Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

Szwedzi
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=77&t=8886
Strona 1 z 1

Autor:  Mac [ wtorek, 5 lut 2019, 10:07 ]
Tytuł:  Szwedzi

Karol X Gustaw byl w Bydgoszczy?

Cytuj:
The difficulties of Charles X in Poland are believed to have caused him to receive the tidings of the Danish declaration of war on 1 June 1657 with extreme satisfaction. He had learnt from Torstensson that Denmark was most vulnerable if attacked from the south, and he attacked Denmark with a velocity which paralysed resistance. At the end of June 1657, at the head of 8,000 seasoned veterans, he broke up from Bromberg (Bydgoszcz) south of Pomerania and reached the borders of Holstein on 18 July.Cytuj:
Uważa się, że trudności Karola X w Polsce spowodowały, że z ogromną satysfakcją otrzymał on wiadomość o duńskiej deklaracji wojennej 1 czerwca 1657 roku. Nauczył się od Torstenssona, że ​​Dania jest najbardziej bezbronna, jeśli zostanie zaatakowana od południa, i zaatakował Danię z prędkością, która sparaliżowała opór. Pod koniec czerwca 1657 r. Na czele ośmiu tysięcy doświadczonych weteranów, zerwano z Bromberg (Bydgoszcz) na południe od Pomorza i 18 lipca dotarł do granic Holsztynu.


Załączniki:
wojnapolnocna.jpg
wojnapolnocna.jpg [ 58.43 KiB | Przeglądany 3376 razy ]

Autor:  BYDZIAK 1958 [ wtorek, 5 lut 2019, 14:41 ]
Tytuł:  Re: Szwedzi

Najczęściej przy temacie 'potopu szwedzkiego', przychodzi smutna refleksja, że to przez tą wojnę, chyba najgorszą w dziejach dla miasta, z trudem i niemal od 'zera', rodziła się w długim bólu, przez kolejne niemal trzy wieki, nowa Bydgoszcz.

Poniżej przytoczę pewien cytat. Mowa w nim o leżącym w gruzach mieście.
Czy było wtedy w Polsce, jakieś inne miasto, (było tu ok 5 tys ludności), które też zostało niemal całkowicie przez Szwedów zburzone? I tu też można zadać jeszcze jedno pytanie. Znane mi opisy tamtego okresu, (pewnie za mało szukałem ?), podają, że było kilka bitew o miasto, które parokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Można założyć, że w czasie nich, 'naoczni świadkowie' stracili życie... Czy są znane wam jakieś 'relacje', opisujące bardziej szczegółowo te niszczące miasto bitwy o Bydgoszcz?

Załączniki:
gruzy.JPG
gruzy.JPG [ 14.15 KiB | Przeglądany 3367 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/