Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 15:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 23 lut 2013, 11:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Znane ze starych zdjęć 'ciasne' oblicze ulicy, skończyło się po wojnie. Ostatni budynek jej wąskiego miejsca, na przeciw skrzyżowania z ul Warmińskiego, został rozebrany również tuż po wojnie. Należał do zespołu obiektów wojskowych położonych między ul Magazynową , a Karmelicką. Na jego zapleczu była prawdopodobnie kotłownia. Świadczą o tym trzy, stojące obok siebie kominy, znane z innych zdjęć. ( Ostatnim rozebranym budynkiem był oczywiście areszt garnizonowy przy Karmelickiej, ale obiekt ten nie stanowił o szerokości ulicy.)
Obrazek
(Zdjęcie z ssc - Phelot)

Poniżej długoletnie oblicze ulicy, do początku lat 80-tych, XXw.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 lut 2013, 08:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Patrząc na to zdjęcie wyżej, warto dać dla kontrastu aktualny widok gmachu opery. Jedynego obecnie obiektu na tym gęsto zabudowanym w przeszłości odcinku ulicy. :D

Obrazek

Dodam, że znalazłem kiedyś w necie (nie pamiętam gdzie), fajne widoki z bodaj dachu opery.
Autorem jest nasz forumowy kolega M. Kulesza. Skopiowałem wtedy je sobie. :mrgreen:
Ubogaciły by one portret ulicy. Macieju proszę o wstawienie, lub pozwolenie... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 lut 2013, 18:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nigdy nie zwracałem uwagi na pewną rzecz. Otóż wygląda na to, że można było 'jechać' bezpośrednio z ul. Focha w Marcinkowskiego. (Podobnie jak ze Starego portu w Mostową) widac to dobrze na tym zdjęciu i podobnie to wygląda na starych mapach.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 lut 2013, 18:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
BYDZIAK 1958 pisze:
Nigdy nie zwracałem uwagi na pewną rzecz. Otóż wygląda na to, że można było 'jechać' bezpośrednio z ul. Focha w Marcinkowskiego. (Podobnie jak ze Starego portu w Mostową) widac to dobrze na tym zdjęciu i podobnie to wygląda na starych mapach.


...dokładniej zaś w ulicę Fischer Str, An der Stadtschlense czy Nad Portem :)

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 lut 2013, 20:01 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Drobne sprostowanie - od Wilhelm Strasse w kierunku północnym prowadziła uliczka An der Stadtschleuse - czyli Przy Śluzie Miejskiej

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 lut 2013, 17:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Dzięki za te dodatkowe informacje. Dzięki nim, portret ulicy zyskuje więcej ciekawych, historycznych szczegółów.

Poniżej ujęcie (kolegi forumowicza, o którym pisałem wyżej) z budynku opery w stronę mostów.
(M.K., dzięki)

Obrazek

Podobne ujęcie ze starej pocztówki, skierowane jest w porównaniu do współczesnego, bardziej w lewo.
W głębi można rozpoznać okolice śluzy II.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 lut 2013, 19:20 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
W grudniu 2012 r. wykonywałem dla Miejskiego Konserwatora Zabytków kwerendę historyczną, kartograficzną (140 planów) i ikonograficzną (136 rysunków i zdjęć) obszaru na południe od ulicy Marszałka Focha, od Placu Teatralnego (a w zasadzie ulicy Mostowej), do rejonu Opery Nova. Dla mojego pokolenia obszar ten był już w zasadzie pusty. Tymczasem okazało się, że od późnego średniowiecza obszar ten tętnił życiem. Od XVI w. do 1945 r. zinwentaryzowałem tutaj 206 obiektów architektonicznych, od studni i niewielkich szałerków, po okazałe gmachu obydwu Teatrów Miejskich. Każdy obiekt został szczegółowo opisany - chronologia, lokalizacja, wielkość, konstrukcja, rozbudowy, kwestie własnościowe itd. Udało się ustalić kolejnych właścicieli parceli, od połowy XVII w. po 1945 r. Jak wszystko dobrze pójdzie, to powyższe opracowanie zostanie wydane w formie książkowej + wkładka w formie wizualizacji 3D.
P.S. Za pomoc w przygotowaniu kwerendy dziękuję Koledze Bydziakowi

