Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

ocalić i pokazywać
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=21&t=8395
Strona 1 z 2

Autor:  halagen [ środa, 31 maja 2017, 20:16 ]
Tytuł:  ocalić i pokazywać

Nie bardzo wiem do kogo się w tej sprawie zwrócić. Telewizja bydgoska mnie olała, a innych kontaktów nie mam. Chodzi o niemiecką halę produkcyjną , w której to produkowano amunicję lotniczą. Prawdopodobnoie miała ona połączenie podziemne z lotniskiem przy ul. Wyszyńskiego. Za kilkanaście dni wejście do hali zostanie odnalezione przez budowlańców, zasypane na amen i koniec. Czy ktokolwiek byłby zainteresowany takim tematem? Dodam, że obiekt znajduje się w centrum miasta Bydgoszczy. Jest, bo osobiście byłem w tunelu prowadzącym do hali produkcyjnej. Proszę o opinię na forum w dziale pomoc

Autor:  Ewing [ środa, 31 maja 2017, 21:28 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

I gdzie niby miała by znajdować się dokładniej taka hala? Podziemny obiekt nie małych rozmiarów w centrum miasta, o którym nikt nic nie wie? Trochę to mało prawdopodobne.

Autor:  Misia [ czwartek, 1 cze 2017, 07:57 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

No przecież, że jest. Prowadzi do niej odnoga tunelu do Berlina ;)

Autor:  GrapHite [ czwartek, 1 cze 2017, 08:13 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Połączenie z lotniskiem z halą przy ulicy Wyszyńskiego? Jakim cudem?
Prosimy o więcej szczegółów np o jaką budowę (budowlańcy) chodzi.

Marcin: Dlaczego po lewej stronie brak informacji o użytkowniku np ilość postów?

Autor:  StaraBydgoszcz [ czwartek, 1 cze 2017, 11:06 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Bo to post gościa. Dział "Pomoc" nie wymaga rejestracji.

Autor:  Gość [ czwartek, 1 cze 2017, 17:33 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Ponieważ osobiście byłem w tunelu prowadzącym do hali więc wiem co piszę. A widzę, że ignoranci są również na Waszym forum. Oczekiwałem sensownej porady. W chwili obecnej o tym fakcie wiedzą tylko 2 osoby - jedna juz zmarła. Wygląda, że nie znacie Panowie całej historii Bydgoszczy.
Pozdrawiam

Autor:  jaras [ czwartek, 1 cze 2017, 18:14 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Umówmy się i pokaż nam.

Autor:  Hrab [ czwartek, 1 cze 2017, 18:46 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Znaczną część życia spędziłem przy ul. Szerokiej, potem Wyszyńskiego. Kiedyś był to szeroki pas łąki przecinający miasto. Na początku to raczej oddzielający miasto od dalekich przedmieść lub też terenów podmiejskich. W pewnych odcinkach pas ten mógł mieć charakter trawiastego lotniska. W okolicy ul. Powstańców Wielkopolskich, która wtedy nie istniała, była stacja hodowli byków do unasienniania krów. Były tam też nabory psów do milicji. Sprawdzano odporność kandydatów na hałas strzału karabinowego. Dużo czasu spędziłem też pod ziemią w miejscu gdzie dziś jest asfalt. Jednak nie był to tunel ale ziemianka wykonana w hałdzie starych trocin za stolarnią w okolicy ul.Chodkiewicza. Pamiętam od początku budowę ulicy. Prace ziemne niczego nie ujawniły. Jednak może coś istniało poza obecnym pasem drogowym. Chętnie bym to obejrzał i udokumentował fotograficznie.

Autor:  GrapHite [ czwartek, 1 cze 2017, 22:33 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Gość pisze:
Ponieważ osobiście byłem w tunelu prowadzącym do hali więc wiem co piszę. A widzę, że ignoranci są również na Waszym forum. Oczekiwałem sensownej porady. W chwili obecnej o tym fakcie wiedzą tylko 2 osoby - jedna juz zmarła. Wygląda, że nie znacie Panowie całej historii Bydgoszczy.
Pozdrawiam


Nie ignorancji tylko, że podałeś tak nieprecyzyjne i szczątkowe informację, że na tym etapie nikt Ci nie potrafi odpowiedzieć.
Ja nadal czekam na wytłumaczenie mi w którym to miejscu. Jeśli tak jak piszesz ma być to zasypane to nie zwlekaj tylko wytłumacz gdzie to, bo zniknie na zawsze i niestety się do tego przyczynisz niebezpośrednio.
Zatem, opowiadaj .

