Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 18:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 21 lip 2015, 13:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
escobar pisze:
A ma pan może fotki z nieistniejącego już odgałęzienia od Chodkiewicza dalej ul. Lelewela do szpitala Jurasza?


Coś chyba takiego mam, ale nie pamiętam, czy akurat był to widok z tych okolic :)
Poszukam i jak będę miał czas to wrzucę :D

DODANO 15:01

Znalazłem takie fotki ale nie jestem pewien, czy o to chodziło, na jednej fotce jest tramwaj na ul. Głowackiego a drugi na Cichej bo tak chyba wyglądał trójkąt manewrowy w tym miejscu : Chodkiewicza--Głowackiego--Cicha.


Załączniki:
Komentarz: Końcówka przy Szpitalu Jurasza
DSC00013.JPG
DSC00013.JPG [ 124.12 KiB | Przeglądany 5160 razy ]
Komentarz: Tramwaj bodajże na ul. Głowackiego
DSC00018.JPG
DSC00018.JPG [ 173.15 KiB | Przeglądany 5160 razy ]
Komentarz: Na ulicy Cichej
DSC00020.JPG
DSC00020.JPG [ 136.94 KiB | Przeglądany 5160 razy ]

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 21 lip 2015, 17:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 14 lis 2011, 00:33
Posty: 75
Czy autorzy książki "Bydgoskie Tramwaje" wiedzą że zdjęcia z książki są skanowane i tutaj wrzucane?
To zwykła kradzież! Nieładnie tak!

_________________
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lip 2015, 06:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Kolega Stara Bydgoszcz nie wspomniał o źródle. Oglądając te zdjęcia zakładałem, że to jego zbiory. Jeśli pochodzą ze wspomnianej książki, to faktycznie, przynajmniej wypadało by mu o tym napisać.
To pewnie jest ta słynna książka, która ukazała się z okazji powrotu tramwajów na ul Dworcową. Była zapewne wydana w bardzo małym nakładzie, bo ja, w księgarniach, w których o nią pytałem, słyszałem zawsze 'nic takiego ne ma'.
Te zdjęcia są wspaniałym zapisem dawnego wyglądu miejsc, które się zmieniły. Można dostrzec, jak zmieniały się same tramwaje. W latach bodaj 70-tych, zaczęto je przebudowywać. Przykładem może być wóz z nr 3, który wyżej na zdjęciu, jest jeszcze 'stary', dwukierunkowy. Na poprzedniej stronie, jest po przebudowie, na jednokierunkowy, ciągnie skład jedynki. Po takim solidnym remoncie, likwidowane jedno stanowisko motorniczego, zamieniano na dodatkowe, szersze siedzenie. Inne, 'nowe drobiazgi', to np. światła stopu i migacze, oraz najważniejsze, drzwi otwierane elektrycznie.
Jeśli faktycznie 'SB' pokazuje nam zdjęcia tej książki, to powinien napisać o tym i o niej samej.
Dla mnie te zdjęcia są dodatkową zachętą do kupna tej książki. Może ukaże się nowy nakład.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lip 2015, 08:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 14 lis 2011, 00:33
Posty: 75
Samo dopisanie autora nic nie da. Książek nie wolno ot tak sobie skanować i wrzucać na forum :)
A w szczególności wypada zapytać autora książki o zgodę na to :)

Ps. książka jest cały czas dostępna w wydawnictwie Eurosprinter :)
https://www.eurosprinter.com.pl/147,pl_ ... mwaje.html

_________________
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lip 2015, 12:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Była tu na forum już kiedyś dyskusja na temat zdjęć, praw autorskich itd. Niestety świadomość internautów jest taka, że do neta można wrzucać wszystko i wszędzie, bezkarnie oczywiście. I owszem, fajnie się ogląda takie zdjęcia tramwajów z przeszłości, jednak wrzucając je na forum bez zgody ich właściciela, zwyczajnie się go okrada.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lip 2015, 13:18 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Niestety problem powraca...
Dla przypomnienia:
Prawa autorskie w odniesieniu do utworów anonimowych i pseudonimowych wygasają w 70 lat po ich rozpowszechnieniu. Czyli z 1937 i lat wcześniejszych można rozpowszechniać (o ile nie ma podanego autora).
Trochę informacji : http://mojafirma.infor.pl/prawo-autorsk ... czar.html#

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lip 2015, 17:39 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
spooney pisze:
Ps. książka jest cały czas dostępna w wydawnictwie Eurosprinter :)
https://www.eurosprinter.com.pl/147,pl_ ... mwaje.html

