Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 10:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 20 lut 2014, 17:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Na zdjęciu widać resztki ściany frontowej tego niewysokiego budynku z dwuspadowym dachem z tajemniczym szkieletem w środku. Za nim farbiarnia Wilhelma Koppa - po II wojnie Pralchem. Tuż za zakładem uliczka w kierunku Wyspy Młyńskiej.


Załączniki:
a.JPG
a.JPG [ 188.02 KiB | Przeglądany 8562 razy ]
b.JPG
b.JPG [ 195.76 KiB | Przeglądany 8562 razy ]
c.JPG
c.JPG [ 196.3 KiB | Przeglądany 8562 razy ]
d.JPG
d.JPG [ 197.24 KiB | Przeglądany 8562 razy ]
e.JPG
e.JPG [ 197.42 KiB | Przeglądany 8562 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 20 lut 2014, 23:48 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Jako, że korzystałem z PKSu podczas dojazdu do liceum, codziennie dreptałem z ronda grunwaldzkiego, właśnie św. Trójcy, a następnie poznańską i terasami do II LO. Pamiętam ten budynek jak jeszcze był w całości, bo pewnego pięknego poranka w drodze do ogólniaka zauważyłem, że został pozbawiony dachu.. Nie pamiętam tylko, czy jak zacząłem swoją przygodę ze szkołą średnią, w 2007 coś w tym budynku się jeszcze działo :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 lut 2014, 10:23 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Karass pisze:
Po necie krąży rysunek starego kościoła. Ale nie wiem na ile można mu ufać, skoro ruiny rozebrano w 1829 a rysunek pochodzi z 1910.

Na szczycie ołtarza umieszczona jest płaskorzeźba starego kościoła, bardzo podobna do przedstawionego rysunku. Może miały wspólne źródło, a może powstała na podstawie rysunku? W 1910 rozpoczęto budowę kościoła, ołtarz raczej powstał później.


Załączniki:
ołtarz.JPG
ołtarz.JPG [ 187.13 KiB | Przeglądany 8526 razy ]
fragment.jpg
fragment.jpg [ 36.49 KiB | Przeglądany 8526 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 lut 2014, 12:48 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Kilka zdjęć kościoła jest tutaj:

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 734&page=6

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 lut 2014, 17:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
We wszystkie niedziele moich młodych lat chodziłem do tego kościoła. Zbliżenie widoku nad ołtarzem, pokazane przez Andrzeja, przypomniało mi, że odbierałem to wtedy jak abstrakcyjny widoczek. Nawet przez chwilę wtedy nie pomyślałem, że może on nawiązywać do historii kościoła.
Dzięki Andrzeju, za tą informację. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 lut 2014, 21:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Bunkier, chciałem Twój powyższy wpis zacytować w wątku farbiarni, który otworzyłem, ale nie umiem tego zrobić prostym sposobem. Funkcja „quote” działa w pełni tylko w danym wątku. Gorzej z przeniesieniem do innego.
Myślę, że warto wątek farbiarni ciągnąć osobno z uwagi na planowane zmiany tego miejsca. Obecnie mam pewne obawy, czy stagnacja na budowie nie będzie tak długotrwała jak w pobliskich młynach.
Wracając do ulicy Św. Trójcy: na zdjęciach urokliwy zaułek po południowej stronie środkowej jej części. Jest tak długi, że na upartego mógłby mieć swoją nazwę. Podobnie jak ta uliczka koło pralni-farbiarni. Ale tam nie ma chętnych do przyświecenia imieniem, bo jest ona ewidentną równią pochyłą. A kto np. z prezydentów miasta lub innych polityków chciałby firmować równię pochyłą w przypadku Bydgoszczy? Przecież kojarzy się ona głównie ze staczaniem się. Rzadziej z Syzyfem i mozolnym wznoszeniem, jak w przypadku Koppa i jego czterokrotnego budowania firmy. Może to właśnie dobra nazwa, chociaż pewnie podejrzana polityczno-historycznie. Wszak tych Koppów było na koniec dużo i kto wie, co każdy z nich ma na sumieniu. Na pewno szefowanie jednego z nich klubowi „Frithjof” kojarzy się dwuznacznie.
Trudno – trzeba jednak do tego zjazdu do Młynówki wytypować któregoś prezydenta.


