Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 10:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 17 cze 2013, 22:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jeszcze raz pomnik ze Zbrachlina - Szlak bojowy I Armii WP


Załączniki:
Zbrachlin.jpg
Zbrachlin.jpg [ 213.86 KiB | Przeglądany 4789 razy ]
Zbrachlin1.jpg
Zbrachlin1.jpg [ 235.48 KiB | Przeglądany 4789 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 lis 2016, 19:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W Serocku znajdował się pomnik mający związek z walkami w 1945 roku. W tym rejonie walczyła Armia Czerwona, ale też I Armia WP.
Pomnik rozebrano w ubiegłym roku przy udziale miejscowych strażaków na podstawie uchwały gminy.
Znalazłem jedynie ślady w Googlach.

https://www.google.pl/maps/@53.3565533, ... 312!8i6656

Niestety nie wiem za wiele na temat tego pomnika, ani nie mam zdjęć. Czy była tam jakaś tablica? Może coś uda się znaleźć?
Polegli tu żołnierze zostali ekshumowani i pochowaniu Pruszczu Gdańskim. Gdzie leżeli w Serocku zanim to nastąpiło?
Na cmentarzu w Pruszczu spoczywają żołnierze radzieccy ekshumowani m.in. z następujących miejsc – z Serocka 93:
Bagniewek -1
Bagniewo - 1
Brzeźno - 7
Bruchniewo - 3
Dworzysko -2
Gołuszyce - 26
Grabówko - 7
Jania Góra -55
Kozielec - 31
Lipienica-55
Lubania-Lipiny - 27
Luszkowo - 72
Luszkówko - 20
Łaszewo -10
Łowin-5
Łowinek-23
Małe Łąkie-5
Niewieścin-18
Nowy Jasiniec-1
Pruszcz Pomorski - 179
Serock-93
Stary Jasiniec - 20
Stążki -2
Sucha-60
Szewienek-5
Szewno-31
Świekatowo-38
Topolno-3
Tuszyny-43
Wałdowo-89
Zalesie Królewskie-40
Zawada -12
Zbrachlin-2
Gruczno,Kosowo, Mały Piechanów, Niedźwiedź, Parlin, Pruszcz-Bagienica, Topolinek, Wielki Konopat-182


Załączniki:
Serock pomnik.PNG
Serock pomnik.PNG [ 166.82 KiB | Przeglądany 3070 razy ]
pomnik serock 2cv.PNG
pomnik serock 2cv.PNG [ 189.95 KiB | Przeglądany 3070 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 10 gru 2016, 08:37 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 20:33
Posty: 165
Hrab ciekawy temat. Przejeżdżałem obok tego miejsca jakieś 3 miesiące temu. Widziałem znak mówiący o Miejscu Pamięci Narodowej, obszedłem kościół dookoła i nic nie znalazłem, więc pojechałem dalej. W tym tygodniu przejeżdżałem jeszcze raz. Po MPN nie ma śladu, jest za to... plac zabaw (zaraz obok jest przedszkole). Teraz pytanie: czy ma ktoś zdjęcia lub informacje co to było za miejsce i w jakich okolicznościach zniknęło?


Załączniki:
Plac Zabaw Serock.jpg
Plac Zabaw Serock.jpg [ 178.29 KiB | Przeglądany 3011 razy ]
MPN Serock.jpg
MPN Serock.jpg [ 134.46 KiB | Przeglądany 3011 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 10 gru 2016, 22:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Osobiście pamiętam ten pomnik i widziałem zdjęcia z rozbiórki na Facebooku, gdzie chwalił się tym jeden z wykonujących rozbiórkę strażaków. Niestety było to dobry rok temu i trudno to obecnie wytropić. Sam nie zrobiłem zdjęć. Czasem warto myśleć perspektywicznie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 gru 2016, 18:44 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Cytuj:
Polegli tu żołnierze zostali ekshumowani i pochowaniu Pruszczu Gdańskim. Gdzie leżeli w Serocku zanim to nastąpiło?
Na cmentarzu w Pruszczu spoczywają żołnierze radzieccy ekshumowani m.in. z następujących miejsc – z Serocka 93


W obu zdaniach chodzi o Pruszcz Gdański czy w drugim zdaniu mowa o Pruszczu Pomorskim? Bo ta lista tyczy się cmentarza w Pruszczu ale tym pomorskim :-/

