Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 19:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 22 gru 2012, 21:58 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Bardzo ciekawe zdjęcia.
Na pierwszym zdjęciu widać bardzo urokliwą wiatę poczekalni dworcowej.
Na drugim , białą rampę . Prawdopodobnie służyła do załadunku bydła.
Zdaje mi się , że istnieje jeszcze fragment brukowanej drogi prowadzącej do tej rampy .
Przy okazji sprawdzę to raz jeszcze w terenie.
Szkoda , że rozebrano wieżę ciśnień.

Jeśli na stacji były żurawie wodne, to stacja taka należała do tych " ważniejszych".
Następna stacja z żurawiami na tym szlaku, była dopiero w Unisławiu.

Tych żurawi ( czynnych w dodatku ) jest już bardzo mało.
Czynne żurawie wodne znajdują się obecnie m.in. na stacjach: Wolsztyn, Poznań Główny, Leszno, Chabówka (w skansenie), Nowy Targ, Bydgoszcz Główna, Jelenia Góra.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 gru 2012, 22:51 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Ostatnie zdjęcie, na 1 stronie , to wklejona przez adama pocztówka przedstawiająca kościół ewangelicki i plebanię.
Dopiero dzisiaj zauważyłem , że dawny budynek tej plebanii, to obecnie przychodnia zdrowia w Ostromecku !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 gru 2012, 22:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Pozwolę sobie wstawić ciekawe informacje od Stanisława na temat stacji i wieży ciśnień w związku ze zdjęciami tych obiektów na Forum. Tekst nawiązuje też do parowej przepompowni, która była tematem fotozagadki.
viewtopic.php?f=34&t=1031&hilit=+wie%C5%BCa
viewtopic.php?f=71&t=1005&hilit=ostromecko
"Czerwony budynek to pozostałość dawnej wieży ciśnień, takiej samej jak na
stacji Bydgoszcz Główna, Unisław lub Wrocki. (...)
Ujęcie wodne pobierające wodę znajduje się przy jeziorze w dolinie
Wisły. Woda była pompowana przez pompownię na zboczu Wisły, przy drodze na
Mozgowinę. Po tej pompowni pozostał tylko komin. Mam także na taśmie video
reportaż o Ostromecku, przedstawiający m.in. zbiornik z tej pompowni. Dalej
woda płynęła do wieży ciśnień, przy stacji Ostromecko. Co ciekawe, po lewej
i prawej stronie stacji istniały ślady po żurawiach na wodę. Resztki
podstaw pod żurawie nadal istnieją od strony Fordonu. Natomiast podstawa
pod żurawia od strony Dąbrowy Chełmińskiej zniknęła. Mam zdjęcie z lat
przedwojennych z płytami pod podstawę żurawia. Pamiętam także rozbiórkę
wieży. Rozebrano górną, drewnianą część zakrywającą zbiornik wodny, a
następnie od strony wsi zbudowano 2 konstrukcje z podkładów kolejowych. Na
tych konstrukcjach położono szyny kolejowe. Od strony lasu i peronów
postawiono 2 wciągarki linowe. Pierwsza wciągarka, od lasu, linami ściągała
basen wodny, natomiast wciągarka od strony peronów kontrolowała zjazd
basenu. Następnie basen "przeturlano" za przejazd kolejowy do Wałdowa, i
postawiono przy nasypie kolejowym. Basen przykryto dachem drewnianym, a
potem służył jako zbiornik płynów do odchwaszczania torów. Zbiornik ten
później zlikwidowano. (...) Między budynkiem i wieżą istniał mur,
a od strony wsi drewniany płot.
W budynku przed wieżą była ubikacja (tylko przed wojną) i pomieszczenie dla
pompy strażackiej, na kołach, uruchamianej ręcznie. (...) na tzw. dworcu tętniło życie. (...)
Każdy wolny skrawek ziemi był uprawiany, wszyscy mieli kury.(...)".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 sty 2013, 12:33 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Nie wiem czy kojarzycie ale idąc wzdłuż torów w stronę Dąbrowy Chełm. kilkadziesiąt metrów od przejazdu można natknąć się na tunel przebiegający pod nasypem, wg mnie jest to przejście dla zwierząt ale można się nim dostać na drugą stronę lasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 sty 2013, 20:02 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 22:28
Posty: 130
Lokalizacja: Ostrometzko
To o czym piszesz jest przepustem, :

