Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 11:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: piątek, 11 mar 2011, 19:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
GrapHite pisze:
według moich informacji, które otrzymałem:
1. wyburzona brama nie jest w rejestrze zabytków
2. brama, która jeszcze istnieje też nie jest w (żadnym) rejestrze zabytków



Zrazu zastrzegę, że moja wypowiedź będzie kontrowersyjna.
Czy w naszym mieście stanowiska decyzyjne zajmują ludzie urodzeni w okolicznych wioskach, lub jeszcze dalej :?: Wychodzi na to, że właśnie tak jest. Bowiem od lat obserwujemy podobne zjawisko, kiedy wyburza się budynki, czy inne obiekty związane z historią naszego grodu. Organy powołane do czuwania nad tym zjawiskiem, lekką ręką przykładają łopatę do burzenia niepowtarzalnych domów, kominów, cmentarzy ( przypominam akcję z Starofarnym) czy kominów, które z dnia na dzień stają się zagrożeniem, inwestycją nieopłacalną itp. pierdoły.
Grunt, że grunt jest oczyszczony, a potencjalny inwestor zadowolony. Wówczas nie musi się starać, aby wkomponować kłopotliwy chwast, w architektoniczny projekt.
W finalnym efekcie i władze kompetentne, które mentalnie nie są związane z miastem, są zadowolone i inwestor też jest kontent.
Teraz jest zrozumiałe, że stara brama, przez którą i tak nikt od lat nie wchodzi, jest potrzebna psu na budę. Wyburzenie tego badziewia jest moralnym obowiązkiem władz naszego miasta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: piątek, 11 mar 2011, 21:29 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Seth, być może Twoja wypowiedz jest kontrowersyjna ale ja się pod nią podpisuje bo taka jest prawda...Może ta brama nie była wiele warta jako zbytek ale była nie powtarzalna, stała się symbolem. Wielu ludzi robiło sobie przy niej zdjęcia, a jak pomyślę, ze za chwile ktoś lekką ręka zburzy druga.. czuje jakby ktoś pluł nam w twarz. Ktoś wpisuje do rejestru , ktoś wykreśla. Ciekawa jestem tego Pana Ktosia. Czy czasy w których żyjemy nasze dzieciaki będą znać jako czas rujnowania zabytków?
Czy ktoś mi może wytłumaczyć co się stało w ciągu ostatnich 20 lat z ulicą Długą? Wygląda jak mumia. Fasada jeszcze jest a w środku już pusto...
Pamiętacie co mówił Piłsudski ?
"Naród który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: piątek, 11 mar 2011, 22:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Mi w zaistniałej sytuacji pasuje idealnie inne powiedzenie Piłsudskiego : naród wspaniały tylko ludzie k....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: sobota, 12 mar 2011, 10:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
AERO pisze:
Bunkier.
Otrzymywałeś kiedyś odpowiedzi od mkz@um.bydgoszcz.pl w takiej formie ?
Nie prościej napisać odp. na pocztę lub wprost na Forum :?:

Co do korespondencji mailowej to urzędy jeszcze raczkują. Nadal panuje tam papierologia, urzędnik jest chory jak nie trzyma w ręku papieru, który może przełożyć ze stosu na drugi stos. Co prawda w niektórych urzędach polepszyło się z „obsługą” petentów. Ale jeszcze daleko do panującej nam rzeczywistości. Pamiętam taką sytuację jak chcieliśmy(BSMZ) załatwić pewną sprawę to pani za biurkiem kazała mi usiąść na jej miejsce i napisać na kompie, o co mi chodzi. Ona to wydrukowała podpisała, pieczątkę postawiła i była zadowolona, że sprawę załatwiła.
Jeżeli chodzi o bramę to jak wyrok zapadł to niestety wykonają go. Mam wrażenie, że konserwator zezwala na wyburzanie starych obiektów żeby budować „nowe” zabytki. Przykładów w naszym mieście jest sporo, m.in.: młyn Petersona, koszary przy ul. Gdańskiej, kamienica przy ul. Batorego. A nieudolne prace rekonstrukcyjne na resztkach murów miejskich, nie wspomnę tu o murze cmentarza Starofarnego. Jak widać w tym mieście umiemy budować zabytki.
Seth ma rację dopóki „spadochroniarze” rządzą Bydgoszczą nie będzie dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: sobota, 12 mar 2011, 11:22 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Z ciekawością przejrzałem
rejestr zabytków województwa kujawsko-pomorskiego: http://www.kobidz.pl/idm,580,zabytki-nieruchome.html
W rejestrze nie znalazłem np. Suwnicy bramowej na ul. Z. Augusta, która wg. mnie powinna być ujęta w rejestrze zabytków ruchomych. W związku z powyższym, lada moment należy spodziewać się następnego aktu wandalizmu i głupoty.
Nie mam pojęcia , czy rejestr ten jest regularnie uaktualniany, ale szukałem jakiegoś przeoczenia-wpisu lub śladu po rozebranej Willi Patersona na ul. Grunwaldzkiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: sobota, 12 mar 2011, 16:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Myślę że są na bieżąco aktualizowane :D oto jeden z wpisów: "...zespół katolickiego seminarium nauczycielskiego, ob. ATR,..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: sobota, 12 mar 2011, 16:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Oficjalnie spis jest datowany na 31.12.2010, ale tam jest wiele takich nieaktualnych "kwiatków" nazewniczych.

