Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 23 sty 2014, 06:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Niedawno Stanisław przypomniał tą nazwę. Dla mnie była to 'zwykła' aleja parkowa, ciągnąca się wzdłuż starego kanału, począwszy od ul Grottgera, a kończąca się na styku z ul Jackowskiego.
Około samego końca lat sześćdziesiątych zobaczyłem tabliczki z nazwą (może odnowione), które wtedy mnie zaskoczyły. Zawsze było mówione po prostu: 'Idziemy na śluzy'. Potem się najwyżej jeszcze precyzowało, na które. W środowisku, w którym dorastałem, nazwa 'Bielany' nie istniała.

Spojrzałem na przedwojenne mapy. Na jednych tej nazwy nie ma. Inna pokazuje cały 'park' oznaczony jako Bielany...


Załączniki:
B 39.JPG
B 39.JPG [ 28.55 KiB | Przeglądany 6858 razy ]
B 1937.JPG
B 1937.JPG [ 15.79 KiB | Przeglądany 6858 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 24 sty 2014, 06:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Plan miasta z 1945 roku, alejkę Bielany pokazuje tak jak ulicę. Spoglądając jeszcze na inne stare mapy, zauważyłem ciekawostkę. W połowie parku pokazany jest obiekt opisany słowem "Denkmal". Ta nazwa oznacza chyba coś w rodzaju pomnika. Ojciec opowiadał mi, dawno temu, że stało nad kanałem wielkie drzewo, pod którym ponoć spoczął sam Frycek, w czasie wizytacji budowy kanału. Tablica na drzewie, która to upamiętniała, została usunięta bodaj w okresie międzywojennym. Ja, oczami wyobraźni, widziałem to drzewo nie tam, lecz w okolicy śluzy V. Teraz zastanawiam się, czy ten "Denkmal", to był jakiś pomnik, czy może 'to' drzewo... :?:


Załączniki:
Komentarz: 'Ulica' Bielany, na planie z 1945r.
B3.JPG
B3.JPG [ 14.65 KiB | Przeglądany 6806 razy ]
Komentarz: Zagadkowy 'pomnik'...
Denkmal.JPG
Denkmal.JPG [ 45.76 KiB | Przeglądany 6806 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 24 sty 2014, 10:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
W miejscu tym ustawione było (o zgrozo!) popiersie kolejnego wstrętnego prusaka, „zausznika”, jeszcze bardziej wstrętnego Fryderyka Wielkiego, -
- Franza Balthazara Schönberg von Brenckenhoff.
Oba te indywidua, działając wespół w zespół, zbezcześciły dogłębnie polskie bagna i łąki, pomiędzy Bydgoszczą a Nakłem, bezsensownym, nikomu niepotrzebnym tworem znanym pod nazwą „Kanał bydgoski”.
Obiekt ten, to ewidentny akt dywersji obliczonej na długie lata, do dnia dzisiejszego kładzie się cieniem na estetyce i burzy ład przestrzenny naszego pięknego miasta.
Co gorsza, stanowi pretekst działań elementów zdecydowanie anty-Polskich, które to przeznaczają środki, tak miejskie, jak i z UE, na utrzymanie tego molocha, (zamiast wspomóc np. lokalne parafie).
Wywrotowcy ci mają czelność afiszować się swoimi wypaczonymi poglądami, wychwalając i propagując ten godny pożałowania obiekt – vide muzeum.
W tej sytuacji, uprawnionym, prawdopodobnie, będzie tutaj określenie „zakamuflowana opcja pruska”.
Tors Brenckenhoff-a został, w 1920 roku, eksmitowany do Piły, wraz figurą swojego protektora i szczęśliwie słuch po nim zaginął.