Załączniki:
Zaułek.JPG
Zaułek.JPG [ 194.08 KiB | Przeglądany 8477 razy ]
Zaułek  1.JPG
Zaułek 1.JPG [ 196.26 KiB | Przeglądany 8477 razy ]
Zaułek 3.JPG
Zaułek 3.JPG [ 190.86 KiB | Przeglądany 8477 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 lut 2014, 07:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Hrab pisze:
(...)
Podobnie jak ta uliczka koło pralni-farbiarni. Ale tam nie ma chętnych do przyświecenia imieniem, bo jest ona ewidentną równią pochyłą. (...)


^^^ Może by nazwać ją "Tomasza Czereśniaka". Turysta, widząc ulicę o takiej nazwie, chyba od razu skojarzy z filmem, a potem być może ze sceną 'biegu do wody'. :D

Ulica, raczej bez śladów po dawnym wydziale Spomaszu, z lewej.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 lut 2014, 11:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Hrab pisze:
Bunkier, chciałem Twój powyższy wpis zacytować w wątku farbiarni, który otworzyłem, ale nie umiem tego zrobić prostym sposobem. Funkcja „quote” działa w pełni tylko w danym wątku. Gorzej z przeniesieniem do innego.

Zdjęcia trafiły do wątku o farbiarni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 lut 2014, 18:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Bydziaku, też zwróciłem uwagę na ten stary mur. Może mieć coś wspólnego
z Odlewnią i Fabryką Maszyn Friedricha Eberhardta, chociaż wszystko tu jest zabudowane po nowemu.
Tu jest wątek: viewtopic.php?f=95&t=4228&hilit=eberhardt


Załączniki:
Wjazd przy pocie.jpg
Wjazd przy pocie.jpg [ 195.83 KiB | Przeglądany 8409 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 lut 2014, 16:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Do początku lat siedemdziesiątych XXw., ta ulica, jak i krzyżująca się z nią Kordeckiego, (obecnie obie z małym ruchem kołowym) były drogami tranzytowymi. Sporym ruchem na tym skrzyżowaniu kierowała sygnalizacja świetlna, dziś tam nie do wyobrażenia. :D
Górny fragment mojego zdjęcia z przyjęcia, lata 60-te XXw.


Załączniki:
skrzyżowanie.JPG
skrzyżowanie.JPG [ 35.17 KiB | Przeglądany 8379 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 mar 2014, 06:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Na tym zdjęciu widać budynki Rometu. Przypomniało mi to o jeszcze jednym starym zdjęciu tej części ulicy.


Załączniki:
na most.JPG
na most.JPG [ 36.04 KiB | Przeglądany 8360 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 mar 2014, 10:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jeszcze jedno ujęcie nieistniejących już obiektów fabryki rowerów. W tym miejscu ulica rozdwajała się. Dolną część nazywaliśmy już, (wśród kolegów), początkiem Nakielskiej. Ale ciekawostką jest mapka z 1937, która pokazuje, (może przez pomyłkę, a może faktyczny stan, trwający przez jakiś okres), że Ś.T. kończyła się aż przy ul Mieda...


Załączniki:
Romet.JPG
Romet.JPG [ 69.27 KiB | Przeglądany 8306 razy ]
ŚT.JPG
ŚT.JPG [ 36.81 KiB | Przeglądany 8306 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 mar 2014, 12:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
A co to jest za obiekt na tym planie z 1937 roku oznaczony numerem 201?
Ja wstawiam zdjęcia kolejnej fabryczki znajdującej się przy Św. Trójcy obok tej wcześniej opisanej. Obie do zidentyfikowania. Myślę, że ta kamienica na drugim zdjęciu też do niej należała.


Załączniki:
DSC_1098.JPG
DSC_1098.JPG [ 188.55 KiB | Przeglądany 8300 razy ]
DSC_1095.JPG
DSC_1095.JPG [ 191.67 KiB | Przeglądany 8300 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 mar 2014, 23:22 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Budynek 201 to zapewne obecny mechanik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 mar 2014, 20:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Jest tak jak napisałeś.
A w budynku, (na ostatnim zdjęciu), na parterze, wchodząc po tych schodkach, był zakład fotograficzny. Robiono mi tam kilka zdjęć, np do dowodu. W korytarzu mieli wielkie zdjęcie placu Teatralnego. Z duma podkreślali, że to zakład rodzinny', a to zdjęcie z teatrem zrobił, bodaj ojciec tej pani, prowadzącej wtedy zakład. To zdjęcie widziałem już kilka razy w necie, pośród innych podobnych widoków na teatr. Cechą charakterystyczną był chyba stojący policjant.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 mar 2014, 19:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Kamienica pod nr 25, miejsce urodzenia Małgorzaty Szułczyńskiej - poetki.