Ignorancja urzędnicza (władzy) jest niemierzalna. Również kiedy ktoś działa od drugiej strony tj. chce się zająć jakimś zabytkiem jeszcze istniejącym i o niego zadbać to straszą, że jest wpisany na listę zabytków i nie wolno nic ruszać. Na liście co prawda dany zabytek nie figuruje, ale oni swoje, czyli że lada chwila dopiszą... Czego się boją? Prawdopodobnie tego, że każda inicjatywa obywatelska obnaża nieróbstwo i brak kompetencji, za które zostaną rozliczeni w przyszłych wyborach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: sobota, 12 mar 2011, 21:51 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Proponuję zapoznanie się z poniższą lekturą:
http://www.poszukiwanieskarbow.com/foru ... =9&t=82989


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: poniedziałek, 14 mar 2011, 09:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Dzięki apelowi Gazety Pomorskiej znamy kolejne przypadki zaniedbań zabytków:

Cytuj:
Internauci podają kolejne przykłady dewastacji historycznych obiektów i detali


Co stało się z XVIII-wiecznym obrazem Matki Boskiej, który wisiał w kaplicy w Głuszynie? Dlaczego willa przy Alejach Mickiewicza w Bydgoszczy traci secesyjny charakter? Co zagraża zabytkowej suwnicy na dworcu PKP?

O usunięciu unikatowej drewnianej kostki i szyn, które znajdowały się w bramie kamienicy przy ul. Jagiellońskiej pisaliśmy w minionym tygodniu. Przy okazji apelowaliśmy o pomoc w ratowaniu przed dewastacją naszego dziedzictwa. Otrzymaliśmy wiele sygnałów.

Telefon z Bytonia, w powiecie radziejowskim. - Z kaplicy w Głuszynie, która należy do parafii w Bytoniu, zniknął XVIII- wieczny obraz malowany na desce. Wiem, że przywiózł go z Rzymu dziedzic Głuszyna Michał Sokołowskiemu. Obraz oprawiony był w piękną ramę. Teraz na jego miejscu wisi zwykły krzyż.

Nasz rozmówca twierdzi, że "ksiądz nie udziela żadnych informacji, a poza tym ludzie boją się indagować duchownego, bo są zastraszeni”.

Nam udało się porozmawiać z ks. kan. Henrykiem Pałuckim, proboszczem parafii św. Stanisława w Bytoniu. - Wierni gubią się w domysłach, chcą wiedzieć, co stało się z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej? - Z wiernymi nie będę załatwiał tej sprawy za pośrednictwem gazety. Jak każdy człowiek mam nie tylko przyjaciół, ale również wrogów - usłyszeliśmy.

- Chcieliśmy się tylko dowiedzieć, co dzieje się obrazem? Może został skradziony?

- Obraz jest w parafii i czeka na lepsze czasy.

- Co to znaczy?

- Nie mamy pieniędzy na jego renowację. Parafia obchodziła stulecie, mieliśmy sporo wydatków. Poza tym kaplica w Głuszynie została przebudowana. Ten obraz już tam nie mógł wisieć.

Ks. Pałucki mówi, że nikt z wiernych nie dopytywał się o losy obrazu. W rozmowie z "Pomorską” zasugerował, że "gdyby ktoś przyszedł i zaproponował, zbieranie funduszy na odnowę obrazu albo zadeklarował jakąś kwotę, to byłaby zupełnie inna sytuacja”.

Tylko skąd ów potencjalny darczyńca ma wiedzieć, że obraz czeka na lepsze czasy!

Kern by zapłakał

Ma ponad sto lat i trzyma się całkiem dobrze. Mowa o zabytkowej willi przy al. Mickiewicza. Dom został zbudowany w 1906 r., według pomysłu architekta Rudolfa Kerna, autora największej liczby projektów secesyjnych budynków w mieście nad Brdą. Willa ma dwóch właścicieli. - Ogarnia mnie rozpacz, gdy widzę, jak dewastowane są zabytkowe detale - mówi Mariola Jasińska, która jest właścicielką piętra.

Oglądaliśmy usunięte gzymsy (w ich miejsce pojawił się granit), "nowoczesne” witraże wstawione w miejsce secesyjnych, ślady po odciętej balustradzie, miodowej barwy ornamentowe szyby w drzwiach wewnętrznych, które zastąpiły szkło kryształowe z fazą.

