TAŃCZĄ LIŚCIASTE SUKNIE PANIEN
BELLE ÉPOQUE W PAŁACU OSTROMECKO
Odetchnij drzewem, to usłyszysz
Jak promień naprężony ton
Jak na najcieńszej wiatru gamie
Tańczą liściaste suknie panien na moście w Avinion
Tak niezrównany Krzysztof Kamil Baczyński malował onegdaj słowami most w Avinion, gdzie otuleni srebrzystą mgłą tańczą niewidzialni Panowie i niewidzialne Panie. Nie wiem, czy zaczarowany most w Avinion wciąż istnieje i czy dalej w takt muzyki wirują na nim tak niezwykłe pary… Wiem natomiast, że równie niezwykłe miejsce znajduje się tuż za rogatkami Bydgoszczy. W szmaragdowym zakolu Wisły, w drzewach, w zielonych okien ramie swoje uroki skrywa Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku. Perła w koronie zabytków naszego regionu, nagrodzona w tym roku mianem „Cudu Polski” w plebiscycie National Geographic.
I właśnie tam - do osnutego nutką tajemnicy, mgiełką magii, blaskiem wielkiej architektury, zielenią ogrodów - chcemy Was, moi Mili, zaprosić. Wspólnie z Grupą Bydgoskie podróże małe i duże oraz Bydgoskiem Stowarzyszeniem Miłośników Zabytków "Bunkier", w dniu 6 lipca 2024 r., o godzinie 14.30, sprzed Pałacu Nowego wyruszmy w nostalgiczną, romantyczną podróż do … krainy piękna.
Swoje podwoje odsłoni Nam Pałac Stary, dawna siedziba rodu Mostowskich, gdzie obecnie znajduje się Kolekcja Zabytkowych Fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Zanurzymy się w kwietnym labiryncie ogrodu włoskiego i angielskiego, zobaczymy Mauzoleum rodziny Avensleben-Schönborn, aleje i majestatyczne drzewa, pamiętające czasy, kiedy przechadzał się tędy cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern. Na koniec usiądziemy na łące, przy jednym z urokliwym parkowych jeziorek, by na pikniku, przy winie i wybornych ciastach, wysłuchać opowieści o ukrytych skarbach, tajemnych przejściach podziemnych, o zawiłych losach ostatnich właścicieli Ostomecka z rodziny Avensleben. Jeśli los poszczęści, być może, dane nam będzie również ujrzeć tańczących Panów i Panie, tym razem na zaczarowanym moście w Ostromecku …
SPACER W KONWENCJI BELLE ÉPOQUE
Spacer w Pałacu Ostromecko to druga wycieczka w konwencji Belle Époque. Będzie to swoista machina czasu, która zabierze Nas do okresu, gdy po ulicach spacerowały szykowne Damy i równie dystyngowani Dżentelmeni. Czas piękna, elegancji, dobrego smaku, bez pośpiechu i plastikowej miernoty współczesnego świata. Ideą wycieczek w konwencji Belle époque jest posiadanie przez uczestników STROJU, nawiązującego do epoki. Uczestnicy wycieczki winni zatem posiadać STROJE nawiązujące do Pięknej Epoki, której ramy czasowe mieszczą się w latach 1871 – 1914. Jeśli ktoś nie posiada takowych strojów (a zapewne większość chętnych nie będzie posiadała) to dopuszczalne będą również ,,zastępcze” ubrania współczesne. Pod warunkiem, że Damy będą ubrane w suknie lub sukienki, na głowach będą miały zwiewne kapelusiki, w dłoniach parasolki przeciwsłoneczne. Do tego stosowne pantofelki (obuwie sportowe wykluczone). Dżentelmeni z kolei winni posiadać garnitury, z kamizelką, krawatem lub muszką, na nogach buty wyjściowe, na głowach koniecznie kapelusze. Żaden szanujący się mężczyzna nie chodzi wszak bez nakrycia głowy. To faux-pas …
TERMIN: sobota 6.07.2024 r.
ROZPOCZĘCIE: godzina 14:30
ZBIÓRKA: Ostromecko, przed wejściem do Pałacu Nowego
WSPÓŁRZĘDNE MIEJSCA ZBIÓRKI: 53°09'40.7"N 18°09'56.8"E
PINEZKA GOOGLE MAPS:
https://maps.app.goo.gl/mUYDAVVr1L63bJ8e7DŁUGOŚĆ TRASY: 2,0 km
GODZINA ZAKOŃCZENIA SPACERU: około godziny 17:30
MOŻLIWOŚĆ DOJAZDU: autobus MZK, linia nr 40. Wyjazd z przystanku Bydgoszcz - Przylesie o godzinie 13.40
MOŻLIWOŚĆ POWROTU: autobus MZK, linia nr 40. Wyjazd z Ostomecka o godzinie 18.00
DIDASKALIA
Ponieważ spacer odbywa się w konwencji Belle Époque, toteż obowiązywać będą określone poniżej wymogi formalne i zasady dobrego wychowania:
ZASADA I: wstęp na wycieczkę jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy (mailowo:
rgrochowski@o2.pl). Zgłoszenie winno być napisane poprawną polszczyzną, z zastosowaniem zwrotów grzecznościowych typu: dzień dobry, proszę, dziękuję, do widzenia. Najmilej widziane będą zgłoszenia napisane w tradycyjny sposób, ręcznie, na papierze (a później zeskanowane lub sfotografowane). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia Organizatora
ZASADA II: warunkiem sine qua non uczestniczenia w spacerze jest strój, nawiązujące do lat
1871 – 1914. Jeśli ktoś nie posiada takowych strojów, to dopuszczalne będą również ubrania współczesne. Pod warunkiem, że Damy będą ubrane w suknie lub sukienki, na głowach będą miały zwiewne kapelusiki, w dłoniach parasolki przeciwsłoneczne. Do tego stosowne pantofelki (obudowie sportowe wykluczone). Dżentelmeni z kolei winni posiadać garnitury, z kamizelką, krawatem lub muszką, na nogach buty wyjściowe, na głowach koniecznie kapelusze.
ZASADA III: końcowym etapem spaceru będzie piknik w Pałacowym Parku. Proszę o zabranie koców oraz koszy ze stosownymi wiktuałami (ciasto, przekąski, napoje)
Wszystkie osoby biorące udział w rajdzie zobowiązane są do zapoznania się z regulaminem
viewtopic.php?f=55&t=2242