Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

List Otwarty
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=72&t=1699
Strona 1 z 2

Autor:  bunkier [ czwartek, 14 paź 2010, 12:13 ]
Tytuł:  List Otwarty

Z niepokojem przyjeliśmy informację o rozbiórce schronów znajdujących się w lasach w okolicy ulic Glinki, Solna, Wojska Polskiego oraz stacji kolejowej Emilianowo.

Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „BUNKIER” stanowczo protestuje przeciwko takim działaniom i zwraca się z prośbą o ponowne przemyślenie i zmianę tych postanowień.

D.A.G - Fabrik Bromberg to bydgoska filia niemieckiego koncernu Dynamit Nobel z centralą w Troisdorfie koło Köln, produkująca materiały wybuchowe.
Budowana w latach 1939-45 w południowo wschodniej części Bydgoszczy na skraju gęsto zalesionej Puszczy Bydgoskiej.
Przy budowie a później przy produkcji zatrudniano tysiące pracowników przymusowych z całej europy, jeńców oraz więźniów,
którzy byli nadzorowani przez niemiecką kadrę techniczną.

Dla tak ogromnej inwestycji, jaką była budowa zakładów zbrojeniowych koncernu D.A.G w Bydgoszczy potrzebna była siła robocza.
Dlatego też przy głównych bramach wjazdowych na zakład powstały obozy pracy, w których zakwaterowani byli pracownicy skierowani przez bydgoski Urząd Pracy(Arbeitsamt), jeńcy wojenni, więźniowie oraz pracownicy przymusowi z całej Europy. Dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom obozów wybudowano schrony przeciwlotnicze, które po 65 latach od zakończenia wojny mają być zniszczone.

Wszystkie te obiekty są elementem bardzo ciekawej, czasami tragicznej i nie do końca zbadanej historii naszego miasta. Uważamy, że zasługują nie tylko na zachowanie dla przyszłych pokoleń, ale również na przywrócenie im walorów turystycznych poprzez odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie.

Apelujemy zatem do Państwa, o podjęcie niezbędnych środków w celu ochrony tego unikalnego w skali Europy zabytku przemysłu wojennego wraz z otaczającą go infrastrukturą.


List został wysłany do Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Miejskiego Konserwatora zabytków, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz do organizacji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Zapraszam do wpisów, co sądzicie na temat zniszczenia tych obiektów.
Chciałbym zaznaczyć, że członkowie Stowarzyszenia ewentualnie mogą się zgodzić na zasypanie tych schronów po uprzednim oczyszczeniu ich ze śmieci i zamurowaniu wejść. Być może za kilka lat znajdą się mądrzejsi urzędnicy, którzy będą wiedzieli jak zagospodarować te obiekty. I być może wezmą pod uwagę konsultację z odpowiednimi organizacjami.

Autor:  WDW [ czwartek, 14 paź 2010, 12:34 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Schrony znajdują się czyim terenie? Kto zlecił rozbiórkę schronów?

Autor:  bunkier [ czwartek, 14 paź 2010, 12:48 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Dobre pytanie, tutaj zaczęła się spychologia. Fizycznie schrony są na terenie lasów. Lasy odesłały nas do Miejskiego Konserwatora Zabytków ten z kolei do Wydziału Mienia i Geodezji i tam odesłano nas z powrotem do Lasów Państwowych. Błędne koło.
Co do zlecenia to polecam lekturę zamówienia:
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_t ... 2428206015

Autor:  WDW [ czwartek, 14 paź 2010, 13:11 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Z zamówienia wynika, że zleceniodawcą prac są Lasy Państwowe, obiekty znajdują się na gruntach Skarbu Państwa pod zarządem Nadleśnictwa Bydgoszcz. Czyli to Nadleśnictwo zamawia prace.
Druga sprawa to fakt, że nie wszystkie obiekty idą do rozbiórki - część ma być zabezpieczona, a nie rozebrana.
Trzecia sprawa, to fakt, że wykonawca prac musi uwzględnić fakt ochrony części obiektów przez konserwatora zabytków, więc teoretycznie powinien uzyskać zgodę od konserwatora.

Czwarta sprawa: dziwne, że Nadleśnictwo samo z siebie wpadło na pomysł przeprowadzenia takich prac, nagle przypomnieli sobie o tych obiektach?? Jak widzę, to zamówienie dotyczy także obiektów wykorzystywanych przez LWP, więc może do rozbiórki mają iść jedynie obiekty powojenne?

Autor:  bunkier [ czwartek, 14 paź 2010, 16:05 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Z rozmowy z Nadleśniczym wynikało że idą do rozbiórki obiekty z okresu II WŚ.
Jeżeli skupić się na działkach z obrębu 131 to mamy tam wg. zamówienia 20 obiektów z tego 14 do wyburzenia. Samych schronów na tym terenie jest 19, ciekawe czy do rozbiórki jest również budynek po hydroforni i fontanna(wszystko związane z obozami). Nie są mi znane na tym terenie obiekty po LWP chyba że dotyczy to obrębu 136 i obrębu gminy Białe Błota.
Ciekawe jaką decyzję podejmie Miejski Konserwator.