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 gru 2016, 20:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Masz rację. Chodzi o Pruszcz Pomorski. W Pruszczu Gdańskim też jest cmentarz wojenny, gdzie chowano żołnierzy radzieckich, ale ci z tej okolicy leżą na cmentarzu w Pruszczu Pomorskim. Jest on na forum, ale zdjęcia w większości przepadły viewtopic.php?f=41&t=2335


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 gru 2016, 12:10 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Miejsce pamięci w Serocku rozebrano zgodnie z prawem za zgodą wszelkich zainteresowanych instytucji. Obelisk odsłonięto w 1973 r., miał on upamiętniać naszych żołnierzy-jeńców zamordowanych przez Niemców na polach pod Serockiem we wrześniu 1939 r. Zamordowani żołnierze i kolejarze prowadzeni przez Niemców spod Chojnic spoczywają w mogile zbiorowej na cmentarzu w Serocku.
Postacie na obelisku były stylizowane na żołnierzy okresu po 1945 r., część oglądających obiekt myślała, że chodzi o upamiętnienie żołnierzy sowieckich. Brak było odpowiedniego napisu pamiątkowego. Niegdyś sąsiedni budynek był siedzibą władz gminy, obecnie jest to przedszkole i obelisk przeszkadzał w zagospodarowaniu terenu. Wraz z rozbiórką powstały plany wzniesienia nowego upamiętnienia.
W Pruszczu (Pomorskim) usytuowany jest cmentarz żołnierzy sowieckich na fragmencie cmentarza ewangelickiego, w okresie powojennym umieszczono tam również mogiłę zbiorową naszych żołnierzy z 1939 r., których szczątki odnaleziono podczas prac budowlanych. Na cmentarzu parafialnym w Pruszczu również jest mogiła naszych żołnierzy z 1939 r.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 26 gru 2016, 20:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Bardzo cenne i ciekawe informacje. Wiedza i świadomość na temat rozbiórki pomnika, w tym tych co go rozbierali, wskazują na to, że rozliczono się w ten sposób z sowieckim okupantem. Tymczasem zniszczono pamięć o obrońcach wrześniowych z Armii "Pomorze", którym hitlerowcy zgotowali tragiczny los podczas postoju w czasie konwojowania.
To trochę tak jakby rozebrać pomnik upamiętniający wrześniową potyczkę pod Stronnem i niczego nie postawić w zamian.
W miejscu pomnika w Serocku miała być podobno tablica pamiątkowa. Został tylko kawałek blachy wskazujący dawne miejsce pamięci.
Myślę, że władze gminy mają jednak świadomość co to był za pomnik i tylko chwilowo zapomniały o tym co należy zrobić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 26 gru 2016, 21:16 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Hrab pisze:
Tymczasem zniszczono pamięć o obrońcach wrześniowych z Armii "Pomorze", którym hitlerowcy zgotowali tragiczny los podczas postoju w czasie konwojowania.

Ale w Serocku jest przecież pomnik poświęcony temu wydarzeniu - po co go dublować?
3 post na tej stronie:
viewtopic.php?f=39&t=399&start=20


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 gru 2016, 18:35 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Rozebrany obelisk z Serocka miał się do pamięci o naszych żołnierzach Września 1939 r. jak pięść do nosa. W żaden sposób nie symbolizował tego co powinien. Widziałem wizualizację nowego upamiętnienia, czy powstanie tak jak deklarowała gmina - pożyjemy, zobaczymy. Wójt jest chyba emerytowanym wojskowym i sprawiał wrażenie zainteresowanego tematem.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 30 gru 2016, 07:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Sytuacja groteskowa. Dobry temat na sztukę Mrożka. Oczywiście masz rację, że pomnik nie przystawał swą wymową do wydarzenia jakie upamiętniał. Jednak dziwnym jest ten brak świadomości nawet miejscowych ludzi na temat jego przeznaczenia i mylne przekonanie, że chodziło o 1945 rok. W każdym razie ważnym jest by to obiecane nowe upamiętnienie powstało. Nawet gdyby pomnik rzeczywiście dotyczył 1945 roku, to tablica upamiętniająca poległych powinna być ustawiona. Obawiam się, czy nie zakończy się to wszystko zdjęciem oznaczenia miejsca pamięci ze słupka przy chodniku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group