Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest środa, 17 kwie 2024, 00:53

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 21 maja 2014, 20:51 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 18:57
Posty: 17
Przyznaję od razu, że nie zgłębiałem mocno tematu. To jest zaledwie zajawka - może kogoś zainteresuje...

W odległości niecałego kilometra od Trzcińca, w kierunku na Inowrocław znajdują się pozostałości wiaduktu.

Wiadukt jest zaznaczony na tej mapie http://staremapy.bydgoszcz.pl/mapy/WIG_P36_S26_BYDGOSZCZ/.

Po stronie zachodniej droga z wiaduktu skręca ostro na południe i dalej, mijając opuszczone gospodarstwo, idzie wzdłuż torów, jakby w kierunku kopalni piasku. Na tej mapie widać to chyba trochę inaczej. Czy kopalnia już wtedy funkcjonowała? Czy wiadukt był z nią związany?
Po drugiej, wschodniej stronie droga idzie w kierunku Błonia (a właściwie, jak wynika z mapy w kierunku Biedaszkowa, przez teren dzisiejszy lotniska). W lesie przecina najpierw to co pozostało z bocznicy do bomboskładu, a dalej przebiega niedaleko krańca MPSu, a potem już nie wiem, ale zdaje się, że kończy się znienacka na płocie lotniska.

Czy kto wie coś na temat?
Kiedy go zbudowano? Kiedy rozebrano?
Szczególnie mnie ciekawi, po co ten wiadukt tam był, skoro tak niedaleko Trzciniec z rogatkami. Czy ta droga miała jakieś szczególne znaczenie? Na mapie nie wygląda na ważniejszą od tych, które przechodzą przez Trzciniec.


Załączniki:
Wiadukt w Trzcińcu 1935.JPG
Wiadukt w Trzcińcu 1935.JPG [ 189.99 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
Komentarz: Widok od strony Trzcińca
Wiadukt .JPG
Wiadukt .JPG [ 187.54 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
Komentarz: Widok od południa
Wiadukt od południa.JPG
Wiadukt od południa.JPG [ 186.53 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
Wiadukt przyczółek wshodni.jpg
Wiadukt przyczółek wshodni.jpg [ 192.57 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
widok z przyczółka na Trzciniec.JPG
widok z przyczółka na Trzciniec.JPG [ 189.38 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
Komentarz: To, co zostało z wiaduktu
gruz.JPG
gruz.JPG [ 191.1 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
gruz2.JPG
gruz2.JPG [ 195 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
Komentarz: Obok jest opuszczony dom
opuszczony.JPG
opuszczony.JPG [ 190.24 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
opuszczony2.JPG
opuszczony2.JPG [ 190.75 KiB | Przeglądany 3533 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 maja 2014, 09:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
^^^ Jeśli był zbudowany w czasach pruskich, to miejsce nie powinno dziwić. Z reguły takie decyzje bywały przemyślane. Zapewne chodziło o udogodnienia w rozwoju konkretnego obszaru lub inwestycji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 maja 2014, 18:50 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 18:57
Posty: 17
Nie zakładam nowego tematu, bo sprawa jest chyba błaha, a poza tym to, co znalazłem jest w pobliżu.

Pojechałem tą drogą w stronę Biedaszkowa i rzeczywiście kończy się ona na płocie lotniska. To nie jest ciekawe. Kilkadziesiąt metrów na lewo jest ta druga, porządniejsza droga wiodąca z Trzcińca i brama lotniska. (Obie drogi schodzą się i łączą już po drugiej stronie płotu.)
Tuż za bramą są dwa betonowe bloki. Nie wiem jakie było ich przeznaczenie. Szperałem trochę po forum. Najpierw pomyślałem, że to jakieś zasieki na czołgi, ale u góry wystaje zbrojenie... Trochę to podobne do tego: http://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=71&t=1384&p=10274&hilit=stopy#p10274. Nie wiem, czy tam coś stało, bo betony są tylko dwa i leżą względem siebie krzywo nie tworząc jakiejś regularnej podstawy - jakby były tu przywiezione. Ciekawi mnie, po co. Przypadkowo? Może to pozostałość po jakimś elemencie wspomagającym obronę tej bramy? (trochę fantazjuję...)

Jeśli zaś chodzi o wiadukt w Trzcińcu, to dziękuję Bydziakowi za odpowiedź.
Czy ktokolwiek jeszcze chciałby coś dodać? Czy istnieją jakieś stare zdjęcia obiektu? Jakieś informacje? Ja sam nie umiem się do niczego dokopać. No, chyba że to mało interesujące...



p.s. Bardzo żałuję, że nie mogłem z Wami oglądać toru wyścigów konnych w sobotę. :cry: Musiałem iść do roboty.


