Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier zapraszają na trzeci rajd w ramach ,,TRYLOGII ZIELONEJ PUSZCZY - Z NURTEM ZIELONEJ RZEKI ”
Ostatnia z wycieczek zaprowadzi Nas do zachodniej części Puszczy Bydgoskiej, gdzie w urozmaiconym geograficznie i przyrodniczo terenie swoje wody nieśpiesznie toczy Zielona Rzeka – Noteć.
Po drodze czekać nas będzie szereg niezwykłych miejsc, jak również zdarzeń z burzliwej przeszłości Puszczy Bydgoskiej. Dowiemy się zatem o pierwotnym przebiegu koryta Noteci, pruskich zmaganiach z jej kapryśnym nurtem w XVIII/XIX w., a później ujarzmieniem Zielonej Rzeki i budowie Kanału Górnonoteckiego w 2. poł. XIX w. Poznamy lokalizację, topografię i historię wsi Brzoza, Wałownica, Olimpin, Antoniewo, Smolno, Targowisko, Lubionka, Kobylarnia, Mochyłek. Zatrzymamy się w miejscach, gdzie onegdaj znajdowały się karczmy, szkoły i cmentarze. Tak jak na dwóch poprzednich wycieczkach, omówimy przebieg działań bojowych we wrześniu 1939 roku. Dowiemy się o przebiegu ,,leśnej” linii obronnej, rozciągającej się od Solca Kujawskiego, poprzez Emilianowo, Piecki, Brzozę do Łabiszyna. W dniach 5 – 6 września 1939 roku, po wycofaniu się z Przedmościa Bydgoskiego, pozycję obronną obsadziły jednostki Armii Pomorze, ze składu 15 i 15 DP. Jej zachodnią część, od jeziora Jezuickiego do Łabiszyna, zajął 62 Pułk Piechoty Wielkopolskiej z Bydgoszczy, który 6 września 1939 roku walczył i zatrzymał tu nacierające jednostki Wehrmachtu. W miejscu walk wysłuchamy relacji Żołnierzy Września. Cofniemy się w czasie do 1919 roku, kiedy to w trakcie Powstania Wielkopolskiego zabagniony rejon doliny Noteci stanowił obszar długotrwałych, zaciętych walk. Odnajdziemy w terenie relikty umocnień drewniano – ziemnych niemieckiego Grenzschutzu, gdzie z pożółkłych kart relacji i wspomnień przemówią do Nas uczestnicy zmagań. W drodze powrotnej zobaczymy tajemniczy kamienny krąg, ukryty w lasach Nowego Smolna, nad Notecią zaś piękny pałacyk myśliwski rodziny Skórzewskich.
TRASA RAJDU: stacja kolejowa Brzoza, Wałownica, Olimpin, Nowe Dąbie, Antoniewo, Smolno, Kobylarnia, Targowisko, Mochyłek, przystanek Kolejowy Chmielniki Bydgoskie
TERMIN: niedziela 28.08.2022
ZBIÓRKA: stacja kolejowa Brzoza
GODZINA WYMARSZU: 7:20
DŁUGOŚĆ TRASY: około 24,5 km
ZAKOŃCZENIE MARSZU: przystanek kolejowy Chmielniki
Możliwości dojazdu na miejsce zbiórki:
1. PKP: (odjazd pociągu z poszczególnych stacji) Bydgoszcz Wschód 6:48, Leśna 6:53, Główna 7:02, Błonie 7:09 (o 7:19 w Brzozie)
2. PKS: 6:25 z dworca autobusowego (o 6:44 w Brzozie)
3. Linia podmiejska 99: 6.15 z Placu Kościeleckich, 6:20 z Ronda Kujawskiego (o 6:33 w Brzozie)
Obiekty:
1. Brzoza. Pomnik Powstańców Wielkopolskich
2. Brzoza. Historia wsi
3. Wałownica. Historia wsi
4. Wałownica. Cmentarz ewangelicki
5. Olimpin – Panoniewo. Umocnienia z 1919 roku
6. Olimpin. Cmentarz ewangelicki
7. Olimpin. Historia wsi. Walki w 1939 roku
8. Kanał Górnonotecki
9. Frydrychowo. Śluza nr IV
10. Antoniewo. Śluza nr III
11. Antoniewo. Dębia Góra. Umocnienia z 1919 roku
12. Antoniewo. Umocnienia z 1919 roku
13. Nowe Smolno. Cmentarz ewangelicki
14. Nowe Smolno. Umocnienia z 1919 roku
15. Nowe Smolno. Kamienny krąg
16. Mochyłek. Pałacyk myśliwski rodziny Skórzewskich
Osoby biorące udział w imprezie zobowiązane są do zapoznania się z regulaminem:
viewtopic.php?f=55&t=2242