Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
https://forum.bsmz.org/

Pauliny - dwór
https://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=68&t=1611
Strona 1 z 1

Autor:  night prowler [ środa, 8 wrz 2010, 07:12 ]
Tytuł:  Pauliny - dwór

Dwór w miejscowości Pauliny, niem. Paulinen (powiat bydgoski, gmina Dobrcz), w końcu XIX wieku było to dominium. Ostatnim właścicielem był dziedzic Henryksen. Po 1946 r. dwór stał się własnością skarbu państwa, a użytkownikiem PGR Kusowo. Od połowy lat 90. XX wieku dwór świeci pustkami i popadając w ruinę czeka na nowego właściciela.

Do dworu należy również park o powierzchni 2,17 ha. Przed elewacją frontową [fot. 1] rosną kasztanowce [fot. 2]. Od bramy wjazdowej do dworu prowadzi podjazd, obramowany niskim murem [fot. 3].

Obrazek
Fot. 1

Obrazek
Fot. 2

Obrazek
Fot. 3

Fot. Misia & Night, 2010

Autor:  Lidka [ środa, 8 wrz 2010, 09:50 ]
Tytuł:  Re: Pauliny - dwór

Przepiękny...taki mi się marzy, macie więcej zdjęć? Można tam swobodnie chodzić?

Autor:  night prowler [ środa, 8 wrz 2010, 10:01 ]
Tytuł:  Re: Pauliny - dwór

Główne wejście jest zamknięte na kłódkę, ale prawdopodobnie można wejść... wybitym oknem. Niestety nie mamy więcej zdjęć, gdyż nie mieliśmy za bardzo wtedy czasu (długo szukaliśmy cmentarza w Paulinach, który jak na złość, okazał się być kilkanaście kroków od nas - zdjęcia pozostałości cmentarza wkrótce). Bezpośrednio na prawo od dworu (względem frontu) jest zabudowanie folwarczne zaadoptowane na potrzeby mieszkaniowe więc zapewne miejscowi pilnują żeby nikt sie nie kręcił.

Autor:  jedski [ czwartek, 14 paź 2010, 19:07 ]
Tytuł:  Re: Pauliny - dwór

cześć, może wiecie coś na temat byłych właścicieli tego dworku, a dokładniej nie ostatnich właścicieli tylko pierwszych właścicieli i kiedy powstał ten dworek??
z góry dziękuje za odpowiedź

Autor:  Ewing [ czwartek, 14 paź 2010, 19:12 ]
Tytuł:  Re: Pauliny - dwór

Cytuj:
Pałac wybudowano w 1880. Pałac oraz prawie wszystkie budynki gospodarcze i budynek mieszkalny (czworak) pochodzą z okresu gdy właścicielem majątku był F. Gtoschke.

źródło: http://www.dobrcz.pl

Autor:  karlla94 [ niedziela, 12 maja 2013, 13:25 ]
Tytuł:  Re: Pauliny - dwór

Na tyłach tego dworka odbywają się latem festyny. Obok są mieszkania. Ale czy w tym dworku też mieszkają ludzie to nie zwróciłam uwagi.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/