- To są wspólne części willi, ale drugi współwłaściciel robi remont według własnego pomysłu. Miejski konserwator powinien interweniować - mówi Jasińska.

Z osobą przeprowadzającą remont willi nie udało nam się porozmawiać.


źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /461535494

Niebawem poruszona będzie sprawa zabytkowej suwnicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: wtorek, 15 mar 2011, 18:14 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
informacja na portalubydgoskim:
źródło: http://www.portalbydgoski.pl/brama-przy ... e-zabyktow

Cytuj:
Brama przy ulicy Toruńskiej nie znajdowała się w rejestrze zabytków

Kontynuujemy wyjaśnianie sprawy rozebrania zabytkowej bramy przy ulicy Toruńskiej. Udało nam się ustalić, że nie znajdowała się ona w rejestrze zabytków chronionych. Oznacza to, że właściciel terenu mógł ją rozebrać nie prosząc władz gminy o zgodę.

Do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków nie dotarł żaden wniosek o zaopiniowanie rozbiórki ceglanej bramy, stojącej przy ul. Toruńskiej - informuje nas rzecznik ratusza Piotr Kurek - Decyzja o rozbiórce, bez konsultacji ze służbami konserwatorskimi, została podjęta przez właściciela terenu. Niemniej, chciałbym podkreślić fakt, iż z uwagi na planowane w przyszłości poszerzenie ulicy Toruńskiej, obiekty stojące przy jej północnym skraju nigdy nie zostały objęte ochrona konserwatorską w postaci wpisu do rejestru zabytków lub zapisów konserwatorskich w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obiekt nie znajdował się w gminnej ewidencji zabytków chronionych mpzp i decyzjami o warunkach zabudowy. Według ustawy o ochronie zabytków i potwierdzoną praktyką (rozstrzygnięte odwołania na decyzje i nakazy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego) służby konserwatorskie, mogą interweniować wyłącznie wobec zabytków chronionych na podstawie ustawy o ochronie zabytków.

Jak informuje nas rzecznik prezydenta rozebranie ceglanej bramy jest przykładem braku społecznej akceptacji dla konieczności zachowania krajobrazu kulturowego danego miejsca - Bez powszechnej świadomości uznającej wartości krajobrazu kulturowego za godne ochrony, zabytki przegrywały będą z ekonomią coraz częściej.

Nieznany jest los drugiej podobnej bramy, która może być za jakiś czas także rozebrana. Jak wynika z prawa właściciel terenu może ją rozebrać, nie informując o tym żadnych instytucji.


źródło: http://www.portalbydgoski.pl/brama-przy ... e-zabyktow

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: wtorek, 15 mar 2011, 21:45 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Cytat :
..." Jak informuje nas rzecznik prezydenta rozebranie ceglanej bramy jest przykładem braku społecznej akceptacji dla konieczności zachowania krajobrazu kulturowego danego miejsca - Bez powszechnej świadomości uznającej wartości krajobrazu kulturowego za godne ochrony, zabytki przegrywały będą z ekonomią coraz częściej ... "

Pięknie. :twisted:
Zastanawiam się tylko, kto ma uczyć społeczeństwo tej świadomości i akceptacji ?
Nie powinien tego czasami robić U.M. a Pan Konserwator ze swoimi urzędnikami w szczególności :?:
A może Kadra z U.M. l i c z y i ( słusznie ) na nasze Forum ?

Zobaczymy czy ta lekcja świadomości uratuje drugą bramę i suwnicę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: wtorek, 15 mar 2011, 21:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Chyba warto zawalczyć o te obiekty :!: Bo za chwilę będzie za późno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: wtorek, 15 mar 2011, 22:01 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Jak to jest ;
Żeby wyciąć własnoręcznie zasadzone drzewo, na własnej posesji, należy mieć zgodę odp. urzędu ( i słusznie).
Żeby postawić byle szopkę czy wiatę na własnym terenie, należy mieć zgodę odp. urzędu :?:
a żeby wyburzyć ponad 100 letnią BRAMĘ.... nie wymaga się niczego :!: :?:


Małostkowość i tyle :twisted:

-- 15 mar 2011 --

Wg. mnie , obie bramy znajdowały się kiedyś w rejestrze zabytków. Nie bez powodu "szczęśliwie ocalały" podczas budowy hali sportowej i gruntownej przebudowy ul. w tym miejscu.
Prawdopodobnie "profilaktycznie" wykreślono je później z rejestru w celu uniknięcia przyszłych komplikacji w realizowaniu inwestycji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: wtorek, 15 mar 2011, 23:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Komin przy HWS Łuczkiczka też był pod ochroną konserwatorską. Bez komentarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: środa, 16 mar 2011, 10:54 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Bunkier.

