Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

RAJD ROWEROWY DAWNYM TRAKTEM GNIEWKOWSKIM 11.05.2024
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=5&t=9335
Strona 1 z 1

Autor:  Ewing [ piątek, 5 kwie 2024, 20:52 ]
Tytuł:  RAJD ROWEROWY DAWNYM TRAKTEM GNIEWKOWSKIM 11.05.2024

NA DROGACH DO PRZESZŁOŚCI
ODSŁONA I
RAJD ROWEROWY DAWNYM TRAKTEM GNIEWKOWSKIM

Czas biegnie nieubłaganie. Jak ziarenka w klepsydrze mijają dni, lata, później wieki i tysiąclecia. Pokolenie za pokoleniem wykuwa swój los, zmagając się na przemian z kaprysami przyrody i zawiejami burzliwej historii. Zmieniają się religie, języki, prawo, gospodarka. Konne zaprzęgi ustępują miejsca pociągom i samochodom, drewniane domy wysokościowcom ze szkła i żelbetu. Dawne trakty handlowe są już tylko leśnymi ścieżynami, gdzieniegdzie porośniętymi trawą lub łanami złocistej pszenicy. A był czas, kiedy przetaczały się po nich ciężko okute wozy kupców, przemykali szlachetnie urodzeni i bogaci mieszczanie, z tobołkami na plecach maszerowali chłopi, z drewnianymi kosturami w rękach pielgrzymi, tudzież ubodzy podróżni. Przy drogach czekały karczmy, dające nocleg i ciepłą strawę dla ludzi drogi. Dziś nie ma już po nich śladu …

I właśnie dawne trakty handlowe będę osią przewodnią projektu ,,NA DROGACH DO PRZESZŁOŚCI”, realizowanego wspólnymi siłami KTR „Masa Turystyczna” Bydgoszcz, Pracowni Archeologicznej „Imladis” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Bunkier. Zapraszamy Was na trzy niezwykłe rowerowe wycieczki, poprowadzone śladem dawnych dróg, swoistych średniowiecznych ,,autostrad”, rozchodzących się z Bydgoszczy w kierunku Kujaw, Wielkopolski i Pomorza. Wyruszymy w następujących kierunkach:
Odsłona I. Trakt Gniewkowski (Bydgoszcz - Kabat - Osiek Wielki - Gniewkowo)
Odsłona II. VIA MERCATORUM - czyli DROGA KUPCÓW (Bydgoszcz - Strzelce Górne - Topolno - Gruczno - Terespol Pomorski)
Odsłona III. WIELKA DROGA - czyli TRAKT POZNAŃSKI (Bydgoszcz - Tur - Samoklęski - Szczepice - Kcynia)

Pierwsza odsłona powiedzie Nas dawnym Traktem Gniewkowskim. Szlakiem, który od średniowiecza aż do początku XIX w. był ważną arterią komunikacyjną, łączącą Pomorze Gdańskie, Kujawy i Ziemię Chełmińską. Po drodze moc atrakcji i niezwykłych miejsc w Puszczy Bydgoskiej. Jeśli jeździsz rowerem nieco więcej niż weekendowo, jeśli nie boisz się jazdy w terenie, piaszczystą drogą przez las i wzniesienia, to jest to DROGA dla Ciebie.


:idea: TERMIN: 11.05.2024 (SOBOTA)
:idea: GODZIANA STARTU: 8.00
:idea: TRASA: Bydgoszcz - Wypaleniska - Kabat - Osiek Wielki - Gniewkowo
:idea: POCZĄTEK TRASY: Bydgoszcz, ul. Wojska Polskiego 65a - parking przed bramą wjazdową na dawne Zakłady Chemiczne Zachem S.A.
:idea: ZAKOŃCZENIE TRASY: Rynek w Gniewkowie (powrót we własnym zakresie np. pociągiem lub rowerem)
:idea: DYSTANS: 38,0 km
:!: UWAGA: wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo: rgrochowski@o2.pl). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia Organizatora
:!: UWAGA II: Wszystkie osoby biorące udział w rajdzie zobowiązane są do zapoznania się z regulaminem viewtopic.php?f=55&t=2242.


WKRÓTCE WIĘCEJ INFORMACJI I SPRAWY ORGANIZACYJNE

Załączniki:
BANER ROWER 2024.jpg
BANER ROWER 2024.jpg [ 140.11 KiB | Przeglądany 1001 razy ]

Autor:  jaras [ sobota, 4 maja 2024, 21:36 ]
Tytuł:  Re: RAJD ROWEROWY DAWNYM TRAKTEM GNIEWKOWSKIM 11.05.2024

Zapraszamy za tydzień na ten rajd rowerowy.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/