Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 11:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 238 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 18 kwie 2014, 23:14 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
bunkier pisze:
Niestety jako społeczeństwo dowiadujemy się na samym końcu o niszczeniu historii, gdy już karty są rozdane. Smutne to ale prawdziwe. Często jest za późno na jakiekolwiek działania. Tak działa kolesiowa machina.


No niestety, żeby to poprawić to by trzeba było zmienić przepisy... Nie może być tak jak dziś, że jeśli zabytek komuś wadzi to czeka się, aż sam się zawali lub mu się nawet w tym pomaga, ale jak już wiadomo, nasi politycy tylko potrafią dużo gadać i nic nie robić, ale to akurat każdy z nas to wie.

Wieża o tyle mnie boli, że towarzyszyła mi od zawsze, widziałem ją jak z tatą szedłem do jego pracy, do ZNTK, pokój miał w budynkach zaraz za lokomotywownią wachlarzową, tą bliżej dworca. Jak do babci na Kaszuby jeździłem, to zawsze z peronu V i widziałem wieżę, symbol dwora, ważniejszy niż budynek główny.

Postaram się w miarę na bieżąco dokumentować prace na dworcu i zamieszczać zdjęcia w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 kwie 2014, 12:41 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Wybaczcie post pod postem.

Dzisiaj rano na jak byłem na dworcu zawalony przez robotników został dach wieży ciśnień.

Załącznik:
_MG_6700.jpg
_MG_6700.jpg [ 102.47 KiB | Przeglądany 5951 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 maja 2014, 14:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Zabytkową parowozownię Pesy przeniosą do Exploseum

Krzysztof Aładowicz "Gazeta Wyborcza"
24.05.2014 , aktualizacja: 23.05.2014 18:26


Cytuj:
Jest kompromis w sprawie starej parowozowni przy dworcu głównym. Zabytkowy obiekt zostanie rozebrany i zrekonstruowany na terenie parku przemysłowego przy Exploseum. Na jego miejscu Pesa będzie mogła wybudować nową halę produkcyjno-montażową i zatrudnić ludzi
Konflikt w sprawie rozpadającej się parowozowni toczy się od czterech lat. Pesa, na terenie której znajduje się budynek, chciała go rozebrać i w jego miejscu postawić nową halę. Na przeszkodzie stanął jednak konserwator zabytków, który uznał, że parowozownia jest zabytkiem.

Od początku za Pesą wstawił się prezydent Rafał Bruski, który mocno zaangażował się w sprawę. Ostatecznie problem miał rozstrzygnąć Generalny Konserwator Zabytków, do którego odwołała się bydgoska firma. - Nie rozpatrzył on jednak tej sprawy, bo wniosek wojewódzkiego konserwatora miał mnóstwo błędów formalnych. W związku z tym odesłał dokumenty z powrotem do Torunia, bez jakiegokolwiek rozstrzygnięcia - mówi prezydent Bruski.

Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... z32dfrOUN9


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 maja 2014, 14:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cytuj:
Jest kompromis w sprawie starej parowozowni przy dworcu głównym. Zabytkowy obiekt zostanie rozebrany i zrekonstruowany na terenie parku przemysłowego przy Exploseum.

Następny bydgoski absurd to po pierwsze, a po drugie Exploseum nie jest na parku przemysłowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 maja 2014, 14:53 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Ciekawe kto za to zapłaci.
Przecież tu nie chodzi o to żeby przenieść obiekt w inne miejsce, bo to zupełnie tak jakby go wyburzyć ...
Co ma parowozownia wspólnego z Exploseum?
Proponuję od razu sprzedać ją na zachód. Tam przynajmniej docenili by jej wartość i wiedzieli jak ją zagospodarować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 maja 2014, 21:12 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
no chyba padnę. W ogóle to przenieśmy wszystko do exploseum, robią z tego miejsca totalny śmietnik historyczny. Brakuje tylko tam pomnika Walki i Męczeństwa i rekonstrukcji zamku bydgoskiego.

