Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 21:15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 5 lip 2021, 19:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W najbliżej okolicy nie leży. Rozejrzałem się dokoła. Musiałby się namęczyć i wynieść do jakiegoś dalszego zagajnika. Raczej zostało to zabrane. Na to wskazuje fakt, że części znikały po jednej. Wieczorami po kawałku do bagażnika.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 5 lip 2021, 19:22 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Hrab pisze:
Z ciekawych rzeczy leżących na miejscu katastrofy zastanawiające są elementy gumowe. Mają one wtopione krótkie poprzeczne elastyczne linki w nalane na płaskiej gumie zgrubienia. Są to bardzo stare rzeczy, bo niektóre są bardzo mocno zniszczone. Na zdjęciu najlepiej zachowany kawałek. Wygląda to na jakieś elementy uprzęży do mocowania lekkich ruchomych elementów w samolocie za pomocą linek.

Przy okazji odgrzewając kotleta - czy to nie będzie raczej fragment np. pontonu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 5 lip 2021, 19:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
No właśnie. Nie pomyślałem. To może być słuszna koncepcja. Element sprzętu ratunkowego na wypadek wodowania? Tzw. dinghy - lotnicze tratwy ratunkowe.
Znalazłem zdjęcie tratwy w Ju-52, ale jest poskładana i nie widać tych elementów https://www.akg-images.co.uk/archive/-2 ... 6N52F.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 lip 2021, 10:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Sytuacja jest patowa. Pomnik zniszczono i zarazem trudno sobie wyobrazić, by ktoś go odtworzył, bo miał hitlerowskie symbole i postawili go Niemcy w czasie wojny. Niestety niewielu wciąż rozumie, że lekcja historii może być w różny sposób ilustrowana. Wciąż dla wielu ludzi przygotowuje się przeżutą papkę o jedynym właściwym składzie, tak jak w TVP, bo wtedy wszystko jest jasne i wiedzą jak żyć.
Pomyślałem sobie, że ewentualnie jakieś niemieckie organizacje np. z tych finansujących ekshumacje niemieckich żołnierzy, mogłyby to odtworzyć. Czysto teoretycznie, bo jakby to zauważono i nagłośniono, to przyszliby w nocy z młotami ci słusznie ukształtowani i dbający o to, by inni czasem nie zbłądzili. Tacy, co burzą pomniki zanim zastanowią się i sprawdzą, co one przedstawiają. Jak zburzony kilka lat temu pomnik dokonanej przez Niemców tzw. zbrodni serockiej z 1939 roku, na którym polscy żołnierze przypominali wyzwolicieli z 1945 roku, bo taki był styl wtedy gdy go stawiano.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 lip 2021, 21:47 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 14:54
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszcz
Hrab, smutne ale bardzo prawdziwe w mojej ocenie są Twoje refleksje z powyższego posta.
Zawsze z przyjemnością czytam Twoje kolejne wpisy.
Nie, nie maślę Koledze, bo i powodu nie mam. Nie znamy się nawet z widzenia. Ot po prostu chcę zasygnalizować, że zawsze czytam to, co piszesz i szanuję za to, że Ci się chce.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 13 lip 2021, 15:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Tę dewastację zauważyłem wracając rowerem z objazdu przez Pruszcz, Krówkę, Motyl i Kadzionkę. Teraz zamierzam się wybrać do Kadzionki wodą i spróbować odnaleźć pomnik o podobnym charakterze upamiętniający zabitego nad rzeką Krówką żołnierza niemieckiego Wolfganga Berndta i stojący dziś w wodzie z powodu powstania zalewu. Może ta woda go uratuje przez jakiś czas. Niestety jest tam dość płytko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 lip 2021, 16:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Nie udało mi się znaleźć tego miejsca. Dorodne trzciny i sitowie zarastają brzegi i nic nie widać. Trzeba popłynąć tam w przyszłoroczny weekend majowy, gdy roślinność jeszcze nie wyrasta ponad wodę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 9 lip 2022, 11:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Przełom czerwca i lipca 2022 stan bez zmian. Bydło nie dało rady wykopać jeszcze kopytami fundamentu z ziemi. Reszta rozkradziona. Dookoła teren rozkopany, pozbawiony ściółki. Poszukiwacze czy prace leśne?


Załączniki:
22 VI.jpg
22 VI.jpg [ 179.32 KiB | Przeglądany 1625 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 cze 2023, 20:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Stan mogiły symbolicznej niemieckich lotników w Pobrdziu w dniu 10 czerwca 2023.
Jestem zwolennikiem pozostawiania takich pamiątek historii. Przecież dziś każdy wie, że to byli żołnierze nazistowskich Niemiec. Nie należy niszczyć takich śladów historii w imię edukacji społeczeństwa. Tu jednak ostatnio ktoś przesadził z tymi kwiatami i zniczami. Prowokacja, czy wycieczka miłośników Luftwaffe? Może się zdarzyć, że dyrekcja lasów lub wojewoda do spółki z IPN posprzątają to miejsce do gołej ziemi dając dowód swej wierności jednemu, prostemu sposobowi myślenia propagowanemu do zaszczepienia w głowach następnych pokoleń. Jak się zwykle okazuje, takie działanie ma skutek odwrotny generując ekstremizmy, jak nazizm, komunizm, państwo islamskie i inne, które dopiero poznamy. Niestety taka sytuacja miała miejsce w nadleśnictwa Woziwoda w wykonaniu wojewody pomorskiego Drelicha. Informacja m. in. tu: https://www.facebook.com/olaf.popkiewic ... DjW3Bsu2hl.
Jak da się wyczytać z uzasadnienia, są pewne przepisy w tej kwestii, jednak nie są one aż takie rygorystyczne i jedynie wybitnie zła wola i polityczna nadinterpretacja może doprowadzić do takiego posunięcia.


Załączniki:
20230610_103159.jpg
20230610_103159.jpg [ 176.59 KiB | Przeglądany 855 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 sty 2024, 21:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Podobny głaz w Puszczy Romnickiej upamiętniający dawnego nadleśniczego. W takim stylu upamiętniano w lasach wydarzenia i osoby. Tak wyglądała tablica z Pobrdzia gdy była nowa i cała. Zdjęcie z map Google by Zbigniew Podróżuje.
Po niedawnej historii pod Śliwicami, gdzie gdański wojewoda Drelich Dariusz (PIS) nakazał nadleśnictwu likwidację tablicy upamiętniającej lądowanie i potyczkę z Niemcami polskich spadochroniarzy tylko dlatego, że byli z tej polskiej armii idącej ze wchodu, zacząłem się zastanawiać, czy taka akcja nie nastąpiła też tutaj. Rozwinięty do absurdalnej formy przez politycznych funkcjonariuszy nakaz likwidacji tzw. symboli totalitaryzmu kojarzonego z Niemcami i Rosjanami w czasie II wojny, ale także polskimi żołnierzami, którzy przyszli z Berlingiem. Takie działania były (zapewne z nakazu politycznego) wspierane opiniami IPN. Cel - likwidacja ryzyka samodzielnego myślenia w kontakcie ze śladami historii, wyjałowienie umysłów i przygotowanie do zaszczepienia właściwych poglądów.


Załączniki:
W Puszczy Romnickiej.JPG
W Puszczy Romnickiej.JPG [ 138.06 KiB | Przeglądany 222 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group