Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 26 kwie 2024, 04:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 20 maja 2010, 21:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Chciałbym zapytać czy ktoś wie gdzie znajduje się cmentarz poległych żołnierzy niemieckich z 45 roku w Bydgoszczy??

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 maja 2010, 06:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Hmm przypuszczam, że śladów po takich miejscach już nie ma. Najprościej byłoby skontaktować się z Towarzystwem Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy, ul. Żmudzka 72 . Tel./Fax: +48 52/ 342-96-33, poczta@tmn-bydgoszcz.com.

Seth wspominał o zlikwidowanym cmentarzu Ehrenhain, na którym leżeli m. in. żołnierze Wehrmachtu polegli w latach 1939-44.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 maja 2010, 08:07 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 22:28
Posty: 130
Lokalizacja: Ostrometzko
Temat jest bardzo ciekawy bo o ile żołnierze polscy i radzieccy mają swoje groby i są one oznaczone to niemieccy już nie, może i byli okupantami ale to też ludzie i swoje rodziny mieli nie wspominając o tym, że duża część "poborowych" wcale nie była wynaturzona a i polaków w wehrmachcie z tz. II grupą też uzbierało by się całkiem sporo. Wiem o kilku miejscach z 45 r. gdzie znajdują się miejsca pochówku . Oczywiście jeszcze duża ich część leży bezimiennie gdzieś po polach i lasach...


Załączniki:
gn.JPG
gn.JPG [ 108.96 KiB | Przeglądany 6937 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 cze 2010, 09:30 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Duża mogiła zbiorowa żołnierzy niemieckich z 1945 r. była przy ul. Fordońskiej, żołnierze zginęli podczas bombardowania przez sowieckie samoloty (wg opowieści miejscowego Niemca). Dobre kilka lat temu ich szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na niemiecki cmentarz wojenny w Starym Czarnowie.

Ekshumacjami żołnierzy niemieckich na naszym terenie zajmuje się ekipa Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi na zlecenie warszawskiej Fundacji "Pamięć". Ich działalność jest regulowana umową międzyrządową.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 cze 2010, 18:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Przypomniało mi się, chociaż nie jest to temat tego postu ( chodzi o rok 1945), że niemieccy żołnierze polegli i zmarli z ran w kampanii wrześniowej, byli chowani na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Zaświat. Na Erenhamie chowano tylko ofiary tzw. Krwawej Niedzieli. Fakt, że oba cmentarze były obok siebie może wprowadzać pewną nieścisłość do tego tematu.
Jeżeli chodzi o rok 1945, to około 10 -ciu lat temu znaleziono zbiorową mogiłę przy ulicy Wyzwolenia-Pelplińska. Byli to polegli w walkach żołnierze WH, wycofujący się z Fordonu na Gdańsk. Coś ok. 60 osób. Nie wiem czy znajdę artykuł na ten temat. Ekshumowanych pochowano w Poznaniu (??)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 cze 2010, 18:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
to ciekawe co piszesz nie wiedziałem o tym. Niestety płk Wuthe dowódca obrony Bydgoszczy w swoich wspomnieniach praktycznie nie wspomina o stratach niemieckich.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 17 cze 2010, 15:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Straty poniesione przez WH, zaliczane są do tzw. bitwy o Zofin. Nieistniejąca dziś wieś między osiedlem Nad Wisła, a Mariampolem. Sowiecki zwiad ( podobno konny) przedostał się przez Wisłę po lodzie. Zasadził się na Niemców gdzieś w okolicy Wyzwolenia- Pelplińska. Zaatakował przechodzącą grupę WH, która noc spędziła w szkole przy Wyzwolenia we Fordonie. No i doszło do małej jatki. Rozmawiałem o tym z nieżyjącym już mieszkańcem byłego Zofina.
Podobno, w oficjalnej historii 4 Dywizji Pancernej WH. Jest wzmianka, jakoby batalion rozpoznawczy 33 pułku grenadierów pancernych tej dywizji, rozbił ostatecznie rejonie Osielska, tenże sowiecki zwiad...piszę podobno, jak gdyby czy przypuszczalnie...bowiem czytałem o tym jeszcze w latach 90-tych, a poza tym nie dysponuję żadnymi źródłami.
Nt. bitwy o Zofin, był artykuł w Expresie. Na pewno mam wycinek. Jak znajdę do zeskanuję i wkleję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 wrz 2010, 12:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Swoją drogą ciekawe, że na terenie Polski mamy dużo cmentarzy z I wojny światowej, na których pochowano niemieckich żołnierzy, a miejsc pochówku Niemców poległych podczas II wojny jest tak mało? Czyżby na mocy jakiś postanowień powojennych ich ciała były odsyłane do Niemiec?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 wrz 2010, 22:53 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Taaak, polegli Niemcy byli wysyłani - ale prosto do płytkiego, rzadko kiedy oznakowanego grobu, wykopanego w miejscu śmierci, najczęściej rękoma niemieckich jeńców. Nie ma się zresztą czemu dziwić - nikt wówczas specjalnie nie rozczulał się nad losem poległych żołnierzy Wehrmachtu, czy sprzymierzonych z nimi Łotyszy, Rosjan, Francuzów itd. Trudno wymagać, by ofiary dbały o groby swoich katów. Przez pięć lat okupacji Niemcy aż za nadto pokazali, jak wygląda dbałość o groby z punktu widzenia narodowosocjalistycznej ideologii (patrz: Tryszczyn, Borówno, Dębowa Góra, Dolina Śmierci, itd.)
Już w kwietniu 1945 roku rozpoczęły się pierwsze ekshumacje żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich, spoczywających w pobliżu ujęć wody. Przenoszono ich wówczas w inne miejsce. W latach 1945 - 1948 trwała zakrojona na wielką skalę akcja ekshumacji i komasacji grobów. Polaków i Rosjan przenoszono wówczas na specjalnie przygotowane cmentarze. Gdzie chowano Niemców - tego na podstawie moich materiałów nie jestem w stanie określić.
W przypadku ekshumacji żołnierzy niemieckich, znakomitym materiałem źródłowym są akta grobownictwa wojennego PCK, dostępne w bydgoskim archiwum. Zawierają one mnóstwo szczegółów - lokalizację grobu (często z mapką), ilość ciał, wyposażenie, odniesione rany, relacje świadków itd.
Ważna uwaga: nie było Polaków z II grupą (chyba że wyjątkowe kanalie). Wszyscy deutschowani Polacy otrzymywali III grupę

