Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 18:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Regulamin forum


Uwaga !!! W tym dziale prezentujemy pamiątki PRLu związane z Bydgoszczą



Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 11 sie 2014, 17:24 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Czy ktoś pamięta, jaka jest różnica miedzy wkładką paszportową i paszportem?


Załączniki:
IMG_0448.JPG
IMG_0448.JPG [ 194.24 KiB | Przeglądany 7967 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 sie 2014, 11:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Wkładka paszportowa to była namiastka paszportu. Taki niepełny paszport. Wkładka funkcjonowała w latach 60. i 70. w krajach demokracji ludowej i to chyba nie wszystkich. Ważna była tylko z dowodem osobistym.

Paszport w PRL-u dla przeciętnego zjadacza chleba był nieosiągalny.
Nie to co teraz, że idziesz do UW i jesteś oburzony, że musisz czekać na paszport minimum 3 tygodnie i nie daj Boże postoisz 15 minut w kolejce. :)

Świat stanął na głowie :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 sie 2014, 12:06 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Zgadza sie. Wkładka do demoludów, paszport na cały świat. I podlegał zwrotowi po powrocie z zagranicy.
Jakiś czas obowiązywały pieczatki w dowodzie osobistym uprawniające dop przekroczenia granicy. (tylko demoludy)
Do kompletu brakuje książeczki walutowej, gdzie rejestrowało się cenne dewizy zakupione w NBP, kantory wtedy nie istniały.
Niestety, nie zachowała się do obecnych czasów.
Gdy w 1988-tym roku wyjechałem do Londynu, mogłem zakupić po cenie urzędowej (raczej niskiej w porównaniu z kursem czarnorynkowym)... 10 dolarów i 60 centów. W Londynie byłem panisko, że klękajcie narody. Na szczęście mieszkałem u wujka, w śmietnikach nie musiałem grzebać...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 sie 2014, 13:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
25 lat wolności i za paszport płacimy kartą płatniczą lub kredytową.
25 lat wolności i w UW jest klimatyzacja, a formalności paszportowe przy urzędniku załatwiamy w ciągu 10-15 minut.

Jak mojemu małemu dziecku pokazywałem jeszcze niedawno, że w tym miejscu była granica Państwa (jadąc samochodem) i stało się w kolejce do odprawy, to nie było wstanie zrozumieć na początku po co i na co trzeba było się zatrzymywać. Jaka kontrola? Przez kogo?

Jak stoimy na bramkach autostradowych w Europie (temat aktualny lipiec-sierpień 2014) to dzieciak rozumie, że są są wakacje, ilość bramek ograniczona, a kierowcy z kilku krajów jadą na wymarzone wakacje w jednym czasie.

Ot 25 lat wolności.

Tak mi przyszło teraz do głowy w odniesieniu do PRL-u i III RP.
Za komuny były bramki na granicy. Za demokracji są bramki na autostradach. W obu przypadkach stoisz/stałeś i się denerwujesz/denerwowałeś... :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 sie 2014, 15:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W PRL-u, każdy młodzieniec miał 'zaszczytny obowiązek' nauczyć się bronić ojczyzny. (Choć bywali i tacy, co potrafili go ominąć.)


Załączniki:
mon.JPG
mon.JPG [ 44.18 KiB | Przeglądany 7910 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 sie 2014, 19:18 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Maciej, ale mamy kolejki w urzędach pracy (bezrobocia?), w przychodniach, szpitalach. Na szczęście, niezbyt duże , gdyż 2.000.000 potencjalnych kolejkowiczów wyjechało...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 sie 2014, 12:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Tu masz oczywiście racje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 14 sie 2014, 11:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 23 lip 2014, 19:52
Posty: 52
Prezentowany wyżej identyfikacyjny dokument wojskowy posiadam do dziś. Ciekawe, dla niektórych straszne, posiadacz tego dokumentu, w każdej wersji okładki, jest od 1 stycznia 2014 "żołnierzem niezawodowym" o ironio.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 14 sie 2014, 15:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Co to znaczy 'żołnierz niezawodowy'? Jestem wciąż żołnierzem, ale mi za to nie płacą? :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 16 sie 2014, 04:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Gdy zacząłem pracę w dawnym ZNTK, stałem się prawdziwym kolejarzem. :D
Zakład należał do PKP i każdy pracownik otrzymywał legitymację. Uprawniała ona wtedy do 80% zniżki, przy zakupie biletu na pociąg. ( Było jeszcze 12 specjalnych biletów na rok, na darmowy przejazd koleją, w tym 3 na pociągi pospieszne :D )
Na początku lat osiemdziesiątych, zniesiono te 'bilety' i zniżkę. Na legitymację można już było jeździć za darmo. Najbardziej pasowało to pracownikom zamiejscowym. Ja, w ciągu roku, korzystałem z kolei, pewnie dużo mniej niż dziesięć razy. Po pewnym czasie (ok kolejnych 10 lat), trzeba było raz na rok, wykupić do tych legitymacji 'znaczki', potwierdzające uprawnienia do darmowej jazdy...
Jak jest teraz, to właściwie nie wiem, czy pracownicy PKP, maja jeszcze takie legitymacje. :oops:


Załączniki:
pkp.JPG
pkp.JPG [ 23.58 KiB | Przeglądany 7757 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 16 sie 2014, 05:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 23 lip 2014, 19:52
Posty: 52
Doskonały gadżet dla kawalera zwłaszcza w komplecie z kluczem i tabliczką :), na tej legitymacji zjechałem całą Polskę. W piątek do Zgrzewalni z plecakiem i planem na wyjazd "Do Gdzieś". Obecnie "służbowy" w tej wersji nie istnieje, trzeba wykupić bilet "roczny". Kolor znaczka też informował o "grupie" i wiadomo o czym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 16 sie 2014, 08:00 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Bydziak, zapomniałeś o deputacie węglowym i mundurówce. Kolejarze otrzymywali tzw. ceduły na węgiel, na (chyba) 1,6 tony. Było tego niewiele, wystarczyło do ogrzewania 1 pokoju zimą. Ewentualnie, szczególnie osoby pracujące w mieście, w blokach, mogły otrzymać pieniądze. Kolejarze pracujący "w ruchu', czyli zawiadowcy, dyżurni, maszyniści obowiązkowo nosili mundury, a zabiurkowcy" otrzymywali równowartość pieniężną. Jeżeli chodzi o bezpłatne bilety, kolejarz otrzymywał 12 biletów, ("lepsi" - zielone - I-sza klasa, "gorsi" - brązowe - II-ga klasa), 3 bilety na pociągi pospieszne, 9 na osobowe. Natomiast rodzina kolejarza otrzymywała 4 bilety - jeden na pospieszny i 3 na osobowo. Na jednym bilecie można było zrobić 2 trasy. Tylko wpisać miejscowość, i w drogę! A gdy się dobrze kombinowało, jedną trasę można było przejechać 3 razy. Oczywiście, cała rodzina posiadała legitymacje kolejowe, z zdjęciem. Ponadto, jako syn kolejarza, miałem bezpłatny bilet na dojazd do szkoły średniej i wyższej. Jeszcze jeden przywilej, to "szfele", czyli podkłady kolejowe. Oj, "nażagowałem" sie tych "szfeli", i narąbałem. Dodatkowo, rodziny mieszkające na wsi posiadały tzw. książeczki żywnościowe, upoważniające 2-krotnie w miesiącu do wyjazdu (bezpłatnie) do miasta na zakupy. Jak widać, przywilejów było sporo. Ale to była elita, transport praktycznie odbywała się koleją. I emerytury od 60-ciu lat. Teraz, tylko górnicy, są najbardziej uprzywilejowaną kastą, I ciągle im mało...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 sie 2014, 10:54 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Mój ojciec pracował w ZNTK, i do czasu ukończenia studiów korzystałem z bezpłatnych biletów rodzinnych i zniżki 80% - nic tylko jeździć :) . O ile pamiętam, trasa przejazdu nie mogła być dłuższa od dwukrotnej najkrótszej. Zachował się u mnie jeszcze bezpłatny bilet szkolny.
Ojciec był pracownikiem raczej biurowym (kontrola techniczna), ale mundur posiadał i używał - w końcu, jak mówili kolejarze, chodził na służbę, a nie do pracy.
Poza licznymi, wymienionymi wyżej przywilejami, kolej miała także swoją służbę zdrowia.


Załączniki:
bilet_1969.jpg
bilet_1969.jpg [ 182.86 KiB | Przeglądany 7718 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 sie 2014, 11:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Maciej Kulesza pisze:
Tak mi przyszło teraz do głowy w odniesieniu do PRL-u i III RP.
Za komuny były bramki na granicy. Za demokracji są bramki na autostradach. W obu przypadkach stoisz/stałeś i się denerwujesz/denerwowałeś... :1

Kiedyś stałeś w Super Samie w kolejce za koszykiem żeby wejść na salę, a dzisiaj stoisz w Super Markecie z koszykiem do kasy :):) A kas ze dwadzieścia i tylko 4 czynne :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 sie 2014, 21:07 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Bydgoski węzeł kolejowy miał także Dom Kultury przy ulicy Augusta. Ponadto własne ośrodki wczasowe. Byłem 3 razy na takich wczasach, spałem w wagonach. Każdy turnus (2 tygodnie!!!!) zaczynał się od wieczorka zapoznawczego, z wyborem rady turnusu. Kaowiec codziennie organizował atrakcje, najczęściej wycieczki pociągami (tanie bilety), i piesze po okolicach. Ostatni dzień, to balanga pożegnawcza. Bilet bezpłatny na dojazd do szkoły z Ostromecka do Solca Kujawskiego też posiadam. Kiedyś mawiało się: "Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej"...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 sie 2014, 23:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 1 lis 2009, 08:48
Posty: 93
"Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej . Kto ma w glowie troszka, ten idzie do Toszka."
Tak zapamielem z ust pewnego Slazaka ten niewinny wierszyk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 sie 2014, 06:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Andrzej pisze:
Mój ojciec pracował w ZNTK,
(...)
Poza licznymi, wymienionymi wyżej przywilejami, kolej miała także swoją służbę zdrowia.


^^^ Oprócz tej ogólnej, mającej wtedy siedzibę w budynku 'dyrekcji' na Dworcowej, ZNTK miało swoją własną przychodnię na terenie zakładu. Obecnie w jej budynku działa warsztat 'peesów'. W zakładzie była również i apteka, w której, po wyjściu od lekarza, 'wykupiłeś' bezpłatnie leki. O kolei mówiło się 'państwo w państwie'. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 12 wrz 2014, 18:15 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
A to pierwowzór dowodu osobistego. Dokument był wydany w 1949-tym roku.


Załączniki:
140.jpg
140.jpg [ 163.65 KiB | Przeglądany 7419 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 wrz 2014, 14:51 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Zmora każdego 19-latka w PRL-u. Wezwanie na komisje poborową...


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 198.19 KiB | Przeglądany 7352 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 wrz 2014, 18:18 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Aby pojeździć samochodem po świecie trzeba było mieć międzynarodowe prawko.


Załączniki:
img852.jpg
img852.jpg [ 62.53 KiB | Przeglądany 7342 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group