Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwie 2024, 15:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 20 lis 2014, 21:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
W 1816 roku, po kasacji zakonu Karmelitów, grunty klasztoru zostały podzielone.
Teren z zabudowaniami poklasztornymi kupiło miasto na cele oświatowe.(63)
Na fundamentach rozebranego kościoła powstał teatr.(62)
Pozostały teren został podzielony na trzy, wąskie i długie działki. zwrócone frontem do Wilhelmstrasse, a kończące się przy brzegu Brdy. (64; 65; 66)

Obrazek


Te trzy działki stały się, początkowo, własnością i miejscem zamieszkania wysoko postawionych urzędników.

Pierwszy budynek za teatrem (64) był własnością starosty (Landrat), potem dyrektorafabryki (Carl Rau).
Wykupiony przez miasto stał się mieszkaniem kilku kolejnych starostów, ale jednocześnie pełnił funkcję siedziby starostwa.
Bydgoszcz borykała się wtedy z problemami lokalowymi, więc starości zmuszeni byli urzędować w miejscu swojego zamieszkania.

Obrazek


Pozostałe dwie parcele zajmowali, początkowo, wysocy urzędnicy sądowi.
Z upływem czasu przeszły one w ręce restauratorów.

- Pierwszy gastronom, który zaistniał w tym miejscu, to Andreas Konitzer.
Na początku lat 1860-tych odkupił od radcy sądowego E. Eckert-a środkową działkę,wraz z zabudową, i otworzył tam restaurację z ogrodem. (65).
Po 1878 roku lokal przejął Rudolph Sauer.

- W 1879 roku, podobnej transakcji dokonał Ferdynand Dickmann , nabywając działkę przyległą do Karmelickiej (66) od wdowy Rosenkrantz, (po Emilu R. - radcy, notariuszu).
Nowy właściciel, niezrażony konkurencją, tuż za płotem, otworzył swój lokal, również z ogrodem . Tak powstał „Dickmanns Etablissement”

Zdjęcie zamieszczone w innym temacie na tut. forum ukazuje stan z opisywanych lat.

Od lewej:
- tylne ogrodzenie parceli Dickmann-a
- altana restauracyjna Sauer-a
- altanka w ogrodzie starosty
- jeden z budynków poklasztornych

Obrazek


Zabudowy restauracyjne jak i starostwo były sukcesywnie modyfikowane, przebudowywane.
Dom starostwa zyskał piętro (kiedy?).
Restauratorzy, dbając o dochody, inwestowali w swoje nieruchomości rozbudowując się, przebudowując upiększając.
Lokal Konitzer-a znajdował się w podwórzu (budynek frontowy zajmowali lokatorzy).
Infrastruktura podwórza rosła więc wraz z rozrastaniem się gastronomicznego interesu.

Podobnie u sąsiada.
Dickmann zabudował lukę w pierzei od Wilhelmstrasse, wąską , ale głęboką kamienicą
i również wynajmował mieszkania, cały parter głównego budynku przeznaczając na lokal. Rozrastała się też zabudowa ogrodów.
Powstawały nowe werandy, pergole, gabinety itp.


Obrazek

Obrazek


W międzyczasie zmieniono numerację budynków. Wszystkie numery w tej pierzei
„urosły” o 5 (62 > 67; 63 > 68; 64 > 69; 65 > 70; 66 > 71)
(na mapce w kolorze czerwonym)


1896 -
- Po pożarze (1890) nowo wybudowany, większy, teatr zajął parcelę miejską 68, tak że zajmował dwa place: 67 – 68

- Pomiędzy nowym teatrem i siedzibą starostwa postawiono nowy budynek w którym mieściła się Powiatowa Kasa Oszczędności (Landkreissparkesse).
Posiadał on nr 69 – tak jak starostwo.

- Dickmann zbudował, wzdłuż Karmelickiej, reprezentacyjną salę zabaw/zebrań.

Obrazek


1900 –
- Działkę Sauer-a (70) kupuje Otto Strübing (właściciel dóbr Myślęcinek). Po roku Sauer rezygnuje z prowadzenia lokalu.
Przez 10 lat przewija się tam wielu różnych restauratorów. Najprawdopodobniej w tym czasie rządzi tam Strübing i jego piwo.

- Umiera Ferdynand Dickmann - interes kontynuują żona Wilhelmine i Artur Dickmann (syn?)


1906 –
- Zostaje ukończmy i oddany do użytku nowy gmach starostwa (Landratsamt) przy Goethestr.(Akademia muzyczna).
Urząd przenosi się, a miasto wynajmuje zwolnione pomieszczenia różnym firmom. Sparkesse (bank) pozostaje na dawnym miejscu.