Autor:  Ewing [ czwartek, 14 paź 2010, 16:13 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Część obiektów, które mają być bezpowrotnie wyburzone można zobaczyć między innymi w poniższych fotorelacjach:
viewtopic.php?f=37&t=547
viewtopic.php?f=37&t=1299

Autor:  mercur [ sobota, 16 paź 2010, 08:07 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Zrobiłem link do tego wątku na FACEBOOK-u. Im więcej osób się o tym dowie, ty lepiej...

Autor:  aldek1944 [ poniedziałek, 18 paź 2010, 08:18 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

To niewiarygodne co miasto chce bezpowrotnie zniszczyć :evil:
Bunkier,puściłem info na Pomorskim Forum Eksploracyjnym.
Puściłeś info do "Bunkrowca" i " Odkrywcy" ?
Niech wszyscy rozsyłają pisma protestacyjne,gdzie tylko sie da.
Trrzeba to uratować dla przyszłych pokoleń!

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtop ... 22&t=19956

Pozdro.



Poszło info do województwa Zachodnio-Pomorskiego :D ale również do działu Inne Regiony Polski na tamtym forum.

Autor:  WDW [ poniedziałek, 18 paź 2010, 10:05 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Może czegoś nie zakumałem, ale skąd wiadomo, że to UM Bydgoszcz nakazał rozbiórkę obiektów? Pod zamówieniem na prace podpisuje się Nadleśnictwo, a nie UM. Jest jakiś glejt, w którym to władze miasta nakazują/zamawiają/zlecają prace?
Drążę temat, bo list pewnie trafi na moje biurko.

Autor:  Ewing [ poniedziałek, 18 paź 2010, 12:15 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

WDW pisze:
Może czegoś nie zakumałem, ale skąd wiadomo, że to UM Bydgoszcz nakazał rozbiórkę obiektów?
Nikt tego nie twierdzi ale ponieważ jest ogólny bałagan
Cytuj:
Fizycznie schrony są na terenie lasów. Lasy odesłały nas do Miejskiego Konserwatora Zabytków ten z kolei do Wydziału Mienia i Geodezji i tam odesłano nas z powrotem do Lasów Państwowych.
pismo zostało wysłane do szerokiej grupy odbiorców. Może znajdzie się ktoś kompetentny, kto będzie mógł podjąć jakieś wymierne działania w tej sprawie. Na liście odbiorców chyba faktycznie zabrakło głównego "winowajcy", czyli Lasów Państwowych.

Autor:  WDW [ poniedziałek, 18 paź 2010, 13:01 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Z wątku wynika, że była rozmowa z nadleśniczym. Powiedział czemu Nadleśnictwo zabrało się za całą sprawę? Uzasadnił jakoś złożenie zamówienia?
Bo z punktu widzenia urzędnika wygląda to tak, że nadleśnictwo chce zrobić "porządek" z obiektami, którymi rozporządza. Więc kogo się czepiać? Nadleśniczego?
Część obiektów zapewne znajduje się poza granicami miasta Bydgoszczy?
Obiekty po DAGu są objęte ochroną konserwatorską? Jeśli tak, to najbardziej kompetentny do działania jest konserwator zabytków, jeśli jest to obiekt poza granicami miasta to delegatura na Jezuickiej.
Jeśli są to obiekty poza ochroną, to niestety nikomu nic do tego. Zagospodarowanie, zabezpieczenie takich obiektów - tu środki znajdują się w dyspozycji samorządów gminnych i o ile ich włodarze nie mają pomysłów co z tym zrobić to raczej nic z tego nie będzie. Do tego dochodzi kwestia właścicielska obiektów, to nie jest tak hop jak się niektórym wydaje. Przepisy w omawianej sprawie są tak pokręcone i nieskuteczne, że najwyżej można apelować i prosić, nikt nie wyda nakazu czy zakazu. A pretensje to trzeba mieć do "reprezentantów narodu" na Wiejskiej w W-wie, bo oni odpowiadają za proces tworzenia prawa, które ja muszę stosować i dostawać białej gorączki....
Pozostałości po obiektach obozowych DAGu można potraktować jako miejsce pamięci narodowej, ale z tym trzeba uderzyć do właściwego terytorialnie urzędu gminy/miasta oraz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a najlepiej do mnie na priva, opiszę procedurę, ale uprzedzam - status takiego miejsca nie oznacza automatycznej nietykalności takiego miejsca.

Autor:  azuregkn [ poniedziałek, 1 lis 2010, 01:09 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Może nadleśnictwo wyszło z założenia, że skoro część D.A.G jest przez miasto odnawiana to resztę można usunąć na dobre?
Na moje wszystkie te tereny szczególnie część przed płotem Zachemu powinny tworzyć swego rodzaju szlak, trasę turystyczną.
Przydało by się też wysprzątać te schrony z tych śmieci.

