Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

Kolegiata pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=71&t=8001
Strona 1 z 1

Autor:  wichura [ niedziela, 8 maja 2016, 13:51 ]
Tytuł:  Kolegiata pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie

W którym polskim mieście i na jakim budynku (pełną nazwę proszę ;) ) zobaczymy figurkę z taką minką? Mam nadzieję, że ta zagadka sprawi Wam trochę trudności. Choć znam Wasze możliwości :mrgreen:

Załączniki:
główka.jpg
główka.jpg [ 127.14 KiB | Przeglądany 2828 razy ]

Autor:  szesnasty [ niedziela, 8 maja 2016, 16:37 ]
Tytuł:  Re: Smutny panzczecinskim ).

Kolegiata pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie ( do niedawna Stargardzie Szczecińskim ).

Autor:  wichura [ niedziela, 8 maja 2016, 20:22 ]
Tytuł:  Brawo!

Jestem zszokowany... Dobra robota, Szestasty! :1 Po takim detalu tak odległą świątynię we wcale nie najczęściej odwiedzanym przez turystów mieście rozpoznać tak szybko? WOW, łał, ojej :)
Tak, to stargardzka kolegiata. Kościół, który architektonicznie w zasadzie wyprzedził swoją epokę i na którym wzorowano się budując późniejsze świątynie także poza terytorium obecnej Polski. Jeden z większych polskich kościołów. Tak, k`woli formalności jeszcze maszkaron ze zdjęcia znajduje się na zewnętrznej części kaplicy na pierwszym planie kolejnego zdjęcia.

Załączniki:
stargard1.jpg
stargard1.jpg [ 155.76 KiB | Przeglądany 2804 razy ]
Komentarz: widok z przeciwnej strony kościoła
stargard2.jpg
stargard2.jpg [ 102.05 KiB | Przeglądany 2804 razy ]

Autor:  szesnasty [ niedziela, 8 maja 2016, 23:23 ]
Tytuł:  Re: Brawo!

Stargard zauroczył mnie swoimi zabytkami.
Dzięki niemu zakochałem się w historii sztuki.

Pierwszej miłości nie zapomina się :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabytki_w_Stargardzie

Autor:  wichura [ poniedziałek, 9 maja 2016, 04:00 ]
Tytuł:  Re: Brawo!

Stargard ma piękne zabytki. Starówka byłaby cudowna, gdyby nie to, co dotknęło niemal wszystkie miasta na ziemiach odzyskanych - nie odbudowywano staromiejskich kamienic, a w samym środku miasta na miejscach zniszczonych budynków walono bloczki. Tak jest też w Kołobrzegu, Lwówku Śląskim, Szczecinku, Kostrzynie... Długo można tę listę jeszcze pociągnąć :(
Wracając do Stargardu to uważam jednak, że jest zdecydowanie atrakcyjniejszy od sąsiedniego Szczecina. Tylko "turyści" kierują się modą i klimatem, a nie urokiem :( Największe w kraju planty z XIX -wiecznym tunelem pod nimi, dom z bramą wodną, długie mury miejskie (niestety z lukami) z wysoką Morze Czerwone no i oczywiście zaprezentowana na zdjęciu kolegiata są warte spędzenia tam kilku godzin.
Choć przyznaję, że jak byłem tam w grudniu (czyli wybitnie nie turystycznym okresie) to bardzo sympatyczny pan z informacji turystycznej był wybitnie zaskoczony tym, że w sobotę zajrzał do miasta turysta :D Jednak wbrew powszechnej słabej rozpoznawalności miasta polecam zatrzymać się kiedyś po drodze choć na godzinkę - dwie. Tym bardziej, że i koleją mamy dobry dojazd i miasto jest po drodze drogowej na zachodnie wybrzeże albo do Niemiec.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/