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 28 lut 2013, 18:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Dzięki za miłe słowo.
Widok z opery. Niżej, jeszcze dwa zdjęcia Macieja, które kiedyś złowiłem w necie. :D
Oba pokazują północny, zabudowany odcinek, wschodniej część ulicy.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 kwie 2013, 10:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
http://goo.gl/maps/11bWk

Ten budynek od dawne nie daje mi spokoju. A właściwie jego wykorzystanie w okresie II RP. Początkowo myślałem, że obiekt powojskowy (pluton żandarmerii lub kompania łączności), teraz poszlaki wskazują na Państwową Inspekcję Budowlaną.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 kwie 2013, 14:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Zbudowany w 1803 roku przez starostę powiatu bydgoskiego - Marka Wincentego Chmielewskiego, jako dom prywatny.
W 1830 roku wykupiony (na licytacji) przez Skarb Państwa, z przeznaczeniem na mieszkanie prezydentów regencji. Ostatnim rezydentem willi był prezydent Bernard Sliwiński.
Po jego wyprowadzce (1925), dom podzielono na mieszkania służbowe dla urzędników miejskich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 29 kwie 2013, 09:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
O dzięki Ci wielkie!

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 1 maja 2013, 03:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Pierwszy maja po południu. Ok 30 lat temu. Pierwsza połowa lat 80-tych XXw.

Obrazek

Obecnie, oprócz muru i zabudowanej prawej strony, jeszcze czegoś widocznego na tym zdjęciu nie ma... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 1 maja 2013, 09:33 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Zebry ;)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 maja 2013, 04:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Właśnie o nie chodziło. Zdarza mi się, ze gdy czasami tam w okolicy wędruję, to 'przebiegam' w tym miejscu jezdnię. :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 16 lis 2013, 18:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na poniższym zdjęciu, widzimy fragment południowej jezdni ulicy. Do czasu zasypania starego kanału, ta jezdnia funkcjonowała jako cała ulica z ruchem w obu kierunkach. Jej środkiem przebiegało (nie wydzielone) torowisko tramwajowe. W miejscu trawnika po lewej stronie znajdował się chodnik, a za nim, jeszcze dalej na lewo była śluza II .


Załączniki:
jezdnia CZ A.JPG
jezdnia CZ A.JPG [ 51.56 KiB | Przeglądany 5639 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 23 lis 2013, 16:35 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Bar na Placu Teatralnym nosił nazwę: "Skrzat". Pamiętam, że do posiłków, np. placki ziemniaczane, otrzymywało się widelce ... bez jednego zęba. Aby ktoś nie ukradł...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 lis 2013, 09:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Pewnie chodzi ci o tą wspomnianą na poprzedniej stronie. Tam zdjęcie wstawiła misia.
BYDZIAK 1958 pisze:
Ta nie widoczna na zdjęciu knajpka, czy też barek, (za plecami fotografa), również zmieniał swój wygląd, z biegiem czasu... Najbardziej utrwalił mi się w pamięci daszek, w kształcie bodaj statku... I w nazwie też było coś w tym 'wodnym' rodzaju : Arka, czy może ciut inaczej. Przez jakiś czas, była to taka mini smażalnia ryb.
(...)


Czyli Arka była wcześniej Skrzatem :?: , którego jako tako pamiętam sprzed przebudowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 sty 2014, 13:46 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Ulica M.Focha w latach 60-tych.


Załączniki:
70.jpg
70.jpg [ 51.88 KiB | Przeglądany 5152 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 30 sty 2014, 16:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Na podobnym ujęciu, z nieco większej odległości, utrwalony został mini 'plac zabaw'. Byłą tam piaskownica i huśtawki. Niektóre dzieciaki mówiły: 'tam, w dołku'. Czasami zastanawiałem się, czy to miejsce, 'ten dołek', to dawna piwnica w zachodniej części teatru, czy też może w budynku następnym, który był zaraz za teatrem.


Załączniki:
Komentarz: Fotka z fb.
dołek.JPG
dołek.JPG [ 106.35 KiB | Przeglądany 4989 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 9 maja 2014, 18:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zdjęcie z początku nowego wieku. Obecnie jest pustka w miejscu dawnej budki z 'lodami włoskimi'. I drzewo nawet tu stało... :D


Załączniki:
budka z lodami.JPG
budka z lodami.JPG [ 67.98 KiB | Przeglądany 4673 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group