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 25 sty 2014, 06:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
MWS, dzięki za przypomnienie kawałka 'ciemnej strony historii'. :D

Teraz chyba nadeszła już pora na parę zdjęć. Na początku należało by odnotować, że 'wejście' w dawne Bielany nadal istnieje. Obecnie jest to północny chodnik tej części ul. Focha. Po jego prawej stronie stał sobie 'kiosk z piwem'. (Zaznaczony na niebiesko) Miał swoich stałych klientów. Ale zbankrutował i został zlikwidowany, niedługo po otworzeniu nowej pobliskiej pijalni, (której też już tam nie ma), widocznej jeszcze na tym zdjęciu. Tuż za kioskiem była stała budka, w której się mieściła jedna z bardzo wielu podobnych, rozlokowanych chyba we większej części miasta, 'Strzelnica Sportowa'. (Zaznaczona na czerwono) Strzelało się tam z wiatrówek do tarczy, lub kwiatków, zrobionych z kolorowego papieru i drutu. Innym celem była też np. piramidka, ustawiona z metalowych walców. Po dobrym strzelaniu do tarczy można było wygrać drobne prezenty. :D
Obecnie, mozna spotkać, szczególnie w czasie różnych festynów, podobne, 'objazdowe strzelnice', kuszące czasem i dosyć cennymi nagrodami, za 'dobre strzelanie'. :D

Do ilustracji 'starych widoków' użyję zdjęć prywatnych.
Mam kilka takich z wiosny 1959. Ujęcie to zostało zrobione lekko ukośnie w kierunku wschodnim. Okazałe drzewo po prawej stronie, stało niemal na przedłużeniu osi Kącika. (Podobne spore drzewo rosło bliżej Multikina) Za nim, była ogrodzona malutkim płotkiem piaskownica dla dzieci i ławki. Z lewej strony, stojący na dalszym planie chłopiec, znajduje się w miejscu, gdzie było wejście do 'nowej pijalni'...


Załączniki:
B 0.JPG
B 0.JPG [ 73.6 KiB | Przeglądany 6760 razy ]
Bielany 1.JPG
Bielany 1.JPG [ 43.91 KiB | Przeglądany 6760 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 25 sty 2014, 19:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Szlak 'Bielany' w stronę wschodnią. Dawniej i dziś. :D


Załączniki:
Bielany 2.JPG
Bielany 2.JPG [ 32.84 KiB | Przeglądany 6733 razy ]
B3.JPG
B3.JPG [ 46.73 KiB | Przeglądany 6733 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 sty 2014, 17:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Rejon miejsca, w którym jeszcze dawniej, stał niesłuszny pomnik.


Załączniki:
Bielany 3.JPG
Bielany 3.JPG [ 35.87 KiB | Przeglądany 6697 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 lut 2014, 04:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Tuż przed końcem Bielan, przed ulicą Jackowskiego, za budynkiem po prawej stronie, w czasach mojego dzieciństwa, był jeden z wielu tego rodzaju i w tym czasie 'plac zabaw', zwanych wtedy Ogródkami Jordanowskimi. Tam robiliśmy z kolegami 'zawody' na jak najdalszy wyskok z huśtawki... :oops:
Obecnie ten placyk jest pusty.


Załączniki:
koniec B.JPG
koniec B.JPG [ 52.15 KiB | Przeglądany 6652 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 mar 2014, 10:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Gdyby stojąc w miejscu fotografa na zdjęciu wyżej, obrócić się do tyłu, cofnąć się w czasie i przejść ze 50 metrów, zobaczylibyśmy taki widok :


Załączniki:
stare Bielany.JPG
stare Bielany.JPG [ 105.68 KiB | Przeglądany 6545 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 mar 2014, 12:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 16 lut 2014, 15:06
Posty: 12
Pięknie :)
Jeśli chodzi o to miejsce, to interesują mnie dwie rzeczy.
Mianowicie, co było kiedyś w miejscu zaznaczonym czerwoną strzałką (staw? czy to wgłębienie terenu było po prostu zwyczajnym wgłębieniem?)
I w którym miejscu znajdowała się słynna restauracja.


