Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 00:17

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 12 gru 2010, 14:58 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Znajduje się na ul.Toruńskiej, przy zajezdni tramwajowej.
Prawda, że przypomina te legendarne ze Śląska ?
Być może, że taka właśnie idea przyświecała projektantom i budowniczym tego domu.


Załączniki:
SDC17401.JPG
SDC17401.JPG [ 93.77 KiB | Przeglądany 5597 razy ]
SDC17404.JPG
SDC17404.JPG [ 60.37 KiB | Przeglądany 5588 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 gru 2010, 00:37 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 7 mar 2009, 00:00
Posty: 58
Wybudowany na początku XX wieku dla ówczesnych pracowników tartaku, który mieścił się na terenie obecnej zajezdni tramwajowej. W tym „familoku” jeszcze do ubiegłego roku mieszkał mój serdeczny kolega Krzysztof. Dopiero dobrych kilka lat temu skanalizował sobie mieszkanie. Prawdopodobnie jeszcze teraz na podwórku znajdują się tzw. wychodki pamiętające tak, tak... początek XX wieku. Jeszcze na przełomie lat 70/80 XX wieku mieszkańcy nie posiadali łazienek, tylko myli się za zasłonkami w miskach. M.in. tutaj po wojnie zmuszono do zamieszkania ludzi z 3 kategorią narodowościową. Pamiętam jak kolegę Krzysztofa poznałem mając 12 lat, w 1979 roku. Przyjeżdżał do swojej babci na wakacje, na osiedle Błonie. Zaprzyjaźniliśmy się ze sobą. Pod koniec wakacji 1979 roku pierwszy raz wysiadłem z tramwaju nr 6 przy Toruńskiej 278. Wszedłem na podwórko domu z czerwonej cegły i poszedłem w kierunku najbliższej klatki schodowej. Poszukałem spisu lokatorów i... przeżyłem, jak na swój młody wiek, szok. Na liście były same niemiecko brzmiące nazwiska i tylko wśród nich wyróżniało się jedno rdzennie polskie :) To było nazwisko mojego kolegi. Jego rodzice zamieszkali tam w połowie lat 70-tych. O tych klimatach i tamtejszych ludziach można jeszcze dużo, dużo mówić...

-- poniedziałek, 13 gru 2010, 01:40 --

A propos na tej ścianie od strony wschodniej domu gdzie wisi reklama graliśmy wtedy w koszykówkę (był zawieszony kosz) i w piłkę nożną (była narysowana kredą bramka).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 gru 2010, 07:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Z tego co mi wiadomo to nie jedyny budynek pozbawiony łazienek na Toruńśkiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 gru 2010, 07:23 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tak, to nie jedyny. W jednym z nich często bywam ;)

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group