Przepustami nazywamy najmniejsze obiekty mostowe typu tunelowego,
tj. wpuszczone w nasyp .Podstawową funkcją przepustu jest przeprowadzenie
pod nasypem cieku wodnego, ścieżki ekologicznej (wędrówka
zwierząt) lub innych urządzeń.
Czyli twoja teoria jest po części prawdą ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 sty 2014, 14:57 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 11 sty 2014, 09:29
Posty: 54
Zdjęcia Ostromecko pochodzące ze strony
https://www.facebook.com/pages/Okolice- ... 0320521438


Załączniki:
Komentarz: Pocztówka z Ostromecka - kościół
ostromecko.jpg
ostromecko.jpg [ 160.34 KiB | Przeglądany 5978 razy ]
Komentarz: Gorzelnia
Ostromecko Gorzelnia.jpg
Ostromecko Gorzelnia.jpg [ 52.36 KiB | Przeglądany 5978 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 sty 2014, 18:55 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Przepusty dla zwierząt znajdują się w kierunku północnym i południowym, na Strzyżawie. Pod koniec roku wybrałem się tam, aby odnaleźć rurę o średnicy około 70 cm (wielokrotnie te rurę widziałem podczas przejazdu pociągiem), a znalazłem kolejny przepust. Rura jest zasypana osuwającą się ziemią z nasypu. Nieco dalej, przy drodze z Strzyżawy na most, po stronie północnej, znajdują się resztki punktu obrony piechoty. Czytałem o tym gdzieś na innym forum.


Załączniki:
IMG_2911.JPG
IMG_2911.JPG [ 197.08 KiB | Przeglądany 5967 razy ]
IMG_2934.JPG
IMG_2934.JPG [ 192.55 KiB | Przeglądany 5967 razy ]
IMG_2936.JPG
IMG_2936.JPG [ 180.94 KiB | Przeglądany 5967 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 sty 2014, 19:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Stanislaw pisze:
... po stronie północnej, znajdują się resztki punktu obrony piechoty. Czytałem o tym gdzieś na innym forum.

Można przeczytać i obejrzeć zdjęcia tutaj: http://www.bsmz.org/articles.php?article_id=29


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 sty 2014, 21:00 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Zdjęcie przedstawia budynek Odcinka Drogowego PKP z siedzibą w Unisławiu Pomorskim. Zadaniem Odcinka Drogowego było utrzymanie torów w stanie przejezdności. Ponadto Odcinek Drogowy zbierał czynsz za mieszkania kolejowe.Raz w miesiącu musiałem tam jechać zapłacić czynsz. W prawej części budynku był magazyn sprzętu. W lewej części była świetlica. Od czasu do czasu jakaś biedna rodzina włamywała się do tej świetlicy, aby pomieszkać do czasu otrzymania lokum. Ten biały domek od strony południowej graniczył z gródkiem, od strony północnej z polem uprawnym. Obecnie wszystko jest zarośnięte. Po lewej stronie domu widoczny jest traktor, tzw. "Bombaj". Można jeszcze gdzieś takie zabytki zobaczyć. Odpalenie "Bombaja" wymagało sporo czasu. Najpierw należała "lutlampą" rozgrzać gruszkę z przodu, potem wyjąć kierownice, włożyć w koło zamachowe, odpowiednio chwycić, i szarpnąć. Po chwila chmura dymu, i potworny hałas... Budynek rozebrano (chyba ) w latach 90-tych.


Załączniki:
27.jpg
27.jpg [ 32.75 KiB | Przeglądany 5936 razy ]
2013-03-09_63.JPG
2013-03-09_63.JPG [ 199.95 KiB | Przeglądany 5936 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 sty 2014, 21:21 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Zdjęcie przedstawia ulicę Kolejową. Widoczna jest tzw. drewniana "lałba". W późniejszym czasie postawiono płoty drewniane między lałbą i budynkami. Lałbę rozebrano w roku 1971-szym. Obecnie jest tam trawnik.