Autor:  AERO [ czwartek, 1 cze 2017, 23:42 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Cytuj:
I gdzie niby miała by znajdować się dokładniej taka hala?


Cytuj:
No przecież, że jest. Prowadzi do niej odnoga tunelu do Berlina ;)


Może jednak lepiej umówić spotkanie ( o ile to jeszcze możliwe) i sprawdzić tą informację w terenie, niż temat pokpić ?
...a jeżeli faktycznie "coś" jest na rzeczy ?
Tak czy inaczej, takimi tekstami kierowanymi do "Gościa" dajecie wyraz lekceważenia sprawy i jego prośby o pomoc.

Autor:  GrapHite [ piątek, 2 cze 2017, 14:34 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Ponawiam pytanie o szczegóły których brakuję i kontakt (wiadomość prywatną lub e-mail).

Ps. Aero: przyznaję masz rację.

Autor:  Ewing [ piątek, 2 cze 2017, 18:18 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Na zdjęciach lotniczych z 41 i 44 roku wzdłuż dzisiejszej ul. Wyszyńskiego nie ma niczego co by mogło przypominać jakieś nawet małe polowe lotnisko.
Skoro kolega pofatygował się do telewizji, żeby zainteresować ich tematem, to mógłby rzucić jakimiś szczegółami.
Wybaczcie ale nasłuchałem się już tyle opowieści o różnych tunelach w Bydgoszczy, że patrzę na to przez palce.
O ile jeszcze jakiś fragment tunelu niewiadomego przeznaczenia jest prawdopodobny, o tyle podziemna hala produkcyjna w tym miejscu budzi moje wątpliwości.

Autor:  GrapHite [ piątek, 2 cze 2017, 19:23 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Gdyby sie uprzeć można by powiedzieć, że ów tunel to kanał pod ulicą Jana Pawła, bo jest w kierunku lotniska i prawie od Wyszyńskiego (Brda), a budowlańcy to ekipy które wejdą na budowę /przebudowę Glinki - Jana Pawła - Trasa Uniwersytecka.

Autor:  Maciej [ piątek, 2 cze 2017, 21:46 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

No ale ten kanał to chyba powstał znacznie później, niż ten o którym wspomina autor postu. Co do typowania, gdzie zaraz wejdzie ekipa, to rzeczywiście remont Glinek wydaje się być możliwym, ale tak naprawdę informacje z pierwszego posta są tak lakoniczne, że to może być wszystko i wszędzie.

Autor:  AERO [ piątek, 2 cze 2017, 21:54 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Nasz " Gość " prawdopodobnie ma na myśli "hale produkcyjne" pod Wzgórzem Wolności w okolicy między ul. Toruńską 30 ( Kinoteatr Adria i strzelnica LOK ) a ul. Kujawską ( ruiny dawnego browaru ).
Tunel z i do tych hal o którym pisze, miał wg. niego mieć wylot-wyjście przy lotnisku na ul . Jana Pawła II a nie jak mylnie podał ul. Wyszyńskiego.
Temat już dosyć znany i dawno temu omawiany na forum przez Jarka B.
Bunkier wspominał i opisywał próby eksploracji zasypanego tunelu - wejściu w skarpie za strzelnicą LOK.
Ja wspominałem o wrotach , które zostały zasłonięte schodami na wzgórze od str. ul. Kujawskiej. Obecnie schody te są "nieczynne ".
W tym jednak przypadku , "Gościowi" (prawdopodobnie) chodzi o kolejny- inny wlot z torami do wspomnianych hal .
Rejon o którym mówi , że wejdą budowlańcy , to konkretnie okolice od ul. Toruńskiej 30 do ul. Ustronie .
Podobno lada chwila w miejscu dawnych browarów , aż po baraki LOK ma się zacząć budowa osiedla mieszkaniowego.
W\g mnie nie pozostaje nic innego, jak POPROSIĆ "halagena " o ponową wizytę na naszym forum , oraz o kolejny wpis z podaniem ewentualnego terminu i miejscu spotkania.

Ewentualne spotkanie nie powinno odbyć bez udziału Jarka B.

