Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 17:07

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: sobota, 9 lut 2013, 22:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
Wszem i wobec ogłaszam..
że..
nie miałam co robić..
i..
stworzyłam w programie Solid Works
drewnianą konstrukcję Starego Browaru Myślęcińskiego

http://www.flickr.com/photos/paschendae ... hotostream

jeśli ktoś ma jakieś uwagi to śmiało można pisać

te dziwne kreski to połączenie wzdłużne na wczepy... (zostało mi po zaliczeniu ćwiczeń z drewna ;) )

swoją drogą na uczelni aktualnie znajduje się także proces technologiczny wraz z rysunkami technicznymi przydatnymi do stworzenia części tej konstrukcji - na zaliczenie zrobiłam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 7 sie 2013, 22:50 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Kalendarz Bydgoski na rok 1991:

Cytuj:
Browar Obywatelski w Myślęcinku. W roku 1856, właściciel majątku Myślęcinek - Gustaw Strubing wybudował mały browar pracujący do 1861. W tym samym roku zbudowano nowy browar, od 1879r. znany jako "Browar Myślęcinek". W roku 1892 Karol Strubing założył spółkę i browar znacznie rozbudował. Te zabudowania istnieją do dnia dzisiejszego. Od 1920r. właścicielem browaru był Józef Kurowski, od którego zakład kupił w roku 1928 Stanisław Roszewski i prowadził do września 1939 roku. Za czasów Roszewskiego był to Browar Obywatelski w Myślęcinku. W czasie okupacji niemieckiej browar był pod zarządem niemieckim. Po drugiej wojnie światowej browar był czynny do 1950 roku i został zamknięty. Browar produkował doskonałe piwo jasne i ciemne, piwo dubeltowe (podwójne) oraz wprowadził sprzedaż piwa w butelkach litrowych. Wodę do wyrobu piwa czerpano ze specjalnego źródła. Obecnie w zabudowaniach browaru znajduje się magazyn spółdzielni ogrodniczej.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 8 sie 2013, 13:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
krajan pisze:
Kalendarz Bydgoski na rok 1991:

Cytuj:
w zabudowaniach browaru znajduje się magazyn spółdzielni ogrodniczej.


pomijając to, że co inne źródło to inne są informacje na temat właścicieli (i dat rozbudowy/przejęcia)
widać, że znajdował się tam magazyn - tylko nadal jestem ciekawa co do jasnej ciasnej może być w tych przerdzewiałych beczkach (proszek nasiąknięty wodą) nie pasuje mi to do niczego przez kolor - jasno różowy?!
jakiś chętny do pomocy chemik się znajdzie? ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 12 sie 2013, 07:53 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 11 sie 2013, 12:02
Posty: 1
Witam serdecznie wszystkich użytkowników,
zwracam się z prośbą o pomoc. Poszukuję materiałów jak i planów budynku Browaru w Myślęcinku Bydgoskim. Jestem studentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i bardzo chciałabym zająć się tym obiektem w ramach mojej magisterskiej pracy dyplomowej. Od pewnego czasu interesuje się starymi bydgoskimi obiektami, które odeszły w zapomnienie i niszczeją. Wiele mieszkańców Bydgoszczy nawet nie wie że w Myślęcinku był kiedyś browar. Chciałabym to zmienić. Stąd moja prośba o jakąkolwiek pomoc. Jestem w trakcie zbierania materiałów do mojej pracy i największym problemem jest dla mnie dotarcie do dokumentacji budynku, obojętnie z jakiego okresu, ponieważ część pracy musi opierać się na planach. Czy są Państwo w stanie udzielić mi jakiejkolwiek pomocy w tym temacie, czy choćby wskazać kierunek w jakim powinnam się udać w ramach poszukiwań? Interesują mnie wszelkie zdjęcia, ryciny, plany architektoniczne(obojętnie z jakiego okresu), elementy dotyczące historii. Za wszelką pomoc będę dozgonnie wdzięczna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 sie 2013, 23:36 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Jak już chyba wspomniałem w wątku, w Warzelni przy ul. Poznańskiej są plany budynków. Może warto tam podpytać skąd je posiadają.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 sie 2013, 16:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
ewe pisze:
Witam serdecznie wszystkich użytkowników,
zwracam się z prośbą o pomoc. Poszukuję materiałów jak i planów budynku Browaru w Myślęcinku Bydgoskim. Jestem studentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i bardzo chciałabym zająć się tym obiektem w ramach mojej magisterskiej pracy dyplomowej. Od pewnego czasu interesuje się starymi bydgoskimi obiektami, które odeszły w zapomnienie i niszczeją. Wiele mieszkańców Bydgoszczy nawet nie wie że w Myślęcinku był kiedyś browar. Chciałabym to zmienić. Stąd moja prośba o jakąkolwiek pomoc. Jestem w trakcie zbierania materiałów do mojej pracy i największym problemem jest dla mnie dotarcie do dokumentacji budynku, obojętnie z jakiego okresu, ponieważ część pracy musi opierać się na planach. Czy są Państwo w stanie udzielić mi jakiejkolwiek pomocy w tym temacie, czy choćby wskazać kierunek w jakim powinnam się udać w ramach poszukiwań? Interesują mnie wszelkie zdjęcia, ryciny, plany architektoniczne(obojętnie z jakiego okresu), elementy dotyczące historii. Za wszelką pomoc będę dozgonnie wdzięczna.



postaram się dotrzeć do planów znajdujących się w warzelni..
więc ode mnie je dostaniesz..
i mam nadzieję, że również się podzielisz :)

swoją drogą... ktoś chce się wybrać do browaru myślęcińskiego obejrzeć jego stan?
tylko niech no ja wyczyszczę aparat..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 sty 2014, 20:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Podkładka do piwa z nazwą Brauerei und Mälzerei Bromberg - Myslencinek. Jaki to okres? II wojna ?