Proponuję wysłać OFICJALNY APEL do M.K.Z. U.M, sygnowany przez F.B.S.M.Z. "BUNKIER" o wpisanie do rejestru zabytków lub innego typu ochronę konserwatorską, pozostałej jeszcze bramy na ul. Toruńskiej i suwnicy na ul. Z.Augusta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: środa, 16 mar 2011, 11:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Cytuj:
Art. 9
1. Do rejestru wpisuje się zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z urzędu bądź na wniosek właściciela zabytku nieruchomego lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się zabytek nieruchomy.

Źródło: Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2003 nr 162 poz. 1568)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: środa, 16 mar 2011, 13:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Witam serdecznie.

Temat mnie zaciekawił więc szukałem odpowiedzi kto i dlaczego...

1. Z informacji jaką otrzymałem od mieszkańców domu z którym rozebrana bram graniczyła wynika:
- bramę rozebrano około 2 mięsiecy temu około stycznia 2011 roku.
- bramę rozebrano przy pomocy koparki.


2. Poprosiłem o zajęcie stanowiska p. Monikę Żuchlińską rzecznika prasowego Kujawsko - Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy z siedzibą przy ul. M. Piotrowskiego 12-14. Wysłałem do rzecznika zdjęcia z forum i pytania. Dodatkowo spotkałem się Panią rzecznik w dniu dzisiejszym. Oto streszczenie rozmowy w punktach.

1. Brama znajdowała się na działce należącej do szkoły na wprost bramy wjazdowej.
2. W czasie wjazdu samochodu ciężarowego na budowę została ona przez nieuwagę uszkodzona.
3. Ponieważ jej stan zagrażał przechodniom i samochodom (wjazd na parkin przed szkołą odbywa się obok byłej bramy) podjęto decyzję o jej rozebraniu
3. Brama nie była umieszczona w rejestrze zabytków.
Na pytanie kto finalnie podjął decyzję o jej rozbiórce, otrzymałem odpowiedź, że decyzja została podjęta przez Kanclerza Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

To tyle w nurtującym nas temacie.

Tak będzie wyglądał budynek szkoły przy ul. Toruńskiej 55-57
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /284618713

Po lewej stronie działki brama została rozebrana. Została jeszcze brama po prawej stronie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: środa, 16 mar 2011, 16:59 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
znając życię "przejeżdżający samochód ciężarowy zachaczy drugą bramę"
po czym będzie stanowić zagrożenie dla życia, bo przecież przy chodniku stoi
i skończy jak 'pierwsza'

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: środa, 16 mar 2011, 22:00 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Druga brama nie znajduje się na terenie budowanej szkoły, tylko z nim graniczy. ( wg. mnie podobnie jak pierwsza )
Usytuowana jest w ciągu przejścia dla pieszych i chodnika , biegnącego wzdłuż ogrodzonego terenu "szkoły " i parkingu HWS Łuczniczki.
Nie wyobrażam sobie, że może zostać celowo uszkodzona i w następstwie tego rozebrana.

Jeszcze raz apeluję do M.K.Z U.M. o zastosowanie jakiejkolwiek, możliwej formy ochrony prawnej, dotyczącej wspomnianej bramy i suwnicy.
Apeluję do czytających To Forum i ludzi dobrej woli o pomoc i wsparcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SKANDAL !!!
Post: środa, 16 mar 2011, 22:04 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
To co się stało z bramą jest dla większości z nas czynem niewybaczalnym. Jesteśmy osobami, które potrafią docenić zabytki przeszłości i chcemy, aby istniały w naszym otoczeniu. Jednakże niestety jesteśmy w zdecydowanej mniejszości :( Większość ludzi nawet nie wiedziała o istnieniu tej bramy lub traktowała ją jako stały element otoczenia jak np. przydrożne drzewa czy znaki. Dla właściciela tego gruntu była to tylko kupka cegieł stanowiąca przeszkodę w budowie i absolutnie nie pasująca do powstającego budynku. Nam się podobają stare budowle, inni chcieliby w ich miejsce postawić nowe, bo każde pokolenie ma swój czas i chce coś po sobie zostawić. Nie jest nigdzie zapisane kto myśli bardziej prawidłowo, czy ten, który chce zachować jak najwięcej historii, czy ten, który chce wciąć tworzyć nowe na miejsce starego. Oczywiście najlepszy jest złoty środek pomiędzy zostawianiem każdej rozwalającej się starej chatki a wyburzaniem wszystkiego, co ma powyżej 50 lat... Szkoda mi tej bramy, ale widać właścicielowi szkoda było kawałka ziemi... Musimy bronić tego co dla nas ważne, ale też trochę rozumieć postępowanie i upodobania innych. No ale o gustach podobno się nie rozmawia ;)

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group