- W sali Dickamann-a odbywają się okazjonalne pokazy nowego wynalazku – kinematografu.

1910 -
Spadkobiercy Otto Strübing-a sprzedają parcelę z restauracją. Kupuje ją Franz Wildies i kontynuuje działalność gastronomiczną.


1912 –
Gmina Bydgoszcz wykupuje obydwie parcele z restauracjami – 70 i 71.
Od tego momentu gmina jest prawowitym właścicielem całego Placu teatralnego.
Restauratorzy będą teraz tylko dzierżawcami.


Obrazek


Dickmann-owie rezygnują. W ich miejsce pojawia się dzierżawca– Ewald Stühmer, który zmienia nazwę lokalu na „Karmeliterkeller”.
Pan Stühmer musi być bardzo oszczędny, reklamuje się starym zdjęciem Dickmanna ze zmienionym podpisem.


Obrazek


1914 –
Kolejna zmiana - rezygnuje dzierżawca Franz Wildies, w jego miejsce - Bruno Lonkert.
Jego lokal nazywa się „Edelbräu”.

Obrazek

Wejście do „Edelbräu” pomiędzy budynkami
Obrazek


1919 –
Na zdjęciu z ostatniej odprawy wart garnizonu (1919) widać lokal z okresu Stühmer-a, z nazwą „Karmeliterkeller”.
Najprawdopodobniej był on już w tym momencie nieczynny.
Dzierżawca dosyć szybko zrezygnował z jego prowadzenia.

Obrazek


1920-1922 –

- W byłym lokalu Dickmanna mieści się internat kresowców .
- W nieistniejącym już „Edelbräu” funkcjonuje biuro gońców.
- Wilhelmstrasse staje się ulicą Jagiellońską

1923 –
- Lokal na narożniku Karmelickiej obejmuje Wojciech Fiołka – były poseł, aktywny działacz Stowarzyszenia Restauratorów w Bydgoszczy.
Nowa nazwa to - „Ognisko”.

- Na terenach dawnego „Edelbräu” rezyduje Urząd badania żywności, Urząd bakteriologiczny i biuro gońców.

1926 –
- „Ognisko” nie cieszy się specjalnym powodzeniem. Być może, zajęty innymi sprawami Fiołka poświęca mu zbyt mało uwagi.
Duża sala wykorzystywana jest głównie na regularne pokazy filmowe. W tej sytuacji, część restauracyjnego ogrodu od strony Brdy,
miasto przekazuje klubowi wioślarskiemu „Gryf” jako zaplecze przystani. Istniejącą tam zabudowę klub dostosowuje, rok później, do własnych potrzeb.

- W dawnym „Edelbräu” Zygmunt Cymer otwiera lokal „Pod lwem”. W ofercie restauracja, sala zabaw i zebrań oraz ogród.

Obrazek


1931 (ok.) -
- Parcela dawnego starostwa zostaje podzielona – oddzielnie budynek banku, oddzielnie mieszkalny - dwa różne numery budynków.

- Lokal na narożniku Jagiellońskiej i Karmelickiej (pierwotnie „Dickmanns Etablissement” ) przestaje istnieć. Całą zabudowę rozebrano
– został pusty plac z szałasem KW „Gryf” przy samej rzece.

- znany cukiernik, właściciel „Cafe Bristol”, Zygmunt Ciupek przejmuje/otwiera (są różne wersje) cieszący się niebywałym powodzeniem „Ogród Teatralny”.
Zajmuje on, formalnie, teren należący do banku, ale wykorzystuje część zabudowy znajdującą się w zapleczach kamienic.
Czy był to efekt zmian w podziale administracyjnym gruntu, czy też umowa pomiędzy dzierżawcami?
Wejście do lokalu znajdowało się od strony bulwaru nad Brdą. Tablica reklamowa wisiała nad schodami prowadzącymi z mostu nad rzekę.
Czy było dojście od Focha? Trudno powiedzieć. Tam było przecież wejście „Pod lwa”.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


1932 –
Zmiany administracyjne.
Ulica otrzymuje nazwę marszałka Ferdynanda Focha.
Zmienia się również numeracja. Teraz to:
- teatr nr 1
- bank nr 3 (+ „Ogród teatralny”)
- kamienica nr 5
- „Pod lwem” nr 7
- nr 9 – niezabudowany (dawny Dickmann)


1939 –
- Szałas klubu „Gryf” zostaje rozebrany, teren uporządkowany
- „Ogród Teatralny” i najprawdopodobniej również „Pod lwem” przejmuje niejaki Hugo Böhlke i prowadzi tam lokal z ogrodem pod nazwą „Braheterrassen.