Załączniki:
Podkładka Myslęcinek.jpg
Podkładka Myslęcinek.jpg [ 170.47 KiB | Przeglądany 9931 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 sty 2014, 18:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Spójrz na herb miasta, wygląda na ten z okresu 1939-45.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 25 sty 2014, 21:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Masz rację, to podkładki z okresu II wojny.
Ogłoszenie Browaru Bydgoskiego z 1928 roku na temat podszywania się Browaru Mielęcinek z marnym piwem pod piwo Browaru Bydgoskiego:


Załączniki:
1928 Dziennik Bydgoski.PNG
1928 Dziennik Bydgoski.PNG [ 122.35 KiB | Przeglądany 9809 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 8 lut 2014, 20:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Etykietki: http://www.zsir.ia.polsl.pl/hosil/etykiety_exp.htm
Trzeba po lewej na liście browarów wybrać Mielęcinek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 12 mar 2014, 21:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
Ktoś wie jak się zakończyła ta sprawa z oddaniem browaru poprzednim właścicielom, i czy w ogóle się zakończyła, jaki jest status prawny obiektu?

Mam działkę w pobliżu i dość często przechodzę obok tego browaru. Za każdym razem ubolewam nad zmarnowaniem ogromnego potencjału tego miejsca - starego budynku, tuż przy drodze krajowej, w dodatku kilometr od trasy krajowej nr 5 i tuż przy ogromnym parku.

p.s. jeśli ktoś chce pozwiedzać to teraz jest najlepszy moment - nie ma śniegu, jest ciepło i nie jest zarośnięte tymi okropnymi pokrzywami. Piękne dojście od strony ulicy Konnej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 19 mar 2014, 10:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Z tego co się orientuję to sprawa nadal jest w sądzie. Przepychanki: spadkobiercy --> państwo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 lip 2014, 19:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 10:11
Posty: 161
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podobno spłonęły ruiny starego browaru w myślęcinku. Jak na razie info znalazłem tylko tutaj:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 lip 2014, 11:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 24 lis 2013, 17:06
Posty: 20
Lokalizacja: Bydgoszcz
http://www.mmbydgoszcz.pl/487400/2014/7/25/splonal-stary-browar-w-myslecinku?category=news

Wielka szkoda... :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 26 lip 2014, 22:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 24 lis 2013, 17:06
Posty: 20
Lokalizacja: Bydgoszcz
Fałszywy alarm - zdjęcia z dzisiaj:

Obrazek

Obrazek

Browar zastałam w takim samym stanie, jak 2-3 tygodnie temu, nie jestem w stanie stwierdzić, w którym miejscu się paliło ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 26 lip 2014, 22:58 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Villemo pisze:
Browar zastałam w takim samym stanie, jak 2-3 tygodnie temu, nie jestem w stanie stwierdzić, w którym miejscu się paliło ;)


Palił się dach, bardzo czarny dym

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 lip 2014, 17:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
chyba muszę się jeszcze w tym roku wybrać na rekonesans do ruin...

oczywiście podziemia jak i same pozostałości

jak ktoś będzie chciał się wybrać w okolicach września to niech pisze najlepiej na pw.. (mam nadzieję, że praktyki w szkole mi nie przeszkodzą)

edit.. jedyne co mogło się palić to albo belki, które już się zawaliły albo ta część dachu, która jeszcze się nie zawaliła..
na wielu zdjęciach widać, że ktoś co jakiś czas próbuje to puścić z dymem - albo przynajmniej z pomocą ognia osłabić konstrukcję, żeby ta się zawaliła
bo oczywiście zawsze przecież łatwiej zabrać drewno na grilla czy do pieca z takiego budynku jeśli się zawali niż jeśli jest w całości


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 lip 2014, 18:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Najpierw kolejka teraz Browar, podpalenie?

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 lip 2014, 19:04 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
stan budynków nie pozwala już na uratowanie tego miejsca

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 paź 2020, 07:53 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2020, 21:24
Posty: 1
Dzień dobry,
jestem studentką 5. roku architektury na Politechnice Gdańskiej, ale pochodzę z Bydgoszczy. Chciałabym w mojej pracy dyplomowej zająć się własnie browarem w Myślęcinku. Niestety, sprawa z powodu COVID-19 jest na tyle skomplikowana, że nawet nie mogę zajrzeć do archiwum (bo dzwonienie z prośbą o informację spełzło na niczym - Pan, który odebrał, nawet nie był pewien, gdzie jest Myślęcinek). Odkopuję ten temat, ponieważ poszukuję informacji o tym miejscu - najbardziej chodzi mi o rzuty, przekroje, elewacje (nie jest nawet za bardzo istotne z którego okresu). Byłam na miejscu i stan obiektu mnie przeraził - strach wejść do środka i mierzyć, więc skupiłam się na zewnętrzu. Może ktoś coś wie, kojarzy? Może ktoś kiedyś miał okazję inwentaryzować ten obiekt? Albo posiada archiwalne dokumenty w swoich prywatnych zbiorach i byłby gotów je udostępnić? Bylam w Warzelni - wisi tam jeden rzut, opisany jako parter (ale nie jest powiedziane, którego budynku) i próbuję go właśnie dopasować do czegokolwiek - na razie bezskutecznie. Za wszelkie informacje i tropy, nawet szczątkowe, będę bardzo wdzięczna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group