Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 09:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 16 lip 2009, 14:05 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Od dziecinstwa mieszkam bardzo blisko Myslecinka, a dokladniej na Osiedlu Lesnym. Spacery wlasnie w to miejsce sa juz tradycja w naszej rodzinie. Moja mam ma szescioro rodzenstwa, a kazdy po dwojke dzieci, wiec bylo z kim spacerowac. Nasze wyprawy zaczynaly sie z pod bloku przy ul. Gdanskiej zaraz naprzeciw "Zawiszy" przez co spacer wlasnie w ta strone byl najlepszym rozwiazaniem. Kierowalismy sie na tereny klubu sportowego, pozniej przez stary wiadukt, nastepnie na karuzele (oj pamietam lata kiedy tam unosil sie prawdziwy zapach karuzel gdzie ulubionym napojem byla orenzada w woreczkach ze slomka), nastepnie przechodzilismy przez Rozopole i dalej az do zoo lub Trzy Stawy. Kiedy doroslem i moglem juz samowolnie oddalac sie od domu, lapalem za rower i smigalem do Myslecinka. Przejezdzilem kazda sciazke, wszystkie deptaki, uliczki i chodniki, a takze wjechalem na kazda gorke i wjechalem w kazda dziure (jesli wyjechanie z niej bylo mozliwe ;-) Do dzis mam swoje ulubione trasy i szlaki, ktorymi uwielbiam jezdzic i pokazywac znajomym, ktorzy nie sa stalymi bywalcami tych miejsc.
Bardzo dlugo interesowaly mnie tereny zaraz nad Trzema Stawami i zrodelkiem (gdzie do dzis ludzie biora wode do gotowania np herbaty). Tereny te malowniczo usytuowane na skarpie/wzgorzu (prawdopodobnie stanowily kiedys brzeg pradoliny Brdy (Wisly?) ) nalezace do Nadwislanskiego Parku Krajobrazowego odwiedzalem za kzdym razem kiedy tedy przejezdzalem. Tu wlasnie mozna zobaczyc bardzo piekne miejsca w postaci wawozow pokrytych zlotymi liscmi, ktore nie raz spowodowaly, ze musialem przystanac i spokojnie uspokoic przyszpieszony oddech. Wiele godzin spedzilem na fotografowniu tych miejsc lub podziwianiu przyrodu w postaci obrosnietych mchem konarow drzew, powalonych pni, strumieni wody, ktora wyplywa "z srodka ziemi". Moja uwage bardzo przykuwala jedna rzecz: ciagnace sie wieloma metrami (moze i kilometrami) rowy. Nie wygladaja na naturalny twor. Ciagna sie od Rynkowa az do Czerwonej Drogi, tkora prowadzi do Niemcza. Ida idealnie przy "krawedzi" wzgorza. Widac, ze sa "zrobione" w jakims celu. Po kilku latach, kiedy widzialem gdzies indziej okopy, ktore kopano (budowano) podczas wojen, powrocilem do Myslecinka i krzyknalem EUREKA :-) Jak najbardziej te "rowy" przypominaja wlasnie okopy. Nie mylilem sie. Troszke poszukiwan i troszeczke informacji znalazlem. Na apoczatku myslalem, ze to II Wojna Swiatowa ale nie pasowalo mi usytuowanie okopow. Wygladaja jakby sluzyly do obrony wzgorza od poludnia kiedy w 1939r wrog nadchodzil od polnocy :-/ i tak jedyne rozwiazanie, ktore przyszlo mi do glowy to I Wojna Swiatowa. Moze nie sa to jakies super szczegoly ale dzis juz wiem obok czego jezdzilem, co tak bardzo mnie zastanawialo ;-)

:idea: W zwiazku z powyzszym mam prosbe do was:
Jesli macie jakiekolwiek szczegolowe informacje o tych miejscach, o tych okopach lub dzialaniach w tym rejonie prosze poszcie. Pod nosem mamy swietnie zachowany skansen, a niewiele o nim wiemy :-(

:arrow: W najblizszym czasie chce organizowac rowerowe wycieczki szlakiem moich "Spacerow z czasow PRLu" ;-) ktore wlasnie beda obejmowaly okopy (inne miejsca na trasie: stare wiadukty, Rynkowo, opuszczona jednostka, Trzy Stawy, stadnina, browar, Las Gdanski). Szczegoly na forum!

