Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

Rewolucja listopadowa (1918 r.) w Bydgoszczy
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=63&t=8541
Strona 1 z 1

Autor:  sewi90 [ piątek, 3 lis 2017, 10:13 ]
Tytuł:  Rewolucja listopadowa (1918 r.) w Bydgoszczy

Witam wszystkich :)

Niedługo zbliżają się obchody Święta Niepodległości. Dla Bydgoszczy jednak jest to rocznica innych wydarzeń - powstania ogniska rewolucji listopadowej. 10 listopada 1918 roku w Bydgoszczy zbuntowali się żołnierze z garnizonu przy ul. Gdańskiej. "Rewolucjoniści" wyszli na ulicę Gdańską i ruszyli, pochodem, w kierunku centrum. Powstała Rada Żołnierska, do rewolucji zaczęli przyłączać się robotnicy.

Wiemy, gdzie doszło do pierwszych wydarzeń i jak wyglądały pierwsze dni Rewolucji w skali Niemiec. Wiemy także, jakie były jej skutki wobec Powstania Wielkopolskiego. Jednak jak potoczyły się jej losy dalej? Chodzi mi o kwestie, jak skończyła się rewolucja?

Czy w Bydgoszczy doszło do jakichś walk mających stłumić ognisko rewolucyjne i rozwiązać Radę Robotniczo-Żołnierską, czy też wygasła ona samodzielnie po demobilizacji kolejnych żołnierzy, przybyciu do miasta kolejnych oddziałów i wzroście udziału Grenzschutzu?

Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje i źródła.

P.S. Jeżeli w złym miejscu założyłem wątek, to przepraszam i proszę o przeniesienie.

Autor:  Mac [ poniedziałek, 13 lis 2017, 15:00 ]
Tytuł:  Re: Rewolucja listopadowa (1918 r.) w Bydgoszczy

W ksiazce "Der Todeskampf der Ostmark 1918/19. Die Geschichte eines Grenzschutzbataillons" pisza tylko ze zolnierze ktorzy przybywali do Bydgoszczy byli witani przez "rewolucjonistow" slowami "oficerowie nie sa juz potrzebni, wiec nie nalezy im salutowac. Zamiast pruskiej kokardy na czapce miala byc noszona czerwona"
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=168036

Byl zamach na komendanta garnizonu, ale juz pod koniec listopada powstala "Ohotnicza Sluzba Bezpieczenstwa", no a w styczniu Freikorpsy: Grenzschutz-Bataillon III, Emila Justa i Ochotnicza dywizja marynarki - wschód, Hansa Parsenowa oraz batalion kolejarzy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grenzschu ... (Bydgoszcz)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Freiwilli ... vision_Ost


Hans Parsenow
Johann Friedrich Alexander Otto Parsenow (ur. 23 września 1894 r. W Berlinie, 15 maja 1965 r. W Heidelbergu) był niemieckim oficerem marynarki wojennej, ostatnio kapitanem fregaty w II wojnie światowej.

W pierwszej wojnie światowej Parsenow służył najpierw w "XIV Seewehrabteilung Jever", a następnie na okrecie SMS Posen. Od listopada 1914 r. do września 1916 r. był oficerem wachtowym przy 13. flotylli łodzi torpedowych, z którą brał udział w bitwie pod Skagerrakiem. Następnie służył na SMS Ostfriesland i od stycznia 1918 do końca wojny na SMS Turyngii.
W styczniu 1919 r. założył ok. 100-osobowy Freikorps.
Podczas drugiej wojny światowej Parsenow był pierw w sztabie komendata portu w Le Havre, a później w sztabie komendanta morskiego w Seine/Somme. Potem był komendatem morskim na Wyspach Normandzkich. Potem byl oficerem sztabowym admirala dowodzacego Wybrzezem Kanału.

Załączniki:
Hans Parsenow.jpg
Hans Parsenow.jpg [ 50.77 KiB | Przeglądany 1934 razy ]

Autor:  sewi90 [ wtorek, 14 lis 2017, 18:46 ]
Tytuł:  Re: Rewolucja listopadowa (1918 r.) w Bydgoszczy

Czyli muszę szukać dalej... Niemniej jednak, dzięki wielkie za odzew!

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/