Książkę można zakupić lub zamówić w księgarni Matras na Gdańskiej pod arkadami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 lip 2015, 06:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
spooney pisze:
Samo dopisanie autora nic nie da. Książek nie wolno ot tak sobie skanować i wrzucać na forum :)
A w szczególności wypada zapytać autora książki o zgodę na to :)

Ps. książka jest cały czas dostępna w wydawnictwie Eurosprinter :)
https://www.eurosprinter.com.pl/147,pl_ ... mwaje.html


^^^ Wszedłem na podaną stronę.Tam wskazało mi księgarnie na Chodkiewicza, Gdańskiej i w Realu. Bliscy, których poprosiłem o udanie się tam, otrzymywali odpowiedź : 'Nie ma, ale możemy sprowadzić z magazynu na jutro'. Z punktu widzenia poszukujących, ktoś ma w nosie dbałość o sprzedanie nakładu. Również o to, by był choć jeden egzemplarz w księgarni i wpadał w oko potencjalnym klientom.
Macie rację przypominając kwestie 'praw autorskich'. Ale tu można dostrzec drugą stronę pokazania przez 'SB' zdjęć. Ktoś kto zajrzy tu i zerknie na nie i temat mu będzie obojętny, nie będzie miał z tego korzyści i pewnie szybko o tym zapomni. Ale jeśli to będzie ktoś zainteresowany, albo i pasjonata, to może to go zachęcić do kupna książki. Tym bardziej, że jest tam ponoć ponad 500 zdjęć. Kompromisowo określił bym to tak: Ta garstka wstawionych przez 'SB' zdjęć, nie za dobrze skanowanych, jest w pewnym sensie reklamą książki, której jej trzeba. Skoro ktoś 'zainteresowany, nie znający jej', przechodząc koło konkretnej księgarni, jej tam nie zobaczy i nie dowie się o jej istnieniu, a odwiedzając to forum, uzyska informacje o niej, stanie się zapewne niebawem jej nabywcą. Tak jest właśnie w moim przypadku. Jak to powiedział klasyk, 'są plusy dodatnie i ujemne'. Może mamy tu przypadek 'plusa ujemnego', ale jednak plusa. ;)
Powyższe zdjęcia, z linkiem który dał spooney, poprowadzą do książki pewnie paru nowych nabywców.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 lip 2015, 07:25 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 11 sty 2014, 09:29
Posty: 54
Nie wiem w jaki sposób można "okradać" autora kopiując zdjęcia z jego książki, co innego ją ukraść z księgarni albo zeskanować ją strona po stronie i gdzieś udostępnić. Pan Sitarek także te zdjęcia skądś wziął, bo akurat mam tą książkę i 99 % fotografii nie są jego a kogo innego. Jedne pochodzą z archiwum MZK a reszta od osób prywatnych, z tymże oczywiście zostały umieszczone w książce za zgodą ich autorów.

Poza tym każde zdjęcie ma jakieś źródło, sam widziałem fotki z tej książki na innych stronach i nie było podane źródło, także ktoś kto te zdjęcia sobie skopiuje myśli, że pochodzą one ze strony www a nie z książki o której może nawet nie mieć pojęcia.
Nie zamierzam tutaj bronić Starej Bydgoszczy, bo mimo tego podanie źródła jest niejako obowiązkiem, gdy bierze się fotki z innego źródła niż zbiory własne, ale tak jak pisał Bydziak1958 zamiast zaszkodzić jej autorom raczej może to nawet zwiększyć sprzedaż :)

PS: Poza tym nawet na tym forum były kopiowane zdjęcia z innych portali bez podania źródła, więc nazywanie kogoś złodziejem bez patrzenia na to co samemu się robi jest niejako hipokryzją... :]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 lip 2015, 13:53 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Fotograf najczęściej sprzedaje zdjęcie do książki. Za sprzedaż noe dostanie więcej pieniążków, a reklamą powinien zająć się wydawca, a nie fotograf (bo na to wychodzi). Autor wyraźnie ma napisane w umowie co można zrobić z jego zdjęciami.

