Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 23:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 5 wrz 2012, 17:47 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2012, 20:33
Posty: 165
Pewne źródła podają, że browar w Koronowie istniał już w 1865 roku, natomiast likwidacja nastąpiła w 1950. Jedno jest pewne - kiedy to podczas II wojny światowej upadały browary m.in w Toruniu (browar na Nowym Mieście i na Podgórzu), Bydgoszcz prężnie w tej dziedzinie się rozwijała. Powstało Państwowe Zjednoczenie Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego, któremu podlegały browary w Bydgoszczy (przy Kujawskiej i Zbożowym Rynku), Grudziądzu oraz rozlewnie i słodownie w Sępólnie, Toruniu, Inowrocławiu i właśnie w Koronowie. Znalazłem kilka etykiet związanych z koronowskim piwem:
Obrazek
Etykieta z 1938

Obrazek
Etykieta z 1941

Oraz dwie z nieznanymi mi datami:
Obrazek
Obrazek

Budynek mieści się przy dzisiejszej ulicy Tucholskiej i jest przeznaczony na cele mieszkalne. Na elewacji widać ślady po zamurowanych bądź przerobionych starych otworach okiennych z klasycznym łukiem na górze. Z lewej strony budynku widoczne ciekawe "wcięcie" na rogu spowodowane prawdopodobnie potrzebą braku miejsca na bramę wjazdową która mogła znajdować się w tym miejscu.
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.browar.biz/galeria.php?id=6110

Kiedyś słyszałem historię, że piwa leżakowały w podziemiach w Grabinie. Byłem tam ładnych kilka lat temu - wejście trudne, musiałem opuszczać się na linie, w środku całkowita ciemność i pełno nietoperzy oraz na ścianach namalowane odwrócone krzyże a pod nimi ustawione z cegieł ołtarze. Widok naprawdę przerażający. Samo pomieszczenie faktycznie przypomina takie w którym przechowywano beczki z piwem. Więcej informacji nie znalazłem, musiałbym się udać do Informacji Turystycznej aby zaczerpnąć więcej wiedzy na ten temat. A może ktoś z Was wie więcej na ten temat? I tak na marginesie witam wszystkich forumowiczów i pasjonatów. Myślę, że dużo się od Was nauczę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 wrz 2012, 22:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Wywołałeś ciekawy temat. Co tydzień bywając przejazdem w Koronowie zastanawiałem się, w którym ze starych budynków o przemysłowym charakterze był kiedyś jakiś browar. Miałem kilka typów – głównie obiekty z czerwonej cegły, ale nigdy nie ten, chociaż kiedyś zrobiłem mu zdjęcie.
Poszperałem nieco i zebrałem to i owo o koronowskim browarze. Jak wynika z przedstawionych przez Ciebie etykietek browar, wytwarzał zapewne piwo w beczkach, gdyż na etykietkach butelek jest podawana rozlewnia Rudolfa Lange w Bydgoszczy. Ale niekoniecznie tak było, może mały aparat rozlewu butelek był i w Koronowie. Może świadczyć o tym spotykana historia o skrzynce po butelkach, która nie tak dawno była widywana na terenie posesji jak i porcelanki z czasów Theodora Schemela.

Daty jakie można znaleźć w powiązaniu z właścicielami browaru:
Brauerei J.Buchholz od 1850
Brauerei und Malzfabrik, Theodor Schemel 1897?-1899
Brauerei Richard Friese & Co, Inh.Friese & Zander 1899-1907
Brauerei Richard Friese/Browar R.Friese 1907-1925
Brauerei/Browar Richard Friese, Inh.Paul Friese 1925-1945
Browar Państwowy w Koronowie 1945 – 1955?

Założyciel browaru Johann Buchholz wywodził się ze znanej w tej okolicy i licznej rodziny kupców i destylatorów. Najbardziej znanym w alkoholowej branży członkiem tej rodziny był pochodzący też z tej okolicy jego bliski krewniak Albert Buchholz, który założył w 1860 roku Zielonej Górze (wtedy Grünberg) jedną z najbardziej znanych wtedy na świecie destylarni winiaków i innych trunków i piwnice win. Złamał tym francuski monopol koniakowy.
Później był to Polmos i V&S Luksusowa.
Link do reklamy Alberta B.: http://wroclaw.hydral.com.pl/photo.acti ... &id=631657

Poza browarem Johann Buchholz był właścicielem polany przy Grabinie, gdzie podjął się pewnych inwestycji związanych ściśle z browarem. Gdy nabył teren w 1864 roku, były tam już służące rekreacji leśniczówka z salą i przybudówkami, muszla koncertowa, stajnia, kręgielnia oraz studnia. Buchholz wybudował tam restaurację i piwnice do leżakowania piwa.

Obrazek
Zdjęcie z: http://www.winiarze.zgora.pl


Zastanawiające jest tu, czy chodziło rzeczywistości o leżakownię piwa dla browaru leżącego w innej części miasteczka, czy tylko o skład piwa dla restauracji lub handlu. Możliwe, że Buchholz nie miał warunków (z uwagi na wody gruntowe przenikające z Brdy) do stworzenia leżakowni przy browarze w czasach gdy pojawiła się moda na piwa leżakowe dolnej fermentacji i musiał w jakiś sposób dostosować się do wymogów rynku organizując leżakownię piwa w beczkach, które przewoził do Grabiny.
Po Johannie Buchholzu browar i tereny w Grabinie znalazły się w posiadaniu Theodora Schemela. Nie wiem, czy chodzi tu o znanego koronowskiego aptekarza, znawcę historii i sztuki, czy to tylko zbieżność nazwisk. W każdy razie to z jego nazwiskiem zachowała się porcelanka z zamknięcia butelki.