Załączniki:
8.jpg
8.jpg [ 57.33 KiB | Przeglądany 5932 razy ]
IMG_0258.JPG
IMG_0258.JPG [ 176.61 KiB | Przeglądany 5932 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 21 sty 2014, 15:23 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Pamiętam, że w tym domu (budynku dworca) mieszkali państwo Greń lub Gryń i mieli w mieszkaniu ten duży balkon który jest widoczny od strony torów fajnie było z niego oglądać odjazdy pociągów. Jestem ciekaw co się stało z dworcowym zegarem który stał w poczekalni. Był bardzo wysoki i głośno tykał o ile dobrze pamiętam to był wahadłowy zegar.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 21 sty 2014, 22:24 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Zegar, niestety zniknął. Mam nadzieję, że kolej odpowiednio zainteresowała się tym zabytkiem. Np. zegar z Pruszcza-Bagienicy znajduje się w Muzeum Kolejnictwa, w Bydgoszczy.
Państwo Greniowe, bezdzietne małżeństwo. byli naszymi sąsiadami. Oboje spoczywają na cmentarzu w Ostromecku.
Mieszkanie na I-szym piętrze było przeznaczone tylko dla zawiadowcy. Składało się z 4 pokojów, kuchni i przedpokoju. Chyba jako jedyne mieszkanie posiadało zlew. Pozostali sąsiedzi na dworcu musieli biegać z wiaderkami, z brudną wodą. Po wojnie mieszkanie było podzielone pomiędzy 2 lokatorów. To było największe mieszkanie na dworcu (ww budynku kolejowym), ale potwornie zimne. Na parterze były nieogrzewane poczekalnie, i wiecznie otwarty hall, przez który przewiewały zimne wiatry. Przez jakiś czas zajmowaliśmy pokój z balkonem. Ten pokój był w miarę ciepły, gdy kasjer napalił. Pod tym pokojem była kasa biletowa. Niedawno wymieniono dach. Ale klatka schodowa wygląda fatalnie...


Załączniki:
28.jpg
28.jpg [ 171.89 KiB | Przeglądany 5894 razy ]
29.jpg
29.jpg [ 181.03 KiB | Przeglądany 5894 razy ]
IMG_2921.JPG
IMG_2921.JPG [ 186.05 KiB | Przeglądany 5894 razy ]
IMG_2918.JPG
IMG_2918.JPG [ 160.55 KiB | Przeglądany 5894 razy ]
IMG_2920.JPG
IMG_2920.JPG [ 167.91 KiB | Przeglądany 5894 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 21 sty 2014, 22:41 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
A to zdjęcia archiwalne wątpliwej urody "zabytków" dworcowych. Są to tzw. szopki, szuraje luba szajerki. W ubiegłym roku Lasy Państwowe dopatrzyły się, że te "zabytki" stoją na ziemi lasów, a nie kolei. W związku z tym lokatorzy domów otrzymali polecenie ich likwidacji. Co, i też wykonano.


Załączniki:
IMG_0651.JPG
IMG_0651.JPG [ 170.03 KiB | Przeglądany 5893 razy ]
IMG_0652.JPG
IMG_0652.JPG [ 194.06 KiB | Przeglądany 5893 razy ]
Zdjęcie0191.jpg
Zdjęcie0191.jpg [ 190.45 KiB | Przeglądany 5893 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 sty 2014, 15:14 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Pierwsze zdjęcie to podobno restauracja kiedyś była, a za szopkami na zdjęciu drugim były kiedyś takie murowane wychodki 3 albo 4 obok siebie jakieś 15 lat temu zniknęły z krajobrazu. W domku z pierwszego zdjęcia mieszka moja babcia najstarsza mieszkanka gminy Dąbrowa Chełmińska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 sty 2014, 19:00 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Wychodki to jedyna pozostałość po restauracji. Ale mury wychodków nadal istnieją. najstarsza mieszkanka, to pani Malankowska? Lub Malewska?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 sty 2014, 20:02 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Artykuły o Ludolfie von Alvenslebenie, ostanim włascicielu Ostromecka i jego córce, Annie K. Hefferon von Alvensleben.


Załączniki:
30.jpg
30.jpg [ 194.63 KiB | Przeglądany 5848 razy ]
31.jpg
31.jpg [ 180.9 KiB | Przeglądany 5848 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 sty 2014, 23:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
We wspomnieniach starszych osób często pojawiają się określenia "ten dobry Alvensleben; nasz" i "ten zły Alvensleben"

Ludolf należał wraz z ojcem do "dobrych Alvenslebenów", z artykułu powyżej. Był synem Joachima Martina - właściciela majątku w Ostromecku opisywanego jako lojalnego Polaka i dobrego ziemianina. Jego własny syn doniósł na niego niemieckim okupantom (były jakieś spory majątkowe między Joachimem a synem Albrechtem urodzonym w Argentynie, ogólnie telenowela trochę więc nie pamiętam do końca o co chodziło, ale jest sporo artykułów na ten temat w internecie) w wyniku czego zesłano go do Dachau a potem Buchenwaldu. Udało się go stamtąd wydostać, ale musiał przyjąć III grupę Volkslisty i zobowiązać się do trzymania z daleka od Ostromecka. Zmarł w 1967 roku.