Autor:  GrapHite [ sobota, 3 cze 2017, 11:37 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Aero: jak napisał Maciej; to może być wszystko i wszędzie.
Ja z moim opisem po prostu starałem się mysleć jak "gość" i trochę fantazjowałem, rozmyślałem, ale w Twoim poście widzę, że jesteś pewien i piszesz z pewnością, że tak myślał nasz "gość" :?
Nie możemy niczego być pewni, dopóki "gość" nie napisze czegoś więcej, a może już nic nie napisze, a jego wpisy były tylko prowokacją? Kto wie.

Serdeczny "gościu" zapraszamy do dalszej dyskusji.

PS. Aero: według mnie pod wzgórzem nie było nigdy hal produkcyjnych. Jedyne co tam zdążono i zdołano zrobić to rozpocząć pracę na budową (drążeniem, kopaniem) schronu przeciwlotniczego na zasadzie korytarza. Jak już wiecie lub powinniście wiedzieć, teren ten (grunt) nie sprzyja takim budowlom/konstrukcją.

Autor:  BYDZIAK 1958 [ sobota, 3 cze 2017, 12:57 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Dopiero teraz zauważyłem te wpisy.
W informacji, jej autor napisał że:
halagen pisze:
(...)
Za kilkanaście dni wejście do hali zostanie odnalezione przez budowlańców, zasypane na amen i koniec. Czy ktokolwiek byłby zainteresowany takim tematem? Dodam, że obiekt znajduje się w centrum miasta Bydgoszczy. Jest, bo osobiście byłem w tunelu prowadzącym do hali produkcyjnej. Proszę o opinię na forum w dziale pomoc


Zakładając, że niebawem budowlańcy coś odkryją, no to chyba są jakieś procedury... Powinni zapewne powiadomić odpowiednie instytucje o znalezisku. Np. archeologów. Chyba, że nie mają w umowie o prowadzonych pracach takiego zastrzeżenia. A może nie musi go być :?:GrapHite pisze:
(...)
Jak już wiecie lub powinniście wiedzieć, teren ten (grunt) nie sprzyja takim budowlom/konstrukcją.

Powtarzanych historii o 'kurzawce', wykluczającej podziemne budowy, było chyba tyle samo, co o istnieniu tunelu. Może powielano je, by zamknąć usta pytającym...

Jeśli nasz gość się nie odezwie, (nie powinien czuć się tu obrażony, skoro zależy mu na nagłośnieniu sprawy), to pozostanie nam sprawdzić, co usłyszeli od niego w TVB.

Autor:  GrapHite [ sobota, 3 cze 2017, 17:13 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Bydziak: musimy wziąć też pod uwagę, że "gość" był w zwykłym tunelu technicznym, może ciepłowniczym, i niestety dużo mu się wydaje. Tak najczęściej bywa. Bydgoszcz nie ma wielu tajemnic, sporo odkryte, dużo potwierdzone i udokumentowane. Czasami nasza fantazja lub oczekiwania albo co byśmy chcieli by było zasłania nam zdrowy rozsądek.
Jesteśmy z tematem na takim etapie, że wiemy tyle, że nic nie wiemy. Nasz "gość" podał tak mało szczegółów, że możemy sobie tylko gdybać o tym co ma na myśli.

Autor:  Gość [ niedziela, 4 cze 2017, 07:55 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Wybaczcie mi proszę pomyłkę w nazwie ulicy. Rację ma Aero. Chodzi o skarpę za strzelnicą LOK. Tunel był kilkakrotnie penetrowany bardzo nieudolnie co spowodowało częściowe jego zasypanie. Ponieważ penetracja ta miała miejsce ponad 30 lat temu o czym zapewne Panowie wiecie i znacie temat i miejsce to dalsza moja :ingerencja w temat: nie ma sensu. Faktem jest, że o sprawie dowiedzieliśmy się od człowieka, który tam pracował. Sam tunel nie nosi znamion schronu no bo poco szyny i po kilkudziesięciu metrach zabezpieczenie z płaskowników żeliwnych do szybkiego zasypania? A na ścianach pod sufitem kilka rzędów mocowań kabli. Na górze znajduje się boisko ?
Jeszcze raz proszę o wybaczenie pomyłki w nazwie ulicy.
Pozdrawiam

Autor:  GrapHite [ niedziela, 4 cze 2017, 08:50 ]
Tytuł:  Re: ocalić i pokazywać

Szyny po to, by wywozić "piach" podczas kopania korytarza, to normalne.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/