Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 03:09

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: środa, 28 mar 2012, 17:49 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
robimhuk pisze:
Takich urzadzen jak zobrazowany magiel bylo pewnie w Bydgoszczy wiele.Ten "moj" gladzil posciele i obrusy w piwnicy na ul. Noakowskiego 5, na bydgoskich Kapusciskach.
Moze jeszcze tam stoi zapomniany ?

robimhuk


Długo się zbierałam aby dowiedzieć się czegoś na temat tego magla spod "piątki" ale jak wkońcu sie pozbierałam to odrazu trafiłam w dziesiątkę, czyli do pana który 20 lat temu rozebrał magiel na części i oddał do skupu złomu. Jakiś czas temu pan rozebrał również pianino ponieważ nikt nie chciał instrumentu odkupić za rozsądne pieniądze a w tej chwili odstawia na złom maszynę Singera...I takie są dzieje zabytków na osiedlu Kapuściska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 mar 2012, 21:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 1 lis 2009, 08:48
Posty: 93
W tym maglu placilo od drewnianego walca.Trzeba bylo przyjsc z butelka wlasnej wody do spryskania bielizny.Wlasciciele mieszkali w lokalu na perterze....
Zniknal magiel Zobla,
ale co tam jeden magiel.Jeszcze jeden swiadek pruskiej, zlej przeszlosci miasta.
Na szczescie jestesmy juz jednorodni narodowo . Bez obcych , zlych wplywow ksztaltujemy nasza szczesliwa terazniejszosc .W duchu wzajemnego zrozumienia i szacunku dla odmiennosci pogladow Jak w watku : WAŚNIE PAMIĘĆ PRZEBACZANIE. viewtopic.php?f=28&t=4151


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 20 wrz 2012, 17:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W TVP Bydgoszcz ostatnio pojawił się reportaż z Torunia, gdzie w piwnicy starej kamienicy odkryto magiel Zobla.
Tekst ze stony TVB.
http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci ... cy/8514763
Cytuj:
Niezwykly magiel odkryli w starej kamienicy.
Toruńskie kamienice kryją wiele tajemnic. W piwnicy budynku przy ul. Mickiewicza odnaleziono doskonale zachowany magiel, prawdopodobnie z XIX wieku. Urządzenie wyprodukowała, znana na przełomie XIX i XX wieku, bydgoska fabryka.
Magiel jest w świetnym stanie, sprawny - mówi Andrzej Bajduszewski
- Drzwi do tego pomieszczenia są takie same jak do każdej innej komórki w kamienicy. Sądziliśmy, że to piwnica, jak każda inna, ale okazało się, ze nie. Przez przypadek otworzyliśmy je, bo jedna z lokatorek miała klucz i okazało się, stoi tam magiel. Przypuszczamy, że pomieszczenie nie było otwierane przez 30, 40 lat. Musieliśmy je oczyścić z mnóstwa pajęczyn. Niestety, na maszynie nie ma daty produkcji, ale jest nazwa firmy: "L. Zobel Maschinen Fabrik Bromberg". W momencie, kiedy budowano kamienicę, a była o wyższym standardzie niż budowane w okolicy, pewnie wstawiono tu ten magiel i był użytkowany przez lokatorów. Przekażemy go do muzeum, a jest w bardzo dobrym stanie: są ślady smarów, nie ma żadnych śladów uszkodzeń elementów drewnianych - opowiada Andrzej Bajduszewski, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Kopernik w Toruniu.
Mariusz Kluszczyński


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 paź 2013, 05:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W sąsiednim wątku zapytałem:
BYDZIAK 1958 pisze:
Czy wiadomo w którym miejscu była cegielnia Petersona " tuż obok" zakładu Zobla?
(...)
Chciałbym to wiedzieć, jeśli jest to wiadome, bo mam wątpliwości co do charakteru pewnych obiektów na starych mapach. Ale o tym napiszę, gdy zdobędę pewne stare zdjęcie. :D


No i natrafiłem na nie, nie tam gdzie szukałem, ale w innym źródle. To książka M. Jeleniewskiego o tytule " ...której nie ma" ( Zapomniałem, czy był podtytuł) :shock:

Jest tam bardzo ciekawe zdjęcie, zrobione z mostu Królowej Jadwigi, jeszcze przed przebudową i poszerzaniem koryta Brdy. Widoczny zakład z charakterystycznym kominem, wystającym z hali o kształcie okręgu, ( tak jest i na starych mapach), opisany jest przez autora książki, jako Zakłady Okrętowe L. Zoblla.

Historia lokalizacji zakładu opisana tu na forum w tym temacie, wspomina o działkach:
MWS pisze:
...przy ulicy Wilhelmstraße 59 (dzisiejsza Jagiellońska 12).

i

MWS pisze:
W 1885 roku kupuje Zobel działkę (5000m2) pod nowy zakład, przy skrzyżowaniu Petersonstraße –Fischerstraße
(dzisiaj - narożnik Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy).


L.Z. nie miał za dużego wyboru w znalezieniu atrakcyjnej działki bo:
MWS pisze:
...dostęp do wody blokuje śluza miejska, tam właśnie umiejscowiona. Na dodatek, tuż obok niej, znajduje się dawna cegielnia Petersona, aktualnie w posiadaniu Neumann-a..


I tu się zaczyna zagadka. Czy na tym ciekawym zdjęciu widzimy zakłady Zoblla , czy cegielnię Neumanna? Nietypowy komin zakładu, znany jest i na innych starych zdjęciach. Czy to komin cegielni? Czy M.Jeleniewski po prostu pomylił się?