Obrazek

Co do terenów browaru lezących w Grabinie, to jeszcze po wojnie w parku odbywały się liczne zabawy, festyny i imprezy sportowe.
Z czasem wszystko niszczało i podupadało, rozebrano muszlę koncertową, strzelnicę, kręgielnię, podupadły piwnice piwne, w których jeszcze przez jakiś czas hodowano pieczarki. W 1974 roku rozebrano restaurację.
Po Schemelu browar był własnościa aż do końca ostatniej wojny rodziny Friese.
Znalazłem w gazecie Pałuczanin z 1930 roku ciekawą analizę rynku piwnego i struktury własności browarów Wielkopolski i Pomorza, z której przy okazji wynika wielkość produkcji tego niewielkiego koronowskiego browaru. Wytwarzał on około 1500 hl piwa rocznie (na butelki półlitrowe to 300 tys. szt.).

Obrazek

Po wojnie zakład działał jako przedsiębiorstwo państwowe. Niekiedy podaje się, że była to rozlewnia lub słodownia. Jednak z anonsu informatorze teleadresowym z 1948 roku wynika, że był to pełnoprawny browar:

Obrazek

Na koniec zagadka dotycząca koronowskiego piwowarstwa. Otóż w 1855 roku w piśmie Nadwiślanin pojawiało się kilkakrotnie ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości w Koronowie, w tym browaru "przy głównej ulicy miasta". Sprzedającym była wdowa Skrzypińska. Było więc więcej browarów, czy może mowa tu o transakcji zakupu istniejącego już browaru przez Buchholza?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 lut 2013, 19:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Powiązany z tematem wątek Igora o Parku Grabina, gdzie były piwnice do leżakowania piwa:
viewtopic.php?f=13&t=5536
Ostatnio wyczytałem, że ten bydgoski Buchholz (Ludwig) od garbarni przy ul. Garbary, też był z tych koronowskich Buchholzów od browaru, destylarni i innych biznesów. Przedsiębiorcza rodzina. Nazwisko to spotyka się często w Koronowie i dzisiaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 9 lis 2013, 19:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Butelka browaru Richarda Friese w Koronowie pokazana na https://www.facebook.com/BirofilistykaButelki


Załączniki:
Browar Richard Friese Koronowo.png
Browar Richard Friese Koronowo.png [ 157.24 KiB | Przeglądany 6043 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 lut 2015, 21:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Zdjęcia browaru w miejsce tych, które zniknęły. Piwnica leżakowa jest obecnie składem na drewno. Podobno dużych piwnic tu nie było i dlatego wywożono piwo do piwnic Grabiny.


Załączniki:
DSC_0845.JPG
DSC_0845.JPG [ 193.9 KiB | Przeglądany 4786 razy ]
DSC_0846.JPG
DSC_0846.JPG [ 192.43 KiB | Przeglądany 4786 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 lut 2015, 22:47 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 12 gru 2013, 22:44
Posty: 9
Wchodząc w drzwi od podwórka,te za kupką drewna:na prawo było wejście na produkcję a na lewo do magazynu wyrobów gotowych.Na rampie po lewej stronie drzwi królowała wielka popielnica wykonana z niemieckiego,drugowojennego hełmu a nieco dalej była tzw. wydawka,czyli wysuwało się słupki koszy z piwem i konwojenci ładowali je na samochody.Pracowałem tam jakiś czas w połowie lat 80-tych i bardzo miło wspominam te chwile.
Po lewej zaś stronie,tam gdzie wygrzewa się kotek ,zanim pojawiły się samochody dostawcze,stacjonowały konie,których używano do rozwożenia piwa po Koronowie i okolicy.


Ostatnio zmieniony piątek, 20 lut 2015, 22:51 przez magneto, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 lut 2015, 22:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Jak rozumiem, to nie był już browar, lecz hurtownia lub skład firmowy Kujawiaka?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 20 lut 2015, 22:53 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 12 gru 2013, 22:44
Posty: 9
Tak,Hrab masz rację.W latach 80-tych jedynie rozlewano piwo przywożone cysternami z Browarów Bydgoskich.Za to oranżada była produkowana od podstaw.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 21 lut 2015, 15:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Etykiety browaru ze strony: http://www.zsir.ia.polsl.pl/hosil/Koronowo.htm w tym te pochodzące z bydgoskiej rozlewni Rudolfa Lange


Załączniki:
1.gif
1.gif [ 107.88 KiB | Przeglądany 4757 razy ]
2.gif
2.gif [ 106.38 KiB | Przeglądany 4757 razy ]
3.gif
3.gif [ 123.09 KiB | Przeglądany 4757 razy ]
4.gif
4.gif [ 124.3 KiB | Przeglądany 4757 razy ]
5.gif
5.gif [ 35.69 KiB | Przeglądany 4757 razy ]
6.gif
6.gif [ 87.63 KiB | Przeglądany 4757 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 17 cze 2015, 15:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Czy browar Olszewskiego to też ten sam browar?
Porcelanka w koronowskiej Izbie Muzealnej.


Załączniki:
DSC_0073.JPG
DSC_0073.JPG [ 153.08 KiB | Przeglądany 4356 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 sty 2019, 11:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Zwrot niektórych utraconych zdjęć. Wycinki z prasy lub książki adresowej.


Załączniki:
1948.png
1948.png [ 67.08 KiB | Przeglądany 2795 razy ]
Nadwiślanin 1855.png
Nadwiślanin 1855.png [ 41.56 KiB | Przeglądany 2795 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group