Obrazek


Przez długie lata ogrody restauracyjne na Placu teatralnym oferowały mieszkańcom jadło, napitki i rozrywkę. Zastanawiająca jest jedynie forma,
a raczej „opakowanie” tej oferty.
Pomijając architekturę ogrodową - dla klienta, na te lokale składała się spora ilość niewielkich zabudowań, najczęściej drewnianych
i „wiatrem szytych”, pomimo to koniecznych do funkcjonowania tych interesów.
Podobnie zorganizowane były restauracje nad kanałem, w Myślęcinku, w Smukale itp. Tylko czy mogły one stanowić jakikolwiek wzorzec dla ogrodów w „pępku miasta”?
Sytuację ratowała pierzeja m. Focha, wraz z teatrem, magazyn dekoracji i „rozbuchana” zieleń, które maskowały te niedoskonałości.
Na zdjęciu z okresu okupacji widać, że teren został uporządkowany. Zbędna zabudowa usunięta, zieleń wyregulowana.
Zdecydowanie lepiej, mając na uwadze, że to centrum miasta. Z drugiej strony żal trochę tego swoistego, dzikiego uroku.


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 22 lis 2014, 01:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
Chapeux bas. Pięknie opisana historia placu, wiele się dowiedziałem na tematy nurtujące mnie od pewnego czasu.

A te tłumy w Teatralnej...! Ilekroć widzę te pocztówki zawsze mnie zachwycają. Cudowny klimat. Ale cóż, to se ne vrati, teren będzie leżał odłogiem kolejnych ładnych parę(naście?dziesiąt?) lat. Choć stworzenie takiego klimatycznego skwerku restauracyjnego byłoby całkiem mile widzianą "prowizorką"... lub nawet stałym elementem tego miejsca. Ale kto by miał się tym zająć.

Tylko ta szklarnia taka jakby ni stąd ni zowąd. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 lis 2014, 19:57 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Hugo Böhlke od początku lat 20-tych przy ul. Jagiellońskiej nr. 9, miał skład win i winiarnię. W roku 1940 Wain Handlung Gasstate Bölke na Herman Göring str nr 17.

Ostatnie zdjęcie to "Karmeliterhof" z 1913 roku.


Załączniki:
Komentarz: Fragment druku meldunkowego pracownika.
img882_jzzpl(1).jpg
img882_jzzpl(1).jpg [ 125.46 KiB | Przeglądany 4805 razy ]
Komentarz: "Ogród Teatralny" lata 30-te
img881.jpg
img881.jpg [ 97.63 KiB | Przeglądany 4805 razy ]
Komentarz: "Ogród Teatralny"
img221_jzzpl.jpg
img221_jzzpl.jpg [ 112.85 KiB | Przeglądany 4805 razy ]
Komentarz: Karmeliterhof
img884_jzzpl.jpg
img884_jzzpl.jpg [ 87.81 KiB | Przeglądany 4805 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 lis 2014, 21:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Wilhelmstr. 9 to adres przez który przewinęło się wielu bydgoskich restauratorów.
Ferdynand Dickmann również prowadził tam lokal (5-6 lat), bezpośrednio przed zakupem narożnika Karmelickiej.
I nie był tam pierwszy. Pełnił jednocześnie funkcję zarządcy tej nieruchomości z ramienia właścicieli.

@monter1951
Twoje pierwsze zdjęcie to nie jest „Ogród teatralny”, a „Elysium” (po wojnie „Słowianka”).

Drugie zdjęcie – posiadam identyczne, ale bez opisu i datowania. Za to mam spore wątpliwości co do lokalizacji.
Czy Twój opis jest absolutnie pewny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 lis 2014, 22:44 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Pierwsze zdjęcie pochodzi z książki "Polacy i Niemcy w Bydgoszczy" i jest opisane: Goście w letniej restauracji "Ogród Teatralny".
Drugie natomiast z książki: "Bydgoszcz na starej fotografii " jest tam razem z fotografią orkiestry 62 pp i opisane jako "Ogród Teatralny".
Pewności nie mam żadnej,polegać jedynie można na książkowych opisach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 lis 2014, 07:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
MWS, Twoje opracowanie historii tego miejsca skłania do pokłonu. Szacun. :za