Co ciekawe, w międzyczasie rezydował w Bydgoszczy inny Ludolf Alvensleben - "ten zły" - prawa ręka Himmlera, zbrodniarz wojenny odpowiedzialny za Intelligenzaktion na pomorzu, dowódca pomorskiego Selbstschutzu, ma na rękach krew tysięcy. Nie wiem w jaki sposób jest spokrewniony z "tym dobrym", ale historia o dwóch skrajnie przeciwstawnych sobie osobach, o tym samym imieniu i nazwisku, których losy ocierają się o siebie w tym samym czasie w tym samym mieście (no, okolicy), jednocześnie nie krzyżując się, jest niebywała. Zachęcam zainteresowanych do zapoznania się z dziejami tej rodziny, sam muszę sobie też trochę odświeżyć :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 sty 2014, 09:49 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Moja babcia to Malankowska i w ubiegłym roku skończyła 98 lat. A szopki które pokazałeś na zdjęciach kilkanaście lat temu były bardziej rozbudowane i było ich zdecydowanie więcej. Jako dzieciak często bywałem w Ostromecku i spędzałem tam sporą część wakacji. U Państwa Malewskich kiedyś na podwórku stała stara ciężarówka która dziś byłaby niezłym zabytkiem ale chyba skończyła na złomie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 sty 2014, 11:44 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Pani Malankowska ma 4-ro dzieci: Zyta, Ewa, Hieronim i Halina, jeżeli dobrze pamiętam. Ewa (chyba) już nie żyje.
Gdy wpadam do Ostromecka, odwiedzam moją Małą Ojczyznę, a potem idę na cmentarz zrobić "inwentaryzację" przybyłych zmarłych. Dla mnie, mieszkańcy Ostromecka to raczej "obcy". czasem spotykam kogoś znajomego. A na cmentarzu (prawie) wszystkie nazwiska są mi znane. W tym domu przy resturacji mieszkali Malankowscy, Malewscy, Kucharscy i Marcinkowscy (2 bracia). Jest jeszcze mieszkanie od strony drogi, ale nie pamietam nazwiska osób tam mieszkających.
Hrabia Ludolf, ten dobry, przed wojną zachorował, wyjechał do swojej matki we Włoszech, a tam przyłaczył sie do armii Andersa. Wojnę zakończył w Anglii. Potem zamieszkał w Niemczech. Po upadku komuny kilkakrotnie przyjeżdżał do Polski. Miałem okazje spotkać się z nim. Niestety, demokratyczna Polska nie obeszła się z Nim dobrze. Komunistyczne władze, tuż po wojnie, odebrały obywatelstwo polskie wszytkim, którzy po wojnie nie wrócili do Polski. Hrabia chcial odzyskać pałące w ostromecku, i przekazać Polsce. takie było jego marzenie. Tu nie chodziło o kasę!!! Gdy wystapił o obywatelstwo polskie, do czego miał prawo, władze nie zgodziły się na to, powołując się na komunistyczne przepisy. Jako Polak miałby prawo do zwrotu majątku. Później, z tego co wiem, miał chyba zameldowanie w Bydgoszczy. W sumie jednak, nie spełnił swego marzenia. A szkoda. Myśle, że w Ostromecku powinna powstać tablica pamięci Alvenslebenów.

Załączam ciekawy link. Jest to część reportażu o Ludolfie Alvenslebenie.

http://www.youtube.com/watch?v=MGgtnrGCasA


Apan Malewski faktycznie miał zabytkowy sprzęt motoryzacyjny, a nawet mały ciągnik. Chyba amerykanski. I pick-upa, którym woził nas do lasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 sty 2014, 13:36 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Wszyscy żyją i mają się dobrze łącznie z naszą sędziwą babcią. Teraz to aż wstyd życzyć jej 100 lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group