Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 19:14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 27 wrz 2022, 20:15 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
W CIENIU DĘBU NAPOLEONA
CZĘŚĆ II. OD WYSOKIEGO MŁYNA PO CASTELLUM WYSZELICÓW

Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier zapraszają na kolejną wycieczkę po północno - wschodniej części Bydgoszczy, realizowaną w ramach cyklu ,,W CIENIU DĘBU NAPOLEONA”

Druga z wycieczek nosi nazwę ,,OD WYSOKIEGO MŁYNA PO CASTELLUM WYSZELICÓW”. Zatoczymy pełną pętlę o długości 16,5 km, poruszając się na urozmaiconym geograficznie i przyrodniczo obszarze Doliny Dolnej Wisły i Wysoczyzny Osielskiej. Historycznie będą to zaś tereny dawnych wsi Jarużyn, Strzelce Górne i Strzelce Dolne. Po drodze jak zawsze czekać na Nas będzie szereg niezwykłych miejsc, wydarzeń historycznych oraz postaci, które żyły w tym miejscu od późnego średniowiecza po czasy współczesne. Korzystając z archiwalnych map i dokumentów pisanych odnajdziemy w terenie nieistniejące już cieki wodne, na których funkcjonowały cztery młyny wodne. Odwiedzimy miejsca dawnych folwarków, przysiółków, kolonii, cmentarzy ewangelickich. W rejonie Osielska przetniemy Via Mercatorum – słynną droga kupców, prowadzącą onegdaj z Kujaw na Pomorze Gdańskie. Dowiemy się o przebiegu i znaczenie owego szlaku handlowego, stanowiącego przez blisko tysiąc lat (a może i więcej?) główną arterię komunikacyjną na lewym brzegu Wisły. W połowie trasy wejdziemy na grodzisko w Strzelcach Dolnych, które w okresie wczesnego średniowiecza stanowiło jedno z ogniw systemu ,,twierdz” plemienia Pomorzan, później zaś, w XIII – XIV w., było ufortyfikowaną siedzibą (w typie wieży rycerskiej) możnego pomorskiego rodu Wyszeliców. Ze szczytu grodziska podziwiać będziemy panoramę Doliny Dolnej Wisły.

UWAGA I: Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo: grochowski@o2.pl). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia Organizatora

UWAGA II. W przypadku deszczowej pogody rajd zostanie odwołany. Wyznaczymy kolejny termin. Proszę śledzić komunikaty na fb

TERMIN: sobota, 1.10.2022 r., godzina 9.00
START: Jarużyn, parking leśny, ul. Sudecka/Starowiejska
LOKALIZACJA GPS MIEJSCA STARTU: 53°10'39.6"N 18°09'20.0"E
PINEZKA google maps: https://goo.gl/maps/7xVMr1QXEhs1pZ2o6
TRASA: Jarużyn – Jarużyn Kolonia – Strzelce Górne – Strzelce Dolne – Jarużyn
DYSTANS: 16,5 km

Osoby biorące udział w imprezie zobowiązane są do zapoznania się z regulaminem: viewtopic.php?f=55&t=2242


Załączniki:
309205239_5589886444404707_142923751230359746_n.jpg
309205239_5589886444404707_142923751230359746_n.jpg [ 124.04 KiB | Przeglądany 1830 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 wrz 2022, 08:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Większość tego typu spotkań prowadzonych przez Roberta, jak i to, odbywa się w rejonie Fordonu. Czasami żałuję, że tam nie mieszkam, tylko na drugim końcu naszego, 'lokalnego świata'.
Mogę tu tylko zachęcić osoby mieszkające tam i w pobliżu, że tego typu spotkania mają swoją moc. Z niezwykłą lekkością można odpłynąć w dawne czasy, dzięki barwnym opowieściom Roberta i tych, co mu często pomagają. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 paź 2022, 22:34 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Ja też tam nie mieszkam ale chętnie biorę udział w tych wyprawach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 paź 2022, 07:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W pewnym okresie swojego życia mieszkałem na Bartodziejach. W pewnym sensie, to obecny środek miasta. Podobnie 'daleko' miałem np na Osową górę, jak i do Fordonu. Pod tym względem to mi się podobało. Na Piaskach też mi się podoba. Las pod nosem, w miarę cisza, bo nie ma tu 'ważnych dróg'...
Ale wyprawy 'do miasta' są podobne jak z satelickich miejscowości. A teraz jeszcze doszło dodatkowe utrudnienie, dziś tylko dwa A54 na godzinę... A potem czasochłonne przesiadki. Wyprawa samochodem na 'wędrowne wycieczki', wiąże się z pozostawieniem go 'gdzieś'... Jak na razie byłem na takim spotkaniu tylko raz, w Jasińcu. Wszystko odbyło się 'na miejscu'.
Wiem, że pewnie 'marudzę'... Ale jestem przekonany, że przynajmniej w przyszłym roku, będę starał się dotrzeć, choć na jedną z tego typu imprez prowadzonych przez Roberta, bo naprawdę warto. Wszystkim polecam.
(PS, a ty, w jakiej dzielnicy mieszkasz? ;) )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group