Poza tym ktoś mi może rzucić tu mapkę i określić gdzie jest ta fontanna? Ostatnio na spacerze szukałem jej i nie pamiętam gdzie to dokładnie było

Autor:  bunkier [ poniedziałek, 1 lis 2010, 09:06 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Przepraszam za brak odzewu w tym wątku, ale sprawa jest w toku. Jeszcze nie podjęto odpowiednich kroków. Wiem tylko, że Wojewódzki Konserwator Zabytków działa w tej sprawie i miałem przecieki, że Wojewoda również. Czekamy.

Co do szlaku turystycznego to jest już gotowy projekt oznakowania trasy. Szlak o nazwie: ”Śladem Obozów Pracy D.A.G Fabrik Bromberg”. Jest to optymalnie opracowana trasa na podstawie wycieczek pod tą samą nazwą, jakie organizuje BSMZ BUNKIER od 2005 roku.

Poniżej mapka z zaznaczoną fontanną. Dodatkowo koordynaty GPS tego miejsca:53°05'54,2''18°03'14,0''
Tolerancja błędu +/- 4 m. W pobliżu znajduje się ujęcie wody z budynkiem hydroforni, otoczonej murowanym ogrodzeniem. To właśnie za hydrofornią jest fontanna.

Obrazek

Autor:  azuregkn [ wtorek, 2 lis 2010, 15:14 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

o dzięki bardzo teraz już wiem gdzie to jest. Ale kiedyś mi się coś wydawało że za przychodnią też widziałem podobny obiekt :)



Jeszcze jedna rzecz, o której sobie przypomniałem. Podczas jednego z wypadów w te okolice (to było w kwietniu hmm) natknąłem się na słupy. Ktoś wie do czego miały służyć. Zastanawia mnie też ten klocek z tymi inicjałami bądź symbolami.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 87.8 KiB | Przeglądany 24326 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 115.72 KiB | Przeglądany 24275 razy ]

Autor:  GrapHite [ wtorek, 2 lis 2010, 16:21 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

AZUREGKN : koniecznie musisz iść na wędrówkę śladami obozów! Otrzymasz tam wyczerpujące odpowiedzi na swoje pytania! Mam nadzieję, że idziesz W niedzielę dnia 14.11.2010 ?

Autor:  bunkier [ wtorek, 2 lis 2010, 19:32 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

azuregkn pisze:
Podczas jednego z wypadów w te okolice (to było w kwietniu hmm) natknąłem się na słupy. Ktoś wie do czego miały służyć. Zastanawia mnie też ten klocek z tymi inicjałami bądź symbolami.


Na słupach były stalowe wsporniki na których były ułożone rury. W tym miejscu na słupach były rury z wodą, które dochodziły do jednego z obozów, który był w miejscu dawnej przychodni Zachemowskiej.

A ten "klocek" to znak geodezyjny do oznaczania działek.

Autor:  azuregkn [ wtorek, 2 lis 2010, 20:53 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

No dzięki za info :) A jeśli chodzi o ten wypad 14stego to raczej będę starał się zorganizować czas żeby iść :)

Autor:  bunkier [ czwartek, 4 lis 2010, 09:22 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Wracając do tematu odsyłam do lektury artykułów:

http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... IdTag=3790

oraz

http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... IdTag=3790

W jednej z odpowiedzi oczywiście mówiłem o częściach do samolotów a nie do samochodów :) Ach te chochliki :)

Autor:  azuregkn [ czwartek, 4 lis 2010, 15:28 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

Cytuj:
Zinwentaryzowanych zostało 27 obiektów, z których siedem, decyzją konserwatora zabytków, zostanie pozostawionych i zabezpieczonych. Znajdują się one w pobliżu ulicy Wojska Polskiego i Szpitalnej


Wiadomo które z nich będą uratowane? Przydała by się mapka, ale może za wcześnie mówić o tym jak sprawa wciąż nie do końca jasna.

Autor:  bunkier [ czwartek, 4 lis 2010, 18:32 ]
Tytuł:  Re: List Otwarty

azuregkn pisze:
Wiadomo które z nich będą uratowane?

Dokładnie nie wiadomo.

Pocieszające jest to, że w Polsce potrafią jeszcze zadbać o zabytki militarne, dzisiejsza akcja przeniesienia „bunkra” z Witramowa jest tego dowodem. Brawa dla konserwatora zabytków.

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-h ... nId,305855

Na naszym podwórku też są ludzie, którzy walczą o to żeby zachować dla przyszłych pokoleń chociażby kawałek historii. Koledzy z Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego, które związane jest z Baterią AB IV, gdzie powstaje skansen fortyfikacyjny. Dzięki ich staraniom zostanie przeniesiony schron typu „Tobruk”, który przeszkadza przy budowie autostrady A1.

Takich akcji w Polsce było więcej, chociażby transport „Tobruka” i ustawienie go w Muzeum Powstania Warszawskiego

Strona 1 z 2 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/