Co jakiś czas pojawiają się informacje, o różnych projektach zabudowania tego placu. Na razie nie wiadomo, co i kiedy tam zbudują. Ale skoro niektórym obiektom, stawianym w 'historycznych miejscach', nadaje się nazwy z nimi związane, to mam propozycję. Obiekt ten, jeśli kiedyś powstanie, mógłby mieć nazwę "Ogród teatralny".
Właściwie, obecny tam skwer, nie ma swojej nazwy. Jeśli też uważacie, że pasowała by temu, kiedyś pełnemu życia miejscu taka nazwa, (na pamiątkę), "Ogród teatralny", to nie mam nic przeciw, aby ew. inicjatywę jej nadania, firmował BSMZ Bunkier, jako naszą propozycję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 lis 2014, 19:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
@monter1951 - dziękuję za informacje.
W książkach i albumach również zdarzają się błędy i nieścisłości.

W wypadku pierwszego zdjęcia pozostanę przy tym co napisałem powyżej.
To jest „Elysium” (i jestem w stanie tego dowieść).

Druga fotka -
- jeżeli to obszar placu teatralnego, to najprawdopodobniej pokazuje fragment przy ścianie kamienicy nr 7, od podwórza
i prostopadłą do niej zabudowę ogrodową.
W tej sytuacji nie będzie to „Ogród teatralny” Z. Ciupka, ale restauracja „Pod lwem”, albo jej poprzedniczka „Edelbräu”.
Trudno wyrokować. Data powstania/obiegu foto sporo by wyjaśniła.


@BYDZIAK 1958
To miejsce, ten plac, nosi już nazwę wywodzącą się z historii - „Plac teatralny”.
Jeżeli powstanie tam jakaś zabudowa, a obok niej urokliwy skwer, obojętnie czy z gastronomią, czy bez niej,
niech nosi nazwę „Ogród teatralny” – jak najbardziej.
Tylko czy dożyjemy? :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 lis 2014, 21:43 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
MWS oczywiście masz rację takie lampy są na fotkach z "Elysium". Przy drugiej fotce nie będę się upierał bo widać że temat masz opanowany dokładnie, a moje argumenty były mizerniutkie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 lis 2014, 22:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Pięknie opracowany temat. Przeczytałem i obejrzałem z wielką przyjemnością.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 lis 2014, 06:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
MWS pisze:

@BYDZIAK 1958
To miejsce, ten plac, nosi już nazwę wywodzącą się z historii - „Plac teatralny”.
Jeżeli powstanie tam jakaś zabudowa, a obok niej urokliwy skwer, obojętnie czy z gastronomią, czy bez niej,
niech nosi nazwę „Ogród teatralny” – jak najbardziej.
Tylko czy dożyjemy? :):)


Z mojego, być może błędnego punktu widzenia, Plac Teatralny, to tak jak przed wojną, obszar miedzy teatrem, a 'Savoym'. O skwerze mówiłem najwyżej, 'ten "przy" placu teatralnym'. Dla mnie ten skwer, nigdy nie był placem Teatralnym. :shock:

Od dzieciństwa intrygowała mnie zawsze 'dziura przy fontannie'. Był w niej mini plac zabaw, - huśtawki, piaskownica. Tak sobie kombinowałem, że mury, które ją okalają, są fundamentami jakiegoś obiektu. Na wcześniej pokazanym przez MWS zdjęciu widać, że stał tam trochę niepozorny budyneczek. Na innych zdjęciach, jest sporo wnętrz sal, ze stolikami dla gości. Czy któreś z nich, pokazuje konkretnie ten obiekt?


Załączniki:
obiekt 1.JPG
obiekt 1.JPG [ 75.97 KiB | Przeglądany 4679 razy ]
obiekt 2.JPG
obiekt 2.JPG [ 67.56 KiB | Przeglądany 4679 razy ]
piwnica.JPG
piwnica.JPG [ 87.6 KiB | Przeglądany 4679 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 lis 2014, 21:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
„Z mojego, być może błędnego punktu widzenia”, Plac Teatralny, to cały teren od Karmelickiej do Savoy-u.
I tutaj widać jak różnie można postrzegać to samo miejsce.
Nie podejmuję się tego rozsądzać.

„…stał tam trochę niepozorny budyneczek…” - ta zabudowa była bardziej „niepozorna” niż może się wydawać.
Nie posądzam jej o posiadanie takiego fundamentowania.

Czy „dziura przy fontannie” to nie fundament teatralnego magazynu dekoracji, który był, raczej, solidnym budynkiem.
Pewności nie mam, chociaż bawiłem się tam z zapałem.

