Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:41

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 16 kwie 2010, 08:13 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Gdzie ?


Załączniki:
SDC11401.JPG
SDC11401.JPG [ 57.79 KiB | Przeglądany 7216 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 17 kwie 2010, 08:58 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 17 kwie 2010, 08:49
Posty: 21
Witam Wydaje mi się że to szczyt kamienicy na rogu ulic Wyszyńskiego i Cichej , dawniej w tym budynku na dole była pijalnia piwa , nie wiem czymiała nazwę pod koroną (koronami) , ale ludzie o ile pamietam tak ją nazywali. Jak znajdę to wstawię fotki sprzed kilku lat jak nie było jeszcze tego odpadniętego tynku , nie pamiętam czy coś tam jeszcze było czy nie .Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 17 kwie 2010, 16:49 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Brawo. Dość długo funkcjonowała tam knajpa, wśród miejscowych popularnie zwana "Mytel". W czasach "świetności" , można tam było nawet dość dobrze zjeść.
Dlaczego taki herb , na tym budynku, nie mam pojęcia.


Załączniki:
SDC11402.JPG
SDC11402.JPG [ 57.03 KiB | Przeglądany 7136 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 00:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Mieszkałem obok. Niektórzy mówili : byłem w Mytlu, inni: byłem u Mytla. Czy więc Mytel to nazwisko ? Kojarzy się też trochę z pralnią.
Obok była białą budka z lodami z termosu - po lewej na tym trawniczku. Tu też był końcowy przystanek tramwaju nr 2.
A po drugiej stronie Chodkiewicza budka z piwem i repasacja pończoch.
A chciałem zrobić zdjęcia i założyć ten wątek w kamienicach. Kto by pomyślał, że jest gdzieś schowany.

PS
To jest róg Chodkiewicza i Cichej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 lut 2013, 11:51 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Właśnie obiegową nazwą było powiedzenie idę do Mytla ale wydaje mi się że nazywała się restauracja "Zacisze". Na pewno w ostatnich latach swojego istnienia nazywała się "Fama". Niedaleko też znajdowała się równie popularna pijalnia piwa "Kufelek" przy Lelewela teraz jest tam sklep z kuchniami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 lut 2013, 17:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
"Zacisze" to była nazwa oficjalna po wojnie, ale mówiono tylko; byłem w Mytlu lub byłem u Mytla. Niektórzy okoliczni mieszkańcy i bywalcy nie wiedzieli, że to jest "Zacisze". Ta nazwa całkowicie kłóciła się z charakterem miejsca. Ciekawe jest pochodzenie określenia Mytel.
Co do Kufelka to słyszałem z opowiadań, że w tym miejscu był wcześniej bar, czy ogródek piwny z drzewem w środku. Jak już był Kufelek jako klasyczny pawilon piwny, podpobny kształtem do obecnego, to zdarzało się, że niektórzy wychodzili z niego przez szybę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 22 lut 2013, 00:03 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Porównując zdjęcie AERO z moim widać jak szybko odpada tynk ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 22 lut 2013, 22:45 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Rozmawiałem dzisiaj z ojcem, który pijał piwko "u Mytla" bądź "w Mytlu" i dowiedziałem się, że nazwa może wywodzić się od nazwiska przedwojennego właściciela tej restauracji


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 mar 2013, 07:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Nie znalazłem żadnego Mytla w przedwojennych książkach adresowych. Może nazwa jest jeszcze starsza podobnie, jak obecnosć w tym miejscu niejakiego Mytla. Nazwisko Mytel znalazłem natomiast kilka razy w historycznych źródłach, spisach w powiązaniu z typowo żydowskimi imionami. Pasuje to do gospody, czy karczmy. Może samo słowo ma coś wspólnego z karczmą w języku jidisz ייִדיש


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 mar 2013, 11:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
Hrab pisze:
Może samo słowo ma coś wspólnego z karczmą w języku jidisz ייִדיש


"...manyisz'ma Hrab, makara?..."

