalszym ciągu konwojowani przez ,,niemieckich” żołnierzy, udali się do budynku nitratora (nr 1137). W jego potężnych, blisko trzymetrowej grubości ścianach, odbywał się niezwykle niebezpieczny proces nitracji.
Dalej, podziemnym tunelem, nastąpił przemarsz w kierunku budynku denitracji (nr 1115). Po kilkudziesięciu metrach grupa została zaskoczona przez alarm przeciwlotniczy – zawyły syreny, a z oddali dał się słyszeć narastający z każdą chwilą warkot nadlatujących samolotów. Żołnierze nakazali zatrzymanie kolumny i wygaszenie latarek. Wkrótce rozległy się odgłosy detonacji, a ze stropu tunelu posypały się bryły ziemi i betonu. Po odwołaniu alarmu grupa ponownie ruszyła w kierunku budynku denitracji.
Po dojściu do celu przewodnicy omówili konstrukcję obiektu oraz zachodzący tu proces denitracji, tj. oczyszczania kwasów odpadkowych. Stąd, tym samym podziemnym tunelem, schodząc w międzyczasie po drabince poręczowej, turyści przeszli do niewielkiego budynku końcowego oczyszczania.
Po zwiedzeniu obiektu, tunel poprowadził do najbardziej niezwykłego budynku na strefie NGL. Był to budynek stabilizacji (nr 1141), który z racji swojej specyficznej konstrukcji nazywany był przez Niemców ,,gwiazdą”. Dalej, podziemnym tunelem, turyści przeszli do obiektu żelatynizacji (nr 1153). Z racji ogromu konstrukcji, dla potrzeb widowiska udostępniono jedynie 1/3 budynku.
Po zejściu na parter budynku, odkrytym taśmociągiem zwiedzający udali się w kierunku magazynu. Tu, niespodziewanie, zza węgła wyszli dwaj radzieccy żołnierze uzbrojeni w pepesze. Całą grupę przejęli teraz Rosjanie, po czym poprowadzili ją w kierunku pomieszczeń magazynowych, gdzie znajdowało się obozowisko radzieckich sołdatów. Warunki frontowe: pod ścianą rozrzucona słoma, obok puste skrzynki, beczki, narzędzia. Na jednej ze skrzynek leżały karty, słonina i kilka butelek bimbru. Inne, puste już butelki spoczywały w kącie pomieszczenia. Na ścianach wisiały radzieckie plakaty propagandowe oraz portrety Stalina. Pod oknem stało radio, z którego przez cały czas płynęły radzieckie pieśni wojskowe.
W pomieszczeniach magazynowych na szczególną uwagę zasługiwały znajdujące się na ścianach liczne napisy rosyjskie i angielskie, o zróżnicowanej formie i treści. Po pamiątkowych zdjęciach z żołnierzami, turyści przeszli na pobliską drogę, gdzie czekał już autobus.
W trakcie całodniowej imprezy, przez teren NGL – Betrieb oprowadzono 5 grup, liczących po około 30 osób. Monumentalne budynki oraz stworzona przez nas historyczna otoczka wywarły na zwiedzających niewątpliwie ogromne wrażenie. Dało się to odczuć w rozmowach oraz licznych komentarzach w internecie. Słowem – sukces. Dwa miesiące później, dostrzegając olbrzymi potencjał turystyczny strefy NGL – Betrieb, Urząd Miasta Bydgoszczy przekazał cały kompleks w zarząd Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Po pozyskaniu środków unijnych, rozpoczęły się tu prace adaptacyjne w ramach projektu Exploseum. Otwarcie skansenu architektury przemysłowej i podziemnej trasy turystycznej na terenie strefy NGL nastąpiło w lipcu 2011 roku. W chwili obecnej jest to jedna z największych atrakcji turystycznych naszego regionu.
Patrząc z perspektywy czasu nie waham się powiedzieć, że zrealizowane przez nas w 2007 roku widowisko historyczne ocaliło od zniszczenia całą strefę NGL – Betrieb. Gdyby nie spektakularny sukces imprezy, podzieliłoby ono smutny los setek wyburzonych już budynków dawnych zakładów DAG.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 maja 2017, 20:59 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Dziękujemy Robercie za ten post.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 maja 2017, 08:20 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 2 lip 2014, 22:02
Posty: 33
Robert Grochowski pisze:
Teren dawnego D.A.G. jest zbyt rozległy, by nawet marzyć o wypracowaniu sensowej formy ochrony.


