Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 10:31

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 23 sty 2013, 16:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Aby nie ciągnąć tego tematu dalej, we wątku 'dawnej prasy', postanowiłem tu zapytać i napisać o pewnych niejasnościach, dotyczących tej katastrofy.

MWS pisze:
Obrazek


Ze zdania, że 'pociąg (...) z Berlina przybył tu o swoim czasie', nasuwa się wniosek, że przyjechał do nas, na dworzec... Ale to musi być tylko jakiś błąd w początkowych słowach autora tekstu. Bo pomijając to zdanie, pociąg ten, według dalszej relacji, 'o właściwym czasie' był w Strzelewie i dopiero stamtąd, maszynista, dostając 'wjazd' na szlak do Bydgoszczy, ruszył w dalszą część trasy, nie wiedząc, co go na niej spotka.
Nie do końca też jest jasne, w którym miejscu to się stało. Bo nie koniecznie musiało to być w rejonie starego przejazdu na Grunwaldzkiej, co sugeruje wspomniane 'pobliże Okoła'. Mógł to być też rejon dzisiejszej ul Bronikowskiego. (Nowego kanału jeszcze nie było.) Gdyby gdzieś istniały jeszcze jakieś 'kolejowe księgi' z tamtych czasów, to ustalenie miejsca 'domu dróżnika nr 68", rozwiązało by tą zagadkę.
Opis katastrofy przekazany słowami autora, budzi sporo wyobraźni. Zresztą tak pewnie miało być. Gazety były wtedy podstawowym źródłem informacji. A opisane 'kupy żelastwa', również utrwalone na tej niesamowitej pocztówce, są tak pomieszane, że nawet teraz, po latach, z trudem rozpoznaje się różne bryły i gabaryty.
Obecnie, gdy wydarzy się jakaś katastrofa, jeszcze tego samego dnia w czasie przekazywanej informacji, dzięki komputerom i grafikom, pokazywane są animacje momentu katastrofy. Trochę ciekawy jestem, czy trudne by było grafikom odtworzenie tamtej katastrofy...
'Pożyczyłem' od wnusiów pociąg - zabawkę. I aby jakoś zidentyfikować więcej szczegółów widoku pocztówki, wstawiłem go do niej...
Jest jednak kilka zagadek. Trudno rozpoznać, czy nad tendrem widać wagony osobowe, czy budynki. Założyłem, że to są wagony. Podobnie, z prawej strony tendra, nad leżącym na boku wagonem, widać... bok innego wagonu, czy 'skrzywiony barak'...

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 sty 2013, 17:06 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Zapomniałeś o jednej rzeczy - pociąg osobowy wpadł na towarowy. Należy więc założyć, że w tej masie widocznej za tendrem są szczątki drugiej lokomotywy, a ten przewrócony wagon jest wagonem towarowym. Jednego wagonu dopatrywał bym się po prawej stronie zdjęcia za nasypem kolejowym, przed budynkami (taki duży cień).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 sty 2013, 17:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Z tekstu raczej wynika, że wpadł on w tył towarowego. " W poprzek toru, leżą szczątki strzaskanego ostatniego wozu z pociągu towarowego". Jego lokomotywa, będąca daleko w przodzie, być może nie ucierpiała...

A tam z prawej, przy wspomnianym przez ciebie cieniu, rzeczywiście coś jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 25 kwie 2015, 17:56 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Odgrzebuję stary temat, ponieważ na ebay.de dostępna jest prezentowana przez Bydziaka pocztówka w lepszej jakości, na której widać dużo więcej szczegółów.
http://www.ebay.de/itm/AK-Gruss-aus-Bro ... 5673ecda7f
Może ktoś chce pobawić się w detektywa, porobić zbliżenia i ustalić co faktycznie widać :?: :D


Załączniki:
katastrofa 1892 (Custom).JPG
katastrofa 1892 (Custom).JPG [ 147.49 KiB | Przeglądany 4317 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 kwie 2015, 17:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ewing pisze:
...
Może ktoś chce pobawić się w detektywa, porobić zbliżenia i ustalić co faktycznie widać :?: :D


Widzę, że tamta moja 'rekonstrukcja' zniknęła. Wiec dam ją jeszcze raz.

