7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GrapHite
BSMZ Bunkier
Posty: 6984
Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Kontakt:

7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA

Post autor: GrapHite »

7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA
20-23.10.2010, Teatr Polski w Bydgoszczy

Obrazek

KOLEJNA odsłona Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA niesie ze sobą nową jakość. Postanowiliśmy bowiem wzbogacić program o nowe elementy.

Festiwal CAMERA OBSCURA powstał w 2004 roku jako pierwsza ogólnoeuropejska impreza poświęcona promocji reportażu jako samodzielnej i coraz popularniejszej audiowizualnej formy artystycznej, z pogranicza dziennikarstwa i filmu dokumentalnego. Najważniejszymi punktami festiwalu są konkursy, w których autorzy najlepszych reportaży rywalizują o Nagrodę GRAND PRIX im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 3000,- EURO, Nagrodę Specjalną Jury o wartości 1.500,- EURO oraz honorowe wyróżnienia w kategoriach: reportaż śledczy, reportaż społeczny, reportaż radiowy. Nagrody najlepszym reportażystom przyzna jak co roku międzynarodowe jury, w skład którego wejdą m. in.: Anne Nivat z Francji, Roel Simons z Holandii, Marian Chiriac z Rumunii oraz Jacek Bławut.

Materiały zakwalifikowane zostały do konkursów festiwalowych na podstawie zgłoszeń nadesłanych przez reportażystów i dokumentalistów pracujących dla największych stacji telewizyjnych z Europy i Polski.

W tym roku program Festiwalu skupiony zostanie wokół roli korespondenta wojennego oraz idei dziennikarstwa obywatelskiego.

Opisując losy sąsiada, relacjonując wypadek drogowy, czy krwawy konflikt zawsze są świadkami wydarzeń - dziennikarze, reporterzy, dokumentaliści. Patrzymy na świat ich oczami. A oni? Są najbliżej wielkich tego świata, ale też ocierają się o ludzi małych i skromnych. Często żyją na krawędzi, próbując odnaleźć dystans i pogodzić się z tym, co widzieli. Przemoc, egzekucje, strzelaniny, segregacja rasowa to ich dzień powszedni. Muszą pomieścić w sobie to wszystko, czego my nie mamy odwagi zobaczyć. Tegoroczny 7. Festiwal CAMERA OBSCURA dedykowany jest zwłaszcza korespondentom wojennym, którzy giną nie tylko od kul i bomb…

W programie oprócz pokazów reportaży z całego świata, seansów filmów dokumentalnych i fabularnych oraz prezentacji artystycznych form radiowych liczne imprezy towarzyszące: spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty, wystawy, akcje uliczne oraz koncerty. Specjalny program przygotowaliśmy także wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bydgoszczy – zapraszamy do Cafe Pianola już na tydzień przed Festiwalem.

Festiwal poprzedzą także warsztaty i realizacja polskiej edycji ogólnoświatowego, interaktywnego projektu dokumentalnego pt. EYE LOVE U (realizacja przez cały tydzień, od poniedziałku 18.10. do niedzieli, 24.10.2010) z udziałem młodych mieszkańców Bydgoszczy, którzy jednocześnie będą uczestnikami specjalnych filmowych warsztatów. Celem projektu jest utworzenie globalnej kolekcji „love messages”. Z tysięcy małych filmów, w których ludzie wyznają sobie miłość, powstaje interaktywny film o miłości, „rozpisany” na wiele głosów. W internetowej mozaice komunikatów miłosnych z różnych części świata każdy uczestnik będzie mógł odnaleźć swoje wyznanie i wysłać je adresatowi lub adresatce swoich uczuć. Tym sposobem ukochana osoba dowie się, co chcieliśmy jej przekazać. Wiedząc, jak skomplikowanym uczuciem jest miłość, EYE LOVE U chce dowiedzieć się, jak można deklarować swoje uczucia i czym w takim razie jest to, o czym mówią, myślą, piszą i śpiewają niemal wszyscy.

Reagując na zmiany jakie zachodzą współcześnie w standardach uprawiania zawodu dziennikarza, w tym roku postanowiliśmy dodatkowo położyć nacisk na nowe media i dziennikarstwo obywatelskie. Przygotowaliśmy konkurs PANASONIC YOUNG INVENTIONS kierowany do twórców nieprofesjonalnych, obejmujący trzy kategorie: I – reportaż, dokument filmowy, fotokast, II – reportaż radiowy, artystyczna forma radiowa, III – animacja. Osobną pozycję w programie konkursu PANASONIC YOUNG INVENTIONS stanowić będzie prezentacja realizacji powstałych pod opieką Macieja Cuske i Marcina Sautera w ramach warsztatów Bydgoskiej Kroniki Filmowej.