Teren dawnego DAG jest na tyle rozległy, że krąg walcarek mógł zostać pozostawiony w stanie ruiny trwałej. Bez zagospodarowania i bez specjalnej ochrony - ale nie zburzony.
Jakie, jako praktyk, widzisz przeszkody do takiego zachowania obiektów? Jakie argumenty przemawiają ZA wyburzeniem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 maja 2017, 10:28 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 449
Przyjacielu, w którym miejscu napisałem, że jestem ZA wyburzeniem kręgu walcarek? Od lat walczę o zachowanie spuścizny po DAG, tak jak wielu obecnych na tym forum. O argumenty za wyburzeniem proszę się zwrócić do zarządu Parku Przemysłowego, oni to bowiem od lat prą do zniszczenia wszystkich reliktów.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 maja 2017, 18:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5281
Lokalizacja: Bydgoszcz
Od 2005 roku, BSMZ „BUNKIER” organizowało zwiedzanie budynków oraz podziemnych tuneli na NGLu. Pomimo trudności z dostaniem się na teren jeszcze wtedy Zachemu udało się nawiązać współpracę z dyrekcją Zachemu oraz wydziałami UM i uzyskać zgodę na poruszanie się po terenie wydziału NGL. Dzięki temu mogliśmy wprowadzać chętnych na zwiedzanie w niewielkich grupach(ze względów bezpieczeństwa max. 30 osób). Oprowadzaliśmy między innymi gości z Niemiec, Holandii, Honorowego Konsula Niemiec w Bydgoszczy, dyrektorów Miejskich Pracowni Urbanistycznych z całej Polski, studentów Uniwersytetu Le Mirail w Tuluzie, redakcję Gazety Pomorskiej(cykl artykułów o D.A.G), ekipę TVBydgoszcz(reportaż „Śladami człowieka”), Radio PiK, Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji z Torunia, Stowarzyszenie Bastion z Inowrocławia, The Trackers of Fortifications z Wronek, pracowników ZCh Zachem oraz ich rodziny(dzień chemika), Nadleśnictwo Bydgoszcz(Hubertus), zespół KAZAN(teledysk „Fabryka amfy”) oraz inne organizacje i osoby, które wyraziły chęć zobaczenia pozostałości po wydziale, na którym produkowano nitroglicerynę. Przez dwa lata było to kilkaset osób.

W czerwcu 2007 Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków BUNKIER oraz TMMB zorganizowało widowisko historyczne pt: „NGL-Betrieb – podziemna zbrojownia III Rzeszy” Autorami pomysłu oraz scenariusza byli Jarosław Butkiewicz i Robert Grochowski.

Niestety to nie to ostatnie widowisko przyczyniło się do zainteresowania tym tematem miasta. Już w 2006 roku BSMZ pozyskało przychylnych sponsorów na utworzenie podziemnej trasy turystycznej, UM też miał dać pieniądze(200 tys.), ale poszły na pomnik konia z królem. Cały czas trwała papierkowa spychologia między wydziałami UM. Na oficjalne pismo BSMZ o przekazanie terenu, dziwnym trafem w ciągu tygodnia zdecydowano na przekazanie tego terenu MO. Konserwator w ten sposób pozbył się „problemu”. Człowiek poświęca swój czas, wypruwa flaki w walce z urzędasami, a tu taka niespodzianka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 maja 2017, 21:54 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Jeszcze raz dziękuję w imieniu stowarzyszenia użytkownikowi Robert oraz Bunkier za powyższe wpisy i dotychczasową współpracę.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 maja 2017, 21:57 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 14 maja 2017, 22:14
Posty: 10
dzięki za informacje Robercie.
uważam, że ,,NGL – BETRIEB. PODZIEMNA ZBROJOWNIA III RZESZY” to widowisko to wspaniały pomysł.
Czy nie można zrobić kontynuacji tych widowisk lub zorganizować podobnych imprez, tak aby popularyzować tereny dawnego DAG Fabrik obecnie?

@bunkier-czy oddanie sprawy do MO zamyka dalsze działania? może należy uderzyć do samorządu województwa który finansuje dzialalność muzeów okręgowych lub do muzeum narodowego lub muzem 2 wojny światowej w Gdańsku lub do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które sprawuje bezpośredni nadzór nad Muzeum Okręgowym?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 29 maja 2017, 16:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5281
Lokalizacja: Bydgoszcz
tomicat pisze:
dzięki za informacje Robercie.
uważam, że ,,NGL – BETRIEB. PODZIEMNA ZBROJOWNIA III RZESZY” to widowisko to wspaniały pomysł.
Czy nie można zrobić kontynuacji tych widowisk lub zorganizować podobnych imprez, tak aby popularyzować tereny dawnego DAG Fabrik obecnie?


