Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 25 kwie 2024, 08:02

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 11 maja 2012, 16:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
To zdjęcie jest dosyć znane. Ale przyznam szczerze ze nie wiem gdzie było wykonane. Nie jest to znany budynek na rogu Focha-Karmelicka. Nie pasuje mi Grodzka, choć nie porównywałem zbyt dokładnie. Nie jest też to przed nieistniejącą bramą 'Spomaszu', przy dawnej ul. Świerczewskiego. A może to nie jest fragment naszego miasta? Lumix26 też kiedyś pisał, że nie wie gdzie to jest...
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 maja 2012, 16:59 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5920
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Jak widać w prawym dolnym rogu musi to być budynek wzdłuż linii tramwajowej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 maja 2012, 17:48 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
W książce "GESTAPO W WALCE Z RUCHEM OPORU NAD WISŁĄ I BRDĄ" Tadeusza Jaszowskiego opisane jest :"Członkowie grupy operacyjnej policji bezpieczeństwa prowadzą aresztowanych, rzekomych polskich dywersantów w Bydgoszczy.Zdjęcie zrobiono 5 września 1939 roku w okolicy Dworca Głównego w Bydgoszczy. Widoczny pośrodku 16 letni mieszkaniec Jachcic, Stanisław Gburek wyjaśnił, że został schwytany przypadkowo na ulicy, a zdjęcie robiono dla celów propagandowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 maja 2012, 19:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Jest w tym pewna niezgodność. Jeżeli zdjęcie wykonano 5 września, a widzimy na nim członków SS, to data nie odpowiada prawdzie. 5 września do Bydgoszczy weszły wyłącznie jednostki Wehrmachtu.
Fotka została wykonana po 5 września. Oddziały które wykorzystano w pierwszej fali do łapanek na terenie miasta są znane;

1 pułk łączności lotniczej
6 zmotoryzowany baon policyjny ( dow . gen.por . policji Mulverstadt)
218 oddział obrony przeciwpancernej
IV grupa operacyjna Beutela ( Einsatzkommando IV)
581 oddział żandarmerii polowej
15 baon strzelców krajowych
1 pułk 218 dywizji
sztab 3 pułku strzelców krajowych
z Mroczy przybył 200 osobowy oddział policji konnej pod dowództwem Hanha

Z jednostek SS mamy tu IV-tą grupę operacyjną pod dowództwem Beutela ( Einsatzkommando IV). Być może są to kolesie z tego oddziału.
Bydgoska komórka GESTAPO rozpoczęła swoją działalność na przełomie października/listopada 1939 roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 maja 2012, 19:41 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2934
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Jest to budynek poczty przy ul.Zygmunta Augusta 3a widok od strony zachodniej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 maja 2012, 20:16 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
seth pisze:
Jest w tym pewna niezgodność. Jeżeli zdjęcie wykonano 5 września, a widzimy na nim członków SS, to data nie odpowiada prawdzie. 5 września do Bydgoszczy weszły wyłącznie jednostki Wehrmachtu.
Fotka została wykonana po 5 września. Oddziały które wykorzystano w pierwszej fali do łapanek na terenie miasta są znane;

1 pułk łączności lotniczej
6 zmotoryzowany baon policyjny ( dow . gen.por . policji Mulverstadt)
218 oddział obrony przeciwpancernej
IV grupa operacyjna Beutela ( Einsatzkommando IV)
581 oddział żandarmerii polowej
15 baon strzelców krajowych
1 pułk 218 dywizji
sztab 3 pułku strzelców krajowych
z Mroczy przybył 200 osobowy oddział policji konnej pod dowództwem Hanha

Z jednostek SS mamy tu IV-tą grupę operacyjną pod dowództwem Beutela ( Einsatzkommando IV). Być może są to kolesie z tego oddziału.
Bydgoska komórka GESTAPO rozpoczęła swoją działalność na przełomie października/listopada 1939 roku.

W tej samej książce: już 5 września budynek przy ulicach Powstańców Wielkopolskich i Poniatowskiego został przejęty przez oddział operacyjny policji bezpieczeństwa dowodzony przez SS-Sturmbannfuhrera Helmuta Bischoffa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 maja 2012, 20:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Jakoś ta książka nie jest dla mnie wykładnią ;) 5 września 1939 trwało zajmowanie miasta przez Wehrmacht. Wnosząc po zachowanych zdjęciach z tych dni lekko nie było. Zatem info że jakiś oddział pod wodzą SS-Sturmbannfuhrera Helmuta Bischoffa zajął rzeczony budynek, jest równie nieprawdopodobne jak wydatowanie zdjęcia we wspomnianej książce. Autor książki Tadeusz Jaszowski wiedział tyle o Bydgoszczy ile ja o sytuacji w lubelskim. Komuna i tyle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 12 maja 2012, 13:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Przejeżdżając godzinkę temu koło wspomnianej poczty, zrobiłem telefonem zdjęcie budynku. Widać spore różnice, nawet zakładając, że trochę się tam od wojny zmieniło...
A może jeśli to ten budynek, to zdjęcie pokazuje go od jeszcze innej strony... :?:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 12 maja 2012, 15:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
gdzieś przeczytałem że zdjęcie bylo zrobione na ulicy Św Trójcy

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 12 maja 2012, 19:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
krzysztof drozdowski pisze:
gdzieś przeczytałem że zdjęcie bylo zrobione na ulicy Św Trójcy


Też gdzieś, coś ??? czytałem o takiej lokalizacji. Mamy zatem kolejną zagadkę.