Też mi kompromis, PESA i tak wyburzy parowozownię, ale za to pozwoli nam "miastu" zabrać gruz i sobie odbudować gdzie indziej. W wyjątkowości parowozowni "Bydgoszcz Główna", moim zdaniem, chodzi chyba o to, że znajduje się przy dworcu "Bydgoszcz Główna", o tą całą infrastrukturę, obrotnice, tory odstawcze, cokoły po żurawiach nawęglających, bliskość linii kolejowych... A tu no cóż. W exploseum będziemy mogli obejrzeć atrapę okrąglaka, więc też musi być fajnie.

Jako miłośnik kolei jestem niepocieszony zaistniałą sytuacją i najgorsze jest to, że teraz jedyne co mogę zrobić, to biegać na peron 5 z lustrem i dokumentować demontaż naszej historii...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 maja 2014, 04:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Trudno jest sobie wyobrazić, jak zmieni się w tym miejscu krajobraz. W miejscu wieży i okrąglaka ma być hala produkcyjna. Nowy widok dla podróżnych, wypełni ściana. Tak to może mniej więcej wyglądać. Dal podróżnych 'obojętnych', może powiać nudą, a dla tych, nawet najmniejszych pasjonatów, pozostanie przynajmniej jakiś niesmak... ('hala' na zdjęciu jest przypadkowa, z netu)


Załączniki:
zamiast.JPG
zamiast.JPG [ 47.53 KiB | Przeglądany 5793 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 maja 2014, 12:43 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
"murem" oddzieleni :-(

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 maja 2014, 16:07 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Według mnie nie odbudują jej. Już robią podkład, bo w artykule jest napisane że jak okaże się, że konstrukcja jest w słabym stanie to nie będą jej odbudowywać.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 cze 2014, 13:35 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 cze 2014, 14:14
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam wszystkich w tym watku, bo jestem tu nadal względnie nowy i zielony (jak dotąd pisałem tylko w Hyde Parku, gdzie pewnie niewielka część osób zagląda :P)

Na szybko wtrącę od siebie tylko taką wstawkę:
http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/ar ... ownie-pesy

Chciałbym dać Wam znać, że wspomniana koncepcja jest mojego autorstwa i najdalej do niedzieli chciałbym ją opublikować także na swoim bloku, żeby wszyscy mogli się tutaj z nią zapoznać.

Proponowałem tutaj 4 warianty, skupione (wbrew temu, co sugerować może wpis z gazety pomorskiej) wokół lokalizacji na gliniankach przy Auchan. Osobiście uznałem to za dobrą lokalizację, ponieważ planowany jest tam park na skalę małej wersji samego Myślęcinka, zaś same glinianki mają wystarczająco dużo wspólnego z "koleją", by przyjąć ten obiekt. O ile obok przebiega linia kolejowa, tak dodatkowo jeszcze z drugiej strony i w podobnej odległości będzie kursować tramwaj, a po trzecie i chyba dla mnie akurat najwazniejsze, na glinianki same w sobie kursowała kolejka wąskotorowa.

DO niedzieli postaram się na swoim blogu (link w podpisie) wrzucić te koncepcje, żebyście mieli pełny wgląd. W końcu kto jak kto, ale Bunkier musi być poinformowany o wszystkim :)

_________________
Po Bydgosku - mój subiektywny blog o Bydgoszczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 cze 2014, 13:43 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 18:03
Posty: 454
Mimo to wybrali Myślęcinek :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 cze 2014, 13:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Sam skład komisji woła o pomstę do...(tutaj wg. uznania).
Lokomotywownia powinna pozostać na swoim miejscu, przeprowadzka to profanacja. Jak widać mamy miękkiego konserwatora.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 cze 2014, 13:48 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 cze 2014, 14:14
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tomek pisze:
Mimo to wybrali Myślęcinek :roll:

Tak, pod tym względem poczułem się trochę zignorowany ...