sczegoly na temat okop i okolic znalezione w sieci:

Cytuj:
Lasy te zawsze przez mieszkańców Bydgoszczy byly traktowane jako jedna całość i słuzyly celom rekreacji.mimo ze gospodarka leśna w państwie pruskim byla centralna , to jednak władze miasta Bydgoszczy powołującsie na dawne przywileje królów polskich uzyskały zgodę od Ministerstwa lasów na ustawienie wzdłuz drogi leśnej do Rynkowa ławek na odpoczynek dla spacerowiczów. do wybuchu I wojny światowej,w letnie niedziele przechadzką do Rynkowa należała do obowiązków.
W tym czasie żaden samochód nie odważył sie wjechać w głąb lasu.Jedynie posiadacze żywych koni i bryczek pojechali do restauracji przy stacji i leśniczówce Rynkowo.Dla chetnych świeżego powietrza nie czujących sie na sile przejść pieszo do rynkowa była do dyspozycji kolej. Rok1914-pierwszy rok wojny nie oszczedził lasów pod-bydgoskich.Wzdłuż skarpy Myślęcińskiej i dalej Rynkowskiej wycieto las na przestrzeni kilkuset metrów, by uzyskać pole obstrzlu.

Wówczas Prusacy byli jeszcze pewni zwycięstwa.Dla chętnych do karczowania lasu byly nie tylko dobre zarobki,ale i dodatkowe wyżywienie.Wydawano pracownikom tyle słoniny,że ją przybijano do drzew.W skarpie i na jej szczycie wykopywano rowy strzeleckie i ziemniaki.Dopiero w okresie miedzywojennym zalesiono wyręby.Okopy pozostawiono czasowi do likwidacji.Ślady ich można bylo jeszcze oglądać w latach trzydziestych. Dziś nie ma już majątku Rycerskiego.

Część areału w wyniku reformy rolnej została rozparcelowana.Część poszła pod Pracownicze Ogródki Działkowe.Część przeznaczono pod tereny wystawowe i park kultury i wypoczynku.Resztę wraz z pozostałymi po majątku zabudowaniami użytkuje PGR Kusowo,utrzymując tu ośrodek Treningowy koni sportowych,ktorych obecnie jest tu 40. Obejście majątku zmienilo charakter. Nie ma obory i świniarni. Dawny dworek jak i sąsiedni dom administracyjny są dobrze utrzymane.
To samo można powiedzieć o trzech dawnych czworakach majątkowych i browarze.Ostatni z czerwonej cegły powstał około 1900r. Dworek jak i dom administracji powstały dużo wcześniej.Dzisiejszy kształt nadali im prawdopodobnie Struebingowie w połowie ub. wieku. Czworaki majątkowe na pewno są dużo starsze,co można wnioskować z fundamentów i pod-murówki z kamienia polnego.W parku majątku o powierzchni kilkunastu ha,staw i stary drzewostan.Szkoda, że nie pielęgnowany.


zrodlo: http://www.palac.com.pl/historia/

-- poniedziałek, 20 lip 2009, 21:39 --

nikt nic nie wie na ten temat? :cry:

-- poniedziałek, 20 lip 2009, 21:40 --

raczej - nikt nie ma informacji o tych okopach?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 sie 2009, 07:36 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2009, 23:00
Posty: 30
Witam ! Niestety nie pamiętam żródła, ale przypominam sobie doskonale,że kiedyś czytałem gdzieś na temat linii okopów ciągnących sie od Rynkowa do Myślęcinka....z opisu wynikało,że zostały one wykonane w okresie I WŚ przez mieszkańców Bydgoszczy w ramach zorganizowanej akcji na wypadek natarcia wojsk rosyjskich.Dodam,że nigdy z nich nie skorzystano w warunkach bojowych.W czasie II WŚ nie doszło tam również do żadnej bitwy,chociaż nie jest wykluczone,że chwiliowo Niemcy mogi korzystać z częśći okopów podczas wycofywania się z miasta w kierunku północnym.Świadczył by o tym fakt,że na wschodnim zakończeniu okopów w rejonie asfaltowej drogi prowadzącej w kierunku Niemcza(górka po lewej za mostkiem) znaleziono kiedyś w ziemi duże ilości łusek wystrzelonych z karabinu maszynowego MG.Pozdrawiam !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 sie 2009, 16:26 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
no dzieki GEORGE
moim zdaniem okopy te sa ciekawym miejscem w Bydgoszczy (na granicy miasta), a nigdzie nie ma o nich informacji... a przeciez nie ma nigdzie indziej sladow z I WŚ. Myslecinek chociaz tablice by postawil albo cos... no chyba ze Stowarzyszenie BUNKIER postawi :shock: :D

