Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 10:32

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 5 lut 2012, 07:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Doskonale zachowała mi się w pamięci. Pewnie dlatego, że w młodości, dużo wolnego czasu spędzałem w jej pobliżu, nad kanałem. Wszelkie pojazdy omijały ją. Ruchu na niej prawie nie było. Może dlatego,że była wąska i jej nawierzchnia, wyłożona była zwykłymi 'kocimi łbami'...
Obecnie po jej 'śladzie' przebiega część południowej jezdni ul Focha. Ale patrząc na stare mapy, można zobaczyć, że dużo dawniej było inaczej. Używając dzisiejszych nazw, można powiedzieć, że Focha zaczynała się od skrzyżowania z Gdańską, ale kończyła tuż przed drugim mostem przez Brdę. I od niego, aż do mostu Władysława IV, ulica nazywała się (jak to z mapy wynika) 'Kanałowa'. (Zakładając, ze tak można przetłumaczyć nazwę niemiecką)
Obrazek

Pewnie dopiero po przebudowie mostów (wymuszonej przebudową śluzy miejskiej na samym początku XXw.), Focha 'wchłonęła' sporą część starej 'Kanałowej', aż do zbudowanej trochę wcześniej ul Kordeckiego.Poniżej widać, że kanałowa jest już krótka.Od Kordeckiego do mostu W. IV.
Obrazek

Właściwie od tej pory, na każdej z map jakie miałem przed oczami, ten odcinek dawnej Kanałowej, nie jest już nazywany. (Oczywiście zakładam, że są też i takie mapy, jakich jeszcze nie widziałem, więc może być inaczej) Nawet na planach z czasów PRL jest 'uliczka bez nazwy', która na dodatek wygląda na szeroką i 'przyjazną' dla ruchu kołowego.

spooney pisze:
(...)
A proszę :)

Obrazek

Obrazek


Na koniec tej części dodam, że przez dłuższy czas mojej młodości, my dzieciaki mówiliśmy o niej też bez nazwy, jako "ta ulica, z drugiej strony kanału".



Poprzeglądałem już stare pocztówki i zdjęcia i wybrałem kilka z nich, dla przypomnienia tutaj tej uliczki.
Na początek zdjęcie współczesne. W tym miejscu był jej początek. Na zdjęciu południowa jezdnia ulicy Marszałka Focha, która przebiega po 'śladzie' dawnej uliczki Wojewódzkiej.

Obrazek

A poniższe ujęcie zostało zrobione ( pewnie w czasach, gdy jeszcze nazywała się Kanałowa) w kierunku śluzy przy ul Grottgera.

Obrazek

Prawie 30 lat temu, tłumaczyłem komuś, jak ta uliczka wyglądała, jak wyglądał jej początek... I żeby lepiej zadziałała tej osobie wyobraźnia, szybko to narysowałem długopisem. Zresztą robiłem tak często. Ale zachowały mi się tylko dwa takie rysunki z tamtych czasów. (Ten i inny, z okolic mostu W. IV.) Rysunek pokazuje, jak wyglądało to miejsce w ok 1970 roku. 'Wieżowce nauczycielskie' już były. Nawet na wagonie tramwaju, utrwaliłem często wtedy spotykaną reklamę, chyba PKO. :D Bo tylko w takiej formie, na dachu, można było je czasami zobaczyć.

Obrazek

Najbardziej znane zdjęcie tej ulicy, (jak i podobne, krążące po necie) to jest chyba to, pokazujące ten stary domek.

Obrazek

W domowym albumie, mam tez i takie zdjęcie z tym domkiem w tle. (Rok 1959. Na pierwszym planie jest moja mama i siostra. )

Obrazek

W przeciwna stronę ulica, a właściwie jej końcówka, wyglądała malowniczo.

Obrazek

Łatwo jest rozróżnić zdjęcia mostu przed wojenne i po wojenne. Tym szczegółem jest 'drewniane' przęsło południowe. We wrześniu 1939 zostało ono zniszczone. Do odbudowy ( w czasie okupacji) nie użyto już cegieł, lecz drewniane belki i deski.

Obrazek

Jest też w necie i znane takie oto ujęcie. Zrobione z wieży 'mechanika'.

Obrazek

A na koniec, inne znane zdjęcie, pokazujące etap likwidacji starego kanału. Przy 'okazji' jest też i likwidowana ulica Wojewódzka ...

Obrazek
PS
(Te zdjęcia są z netu, z różnych miejsc i trudno jest ustalić autorów)

Jeśli macie jakieś inne (może i prywatne) mniej znane zdjęcia, na których widać ta uliczkę, to zapraszam do ich pokazania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lut 2012, 11:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 4 kwie 2009, 23:00
Posty: 1078
BYDZIAK 1958 pisze:
Prawie 30 lat temu, tłumaczyłem komuś, jak ta uliczka wyglądała, jak wyglądał jej początek... I żeby lepiej zadziałała tej osobie wyobraźnia, szybko to narysowałem długopisem. Zresztą robiłem tak często. Ale zachowały mi się tylko dwa takie rysunki z tamtych czasów. (Ten i inny, z okolic mostu W. IV.) Rysunek pokazuje, jak wyglądało to miejsce w ok 1970 roku. 'Wieżowce nauczycielskie' już były. Nawet na wagonie tramwaju, utrwaliłem często wtedy spotykaną reklamę, chyba PKO. :D Bo tylko w takiej formie, na dachu, można było je czasami zobaczyć.

Obrazek


Bydziak!
Z zapartym tchem czytam Twoje wspomnienia ilustrowane zdjęciami, ale ten rysunek przebił wszystko :shock: . Ty masz ukryty talent.
Dawaj więcej takich obrazków.
P.S.
Fotka z wieży mechanika cudowna. Miałem okazję spoglądać z tej wieży w tym samym kierunku, ale widok już nie ten :(

_________________
Z harcerskim pozdrowieniem
SALAMON


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lut 2012, 15:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Cieszy mnie to, tak po prostu, gdy czytam, że jest parę osób, dla których to co napiszę, jest w miarę ciekawe. :D Napisałeś,że miałeś przyjemność być kiedyś u góry na tej wieży... A czy porobiłeś jakieś zdjęcia? Np w stronę podobną do starego widoku? Można by zrobić zestaw porównawczy. Zresztą podobny zestaw czeka na zrobienie, z widokiem w stronę ul. Nakielskiej. Bo pewnie widziałeś już znane ujęcie z wieży, z stronę nie istniejącej już śluzy. A jeśli nie zrobiłeś zdjęć, to może masz tam 'znajomości'... Chętnie bym na nią wszedł... Paweł (chyba z nim o tym kiedyś rozmawiałem) pewnie też...
A co do rysunków. Tak jak pisałem, zostały tylko te dwa, choć być może znalazł by się może jeszcze jeden, o którym właśnie pomyślałem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lut 2012, 17:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 4 kwie 2009, 23:00
Posty: 1078
Niestety, zdjęć nie mam. Kiedy tam byłem (a byłem dwa razy - raz nielegalnie będąc uczniem ZSM nr 1, drugi raz w pełni legalnie jako pracownik sieci telekomunikacyjnej która ma tam zainstalowane swoje urządzenia) nie miałem ze sobą aparatu. Co prawda za drugim razem miałem ze sobą komórkę, ale pierwsze aparaty w telefonach pojawiły się dopiero 10-15 lat później :mrgreen:
Spróbuję porozmawiać z dyrekcją szkoły - może wyrażą zgodę. A jak nie, to porozmawiam z kolegami z byłej firmy - może trzeba będzie "usunąć awarię" lub dokonać "okresowego przeglądu urządzeń" :mrgreen:

_________________
Z harcerskim pozdrowieniem
SALAMON


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lut 2012, 17:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Mostek z innej perspektywy

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lut 2012, 20:35 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Dosłownie przeniosłem się duchem w dawne czasy...jestem ładnych parę lat za młody aby pamiętać te czasy z autopsji (74') to jednak interesuję się co nieco historią. Wiem że likwidacja tego odcinka związana była z rozwojem układu komunikacyjnego miasta - choć okupione to zostało zniszczeniem pięknych terenów rekreacyjnych i zapewne nie pozostało bez wpływu na mikroklimat plant nad kanałem. Zdaje się że decyzja o likwidacji starego kanału była zbliżona w czasie do decyzji małej kolejki bydgoskiej...za kadencji jednego prezydenta którego nazwiska nie pamiętam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2012, 18:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Być może mamy na myśli to samo nazwisko. Gdy w 'tamtych czasach' ważyły się losy powstania u nas ośrodka telewizyjnego, ten osobnik stwierdził coś w rodzaju, że z tego i tak żadnej korzyści by nie było... I przez brak 'tuby' na cały kraj, pozostaliśmy nieco w tyle...

bunkier pisze:
Mostek z innej perspektywy

Obrazek


Widać kawałek barierki na dawnej Kanałowej, czyli Wojewódzkiej. :D
Ale przy okazji powiem, że takie ujecie tego miejsca widzę po raz pierwszy. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2012, 19:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
lisiogonek pisze:
..za kadencji jednego prezydenta którego nazwiska nie pamiętam.



Pamiętam go aż za dobrze, prezydentem był Wincenty Domisz. O umarłych trzeba mówić dobrze lub wcale. Jak na prezydenta miasta w wyburzaniu, zasypywaniu i niszczeniu starych i pięknych obiektów miał podobne zasługi jaki inny prezydent Bydgoszczy, ten z lat 39-41 Werner Kampe :evil:
Do dziś na samą myśl jak p. Domisz był zasłużony w dziele "rozbudowy" miasta kosztem stanu zastanego wzbiera we mnie złość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2012, 20:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jakiś czas temu zakończył swoje kadencje następny "niszczyciel" Bydgoszczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2012, 21:17 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Co prawda nie pamiętam czasów Starego Kanału, ale dobrze pamiętam jak tramwaj jeździł na ul. Grunwaldzką i jeszcze nie było Ronda Grunwaldzkiego w obecnej postaci. Wszędzie było pełno rozkopanych chodników. Jeździliśmy (Mama i ja) autobusem PKS z rodzinnej wioseczki właśnie na przystanek przy obecnym Rondzie Grunwaldzkim (przed stacją paliwową, a wtedy Rometem) szło się ul. gen Świerczewskiego (tu w pamięci mam pralnię chemiczną prawie na końcu przy Poznańskiej) skręcaliśmy w Poznańską, Wełniany Rynek (tam gdzieś był szklarz i tam kupiliśmy moje pierwsze akwarium :) ) Dalej w Długą (tam gdzieś był bar mleczny, ale nie pamiętam dokładnie gdzie) , na Starym Rynku czasami Mama zabierała mnie na ciepły posiłek w Kaskadzie, w pamięci utkwił mi sklep z zabawkami po lewej stronie przed mostem (wypasiony wręcz - jak na tamte czasy :) ) Wracaliśmy obecną ul Focha po północnej stronie i wszędzie tam były rozkopy których znaczenia nie rozumiałem. Trzeba było dotrzeć do przystanku który obecnie jest tam gdzie "56" się zatrzymuje, ale za późnych lat 70' i wczesnytch 80' chyba był bliżej Wrocławskiej, a może tylko się mi wydaje? W 89' z pewnością ten przystanek był tam gdzie jest obecnie...czyli na zasypanym Kanale :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 7 lut 2012, 18:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
lisiogonek pisze:
(...)
Wracaliśmy obecną ul Focha po północnej stronie i wszędzie tam były rozkopy których znaczenia nie rozumiałem. (...)

^^^ Pewnie byłeś świadkiem jakiegoś remontu ulicy, czy też jej okolicy. A podobało to ci się?
Gdy byłem dzieckiem, to gdy gdzieś 'po drodze' były jakieś rozkopy, uwielbiałem włazić na te góry piachu. :D

Hrab pisze:

Obrazek


Twoja mapka przypasowała do tego wątku. Wyraźnie widać, że po odzyskaniu niepodległości, 'po niemiecka' Kanałowa, stała się Wojewódzką. Od mostu Władysława IV-go, aż do mostów przy obecnej operze. A dalej widać nazwę Jagiellońska... Ale to musiało chyba trwać niezbyt długo i niebawem musiały nastąpić zmiany. Bo 'Marszałka Focha', to nazwa ulicy jeszcze przedwojenna...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 7 lut 2012, 19:14 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Ja z tego wszystkiego najbardziej pamiętam sklep z zabawkami przy Mostowej. Tak, było to prawdziwy raj dla dzieciaków...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 7 lut 2012, 19:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Lidka pisze:
Ja z tego wszystkiego najbardziej pamiętam sklep z zabawkami przy Mostowej. Tak, było to prawdziwy raj dla dzieciaków...



Najpierw był sklep z zabawkami przy Czerwonej Armii, na pl. Zjednoczenia. Później otworzono ten przy Mostowej. A na Jagiellońskiej w obecnej cukierni była Składnica Harcerska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 7 lut 2012, 19:59 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
A ja pamiętam Składnicę Harcerską na Dworcowej i trochę później otwartą Składnicę Harcerską w C.H. "Hermes" na Kapuściskach :) Ale to już jest OT :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 7 lut 2012, 22:53 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Niesamowite zdjęcia, niby Bydgoszcz, ale zupełnie inna niż ta znana obecnie.

Dziś zadziwiają uliczki prowadzące donikąd, urwane nagle ciągi kamienic, dziwne zaułki, wszystko bez ładu i składu. Dopiero stare fotografie ukazują sens tych pozostałości... A jednocześnie ukazują ogrom zmian wprowadzanych w tkance miejskiej od lat 60tych.

Pokazując nasze miasto przyjezdnym stwierdziłem, że Bydgoszcz to miasto pięknych miejsc, których już nie ma - teatr, kamienice przy Mostowej, spichrze i magazyny na brzegach Brdy, najpiękniejsza część Starego Kanału, kolejka, infrastruktura kolejowa, stara zajezdnia... Sorki za te wynurzenia.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lut 2012, 01:58 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Piękne wspomnienie dzięki BYDZIAK :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lut 2012, 20:09 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Mi się jeszcze teraz przypomniało że pierwotnie Kanał był poprowadzony po prostych odcinkach, a te zakręty widoczne na zdjęciach to efekt przebudowy podmywanych śluz. Całkiem możliwe że ul. Wojewódzka mogłaby mieć inny kształt :) Czytałem o tym bardzo wiele lat temu i nie mogę bliższych szczegółów sobie przypomnieć. Może ktoś z Forumowiczów mógłby przypomnieć jak to było nieco dokładniej ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lut 2012, 20:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Ta ulica powstała pewnie równo z kanałem. I być może na początku była zwykła drogą. Ale rzeczywiście, musiała być też i bardziej prostą, choćby do czasu budowy 'nowych' śluz.
O jednej ze starych (tych pierwszych) chciałbym wspomnieć w sensie archeologicznym. Ale jeszcze za bardzo nie wiem, do którego wątku z tym 'wejść'...

lisiogonek pisze:
A ja pamiętam Składnicę Harcerską na Dworcowej i trochę później otwartą Składnicę Harcerską w C.H. "Hermes" na Kapuściskach :) Ale to już jest OT :)

(A tej na Śniadeckich już nie pamiętacie?)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lut 2012, 20:50 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Tej na Śniadeckich nie pamiętam...ale przypomniało mi się teraz coś innego - między Halą a ul. Długą w witrynie po wschodniej stronie ulicy był taki mały stadion żużlowy; wrzucałeś pieniążek i maleńcy jeźdźcy robili parę okrążeń :) A wracając do Kanału zawsze ciekawiło mnie co to jest śluza workowa i jak ona wyglądała :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 lut 2012, 21:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Pamiętacie.
Nawet obydwie jej lokalizacje na Śniadeckich. (w międzyczasie się przeprowadzała).
A propos ul. Śniadeckich. Posiada ktoś z forumowiczów fotkę kina „Gryf”? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group