Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:05

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 12 mar 2011, 17:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Jakiś czas temu wystąpiły na forum problemy z właściwą nazwą i odmianą wsi Małe Łąkie. Okazuje się , że kłopotliwych nazw jest w naszym województwie wiecej. Oto artykuły na ten temat:

Cytuj:
Jak się nazywa ta wieś?

Pruszcz czy Pruszcz Pomorski? Topolna czy Topólno? Małe Łąki czy Małe Łąkie? Takie łamigłówki przychodzi rozwiązywać nie tylko mieszkańcom naszego powiatu, ale i urzędnikom.


Prawie we wszystkich gminach naszego powiatu były miejscowości, które miały dwie nazwy: potoczną i urzędową. Między innymi w gminie Świekatowo.

W dowodach co innego

- Były duże problemy z wsią Małe Łąkie - wskazuje Marek Topoliński, wójt. - Starsi ludzie w swoich dowodach osobistych mieli nazwę Małe Łąki. Sprawdziliśmy to dokładnie i ta pierwsza nazwa jest poprawna. Mieszkańcy musieli wymienić dokumenty.

W gminie Drzycim nie było pewności czy jedna z wsi zwie się Rowienica czy Rówienica? - Stare mapy mówiły, że pisze się przez "o", nowsze dokumenty, że przez "ó". Ostatecznie przyjęliśmy tą drugą opcję - wskazuje Józef Gawrych, wójt. - Łamigłówka była też z Dólskiem. Nawet na znakach drogowych widniało "Dulsk". Powinno być "Dólsk".

Jak przyznają wójtowie, litery w nazwach miejscowości zmienione zostały dawno temu i przez pokolenia mieszkańcy nie korygowali błędów.

Pomorskie i nie

Największe kłopoty były jednak z miejscowościami, przez które biegnie trakcja kolejowa północ - południe. Aby je wyróżnić spośród innych w kraju, kolej dodała do nich słowo "Pomorski/skie", na przykład Pruszcz Pomorski. Okazuje się jednak, że sama wieś nazywa się Pruszcz. Do niedawna podobnie było z Laskowicami i Terespolem. W tym wypadku, dla uniknięcia pomyłek, zmieniono nazwy wsi na Laskowice Pomorskie i Terespol Pomorski.

źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /110230280

Cytuj:
Topolno czy Topólno? A może Topolna?

Historycy mówią: - Topolno. Mieszkańcy: - Topólno. A językoznawcy: - Gwarę trzeba uszanować. I tak ciągle obowiązują dwie nazwy dla tej samej wsi.


Nie tylko na http://www.pomorska pl, także Czytelnicy dzwoniący do redakcji "Pomorskiej” w Świeciu powtarzają pytanie: Topolno czy Topólno? - Topólno - uważa "rodakZP”, Czytelnik "Pomorskiej” w internecie. - Niektórzy piszą Topolno, ale Zarząd Dróg Wojewódzkich i Wojewódzki Konserwator Zabytków używają prawidłowej nazwy - Topólno. Taka jest też pierwsza łacińska nazwa tej miejscowości od 1239 roku.
- Czasy i ludzie się zmieniają - odpowiada "zdziwony”. - Wyobraźmy sobie, że ktoś historycznie oszołomiony, czytając dokumenty Świętopełka, dochodzi do wniosku, że Świecie to nazwa nieprawidłowa i na siłę zmienia ją na Zwece. Logiczniej, taniej oraz szybciej jest zwrócić uwagę konserwatorowi zabytków i drogowcom, że nazwa administracyjna tej miejscowości nie posiada kreski nad literą "o”.

Nazwa pochodzi od topoli

A jakie są fakty? - Topolno pod taką nazwą występuje w wydawnictwach kościelnych i przewodnikach XIX-wiecznych. Również w spisie miejscowości (obecnie obowiązującym) i wykazie urzędów pocztowych. Nie wiem skąd i kiedy pojawiła się nazwa Topólno, używana przez mieszkańców i niektóre instytucje (np. Urząd Geodezji, konserwator zabytków) - pisze ks. Andrzej Regent, proboszcz parafii w Topolnie. - Nazwa Topolno pochodzi od drzewa, od topoli.

Literatura

- Komisja Ustalania Miast Miejscowości Urzędu Rady Ministrów, w 1971 r. podaje nazwę Topolno
- "Nazwy miejscowe Kociewia i okolicy”, publikacja Bogusława Kreji z 1988 r. Czytamy w niej, że w 1239 i 1251r. nazwa brzmiała Topolno (ale w gwarze Topólno). W literaturze z lat 1504 i 1668 r. nazwa wsi miała rodzaj żeński - Topolna.

Zapytajmy mieszkańców

Zarówno ksiądz proboszcz, jak i literatura przyznają, że Topólno jest ciągle żywe w gwarze mieszkańców tej wsi. Zwłaszcza wśród starszych ludzi. - W takich wypadkach językoznawcy podkreślają, że gwarę trzeba uszanować - komentuje Michał Boroch, świecianin, pasjonat historii. - Tak uważa profesor Miodek. Jego śladem, wysondowałbym, jakiej nazwy używa większość mieszkańców tej wsi i do tego się zastosował.


źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /803674093


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: seba i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group