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 8 sie 2009, 06:19 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2009, 23:00
Posty: 30
Miejsce faktycznie ciekawe i bardzo urokliwe tereny.Co,do śladów związanych z I WŚ,to przynajmniej na starych niemieckich mapach zaznaczone są elementy umocnień w rejonie skarp mostu w Fordonie,ale nie wiem,jak to się ma do obecnej rzeczywistości (nigdy nie sprawdzałem).Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 sie 2009, 18:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Skąd to info o I W.Ś ? Okopy na północy Bydgoszczy mogły powstać w końcu sierpnia 39 ' . Stąd spodziewano się ataku niemieckiego . Zakres prac ziemnych w tym czasie był bardzo duży , a odzew na wezwanie władz miasta spotkał się z dużym entuzjazmem Bydgoszczan. Kopano wszędzie. Głównie rowy przeciwlotnicze , do obrony biernej . Natomiast żołnierze kopali i kopali . Takich niewykorzystanych okopów , nawet dziś , zostało całkiem sporo.
Północny odcinek obrony miasta , tzw. przedmoście bydgoskie , w założeniu miał powstrzymać ewentualne natarcie niemieckie . Stało się jednak inaczej , zatrzymano tam rzesze maruderów z rozbitych dywizji 9 i 27 . W Myślęcinku był punkt zborny .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 20 sie 2009, 14:47 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
seth pisze:
Skąd to info o I W.Ś ? Okopy na północy Bydgoszczy mogły powstać w końcu sierpnia 39 ' .

oczywiscie mowa o tych zaraz na skarpie, na samym poczatku majac za plecami prawie ze "urwisko" wiec obrona przed natarciem z polnocy mi nie pasuje...
a info o pochodzeniu innym niz II WS znalazlem w sieci gdzie opisywano cala historie terenow dzisiejszego Myslecinka. Oto urywek:
Cytuj:
Wówczas Prusacy byli jeszcze pewni zwycięstwa.Dla chętnych do karczowania lasu byly nie tylko dobre zarobki,ale i dodatkowe wyżywienie.Wydawano pracownikom tyle słoniny,że ją przybijano do drzew.W skarpie i na jej szczycie wykopywano rowy strzeleckie i ziemniaki.Dopiero w okresie miedzywojennym zalesiono wyręby.Okopy pozostawiono czasowi do likwidacji.Ślady ich można bylo jeszcze oglądać w latach trzydziestych.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 sie 2009, 10:03 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2009, 23:00
Posty: 30
Kol.Seth chyba nie widział tych linii okopów więc zapewne dlatego nie wie,że usytuowane są tak by "bronić" od południa lub południowego wschodu.Dodam,że już sama budowa tych umocnień(zdecydowanie odmienna od tych II wojennych,a tym bardziej polskich)świadczy o ich pochodzeniu.Chyba jednak będę musiał poszperać w materiałach i odszukać materiały traktujące na ten temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 sie 2009, 10:34 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
george pisze:
Chyba jednak będę musiał poszperać w materiałach i odszukać materiały traktujące na ten temat.


jestem za, bo naprawde nie mozna znalesc nic w internecie a podobno to potezne zrodlo informacji ;) Z budowa okopow jest jak mowisz, idealne do obrony od poludnia. Ostatnio wyobrazilem sobie nawet, ze moglaby stanac tam jakas tablica informacyjna, bo tyle osob mija to miejsce, a nie wie obok czego przechodzi/przejezdza.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 sie 2009, 08:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Kol.Seth chyba nie widział tych linii okopów więc zapewne dlatego nie wie,że usytuowane są tak by "bronić" od południa lub południowego wschodu.