Teraz są "widowiskowe" exploniedziele.
Jakie tereny po D.A.G.? Pustynię czy blaszaki?
Niestety ok. 95% budynków po D.A.G. została już wyburzona.


tomicat pisze:
@bunkier-czy oddanie sprawy do MO zamyka dalsze działania? może należy uderzyć do samorządu województwa który finansuje dzialalność muzeów okręgowych lub do muzeum narodowego lub muzem 2 wojny światowej w Gdańsku lub do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które sprawuje bezpośredni nadzór nad Muzeum Okręgowym?


Oczywiście, można wszędzie uderzyć. Powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 31 maja 2017, 20:33 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 14 maja 2017, 22:14
Posty: 10
@bunkier

Myślę, że warto o te pozostałe 5% budynków również walczyć niż powiedzieć, że nie warto...


Ja również Wam życzę powodzenia w dalszej działalności.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 lip 2017, 11:59 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 27 lip 2017, 11:22
Posty: 4
Podepnę się pod ten temat. Czy ktoś wie, gdzie znajduje się ten budynek i czy w ogóle jeszcze istnieje?

Załącznik:
strefa-produkcji-prochu-magazyn_male.jpg
strefa-produkcji-prochu-magazyn_male.jpg [ 181.9 KiB | Przeglądany 4334 razy ]

Jeżeli jest to obiekt ze strefy produkcji prochu, to podejrzewam, że już nie istnieje - ten teren został w znacznej mierze zagospodarowany przez BPPT. Do czego prowadzi widoczne z prawej strony wejście? To jakiś podziemny korytarz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 sie 2017, 19:22 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1124
Lokalizacja: B-szcz
Donnie pisze:
Do czego prowadzi widoczne z prawej strony wejście? To jakiś podziemny korytarz?


Niestety, zawiodę Cię, ale ten "tunel" nie prowadzi do żadnych podziemi ciągnących się do Berlina, albo chociaż do gazowni. To po prostu przejście na drugą stronę wału, który pełnił funkcję ochroną w razie, gdyby doszło w którymś z budynków do jakiejś eksplozji. Cały budynek otoczony był wałami, więc ten tunel to zwykłe przejście (zazwyczaj były dwa takie) na zewnątrz. Może ktoś bardziej obeznany w temacie dopisze coś więcej ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 5 sie 2017, 22:19 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Podobny ( może to ten) obiekt zaadaptowany na potrzeby firmy. Na drugiej fotce widoczne resztki przejścia w obwałowaniu.


Załączniki:
P8050715a.jpg
P8050715a.jpg [ 181.9 KiB | Przeglądany 4273 razy ]
P8050718a.jpg
P8050718a.jpg [ 195.56 KiB | Przeglądany 4273 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 7 sie 2017, 22:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5281
Lokalizacja: Bydgoszcz
Donnie pisze:
Podepnę się pod ten temat. Czy ktoś wie, gdzie znajduje się ten budynek i czy w ogóle jeszcze istnieje


Ten magazyn był w miejscu pod nr 1.

monter1951 pisze:
Podobny(może to ten) obiekt zaadaptowany na potrzeby firmy.


Budynki były identyczne, na potrzeby firmy zostały "zaadaptowane" po swojemu :):) Ten ze zdjęcia to nr 2.


Załączniki:
Plac.jpg
Plac.jpg [ 147.17 KiB | Przeglądany 4228 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 sie 2017, 17:34 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1124
Lokalizacja: B-szcz
Nie jestem pewien czy to te same budynki (ale niezawodny Bunkier z pewnością to potwierdzi lub nie ;) ), ale tutaj są zdjęcia sprzed ok. 10 lat. Tak to wówczas się prezentowało... Może zdjęcia nie są najszczęśliwsze, ale zawsze są...


Załączniki:
Komentarz: Widok z wału ochronnego. Widać maskowanie na dachu
DAG1.jpg
DAG1.jpg [ 134.86 KiB | Przeglądany 4200 razy ]
Komentarz: Tunel, który wcale nie prowadzi pod ziemię ;)
DAG2.jpg
DAG2.jpg [ 131.09 KiB | Przeglądany 4200 razy ]
Komentarz: Widok z jednego tunelu w drugi
DAG3.jpg
DAG3.jpg [ 125.69 KiB | Przeglądany 4200 razy ]
Komentarz: Niestety nie mam zdjęć ze środka. Nawet nie pamiętam czy tam wówczas wchodziliśmy :(
DAG4.jpg
DAG4.jpg [ 111.21 KiB | Przeglądany 4200 razy ]
Komentarz: Z tego co pamiętam to te tunele były lekko skośne by rażenie po ewentualnym wybuchu nie wydostało się na zewnątrz
DAG5.jpg
DAG5.jpg [ 70.42 KiB | Przeglądany 4200 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group