Załączniki:
c476e9e8e57dc21bmed.jpg
c476e9e8e57dc21bmed.jpg [ 39.23 KiB | Przeglądany 6535 razy ]
kat296resize4bp.jpg
kat296resize4bp.jpg [ 186.53 KiB | Przeglądany 6535 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 mar 2014, 20:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
To wgłębienie powstało w czasie budowy 'nowej Królówki'. 'Dno' jest na 'starym' poziomie. Dwie nitki jezdni - wschodnia i zachodnia, oraz chodnik, utworzone zostały na podniesionym, usypanym nowym poziome. Północna krawędź jest 'stara'. Na niej był szczelny drewniany parkan, który początek miał przy murze Jutrzenki, a kończył się w rejonie obecnego Multikina. Odgradzał tereny 'Bielan' od domowych ogródków działkowych, należących do budynków po południowej stronie ul Garbary.

Ta restauracja na zdjęciu wyżej, jest chyba tą z okolic VI śluzy.

Tak wyglądał ten parkan, ok 1961-go roku. :D


Załączniki:
płot.JPG
płot.JPG [ 24.46 KiB | Przeglądany 6500 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 mar 2014, 08:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 16 lut 2014, 15:06
Posty: 12
No i zagadka "dziury" rozwiązana.
Dziękuję :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 lip 2014, 11:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Natrafiłem w necie na starą pocztówkę 'Bielan'. Wydaje się, że pokazuje widok w stronę zachodnią. (Po lewej stronie kanału ul. Wojewódzka) Ale po lustrzanym obróceniu zdjęcia, (Wojewódzka była by po prawej stronie) widok też się pokrywa z dawną rzeczywistością. :shock:
Trudno ocenić, czy widok na pocztówce jest właściwy, czy odwrócony.


Załączniki:
Bielany po staremu.JPG
Bielany po staremu.JPG [ 74.63 KiB | Przeglądany 6064 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 lip 2014, 15:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Od II śluzy - do kamiennego mostu, południowy brzeg kanału był podniesiony, umocniony i zabezpieczony solidną drewnianą barierą, bo biegła tam ulica (Canalstr./Wojewódzka).
Równoległy, północny, brzeg to były planty – brzeg niski (najprawdopodobniej faszynowany), trawnik, krzaki, drzewa + alejka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 7 lip 2014, 20:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Było tak jak piszesz. I dlatego, jeśli na pocztówce wyżej, południowym brzegiem jest ten lewy, to na 'lustrze' jest ten prawy. W obu przypadkach ten widok wydaje się naturalny. Niewyraźnie widoczne budynki, słabo pomagają w identyfikacji.
Poniżej 'lustrzane odbicie'.


Załączniki:
lustro.JPG
lustro.JPG [ 70.88 KiB | Przeglądany 6000 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 7 lip 2014, 22:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 lip 2014, 16:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Wielki SZACUN. :1
O tym kominie to nawet nie pomyślałem, nie wspominając, że go tam nie zauważyłem. :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 8 lip 2014, 17:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Jestem pod wrażeniem :1 To się nazywa profesjonalna robota :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 lip 2014, 06:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Nie wiem, ale wydaje mi się że to nie jest ten sam dom podpisany numerem 3 :)

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 lip 2014, 06:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Przypuszczam, że na ostatnim zdjęciu mamy wygląd budynku po jakiejś przebudowie. Dolna połowa dachu ma już inne dachówki i pozbawiona jest 'okienek',(choć nie do końca). Przebudowano również nieco okna na parterze, a jedno zamieniono na dodatkowe drzwi. Wyszło by na to, że na obu ostatnich zdjęciach, jest ten sam 'domek 3'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 lip 2014, 20:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Bo to jest ten sam domek tylko w różnych latach. (1900 i 1958)
Te dwa wizerunki dzieli ok. 50lat, w tym wojna i komuna – więc różnice w wyglądzie dziwić nie powinny.
Wiele wskazuje na to że, na starszym zdjęciu, budynek posiada już z 50 lat stażu, jak nie więcej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group