Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
http://forum.bsmz.org/

Budowa Nowego Kanału
http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=34&t=8347
Strona 1 z 1

Autor:  BYDZIAK 1958 [ sobota, 15 kwie 2017, 15:33 ]
Tytuł:  Budowa Nowego Kanału

Maciej, z powodu braku czasu, (ma sporo zajęć), prosi o pomoc w identyfikacji miejsca utrwalonego na tym zdjęciu. Zakłada on, że może to być widok z miejsca pokazanego na zdjęciu współczesnym (drugie zdjęcie). Rozpoznanie utrudnia spora ilość drzew i innej zieleni, choć jak dla mnie za daleko jest śluza.
Ja widzę to nieco inaczej. Można założyć, że 'kopara', której widać tylko komin i górna część ramienia, wykopuje tam zbiorniki do oszczędzania wody. (widać ją w żółtym polu). Miejsce oznaczone na czerwono, to prace przygotowawcze do budowy w tym miejscu śluzy . W takim razie, linia widzenia fotografa, musiała przebiegać mniej więcej wzdłuż niebieskiej strzałki. Ale w jakiej odległości od śluzy on tam był? Jeżeli założyć że to widok na budowaną w dali śluzę, to czym są 'słupy", pokazane zieloną strzałką? Nie mogą być to np. semafory, bo szlak kolejowy na Inowrocław, mimo zakrętu, nie przekracza osi nowego kanału., więc nie może być tu widoczny. Jeśli odwrócić sytuację i założyć, że jest to widok na budowaną górną śluzę, to owszem, szlak kolejowy, 'nakielski', był by widoczny. Ale cienie wskazywały by, że zdjęcie musiało by być zrobione ok 17 - 18-stej w czerwcu lub lipcu.
Macie inne pomysły?
(Zdjęcie trzecie, to mapa budowanych śluz)

Załączniki:
pierwsze.JPG
pierwsze.JPG [ 90.65 KiB | Przeglądany 761 razy ]
zdjęcie drugie.JPG
zdjęcie drugie.JPG [ 58.82 KiB | Przeglądany 761 razy ]
zdjęcie trzecie.JPG
zdjęcie trzecie.JPG [ 133.47 KiB | Przeglądany 761 razy ]

Autor:  esina [ sobota, 15 kwie 2017, 22:28 ]
Tytuł:  Re: Budowa Nowego Kanału

To są semafory co widać dobrze na tym zdjęciu ...
Obrazek
http://bi.gazeta.pl/im/e0/46/f6/z16140000Q.jpg

Autor:  BYDZIAK 1958 [ niedziela, 16 kwie 2017, 05:11 ]
Tytuł:  Re: Budowa Nowego Kanału

^^^ Na pokazanym przez ciebie zdjęciu owszem są. Ale na tym pierwszym, które wstawiłem jest inaczej. Z tego co widać na mapach, widok na tym zdjęciu nie pozwala by były właśnie tam. Nawet te, semafory najbardziej wysunięte na zachód, (strzałka), nie wychodzą za oś linii kanału. No i trzeba pamiętać, że współczesny widok na to miejsce, nawet gdyby nie było drzew, zasłaniał by częściowo nasyp mostu papierni.

Załączniki:
miejsca.JPG
miejsca.JPG [ 52.86 KiB | Przeglądany 729 razy ]

Autor:  esina [ niedziela, 16 kwie 2017, 07:55 ]
Tytuł:  Re: Budowa Nowego Kanału

Na 100% zdjęcie nie zostało wykonane z miejsca pokazanego na drugim zdjęciu (teoria Macieja).

Opis zdjęcia z albumu "240 lat Kanału Bydgoskiego" :
"Budowa śluzy Okole ok. 1912 r. Widok w kierunku północno-zachodnim. W głębi po lewej stronie rusztowanie dolnych wrót. W głębi dwa tory kolejki wąskotorowej. Widoczne są dwa składy z dwoma parowozami. Na pierwszym planie zakole Brdy, które po wyprostowaniu biegu rzeki jest teraz stawem przy ul. Nadrzecznej."

Być może tam też jest pomyłka. Zdjęcie nie kłamie i widać semafory bo co innego ?
Być może zdjęcie zrobiono w kierunku wschodnio-północnym i przedstawia rusztowania śluzy Czyżkówko.
ale to tylko być może.

Autor:  BYDZIAK 1958 [ poniedziałek, 17 kwie 2017, 08:04 ]
Tytuł:  Re: Budowa Nowego Kanału

^^^
Dane mi było zobaczyć to zdjęcie w lepszej rozdzielczości. Przypuszczam, że autor tego książkowego opisu cytowanego wyżej, nie miał takiej możliwości. A więc: Pisał o widocznych parowozach. Nie zauważyłem tam ani jednego. Semafory, ('mechaniczne z ramionami'), zakładając że ich wygląd się nie zmienił od tamtych czasów, jednak tam są. 'Dymiąca kopara' też. Zakładając, że ona jest w trakcie kopania kanału, (pracuje w obszarze niebieskiego pola) i jej ustawienie może być punktem odniesienia, to dodając drugi punkt - semafory, (obszar czerwonego pola), wyjdzie nam, że 'rusztowania' są w miejscu krzyżowania się Flisa z budowanym korytem kanału. To jest tylko założenie. Bo rusztowania można by umieścić w miejscu górnych wrót, wtedy koparka kopała by 'bliżej', ale jej kąt ustawienia, trochę mniej już pasuje. Zakładając, że miejsce gdzie stał fotograf, było w obszarze pola oznaczonego białym znakiem 'X', to pole zaznaczone na zielono, zalewały wody Flisa i innych cieków. Jest ono sukcesywnie zasypywane ziemia wożoną w wagonikach 'kolebkach'. Trzy z nich są właśnie opróżniane.
Tak to teraz widzę. Ale wasze podpowiedzi i sugestie wciąż mogą pomóc, bo nadal nie ma pewności co do identyfikacji tego miejsca.

Załączniki:
punkt X.JPG
punkt X.JPG [ 115.77 KiB | Przeglądany 705 razy ]

Autor:  BYDZIAK 1958 [ czwartek, 20 kwie 2017, 16:35 ]
Tytuł:  Re: Budowa Nowego Kanału

Mapa 3D daje więcej możliwości. Zakładając, że wielka przestrzeń 'placu budowy', jest przed samą budowaną śluzą, to położenie semaforów, kopary i budynków w oddali, (dobrze widocznych tylko w dużym powiększeniu), w obrębie młynu Petersona, w miarę by pasowały. Punkt widzenia z poprzedniej mapki, można wtedy przesunąć jeszcze bardziej w stronę Jachcic. Trzeba pamiętać, że większość obszaru placu budowy, (pole - niebieskie półkole), była na zbliżonym do siebie poziomie.

Załączniki:
z góry.JPG
z góry.JPG [ 110.56 KiB | Przeglądany 668 razy ]

Autor:  Ewing [ wtorek, 25 lip 2017, 19:17 ]
Tytuł:  Re: Budowa Nowego Kanału

Maciej, ciekawy artykuł, szkoda tylko, że słowem nie wspomniałeś o pomocy użytkowników forum w identyfikacji ...
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/ ... jecia.html

Autor:  GrapHite [ sobota, 5 sie 2017, 19:11 ]
Tytuł:  Re: Budowa Nowego Kanału

Ewing pisze:
Maciej, ciekawy artykuł, szkoda tylko, że słowem nie wspomniałeś o pomocy użytkowników forum w identyfikacji ...
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/ ... jecia.html


Nie ładnie z jego strony... :(

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/