Załączniki:
DSCN1901.JPG
DSCN1901.JPG [ 188.02 KiB | Przeglądany 3366 razy ]
DSCN1902.JPG
DSCN1902.JPG [ 189.53 KiB | Przeglądany 3366 razy ]
DSCN1903.JPG
DSCN1903.JPG [ 191.29 KiB | Przeglądany 3366 razy ]
DSCN1904.JPG
DSCN1904.JPG [ 192.26 KiB | Przeglądany 3366 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 maja 2014, 18:56 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5908
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Co to za kołowrotek na tym słupku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 maja 2014, 19:06 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 18:57
Posty: 17
Kołowrotek... hmm.. no nie wiem. Przyglądałem mu się, podobał mi się i... zapomniałem mu zrobić zdjęcia z bliska. Do naciągnięcia linki podtrzymującej płot? Tak sobie pomyślałem, ale to chyba głupie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 26 maja 2014, 21:02 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 23:00
Posty: 43
Byłem tam kiedyś,i oglądałem resztki wiaduktu i tą niby drogę.Mi to wygląda na nasyp po wąskotorówce.Może wożono nią piach potrzebny do budowy lotniska :?: .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 maja 2014, 09:11 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 18:57
Posty: 17
Materiał na budowę lotniska wydobyto z miejsca, gdzie teraz jest staw w Trzcińcu. Tak twierdził mieszkaniec, który już nie żyje.
Zdaje mi się jednak, że to trochę mało materiału, dlatego Twoja hipoteza jest prawdopodobna.
Co do wąskotorówki, to nie zgadzam się. Na żadnej mapie nie ma śladu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 maja 2014, 16:59 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 13 mar 2014, 14:12
Posty: 62
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jedna z dróg do bomboskładu od strony Trzcińca prowadzi przez jakiś czas nasypem jakby kolejowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 maja 2014, 23:36 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 6 kwie 2014, 19:42
Posty: 20
Jarobor pisze:
Materiał na budowę lotniska wydobyto z miejsca, gdzie teraz jest staw w Trzcińcu. Tak twierdził mieszkaniec, który już nie żyje.
Zdaje mi się jednak, że to trochę mało materiału, dlatego Twoja hipoteza jest prawdopodobna.
Co do wąskotorówki, to nie zgadzam się. Na żadnej mapie nie ma śladu.


Z jednej strony ten staw kiedyś był dwa razy większy, co można zobaczyć na starych mapach Bydgoszczy i okolic (np. tutaj http://staremapy.bydgoszcz.pl/mapy/messtischblatt/). Z drugiej strony - patrząc na mapę z 1890 roku to też jakby widać zarysy tego stawu, chociaż nie jestem pewien jak to dokładnie czytać (o tutaj - http://staremapy.bydgoszcz.pl/mapy/Kart ... enReiches/). A wtedy jeszcze nie budowali lotniska raczej :D Opowieść mieszkańca Trzcińca jednak jest ciekawa i zastanawiam się jak było naprawdę.

Wojciech pisze:
Jedna z dróg do bomboskładu od strony Trzcińca prowadzi przez jakiś czas nasypem jakby kolejowym.


Dokładnie. Od bomboskładu do mniej więcej połowy drogi jedzie się jakby na nasypie (bardzo wysokim swoją drogą), jednak potem to naturalnie przechodzi w normalną, leśną trasę. To moje okolice, więc pewnie niebawem z ciekawości przejadę się zobaczyć w którym miejscu nasyp się "urywa" :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 maja 2014, 09:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 21 lip 2012, 19:14
Posty: 13
Lokalizacja: BDG
turas89 pisze:
Jarobor pisze:
Materiał na budowę lotniska wydobyto z miejsca, gdzie teraz jest staw w Trzcińcu. Tak twierdził mieszkaniec, który już nie żyje.
Zdaje mi się jednak, że to trochę mało materiału, dlatego Twoja hipoteza jest prawdopodobna.
Co do wąskotorówki, to nie zgadzam się. Na żadnej mapie nie ma śladu.


Z jednej strony ten staw kiedyś był dwa razy większy, co można zobaczyć na starych mapach Bydgoszczy i okolic (np. tutaj http://staremapy.bydgoszcz.pl/mapy/messtischblatt/). Z drugiej strony - patrząc na mapę z 1890 roku to też jakby widać zarysy tego stawu, chociaż nie jestem pewien jak to dokładnie czytać (o tutaj - http://staremapy.bydgoszcz.pl/mapy/Kart ... enReiches/). A wtedy jeszcze nie budowali lotniska raczej :D Opowieść mieszkańca Trzcińca jednak jest ciekawa i zastanawiam się jak było naprawdę.

Wojciech pisze:
Jedna z dróg do bomboskładu od strony Trzcińca prowadzi przez jakiś czas nasypem jakby kolejowym.


Dokładnie. Od bomboskładu do mniej więcej połowy drogi jedzie się jakby na nasypie (bardzo wysokim swoją drogą), jednak potem to naturalnie przechodzi w normalną, leśną trasę. To moje okolice, więc pewnie niebawem z ciekawości przejadę się zobaczyć w którym miejscu nasyp się "urywa" :)


Rok temu można było znaleźć wzdłuż tego nasypu ćwiczebne betonowe bomby lotnicze.

_________________
"Otoczony, obmyślaj plany. Zagrożony śmiercią, walcz."
SUN TZU
-
GMU Airsoft Team Bydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 maja 2014, 10:48 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 18:57
Posty: 17
Cytuj:
Z jednej strony ten staw kiedyś był dwa razy większy, co można zobaczyć na starych mapach Bydgoszczy i okolic (np. tutaj http://staremapy.bydgoszcz.pl/mapy/messtischblatt/). Z drugiej strony - patrząc na mapę z 1890 roku to też jakby widać zarysy tego stawu, chociaż nie jestem pewien jak to dokładnie czytać (o tutaj - http://staremapy.bydgoszcz.pl/mapy/Kart ... enReiches/). A wtedy jeszcze nie budowali lotniska raczej :D Opowieść mieszkańca Trzcińca jednak jest ciekawa i zastanawiam się jak było naprawdę.


Na mapie z 1890 widzę raczej dziurę w ziemi, zagłębienie. Zbiorniki wodne są na tej mapie pokolorowane na niebiesko.




Bomby betonowe.
Takie?
Wciąż tam leżą.


Załączniki:
DSCN1988.JPG
DSCN1988.JPG [ 193.69 KiB | Przeglądany 3104 razy ]
DSCN1986.JPG
DSCN1986.JPG [ 192.87 KiB | Przeglądany 3104 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 maja 2014, 16:03 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
moje bombki cały czas tam są? :)
2 lata temu już miałem po nie podjechać ;)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group