Poniżej, na nałożonych na siebie mapkach, widać przebieg koryta Brdy. Obecnie, zakłady były by pod wodą. Żółte linie pokazują kąt widzenia ze zdjęcia. Czerwona celuje we Farę, jako punkt odniesienia. Zacumowane barki, po prawej stronie mają kolor zielony, a po lewej błękitny.


Załączniki:
Komentarz: "Zatopione" zakłady.
widok.JPG
widok.JPG [ 58.94 KiB | Przeglądany 5869 razy ]
Komentarz: Unikatowe zdjęcie z mostu KJ (Z książki M.J.)
Zobell.JPG
Zobell.JPG [ 86.09 KiB | Przeglądany 5869 razy ]
Komentarz: Zdjęcie z ssc wstawione tam przez MariO66
MariO66 ssc 437b.JPG
MariO66 ssc 437b.JPG [ 60.21 KiB | Przeglądany 5869 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 paź 2013, 11:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wydaje mi się że ten komin znajduje się na terenie garbarni Buchholza.


Załączniki:
Komin.jpg
Komin.jpg [ 167.23 KiB | Przeglądany 5852 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 paź 2013, 20:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Faktycznie z tego miejsca tak to wygląda. Ale jak piszesz, to się tylko wydaje. Komin i zabudowania są po drugiej stronie rzeki. Popatrz na mapkę. W czasie, gdy powstała ta pocztówka, Brda, w tej okolicy, płynęła w zupełnie innym miejscu.


Załączniki:
Komentarz: Na czerwono: Linia, miedzy miejscem obserwatora, a omawianym kominem.
komin.JPG
komin.JPG [ 38.46 KiB | Przeglądany 5830 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 paź 2013, 00:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Cytuj:

MWS pisze:
...dostęp do wody blokuje śluza miejska, tam właśnie umiejscowiona. Na dodatek, tuż obok niej, znajduje się dawna cegielnia Petersona, aktualnie w posiadaniu Neumann-a..



To błędna informacja (mój błąd).
Cegielnia Neumann-a i cegielnia przy śluzie miejskiej (Petersona) – to dwa różne zakłady.
Neumann zajmował teren obramowany ulicami Dworcową, Marcinkowskiego i Brdą (przy starym biegu koryta rzeki).
Nie znam precyzyjnej lokalizacji cegielni Petersona. Określana była jako cegielnia „Przy śluzie miejskiej” (identycznie jak nawa ulicy - an der Stadtschleuse ),
co wskazuje na położenie w sąsiedztwie domu Petersonów.

Nietypowy komin znajdował się na terenie cegielni Neumann-a. Był elementem pierwszego pieca pierścieniowego zbudowanego w Bydgoszczy (1861/62)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 paź 2013, 05:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Więc wychodzi na to, że autor wspomnianej książki m. Jeleniewski pomylił się pisząc, że widoczna na starej pocztówce cegielnia, to zakład L.Zoblla. Pozostają jeszcze inne zagadki. W którym miejscu była pochylnia L.Zoblla i gdzie, 'gdzieś obok', była cegielnia Petersona. :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 20:54 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 19 sty 2014, 20:28
Posty: 3
witam serdecznie!
Szukałem informacji o magli produkcji L. Zobel i proszę - trafiłem na kopalnię wiedzy. Wielkie dzięki.
Dla czego zainteresował mnie ten temat? otóż mam taką magiel i to w idealnym stanie. Cały czas korzystamy z tego urządzenia.


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 69.2 KiB | Przeglądany 5456 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 52.71 KiB | Przeglądany 5456 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 21:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
No ładne cacko :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 21:15 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 19 sty 2014, 20:28
Posty: 3
dzięki.
owa magiel na drewnianej ramie ma wybity numer (później zrobię foto i wrzucę). Nie pamiętam cyfry, ale ciekawi mnie czy to nr seryjny czy może rok produkcji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 19 mar 2014, 14:14 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
W numerze 1/2014 pisma "Stalowe Szlaki" ukazał się artykuł na temat parowozu o nr 177, wyprodukowanego w 1911 r. przez firmę L. Zobla dla huty cynku "Kunegunda". Był on eksploatowany do 1963 r. Artykuł zawiera obszerny opis techniczny parowozu oraz dwa rysunki techniczne: kotła i zestawieniowy (formatu A3).
W bibliografii wymieniony jest niniejszy wątek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 kwie 2014, 12:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pismo na papierze firmowym podpisane L. Zobel


Załączniki:
Zobll.jpg
Zobll.jpg [ 66.06 KiB | Przeglądany 5260 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 cze 2014, 19:06 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 19 sty 2014, 20:28
Posty: 3
dziś na OLX (tablica) pojawiła się oferta sprzedaży magli produkcji L. Zobel.
Dokładnie taka jak moja. :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 sty 2015, 22:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Od strony ulicy Obrońców Bydgoszczy są pozostałości starej bramy. Słupy z nitami mogą pamiętać czasy Zobla.
Za bramą urządzenia betoniarskie do prac nad remontem śluzy.


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 187.73 KiB | Przeglądany 4694 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 182.99 KiB | Przeglądany 4694 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 sty 2015, 21:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 27 gru 2012, 17:38
Posty: 139
Lokalizacja: Bydgoszcz/Okolice
Magiel,jaki był,każdy wie... Ja ,za oseska ,biegałem po odbiór sztywnych poszew na ul. Wojska Polskiego,do Pani Peek,Mamy,mojego kolegi,Daniela... Jeśli TU zagląda,pozdrawiam Danielu.....

_________________
Pozdrawiam,Borys:-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 cze 2023, 05:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Takim oto silnikiem parowym, ponad wiek temu, reklamowany był zakład, w Książce adresowej z 1912go roku.


Załączniki:
reklama Z.jpg
reklama Z.jpg [ 164.88 KiB | Przeglądany 640 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group