W 2009 roku wklejając to zdjęcie na stronie IOH napisałem że wykonano je koło bydgoskiego Loyda.

https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=2994&start=250

Teraz myślę skąd miałem to info. Szukam.

Dyskusja była też na;

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 01&page=92


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 12 maja 2012, 20:47 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2934
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
No może to być przy komendzie garnizonu przy Focha ale trzeba sprawdzić na starych fotkach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 maja 2012, 07:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
^^^ To nie to miejsce. Tym bardziej, że to wejście dawniej, było od strony ul Focha. W ramach poszerzania ulicy 'stara dobudówka' wejścia została rozebrana, zewnętrzny mur zabudowano i wstawiono okna. No i tak powstało 'nowe' wejście, (widoczne na zdjęciu) w narożniku budynku.
Lumix pokazywał kiedyś ten budynek ze starymi wejściami. W tej chwili nie mogę 'dokopać' się do tych zdjęć...
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 maja 2012, 18:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
jaras pisze:
Jest to budynek poczty przy ul.Zygmunta Augusta 3a widok od strony zachodniej



Jaras a coś więcej ??? Skąd taka informacja ??? Widać kawałek tramwajowej szyny, co dalej ? Typowany przeze mnie budynek Loyda odpada.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 maja 2012, 19:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Powojenne zdjęcie bramy wjazdowej zakładów F. Eberhardta. – ul. Św. Trójcy

Po jego prawej stronie widoczne elementy z problematycznej fotki z 1939r.

- mur z metalową furtką – ozdobny słupek na murku, widać nie przetrwał wojny, ale są u dołu ślady jego posadowienia (wypustka)
- okno dzielone na 9 sektorów, z małym okienkiem u dołu i w grubszą ramą w 2/3 wysokości
- płytki chodnikowe układane w „karo”
- odległość szyny tramw. od krawężnika

Moim zdaniem p. Drozdowski ma rację – zdjęcie zostało wykonane na ul. Św. Trójcy


Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 maja 2012, 20:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
BYDZIAK 1958 pisze:
(...) Nie jest też to przed nieistniejącą bramą 'Spomaszu', przy dawnej ul. Świerczewskiego. (...)


Nadal uważam że to raczej nie jest to miejsce. Dzisiaj, przed wejściem do kościoła (przyjęcie), podszedłem zrobić zdjęcie tego miejsca. Oczywiście, nie ma już śladu po tej bramie wjazdowej. Ale nawet na tym, wyżej wstawionym zdjęciu, widać różnice choćby samego murku. A zachowany budynek za portiernią, jak widać jest niski. Zdjęcie bramy wstawione przez MWS, było raczej zrobione z okna budynku stojącego na przeciw niej. A więc mały budynek tuz za nią, w stronę kościoła, jak wspomniałem, nie jest tym samym ze starego zdjęcia.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 maja 2012, 21:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
To jednak było trochę inaczej, tych budynków było więcej ;) :

Obrazek


Wykorzystałem plan z opracowania p. R. Grochowskiego
„Schron przeciwlotniczy w zakładach F. Eberhardt”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 maja 2012, 21:44 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2934
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
seth pisze:
jaras pisze:
Jest to budynek poczty przy ul.Zygmunta Augusta 3a widok od strony zachodniej



Jaras a coś więcej ??? Skąd taka informacja ??? Widać kawałek tramwajowej szyny, co dalej ? Typowany przeze mnie budynek Loyda odpada.


Prawie codziennie przechodzę tamtędy i takie porównanie mi się nasunęło.Szyny prowadziły do zajezdni lub do końca ulicy gdzie do dziś końcówka torów tam się zachowała, obecnie parking PLK.Ale poczekajmy na bydziaka i jego zdjęcia być może on ma rację że to na Focha budynek komendy garnizonu przed przebudową


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 maja 2012, 17:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
MWS chyba jest najbliższy prawdy. Chociaż jak zauważył Bydziak są pewne "anse"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 maja 2012, 18:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
^^^To nie tak. Ja chciałem przez to powiedzieć, że tamten budynek (przy rogu Karmelicka - Focha) i przed i po przebudowie wejścia, na pewno nie jest tym budynkiem ze zdjęcia.
Natomiast plan pokazany przez MWS, pasuje do układu ze zdjecia. Szczególnie budynek 2, który być może jest tym 'brakującym ogniwem'... W takiej sytuacji należało by założyć, że to drugie zdjęcie, pokazujące samą bramę, nie było wykonane z okna domu po drugiej stronie ulicy... Bo naprzeciw niego jest budynek 2. Coś tu nie gra. Na przeciw 'wjazdu' na pokazanym planie, nie ma wysokiego punktu do zrobienia zdjęcia... Co nie wyklucza zrobienia fotki z np. dachu ciężarówki, czy drabiny... No ale nadal nie pasuje mi ten murek i jego elementy. Myślę,że tuż po wojnie (to zdjęcie z bramą) nie było by sensu, by go 'przerabiać'... Na poniższych rysunkach pokazałem tą istotną różnicę, czyli 'murowany słupek w murze'. (Rysunek górny.)
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 maja 2012, 18:48 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5920
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bydziak, przyjrzyj się uważnie fotce wstawionej przez MWS - tam jak najbardziej jest ten słupek (zdjęcie jest mało wyraźne ale jednak go widać), nie ma tylko jego górnej części, która mogła łatwo ulec zniszczeniu. W cieniach pod "parapetem" zwieńczającym murek można również dopatrzyć się tych charakterystycznych ozdobnych elementów z cegieł, które stopniowo chowają się w murek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group