Najprawdopodobniej na pozostałościach dawnych posadzek zabudowy ogródków stały, za PRL-u”, kolejne bary „pod chmurką”.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 lis 2014, 06:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Ciekawy byłem, czy napisał coś o nazwie skweru, Hrab we wątku z Placem Teatralnym. Wspomina tam ten 'park', ale chyba bez sugestii, że ta nazwa obejmuje cały obszar, od Savya do Karmelickiej.
Poniżej jeszcze jedno zdjęcie , jego, z widokiem na tajemniczą 'piwnicę'.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 lis 2014, 14:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
Super post!!! Dzięki MWS.
Ale mam wątpliwości
Czy aby nie powinno być tak, że to co zaznaczyłeś jako 69 w rzeczywistości są działkami 68 (przyklejony do teatru) i 69?
MWS pisze:
1914 –
Kolejna zmiana - rezygnuje dzierżawca Franz Wildies, w jego miejsce - Bruno Lonkert.
Jego lokal nazywa się „Edelbräu”.

Obrazek



MWS pisze:
1932 –
Zmiany administracyjne.
Ulica otrzymuje nazwę marszałka Ferdynanda Focha.
Zmienia się również numeracja. Teraz to:
- teatr nr 1
- bank nr 3 (+ „Ogród teatralny”)
- kamienica nr 5
- „Pod lwem” nr 7
- nr 9 – niezabudowany (dawny Dickmann)


Czyli budynek na działce nr 71 został rozebrany?

MWS pisze:
Obrazek


Znany jest mi rysunek zniszczonego w 1945 r. budynku przy ul. Karmelickiej. Jeśli nr 9 (działka 71) była niezabudowana to w takim razie co tam uległo zniszczeniu?

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 lis 2014, 14:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
A czy to zagłębienie, to nie są fundamenty a resztki murków oporowych ogrodzenia (zaznaczone) a różnica poziomów wynikła po splantowaniu terenu po teatrze?

Załącznik:
dziura.jpg
dziura.jpg [ 64.76 KiB | Przeglądany 4581 razy ]

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 lis 2014, 23:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Cytuj:
Czy aby nie powinno być tak, że to co zaznaczyłeś jako 69 w rzeczywistości są działkami 68 (przyklejony do teatru) i 69?

Podział i własności działek opisane są na początku postu.
Jest również informacja o zmianie numeracji.
W wypadku wątpliwości polecam książki adresowe.

Przy okazji ciekawostka: w latach 20-tych budynek mieszkalny pod nr 69 zajmował x. Tadeusz Malczewski.


Cytuj:
Czyli budynek na działce nr 71 został rozebrany?

Tak - został rozebrany. Trudno ustalić dokładną datę tej rozbiórki. Ostatnia wzmianka o rest. „Ognisko”, którą znalazłem, to 1929 rok.
Ostatnie, znane mi, fotki na których widać tą zabudowę, to fotografie lotnicze zakupione ostatnio przez archiwum bydgoskie i datowane wstępnie na końcówkę lat 30-tych.
(moim zdaniem to początek lat 30-tych)

w roku:
- 1933 działka nr 9 figuruje jako "niezabudowana" (wł. -Magistrat)
- 1936 działki nr 9 i 11 opisane razem - Kom. Placu - Odwach (wł. - Skarb Państwa)
(szałas KW "Gryf", przypisany był wtedy do ul Karmelickiej)

Zdjęcie które zacytowałeś pokazuje plac teatralny w latach wojny. Widać wyraźnie pusty pas gruntu (tylko drzewa) wzdłuż Karmelickiej - to nr 9.
(w miejscu narożnikowego budynku zaparkowany samochód). Brak szałasu wioślarskiego, przy brzegu rzeki, który został rozebrany na początku okupacji.

Przy ulicy Karmelickiej mieściła się nie tylko restauracja, ale również budynki należące do wojska - odwach i zabudowa towarzysząca magazynom.
Dywagacje w oparciu o enigmatyczny rysunek, którego nie pokazujesz, niewiele wniosą do tematu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 27 lis 2014, 08:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
Cytuj:
Podział i własności działek opisane są na początku postu.

Fakt, gdzieś mi umknął akapit o rozbudowie teatru i zajęciu działki nr 68 :oops:
Cytuj:
Dywagacje w oparciu o enigmatyczny rysunek, którego nie pokazujesz, niewiele wniosą do tematu.

Na razie, niestety, nie mogę go pokazać, ale wrócę do tematu. Szukam potwierdzenia, że działka pozostała niezabudowana co automatycznie wykluczy lokalizację zniszczonej trzypiętrowej (?), wolnostojącej (?) kamienicy na ul. Karmelicką, a tak rysunek został podpisany przez autora i datowany 1945.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group