A na powiększeniu rzeczywiście widać coś przypominającego 'zbieralnik pary', który chyba zawsze znajdował się na górnej części kotła. (Zaznaczony czerwonym kołem) Jeśli w tym miejscu był cały parowóz to musiał być raczej 'mały'. Miedzy widocznym tendrem, a wagonem tuz za nim, jest bardzo mało miejsca... :shock:


Załączniki:
1892.JPG
1892.JPG [ 90.97 KiB | Przeglądany 4282 razy ]
szczątki.JPG
szczątki.JPG [ 73.05 KiB | Przeglądany 4282 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 kwie 2015, 05:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przyglądając się plenerowi w powiększeniu, można się dopatrzyć pewnych ciekawych szczegółów. Być może pozwolą na ustalenie miejsca wypadku. Poniżej zaznaczyłem strzałką coś, co przypomina wiadukt. Tak to wygląda, choć mogę się mylić. Druga strzałka pokazuje bardziej okazałe budynki. Porównując do mapy z 1890-go, można by w tym przypadku założyć, że to o nie chodzi. Ale tych mniejszych budynków ze zdjęcia po lewej stronie, nie ma na mapie, chyba że to te, po drugiej stronie toru. Na mapie nie ma budynków, widocznych na pierwszym palnie zdjęcia. Może to są te już w pogliżu przejazdu na Grunwaldzkiej :?: :shock:


Załączniki:
miejsca.JPG
miejsca.JPG [ 46.24 KiB | Przeglądany 4255 razy ]
mapka.JPG
mapka.JPG [ 54.45 KiB | Przeglądany 4255 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 kwie 2015, 12:43 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
Skłaniałbym się do przesunięcia tego miejsca o jakieś 300 m w kierunku dworca Głównego. Dlaczego? Bo generalnie z lokalizacją się zgadzam... W tle zdjęcia widać jednak, że tory skręcają delikatnie w prawo. Zaś miejsce, jakie zaznaczył Bydziak jest już za skrętem... Cała trasa do Nakła (oprócz ostrego zakrętu tuż przed samym Nakłem) jest raczej prosta. Jedyny ostry łuk znajduje się właśnie na wysokości Czarnej Drogi. Zaś w oddali widać też, że po skręcie tory prowadzą równolegle wzdłuż gromady drzew (park przy kanale?).
Jest jeszcze jeden ostry skręt... Tylko nie wiem, czy on wówczas już istniał. Z torów prowadzących do Inowrocławia i Szubina jest łącznik, z którego obecnie kolej praktycznie nie korzysta. Już za wiaduktem na Grunwaldzkiej (tym drugim, zachodnim ;) ) tor skręca z tej trasy i łączy się na posterunku odgałęźnym Czyżkówko czyli przed przystankiem Bydgoszcz Zachód z trasą do Piły. Nie wiem jednak kiedy ta trasa powstała i co za tym idzie czy można z całą stanowczością wykluczyć, że ten pociąg, który uległ wypadkowi, korzystał z tamtej trasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 kwie 2015, 15:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Zastrzegam:
Rozważania czysto teoretyczne – „twardych dowodów” brak.

Ze zdjęcia:

Obrazek

Oglądając powiększenie nasuwają się skojarzenia:
- czerwona linia – prawdopodobny przebieg ulicy Grunwaldzkiej (szosy berlińskiej - Berlinerchaussee) - ledwo widoczny na zdjęciu zarysy niskiej zabudowy.
- żółte zaznaczenie – budynek przy Czarnej drodze – najprawdopodobniej wymieniany w artykule, ocalały, dom dróżnika .

Na starych mapach występuje w tym miejscu oznaczenie BW 129 gdzie „BW” oznacza „Bahnwärter” – dróżnik.

Znałem kiedyś osobę zamieszkującą w tym rejonie Czarnej drogi, która twierdziła że jej budynek jest dawnym posterunkiem/mieszkaniem kolejowym.
To może być to, albo coś po sąsiedzku, co już nie istnieje.

Obrazek

@wichura
Łącznika, o którym piszesz, w tamtych latach nie było.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 28 kwie 2015, 14:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 20 maja 2011, 07:38
Posty: 287
Lokalizacja: Bydgoszcz
Mi się mocno wydaję że miejsce katastrofy jest w tym miejscu (oznaczone czerwonym kółeczkiem), po prawej i po lewej stronie (na zdjęciu) są domy bardzo blisko siebie. Na mapie widzimy właśnie w tym miejscu taką sytuację, dodatkowo w miarę wyprostowany tor i zaczynający się łuk...

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group