Nie upieram się , że są to okopy z września 1939 . Jeżeli jest informacja, że w czasie I wojny były w tym rejonie okopy , to należy tą informację wyjaśnić .
Natomiast w rejonie Osielska , a konkretnie wzdłuż asfaltówki , łączącej Jarużyn z Osielskiem , zachowały się okopy ukierunkowane na północ. Co prawda nie znalazłem w nich śladów po walkach , chociażby łusek , ale szukałem tam jakiś dowodów na wydatowanie tej rubieży ,w drugiej połowie lat 90-tych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 sie 2009, 09:40 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 21 sie 2009, 12:32
Posty: 140
Lokalizacja: Bydgoszcz OSG
Miłośników okopów zapraszam na Osową Górę, mieszkam tu od niedawna tuż przy samym lesie. Podczas pieszych i rowerowych wycieczek natknąłem się na całą sieć okopów i transzei. Pomimu upływu czasu widoczne są jeszcze ślady po stanowiskach ogniowych i obserwacyjnych. Są to prawdopodobnie elementy umocnień Bydgoskiego Przedmościa. Pozostałości tych umocnień są na tyle duże, że można je zobaczyć na mapach satelitarych np. poprzez serwis Google Earth. Mam zamiar obejść cały ten teren z GPS-em i porobić dokładniejsze plany, ale może wyważam otwarte drzwi i takie plany istnieją i są dostępne??? Będę wdzięczny za każdą informację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 sie 2009, 18:11 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
seth pisze:
Natomiast w rejonie Osielska , a konkretnie wzdłuż asfaltówki , łączącej Jarużyn z Osielskiem , zachowały się okopy ukierunkowane na północ. Co prawda nie znalazłem w nich śladów po walkach , chociażby łusek , ale szukałem tam jakiś dowodów na wydatowanie tej rubieży ,w drugiej połowie lat 90-tych.


tu mozesz sprawdzic co to za okopy :)
informacje o polnocnej czesci przedmoscia viewtopic.php?f=39&t=600

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 18:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
No tak , bój we Włókach .......znam to zagadnienie. Tyle ,że okopy o których piszę mogą , acz nie muszą być związane z tym tematem. Dla mnie dowód musi być wymierny. Pewnie moje założenie jest mylne, ale może chodzi o bój o Zofin ? ;) Wiem , że nie chodzi .......a szkoda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 19:24 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
seth pisze:
Natomiast w rejonie Osielska , a konkretnie wzdłuż asfaltówki , łączącej Jarużyn z Osielskiem , zachowały się okopy ukierunkowane na północ.