Załączniki:
DSC_1092.JPG
DSC_1092.JPG [ 191.51 KiB | Przeglądany 8185 razy ]
DSC_1087.JPG
DSC_1087.JPG [ 185.28 KiB | Przeglądany 8185 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 cze 2014, 20:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Za tym budynkiem z balkonikiem, czyli we wspomnianym wcześniej w tym wątku zaułku, znajdowała się pierwsza siedziba Fabryki Aparatów Elektrycznych inż.. Szpotański, Ciszewski i Ska., na bazie której powstała „Eltra”.


Załączniki:
Ciszewski.JPG
Ciszewski.JPG [ 197.39 KiB | Przeglądany 7987 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 cze 2014, 18:44 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 11 maja 2014, 18:57
Posty: 17
Na Świerczewskiego mieszkałem w dzieciństwie, więc podzielę się garstką wspomnień.

Cytuj:
Na przeciw kościoła mamy jeden z ciekawszych, pod względem detali, kojarzących się z mitologicznymi syrenami, dom na tej ulicy. Gdy doczeka się remontu, to możliwe, że zostaną one bardziej wyeksponowane.
Wewnątrz, tuż za drzwiami frontowymi, w przedsionku na ścianie było malowidło przedstawiające jakiś krajobraz. Tajemnicze. Wyobraźnia dziecięca działała. Trochę się tego bałem, cały dom wydawał mi się jakiś straszny. Mówili, że to dom masoński. Może coś w tym jest, zważywszy na te wizerunki budowniczych i inne symboliczne - mitologiczne.
Jeśli chodzi o napis informujący o fabryce, to mogę powiedzieć tylko tyle, że zawsze tam był i nic się przez te prawie trzydzieści lat nie zmienił. Kiedyś używali farb chyba jakichś lepszych...


Cytuj:
Kiedy ulica świętej Trójcy była jeszcze drogą przez przedmieście, powstał tu zespół rekreacyjno – rozrywkowy Patzer’s Etablissement zwany tez Ogrodem Patzera.
Przedsięwzięcie podobne do tego prowadzonego przez Jakuba Wicherta w budynku i ogrodach wokół Teatru Kameralnego. Było takich biznesów w mieście kilkanaście.
Patzer’s Etablissement założył w połowie XIX w oberżysta Nathanel Patzer. W swoim gospodarstwie rolnym wybudował salę widowiskową, ogród letni, muszlę koncertową, kręgielnię. Była tu sala koncertowa na 400 – 600 osób. Można było tam też pojeździć na kucyku lub osiołku, zabawić się na karuzeli. Odbywały się tu też zawody sportowe w tym amatorskie mecze piłkarskie. Od 1864 r. Ogród Patzera zmieniał właścicieli, ale nazwa była mocno zakorzeniona i nie zmieniano jej. Pod koniec XIX wieku koncertowała tu najsłynniejsza w Europie orkiestra Johanna Straussa. Ogród działał także w czasach międzywojennych. W 1925 r. w Ogrodzie Patzera uruchomiono Teatr Popularny, a w 1931 roku Teatr Rewiowy.

Obecnie w tym miejscu znajduje się budynek ZUS i jego zaplecze.
Budynek, w którym była owa sala widowiskowa i potem Teatr, czy to ten sam, co spłonął którejś nocy w 1986 roku? Przed pożarem, jeśli dobrze pamiętam, mieścił się w nim jakiś papierniczy magazyn.


Wieżyczka na rogu domu u zbiegu ulic Świerczewskiego i Olszewskiego miała kiedyś bardzo ładny, ażurowy dach. Pod koniec lat osiemdziesiątych ktoś ją wyremontował i popsuł. Dawną formę obito brzydką blachą. To był bolesny widok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 cze 2014, 19:08 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Inż Ciszewski wyszedł ze spółki z inż Szpotańskim już w Warszawie, i sam założył firmę w Bydgoszczy.
W "KB" 1985 Stanisław Gwiazdowski obszernie pisze o inż Stefanie Ciszewskim i jej kierowniku Władysławie Gwiazdowskim.

Napis na kamienicy był w temacie viewtopic.php?f=95&t=5679


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 cze 2014, 19:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Słusznie piszesz. W Bydgoszczy Ciszewski działał już sam.
Tu jest ciekawa książeczka o fabrykach urządzeń elektrycznych http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... FVbkR97CNA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group