Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest sobota, 28 sty 2023, 04:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Gość
Awatar użytkownika

Porównując tymi zdjęciami viewtopic.php?f=103&t=7108&start=20#p77347 tu widać jasny kolor wypełniania całego podjazdu. Czyli w tym czasie most był w pełni czynny dla ruchu pieszego i przejazdu ładunków do młynów. Gdyby podjazd nie był normalnie usypany, to światło słoneczne dawałoby jakieś cienie za deskowaniem widocznym od strony rzeki. Zastanowiły mnie dziwne góry i stożkowate wieże za miastem na tle nieba. To jakieś artystyczne dodatki domalowane przez wydawcę pocztówki?

Gość
Awatar użytkownika

Na wielu pocztówkach z tamtych czasów, 'kolorowanych', da się zauważyć tego typu 'abstrakcje'. Chyba głównie wynikają z tego, że 'malarze' nie znali detali danych miejsc. Szczególnie tych mniej wyraźnych. W tym przypadku, to rejon ul Stromej, początku Wzgórza Dąbrowskiego i wieży ciśnień. Kolorującemu, pewnie łatwiej było zrobić 'plamy', niż malować małe, a więc trudne do wykonania w tej skali drzewa itp. (Z wieżą kościoła św. Trójcy, jakoś sobie poradził). Znane są inne pocztówki, gdzie np Brda w oddali jest zieloną łąką, zamiast błękitna rzeką. Właściwie w tym przypadku, również jest 'łąka' w rejonie kaszarni...
Jak wspominałem, robię 'widok na most M' i analizuję jego wszystkie inne, znane mi widoki. Na poprzednie stronie, drugie zdjęcie, też ma coś 'pominięte'. Uważam, że został częściowo 'zamalowany' fragment 'przyczółka zjazdu' z mostu, tam po prawej stronie. Wskazuje na to zaczynający się 'skos balustrady', a więc pod nim, powinno chyba to wyglądać tak, jak poniżej...

Załączniki:
Bnsp 9.jpg
Bnsp 9.jpg [ 188.9 KiB | Przeglądany 63 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Wspomniany na poprzedniej stronie 'obrazek', z widokiem za 'zjazd' z niego, (lub 'wjazd'), po stronie Spichrzy Królewskich, jest już zrobiony na około 90%... Jednocześnie uświadomiłem sobie, że także nie wiemy, jak ten 'zjazd' z niego, wyglądał po stronie wyspy. Dotąd zakładałem, że np. idąc nim na wyspę, przy białym spichlerzu 'skręcał' w lewo, by dalej równolegle do niego, połączyć się z końcówką ulicy Mennica, tuż przy obecnym wjeździe do kaszarni. Tymczasem, na zdjęciu poniżej, chyba z najlepszym widokiem na tą część mostu, wygląda on tak, jak by był również i tam, 'prosty', czyli w całości ustawiony w jednej osi... Może to widzicie jeszcze inaczej ? Piszę o tym dlatego, bo równocześnie zacząłem robić drugi 'obrazek', z również nie utrwalonym na zdjęciach widokiem jego 'początku', po stronie wyspy. I co najgorsze, zacząłem od założenia, że przy białym spichrzy, był do niego równoległy i po 'minięciu go','skręcił' lekko w prawo, ku spichrzom Królewskim... (Kupa 'grzebania' i czasu poszła na marne :oops: )

Załączniki:
strona wyspy.jpg
strona wyspy.jpg [ 138.44 KiB | Przeglądany 37 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Z datą 19 grudnia cytowałem mapę: https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/ ... 55/content gdzie są takie mylące domki jak po stronie opery. Może to w czymś pomoże.

Gość
Awatar użytkownika

^^^ Bardzo dobrze, że to przypomniałeś. Tam, z datą 19sty, są dwa wpisy. Ja, pewnie wtedy wchodząc na forum, odczytałem chyba tylko ten drugi wpis, jako 'ostatni', z myślą, że 'wcześniejsze' już czytałem... I przez to go 'nie widziałem'... :oops:
Na mapce dobrze widać, że cała 'zachodnia balustrada mostu', również po stronie wyspy, jest 'prosta'. Choć 'oś drogi', po zejściu z mostu na wyspę, lekko odbija w stronę wschodnią...
Zrobiłem szybko gifa z widokiem części tej mapy. (Tu on nie wejdzie). Poniżej jedna z jego klatek, 'pół na pół', - widok stary i obecny.

Załączniki:
MM 1860 z gifa.jpg
MM 1860 z gifa.jpg [ 53.47 KiB | Przeglądany 19 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Ale zapomnieliśmy o jeszcze jednej, dodatkowej, (a może najważniejszej), przyczynie, o decyzjach likwidacji mostu. Otóż tabliczki na młynie Rothera, upamiętniają dawne powodzie. Tak wysoka woda, musiała mieć bardzo szkodliwy wpływ na drewnianą konstrukcję mostu. Mogła co najmniej bardzo go osłabić, albo i zabrać część np. jego przęsła... Ponadto, miała też destrukcyjny wpływ na drewnianą konstrukcję umocnienia brzegu rzeki.
(...)

^^^
Pierwsze zdjęcie z tamtego wpisu, pokazuje fragment 'wypłukanego', zapewne powodzią nabrzeża, na zakolu. Poniżej fragment innego zdjęcia. Tu prowadzone są prace przy odbudowie umocnienia brzegu, w pobliżu mostu. Widać, że w tym miejscu woda, (pewnie w czasie powodzi), również zabrała parę metrów ziemi...

Załączniki:
łatanie.jpg
łatanie.jpg [ 199.9 KiB | Przeglądany 7 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]