Mógłbyś wskazać w którym dokładniej miejscu. Jakoś nie mogę skojarzyć asfaltówki Jarużyn-Osielsko, chyba, że chodzi o tą Żołedowo-Jarużyn?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 21:01 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Wspomniane okopy na wzgórzach Myślęcinka stanowią fragment niemieckiej pozycji polowej z 1914 roku. Wówczas to dowództwo armii niemieckiej postanowiło wzmocnić umocnienia linii Wisły (twierdze w Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu) pozycją polową, zamykającą obszar pomiędzy Kruszynem a Fordonem. Biegła tędy dogodna droga z południa w kierunku na Świecie, a dalej Gdańsk. Należy pamiętać, że do 1914 roku granica pomiędzy Niemcami a Rosją biegła pomiędzy Toruniem a Włocławkiem, stąd zupełnie realny, a zarazem śmiertelnie groźny byłby atak Rosjan z tego kierunku na Pomorze Gdańskie. Dokładne plany tejże pozycji znajdują się w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie (Plan Bydgoszczy i okolic z 1911 roku z naniesieniem niemieckich pozycji obronnych z 1914 roku. Skala 1:25000 (wg Bromberg West (nr 1426), 1911 (ze zmianami w 1914 roku), CAW, Akta DOK VIII, sygn. 371.8.455.).
Prace wykonano w 1914 roku, wznosząc pełen zaplanowany ciąg fortyfikacji. Dla przykładu, w rejonie ul. Koronowskiej, rdzeń obrony stanowiło wzgórze Osowa Góra, gdzie na polowych stanowiskach ogniowych rozmieszczono baterie dział kalibru 120 mm. Miały one stąd doskonałą możliwość ostrzału zarówno w kierunku miasta, jak i dróg wylotowych na Koronowo (ul. Koronowska) i Nakło (ul. Grunwaldzka). Dodatkowo dokonano wyrębu lasu, wykonując dwie szerokie przesieki o szerokości około 300 m: jedną w kierunku leśniczówki Jagerhof, drugą w kierunku ulicy Koronowskiej. Na szczycie wzniesiono również izolowane odcinki okopów i postawiono zasieki z drutu kolczastego. Obszar pomiędzy wzgórzem Osowej Góry o ulicą Koronowską przecięła wstęga pozycji polowej – wykopano tu okopy i przygotowano zasieki z drutu kolczastego. Kolejny ważny węzeł obronny przygotowano w rejonie zabudowań dzisiejszej hurtownia PIK. Przed domami wzniesiono rozbudowany system okopów, ryglujący zarówno szosę jak i dolinę Brdy. Bezpośrednio za zabudowaniami na polowych stanowiskach ogniowych rozmieszczono baterię dział kalibru 120 mm. Drogę w kierunku Nakła zabezpieczono dodatkowo zalewami – wodą z Kanału Bydgoskiego miano zalać teren aż do ul. Grunwaldzkiej.
Przygotowana linia obronna była w pełni ukończona i zdatna do walki. Konserwowana była jeszcze w 1917 roku, kiedy to pracujących tu żołnierzy odwiedził ówczesny burmistrz Bydgoszczy Wolf. Nigdy nie została jednak wykorzystana w walce. Po 1920 roku umocnienia były zaorywane przez właścicieli, tudzież ulegały naturalnym procesom denudacyjnym. W 1922 roku pozostały po nich już tylko bezkształtne i płytkie doły, nie przedstawiające żadnej wartości militarnej. Z tego powodu nigdy nie były również wykorzystywane przez Wojsko Polskie, o czym donosiło przechowywane w CAW pismo szefa Inżynierii i Saperów O.K. VII płk. Laudowicza z 1922 roku (Pismo szefa Inżynierii i Saperów O.K. VII płk. Laudowicza z dnia 2 grudnia 1922 roku do Szefa Inżynierii i Saperów O.K. VIII w Toruniu, CAW, Akta DOK VIII, sygn. 371.8.455, karta III/13.).

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 22:05 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
to bardzo duzo wyjasnia, a nawet wiecej, bo ktos pisal cos o okopach na Osowej i juz wszystko jasne :) Dla mnie to wyczerpujacy temat tekst. Dziekuje za informacje.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 22:22 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
Bo Robert to zawodowiec ;)
Porządna, rzeczowa informacja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 22:47 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 21 sie 2009, 12:32
Posty: 140
Lokalizacja: Bydgoszcz OSG
Serdeczne dzięki Robert za tak wyczerpującą informację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 lip 2014, 18:31 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 19:47
Posty: 30
seth pisze:
Kol.Seth chyba nie widział tych linii okopów więc zapewne dlatego nie wie,że usytuowane są tak by "bronić" od południa lub południowego wschodu.

Nie upieram się , że są to okopy z września 1939 . Jeżeli jest informacja, że w czasie I wojny były w tym rejonie okopy , to należy tą informację wyjaśnić .
Natomiast w rejonie Osielska , a konkretnie wzdłuż asfaltówki , łączącej Jarużyn z Osielskiem , zachowały się okopy ukierunkowane na północ. Co prawda nie znalazłem w nich śladów po walkach , chociażby łusek , ale szukałem tam jakiś dowodów na wydatowanie tej rubieży ,w drugiej połowie lat 90-tych.


W temacie Osielska- Jarużyna to znalazłem tam pozostałości dwóch linii kilkudziesięcio- max 150 metrowych okopów w nie najgorszym stanie (jedna zagięta prostopadle (pn- wschód), druga z widokiem na pn i drogę Bydgoszcz- Gdańsk- oddalone około 800 metrów od siebie. Właściwie to dość łatwo je wypatrzeć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 lip 2014, 19:10 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Przedmoście Bydgoskie?
W tym temacie Robert Grochowski powinien rozwiać nasze wątpliwości.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 sie 2014, 15:25 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 19:47
Posty: 30
Dziś przejeżdżałem tamtędy wracając z Grudziądza:


Załączniki:
CAM00038a.jpg
CAM00038a.jpg [ 95.47 KiB | Przeglądany 7149 razy ]
CAM00050a.jpg
CAM00050a.jpg [ 93.17 KiB | Przeglądany 7149 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group