Wystarczy być fotografem (artystą) i chociaż raz sprzedać zdjęcia (dzieło), by zmienić punkt widzenia na prawa autorskie.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 24 lip 2015, 06:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nasza rozmowa pokazuje, że rzeczywistość wyprzedziła przepisy. Przykładowy fotograf, autor zdjęcia, sprzedał je i swoje zarobił. A 'kupiec' powielił je w np. książce wraz z innymi i w jego interesie jest sprzedać jak najwięcej książek. Jeśli 'nikt' się o niej nie dowie, to kupią ją nieliczni, którzy na nią natrafią, oczywiście jeśli będzie np w księgarni, a nie w magazynie. Więc praktycznie pokazywanie niektórych zdjęć na np. forach siłą rzeczy jest dla książki reklamą. Choć jak pisali niektórzy wcześniej, prawnie może to wyglądać inaczej.
Mam już ją. Na razie tylko przejrzałem, ale niebawem ze smakiem zacznę ją zjadać. :D
Ale mimo że jest moja, to przy okazji pokażę ją i 'szwagrowi i jego znajomemu którego ja nie znam'.
Pewnie nikomu się tym nie narażę. Ale jeśli 'szwagier i jego znajomi' to samo zdjęcie zobaczą tutaj, to...
Tak jak napisałem na samym początku, oznacza to nienadążające za rzeczywistością przepisy.

To szybkie początkowe 'przekartkowanie' książki uświadomiły mi, że jest jeszcze wiele starych zdjęć do odkrycia. Te w książce są zarówno znane jak i nie znane. Ale ma się wrażenie że w niej są już wszystkie.
Unikatowe zdjęcie ze szóstej strony, (w tym temacie forum), z doczepionym do składu wagonem z kajakami, nie było chyba znane autorowi książki, w czasie jej powstawania, bo na pewno i ono by się w niej znalazło. :za
A teraz zacznę się delektować jej początkiem... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 24 lip 2015, 11:20 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 11 sty 2014, 09:29
Posty: 54
Pewnie jeszcze wiele zdjęć miało się w niej pojawić, ale książka musiałaby być jeszcze grubsza i zapewne droższa :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 25 lip 2015, 06:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Liczyłem na jakieś, choć jedno zdjęcie transportu węgla do elektrowni na Warmińskiego. Na 13-stej i 20-stej stronie książki wspomina się o tym, ale autor przyznaje, że nawet nie wiadomo jak wyglądały te tramwajowe 'węglarki'. Szkoda że nie zilustrował tego zdjęciem, którego marną kopię (porównanie), wstawiłem na szóstej stronie tematu. Jedno, konkretne zdjęcie więcej, nie wpłynęło by chyba na cenę książki. :D :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 lip 2015, 19:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jak dotąd, nie spotkałem nawet jednego zdjęcia, choćby jednego z czterech 'Walkerów', które jeździły po Bydgoszczy w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XXw. Te dziesięciometrowe, czteroosiowe, (na wózkach), tramwaje, które miały kłopoty na niektórych zakrętach (mały promień łuku), musiały i tak wzbudzać zainteresowanie mieszkańców i pasażerów.
Zainspirowany tą informacją we wiadomej książce, 'znalazłem stare zdjęcie' Walkera. Jaki to przystanek? :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 lip 2015, 18:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Muszę coś wyjaśnić tym, którym wyżej, nie pokazywał się obraz. Wstawiłem go tam 'na szybko' po wstępnej obróbce, bez zwrócenia uwagi na proporcje. Chwile później to zauważyłem i postanowiłem go w miarę poprawić. Poniżej druga odsłona: Tramwaj Walker, który przez kilka lat jeździł w Bydgoszczy.


Załączniki:
Wolker 4.JPG
Wolker 4.JPG [ 53.11 KiB | Przeglądany 4879 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 sie 2015, 07:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W różnych tematach na forum, była przypominana stara elektrownia na ul. Warmińskiego. Ja wtedy często dorzucałem swoje 3 grosze, pytając czy zachowały się gdzieś zdjęcia tramwajowego transportu do niej węgla. Z braku takowych, zwyciężyła moja ciekawość zobaczenia takiego przewozu.
Podróż do przeszłości zorganizowali panowie Paint i Gimp. ;)

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 sie 2015, 11:58 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Świetnie to wygląda.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 sie 2015, 13:45 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
W którym miejscu była ta elektrownia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 sie 2015, 21:33 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Warmińskiego tam gdzie teraz jest Enea.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 sie 2015, 09:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Stanislaw pisze:
W którym miejscu była ta elektrownia?


^^^ Dla Stanisława i tych, którzy są tu pierwszy raz.
Temat elektrowni. Jest tam również zdjęcie fragmentu ulicy z torami do elektrowni:
viewtopic.php?f=95&t=4083


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group