Wszystko fajnie, ale wstawiłeś znaki z języka hebrajskiego, a nie z jidisz.
Wiem z pierwszej ręki (dawny szef z pracy w USA), że jidisz do hebrajskiego ma się jak polski do japońskiego. :)
Jidisz, to głównie język ksiąg - posługiwały się nim jednak niektóre środowiska Żydów, zamieszkujących głównie Europę Wschodnią - w każdym innym miejscu, językiem potocznym był hebrajski.

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 mar 2013, 14:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
Na początku lat 70-tych gdy chodziłem na półkolonie tam jedliśmy obiady. Pamiętam też jak byłem tam kilka razy z ojcem, kiedyś kupił mi w bufecie czekoladę nadziewaną taką z serią samochodów nie wiem dlaczego ale pamiętam to do dzisiaj. Pamiętacie takie czekolady?? A może ktoś ma takie opakowania w swojej kolekcji?

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 mar 2013, 18:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Warto jeszcze wspomnieć, że zarówno od strony Chodkiewicza, jak i od strony Cichej, przed kamienicą jeździł tramwaj. Na tle Mytla od strony Chodkiewicza był przystanek. To była końcówka linii z zawracaniem po trójkącie.
Tramwaj przyjeżdżał z miasta i wysadzał ludzi przed Mytlem. Jechał dalej przekraczając Stepową na Bartosza Głowackiego pod sklep Brody ze słynną oranżadą, bączkami cukrowymi i marcepanowymi truskawkami. Potem cofał się w Cichą przestawiając zwrotnicę. Z Cichej objeżdżał Mytla od "dziobu" odwracając się tym sposobem i stawał przed nim na przystanku na Chodkiewicza, przy budce z lodami. Z tyłu Mytla był mięsny, od Cichej spożywczy, a przy Stepowej kiosk Ruchu. Było to więc ważne centrum komunikacyjno - gastronomiczno - handlowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 mar 2013, 10:32 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Pamiętam sklep "Brody" rzeczywiście była tam najlepsza oranżada i pyszne cukierki ale teraz jest tam sklep z odzieżą. Sam warzywniak zniknął chyba na początku lat 90. Sklep na Cichej mijałem codzienne w drodze do szkoły i jak mieliśmy jakieś drobne to często wstępowaliśmy na bułki albo drożdżówki. Z Mytla zapamiętałem wszechobecny zapach sfermentowanego piwa i szatnie ze stalowymi wieszakami oraz, że wejście nie było w tym miejscu gdzie obecnie ale na szczytowej krótkiej ścianie pod trzema koronami. I o ile pamiętam to zamurowano je i przerobiono cała restaurację na początku lat 90


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 mar 2013, 16:41 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Niestety nie pamiętam bo nie mogę pamiętać ale jestem bardzo ciekaw jak wyglądało zawracanie tramwaju przy mytlu może ktoś ma jakieś zdjęcia. Pamiętam jeszcze, że ulica Wyszyńskiego była kiedyś ul. Szeroką a na budynku sklepu spożywczego kilka lat temu wisiała tabliczka ul. Stepowa przy zachodniej nitce Wyszyńskiego. Czy te ulice się łączyły czy teraz obecnie ulice te to jedna ulica Wyszyńskiego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 16 paź 2018, 19:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Zawracanie tramwaju "po staremu"
viewtopic.php?f=67&t=3977&p=63559&hilit=Mytel#p53684


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 16 paź 2018, 19:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Koniec Mytla w dniu 16.10.2018.


Załączniki:
IMG_20181016_082002.jpg
IMG_20181016_082002.jpg [ 140.34 KiB | Przeglądany 4004 razy ]
IMG_20181016_081915.jpg
IMG_20181016_081915.jpg [ 83.2 KiB | Przeglądany 4004 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group