_________________
Po Bydgosku - mój subiektywny blog o Bydgoszczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 cze 2014, 18:27 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 cze 2014, 14:14
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Z góry przepraszam za podwójny wpis, ale ponieważ od czasu deklaracji do teraz nikt nie odpowiedział ...

Obiecany wpis:
http://pobydgosku.blogspot.com/2014/06/ ... l?spref=fb

_________________
Po Bydgosku - mój subiektywny blog o Bydgoszczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 cze 2014, 05:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^ Trudno przewidzieć, czy coś z tego będzie rzeczywiście realizowane. Twój optymizm jest chwalebny . :1

Tymczasem kolega powiedział mi, że w miniony weekend błyskawicznie rozebrano ten, sąsiedni budynek.


Załączniki:
Komentarz: Jeszcze nie dawno tak wyglądał.
budynek k.JPG
budynek k.JPG [ 66.56 KiB | Przeglądany 5512 razy ]
kupa gruzu.JPG
kupa gruzu.JPG [ 75.05 KiB | Przeglądany 5512 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 cze 2014, 11:14 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 cze 2014, 14:14
Posty: 12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Mój optymizm bardzo szybko został zgaszony, gdyż w kuluarowej rozmowie z panią dziennikarką z GP dostałem jasne potwierdzenie, że o ile koncepcja koncepcją, to i tak brane z niej było pod uwagę jedynie zastosowanie "wnętrza budynku", a nie cały jego kontekst historyczny i potencjał parku w Fordonie (głównie dlatego, że ten park jeszcze nie istnieje, a w Myślęcinku jest infrastruktura już). Czy to dobrze, czy to źle czas pokaże. Na pewno miło będzie jeśli z mojej "koncepcji" podłapią pomysł wykorzystania żeliwnych filarów z wiaduktu, żeby zrobić "peron" dla wąskotorówki (chyba na kolejkę górską nie ma co liczyć przy obecnej polityce władz :P, a i bliskość zoo nie pomaga). Nawet taki mały detal, który "przy okazji" ratuje te filary to już będzie dla mnie pewien sukces, bo dotychczas na filary nie było żadnego pomysłu, a władze bardzo niechętnie w ogóle zgodziły się na ich zachowanie przy demontażu.

_________________
Po Bydgosku - mój subiektywny blog o Bydgoszczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 cze 2014, 17:31 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Peron dla wąskotorówki? To jej przypadkiem nie rozebrano?

Szkoda tego budynku administracyjnego, bo z nim okrąglak ciekawie się prezentował


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 cze 2014, 21:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Wygląda na to, że jak sprzątną gruz po rozebranym budynku, to zabiorą się za 'okrąglaka'. Pamiętacie jeden z 'fresków'? Jest jeszcze jego połowa...
A sam okrąglak jest odwiedzany przez parkę... pustułek? A może krogulcy? Ptaki są trochę większe od grzywaczy.


Załączniki:
fresk3.JPG
fresk3.JPG [ 84.34 KiB | Przeglądany 5436 razy ]
fresk4.JPG
fresk4.JPG [ 58.52 KiB | Przeglądany 5436 razy ]
ptaki.JPG
ptaki.JPG [ 52.79 KiB | Przeglądany 5436 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 cze 2014, 08:57 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Trzeba się wybrać na zdjęcia, bo później może być za późno...

Mam jedynie obawy, że jak już rozbiorą okrąglaka, to go nie odbudują, bo się okaże, że czegoś brakuje, coś się rozpadło i w ogóle szkoda pieniędzy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 cze 2014, 22:29 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Na fb dostałem fotkę:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater


Załączniki:
Komentarz: Parowozownia w roku 1928 z absolwentami szkoły przyzakładowej. Zdjęcie z albumu Edwarda Mazurkiewicz‎a.
10446511_582339588553534_4270909505008497702_n[1].jpg
10446511_582339588553534_4270909505008497702_n[1].jpg [ 79.06 KiB | Przeglądany 5373 razy ]

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 238 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group