W celu promocji edukacyjnych działań o profilu medialnym, skierowanych do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, do współpracy przy Festiwalu zaprosiliśmy Fundację Nowe Media z Warszawy. Nasi goście zaprezentują przed publicznością festiwalową i specjalnie na tę okazję zaproszonymi grupami uczniów wraz z nauczycielami, realizowane przez Fundację NOWE MEDIA programy i projekty z zakresu edukacji medialnej. Zgłoszenia grup przyjmujemy do 15 października 2010 roku telefonicznie 52 5670703 lub na e-mail: art-house@o2.pl.

Na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA 2010 zaprasza organizator wydarzenia – Fundacja ART-HOUSE. Impreza realizowana jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Bydgoszczy i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerami Festiwalu są: Centrum Kultury Medialnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Teatr Polski im. H. Konieczki, Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Polskie Radio PiK, Fundacja NOWE MEDIA, Panasonic Europe GmbH Oddział w Polsce, YAMA – autoryzowany dealer Nissana, Hotel BRDA, KRESKA, Dom Mody DRUKARNIA, LubiszTo!


----------------------------------------------------------------------------------

Byłem na poprzednich edycjach i będę też na tej. Świetne reportaże - naprawdę polecam!
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown
Awatar użytkownika
Edelweiss
brak
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 9 lip 2010, 07:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: 7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA

Post autor: Edelweiss »

GrapHite pisze:Byłem na poprzednich edycjach i będę też na tej. Świetne reportaże - naprawdę polecam!
Potwierdzam - bardzo fajna impreza. Niektóre reportaże na długo utkwiły mi w pamięci. Na stronie http://www.cameraobscura.pl/pl/index.php?id=97 jest już do pobrania szczegółowy program festiwalu.
- Na, und du wirst jetzt nicht mehr weinen?
- Nein. Nie mehr. Das Vaterland braucht wieder eiserne Menschen.
Awatar użytkownika
GrapHite
BSMZ Bunkier
Posty: 6984
Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Kontakt:

Re: 7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA

Post autor: GrapHite »

w tym roku jeszcze ciekawiej, bo będzie bardziej wojennie :twisted:

ps. pamietam w tv jakiś czas temu (w odcinkach) był reportaż "Korespondent Wojenny"
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown
Awatar użytkownika
GrapHite
BSMZ Bunkier
Posty: 6984
Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Kontakt:

Re: 7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA

Post autor: GrapHite »

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie - panel dyskusyjny z udziałem m.in. laureata prestiżowej nagrody dla korespondentów wojennych Prix Scam - Jose Antonio Guardioli; reporterki i pisarki, autorki wielu książek na temat wojny, laureatki Nagrody Albert-Londres - Anne Nivat; specjalnego wysłannika rumuńskich mediów podczas wojny w dawnej Jugosławii (1994-95), korespondenta Sieci Dziennikarstwa Śledczego na Bałkanach, Profesora Nadzwyczajnego Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Masowej na Uniwersytecie w Bukareszcie – Mariana Chiriaca; korespondentki TVP w Moskwie, autorki cyklu reportaży Szerokie Tory, laureatki Gold Plaque na festiwalu programów telewizyjnych The Chicago International Television Awards - Barbary Włodarczyk.

Wśród pokazywanych reportaży i filmów dokumentalnych na Festiwalu Camera Obscura 2010 prezentowane są opowieści, których akcja dzieje się nie tylko w Polsce, ale też w wielu zakątkach naszego globu. Będzie można zobaczyć m.in. opowieść o dziennikarstwie, które jest dobrym narzędziem w złych czasach - światowy raport o korespondentach specjalnych wszystkich kontynentów „DAMNED JOB” Jose-Antonio Guardioli oraz chyba najbardziej przejmujący dokument o ludobójstwie w Ruandzie „SHAKE HANDS WITH THE DEVIL”, a następnie wziąć udział w niezwykłym spotkaniu – międzynarodowym panelu dyskusyjnym o tym samym tytule, poświęconym roli korespondenta wojennego. Jest wiele gatunków dziennikarzy. Prawie tak wiele jak namiętności, które wyzwala ta praca. Niektórzy z nich określani są przez kraj, w którym ten zawód jest praktykowany, przez media, w których pracują, dostępną technologię albo warunki pracy. Są też tacy, których reporter John Lee Anderson definiuje jako dziennikarzy ”Błysku z Misją” – profesjonalistów, którzy swoją pracą prowadzą swoistą krucjatę. To oni żyją w niebezpieczeństwie 24 godziny na dobę. Zaproszeni goście podejmą próbę stworzenia portretu czy fresku dziennikarstwa w skrajnych warunkach, który mógłby posłużyć jako przykład dla tych, którzy wierzą, że uczciwe opowiadanie historii może pomóc udoskonalić rzeczywistość, nawet za cenę ryzykowania własnego życia.
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość