Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 19 kwie 2024, 21:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 24 maja 2009, 14:56 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Cmentarz nie jest tak do końca zapomniany. Okoliczni mieszkańcy dokładnie pamiętają gdzie można wyrzucić śmieci i zrobić sobie melinę na świeżym powietrzu. Brutalne ale prawdziwe. Ogrodzenia wycięte i wywiezione. Element takiego ogrodzenia znalazłam na drodze w piachu. Na jednym z nagrobków dokładnie widać zacieranie śladów po Niemcach. Nad wszystkim górują przepiękne, olbrzymie dęby które wskazują na wiek cmentarza. Niewiele tu zostało. Widać jednak ze była to duża i piękna nekropolia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 maja 2009, 20:02 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5912
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
W którym miejscu jest dokładnie ten cmentarz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 maja 2009, 20:39 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Za kościołem w "budowie" (w kierunku Wisły) przy Bora-Komorowskiego w Nowym Fordonie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 maja 2009, 08:13 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Dokładnie tak. Wieka budowa bloków, domów, ulicy itd...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 maja 2009, 08:16 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Wiecie coś o cmentarzu przy ulicy Hallera? Znalazłam tylko krzaki bzów i dwa gruchające gołąbki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 paź 2009, 21:53 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5036
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kilka dni temu odwiedzałam te cmentzrze.
Oba zaznaczone są na mapie, jednak, tak jak poprzednik, na ulicy Hallera znalazłam tylko krzaki typowe dla miejsc cmentarnych, trochę gruzu i mnóstwo śmieci:

Obrazek

Cmentarz na Bora-Komorowskiego rzeczywiście bardzo zaniedbany, jednak groby nie są przysypane śmieciami i można ich znaleźć całkiem sporo:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 paź 2009, 14:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Cmentarze ewangelickie położone poza Fordonem były dwa. Jeden w dawnym Zofinie, drugi w Pałczu. Cmentarz zofiński został założony w 1899 roku.
W Starym Fordonie na terenie nieistniejącego cmentarza ewangelickiego, do dnia dzisiejszego zachował się ponad 2 metrowy nagrobek Pauliny Schwartz, z domu Heise, 1853-1932. (informacja znaleziona w Historii Fordonu i okolic, opr. zbiorowe).
Obok tej nekropolii umiejscowiony był cmentarz więźniarek, na grobach stały małe metalowe krzyże z numerami, trafiały się też tabliczki, też z numerem, bez nazwisk. W latach II wojny pochowano na nim 102 osoby. Po wojnie pochówki trwały dalej. Nie mam informacji ile więźniarek pochowano tam w czasie działalności więzienia kobiecego we Fordonie. Obecnie cmentarz ten również nie istnieje.

Na cmentarzu przy Bora- Komorowskiego zachowały się dwie całe płyty ( przynajmniej kilka lat temu tam były) z nazwiskiem Hall , bez daty urodzenia i śmierci. Dziś sprawdzę czy jeszcze są.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 paź 2009, 11:22 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
"W Starym Fordonie na terenie nieistniejącego cmentarza ewangelickiego, do dnia dzisiejszego zachował się ponad 2 metrowy nagrobek Pauliny Schwartz, z domu Heise, 1853-1932."
A dokładniej w jakim miejscu?
Na cmentarzu rzymsko katolickim w Starym Fordonie jest jest wydzielone płotem miejsce ze starymi nagrobkami, czasem są to tylko żelazne krzyże. Wygląda to jak cmentarz w cmentarzu, może jest to zbieranina z likwidowanych fordońskich nekropoli. Na pewno był to bardzo dobry pomysł na zachowanie odrobiny historii i uczczenie ludzi którym zostały poświęcone te symbole pamięci.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 20 paź 2009, 16:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Lidka :

A dokładniej w jakim miejscu?

Kiepsko u mnie z czasem, ale obiecuję , że jutro wstawię fotkę. Obelisk stoi na terenie dawnego cmentarza , czyli w dzisiejszym parku , za płotem cmentarza katolickiego. Trudno go nie zauważyć ;) Wstawiłaś fotki z lapidarium cmentarza katolickiego.

Jeszcze małe sprostowanie. Cmentarz ewangelicki przy Bora - Komorowskiego to dawny Pałcz, a ten przy Hallera to Zofin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 paź 2009, 10:25 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Seth:

"Obelisk stoi na terenie dawnego cmentarza , czyli w dzisiejszym parku , za płotem cmentarza katolickiego. Trudno go nie zauważyć ;) Wstawiłaś fotki z lapidarium cmentarza katolickiego."

Czyli jak tam byłam wystarczyło tylko troszkę się rozejrzeć? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 paź 2009, 15:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Lidka pisze:

Czyli jak tam byłam wystarczyło tylko troszkę się rozejrzeć? :)


:D Dzisiaj bezwzględnie wstawię fotki, aura nie najlepsza , ale może przed zmrokiem zdążę.

-- 21 paź 2009 --

Zdjęcia jedynego zachowanego pomnika na nieistniejącym już cmentarzu ewangelickim przy ulicy Cechowej , we Fordonie. Dodatkowo zdjęcia boiska pod którym leżą więźniarki z fordońskiego więzienia.


Załączniki:
HPIM3177.JPG
HPIM3177.JPG [ 74.63 KiB | Przeglądany 13490 razy ]
HPIM3174.JPG
HPIM3174.JPG [ 108.14 KiB | Przeglądany 13492 razy ]
HPIM3175.JPG
HPIM3175.JPG [ 118.93 KiB | Przeglądany 13512 razy ]
HPIM3176.JPG
HPIM3176.JPG [ 122.95 KiB | Przeglądany 13506 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 31 paź 2009, 18:04 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5036
Lokalizacja: Bydgoszcz
Szkoda, że pomnik tylko stoi i niszczeje. Przeciętny przechodzień nawet nie wie co to jest...

Obrazek

I cmentarz:
Obrazek

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 31 paź 2009, 21:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Misia pisze:
Szkoda, że pomnik tylko stoi i niszczeje. Przeciętny przechodzień nawet nie wie co to jest...


Przeciętny przechodzień zauważa, że jest to cmentarz a obelisk to nagrobek tylko 1 listopada. Od wielu lat zapalamy tam znicze, właśnie w ten dzień, wieczorną porą. Wszak to Święto Zmarłych, wszystkich bez wyjątku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 31 paź 2009, 21:43 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5036
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ja byłam tam dziś, nie planowam, więc jedyny znicz jaki wzięłam zapaliłam w Strzyżawie. Ale obok tego nagrobka nie zatrzymał się poza mną nikt...

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 mar 2010, 18:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
W Fordonie istniał również cmentarz żydowski, zlikwidowany przez Niemców w czasie wojny. Portal Wirtualny Sztetl podaje, że macewy, które ocalały zostały użyte jako materiał budowlany do umacniania skarpy wiślanej przy ul. Frycza-Modrzewskiego i że tkwią tam do dziś. Niewielkie fragmenty macew są też przy ul. Targowsko. Czy ktoś może to potwierdzić i udokumentować. Dziś byłem we wspomnianych rejonach i niczego takiego nie znalazłem. Być może niedokładnie szukałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 mar 2010, 20:53 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5036
Lokalizacja: Bydgoszcz
Szukałam tam później raz jeszcze śladow macew na ul. Frycza-Modrzewskiego i jakichkolwiek pozostałości na ul. Targowisko, ale znów bez rezultatu :(
Może ktoś z Was wie czy/gdzie one tam są?
Czy w ogóle został jakiś ślad po cmentarzu żydowskim?

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lip 2011, 11:09 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 30 paź 2010, 18:55
Posty: 43
Lidka pisze:
Wiecie coś o cmentarzu przy ulicy Hallera? Znalazłam tylko krzaki bzów i dwa gruchające gołąbki.

Przez całe swoje mlodzieńcze lata mieszkałem na Hallera, i pamiętam jak byłem nastolatkiem to była połowa lat 90, z kolegami przesiadywałem na terenie cmentarza, wtedy były jeszcze tam zdewastowane nagrobki, pamietam krzyże porozbijane,utkwiło mi w pamięci że nie było żadnych płyt z imionami i nazwiskami, tylko bezimienne groby , wszystko zdewastowane. Pewnego razu nie pamiętam dokładnie w jakich okolicznościach znależliśmy ludzką czaszkę, nie wiem co się z nią stało, wiem że pod koniec ubiegłego wieku przyjechała jakaś ekipa robotników, i wszystkie te nagrobki zebrali na jedną kupę i wywieźli, chcę zaznaczyć że nie była to ekshumacja tylko uporządkowanie terenu, sprawne oko znajdzie tam jeszcze dziś pozostałośći płyt nagrobnych, z tego co się orientowałem u miejscowych mieszkańców Zofina, to obszar cmentarza znajdował się częśćiowo pod blokiem Hallera 5, natomiast cały blok Hallera 7 stoi na jego terenie, okazały dąb, który stoi za blokiem wyznacza nam środek cmentarza, łatwo sobie wyobrazić jego obszar i formę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 paź 2011, 22:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Zachęcam koleżanki i kolegów z naszego forum do zapalania świec w miejscach byłych cmentarzy ewangelickich na terenie naszego miasta. Zwyczajowo, jak co roku wieczorną porą, zapalam znicze pod jedynym istniejącym pomnikiem na dawnym ewangelickim cmentarzu fordońskim. Warto wspomnieć o tych którzy też tworzyli historię naszej najbliższej okolicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 paź 2011, 23:29 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5036
Lokalizacja: Bydgoszcz
Odkąd pamiętam, od czasów kiedy pionowo pod szafę wchodziłam, zapalam co roku znicze na opuszczonych grobach.
W tym roku byłam już zapalić znicz w Małej Kępie, ale na pewno gdzieś jeszcze pojadę :)

Obrazek

Obrazek

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 07:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
W opracowaniu Doroty Gabrowskiej o parafii Św.Mikołaja:
Cytuj:
Jak już wiemy, dom karny w Fordonie utworzyły władze pruskie w 1853 r., jako filię zakładu karnego w
Koronowie. Dwa lata później, w 1855 r., na potrzeby tegoż więzienia otworzono cmentarz więzienny.
Władze więzienia wystąpiły do Magistratu miasta Fordonu o wytyczenie terenu pod cmentarz grzebalny,
w związku z epidemią cholery, która miała miejsce na terenie więzienia fordońskiego w 1855 r. Choroba
zdziesiątkowała osadzone w nim kobiety. Władze miasta przyznały pod tenże cmentarz miejsce sąsiadujące
od zachodu z cmentarzem ewangelickim. Pierwsze groby powstały w czasie epidemii. Z biegiem
czasu cmentarz powiększył się. Chowano na nim osoby zmarłe w zakładzie karnym, których rodziny odmawiały
przyjęcia zwłok. W latach 1939 – 1945 pochowano na nim około 100 kobiet polskich. Po roku
1945 dokonywano na cmentarzu sporadycznych pochówków. Mogiły były obsiane trawą i zaopatrzone w
tabliczki z numerami odpowiadającymi numerom w kartotece. Cmentarz był obsadzony morwami. W
latach siedemdziesiątych naszego wieku cmentarz został zlikwidowany wraz z cmentarzem ewangelickim

Czy w tym wątku jest opisany ten cmentarz? Jaka jest jego lokalizacja na mapie? Gdzieś przy więzieniu ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group