Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:33

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 16 mar 2021, 10:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
We wspomnianej książce, trochę rozciągnięty jest temat zmian, (tramwajowych), po 45 roku. Nie ma tam, (nie znalazłem), wspomnień czy opisów, dotyczących kiedy i jak ułożono pierwsze tory na Bernardyńskiej. Ale za to ta 'nowa' przeprawa mostowa, wspomniana jest, przy okazji opisu otwarcia linii 'Brda' i opisie jednej z nowych tras. Przebiegała ona również, już Bernardyńską. :D

(Znalazłem tam również inną ciekawostkę opisu ówczesnej nowej trasy, ale to się nadaje bardziej do działu 'tramwajowego'...)


Załączniki:
1953.jpg
1953.jpg [ 132.66 KiB | Przeglądany 1154 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 17 mar 2021, 10:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:

(Znalazłem tam również inną ciekawostkę opisu ówczesnej nowej trasy, ale to się nadaje bardziej do działu 'tramwajowego'...)


Dzięki Waszej pomocy, ciekawostka ta, a raczej zagadka, została tam rozwiązana. :1

Przy tej okazji, przypomniany został tam 'okres stalinowski' i zmienione w tamtym czasie nazwy ulic. Nasza Bernardyńska nazywała się w tamtym czasie Marchlewskiego... Warto jeszcze przypomnieć, że nazwa ulicy przypomina o istniejącym przy niej kiedyś zakonie Bernardynów, po którym właściwie został tylko kościół, obecnie garnizonowy.
Na deser, widok znany, ale fotka ma swoja publiczna premierę. Po wielu wielu latach, wygrzebana z szuflady...


Załączniki:
Bernardynska U.jpg
Bernardynska U.jpg [ 112.28 KiB | Przeglądany 1139 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 25 mar 2021, 11:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dwa widoki z poprzedniej strony, prawie dają się złożyć w jeden... Wygląda na to, że zdjęcia zostały zrobione z tego samego miejsca. I dzięki nim, możemy w tej 'panoramie', dostrzec dawną uliczkę Wołyńską, (niebieską) i dawną Bernardyńską, (czerwoną). (Na zielono - dawna część ul. Floriana.)


Załączniki:
2 R J B.jpg
2 R J B.jpg [ 152.04 KiB | Przeglądany 1111 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 cze 2021, 09:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Kilka wpisów wcześniej wyjaśniło się, że w pierwszej połowie lat 50-tych, ulica miała nazwę Juliana Marchlewskiego. (Ja tego też nie wiedziałem). Poniżej dwa zdjęcia z netu, z tego okresu.
Dawna część uliczki Wołyńskiej, którą wchłonęła dzisiejsza Bernardyńska. Zapewne na pierwszym zdjęciu, jeszcze pod nazwą J. Marchlewskiego.


Załączniki:
A Łabisz fb 1952.jpg
A Łabisz fb 1952.jpg [ 194.65 KiB | Przeglądany 929 razy ]
Bernardyńska PP.jpg
Bernardyńska PP.jpg [ 119.64 KiB | Przeglądany 929 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group