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:21 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Dla uzupełnienia mojeo szanownego przedmówcy - pozdrawiam Panie Robercie, odezwę się w sprawie tablicy w Tryszczynie :) - dodam, że w okresie I w.św. cmentarze wojenne na naszym terenie zakładały służby armii pruskiej według standardowych projektów.
Ciał żołnierzy niemieckich nie wywozi się do Niemiec. Zgodnie z umową międzyrządową RP-RFN z 1994 poszukiwania, ekshumacje i urządzanie cmentarzy prowadzi Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Odnalezione szczątki są chowane na kilku niemieckich cmentarzach wojennych w Polsce - z naszego regionu - na cmentarzu w Glinnej. Wspomniane prace trwają od połowy lat 90tych. Wcześniej nic się w tej sprawie nie działo - patrz napięte stosunki z RFN i sztuczną "przyjaźń" z NRD. Zgodnie z umową, Polska opiekuje się niemieckimi cmentarzami wojennymi z okresu I w.św., ale II w. św. to już pod wyłączną opieką Niemców.
Ja rozumiem humanitaryzm i prawo do godnego miejsca pochówku, ale proszę mieć świadomość że wciąż nie odnaleźliśmy miejsca pochówku tysięcy mieszkańców naszego kraju zamordowanych czy poległych w okresie II w.św. "Na dniach" udało się namierzyć miejsce pochówku kilku tysięcy Polaków rozstrzelanych przez Niemców jesienią 1939 na terenie Powiatu Świeckiego. Poza tym, nie czytajmy historii stosując współczesne definicje, zasady reguły, nakazy politycznej poprawności itd.
Kilka lat temu była zwała, bo okazało się, że podczas uroczystości na jednym z niemieckich cmentarzy wojennych w Polsce z udziałem władz obu państw, kombatantów salutowano i składano wiązanki na grobach SS-manów poległych m.in. w sierpniu 1944 w Warszawie.... Ktoś komuś czegoś nie powiedział, ktoś zapomniał i wyszedł skandal.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 21 wrz 2010, 07:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Dziękuję Wam za wyjaśnienie tematu :)

Wymienię miejscowości, w których są niemieckie cmentarze wojskowe: Bartosze (woj. warmińsko-mazurskie), Gdańsk, Glinne (woj. zachoniopomorskie), Joachimów-Mogiły (woj. łódzkie), Kraków, Mławka (woj. warmińśko-mazurskie), Modlin, Nadolice Wielkie (woj. dolnośląskie), Polesie (woj. lubelskie), Poznań, Przemyśl, Siemianowice Śląskie, Warszawa.

Największy z nich znajduje się w Siemianowicach Śląskich (17 000 zmarłych w 2001 r.) Szczegółowe informacje o cmentarzach można znaleźć na stronach polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć, która współpracuje ze wspomnianym Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge). Koszty ekshumacji, budowy cmentarzy i pochówków pokrywa strona niemiecka na mocy traktatu o dobrym sąsiectwie i współpracy z 1991 r. Zgodnie z przyjętymi założeniami napsiy na nagrobkach nie mogą informować o stopniu wojskowym i formacji, do której należał poległy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 wrz 2010, 07:43 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Dla uściślenia: Fundacja "Pamięć" została powołana na wniosek Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w 1994 r.
Pomyliłem się w dacie umowy międzyrządowej: jest to Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej, podpisana w Warszawie dnia 8 grudnia 2003 r. I to jest podstawowy dokument prowadzenia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych.
W ciągu roku na terenie naszego województwa prowadzi się ok. 15 ekshumacji żołnierzy niemieckich. Odnajduje się szczątki od paru do kilkudziesięciu żołnierzy, w jednym z miejsc w tym roku odnaleziono szczątki 53 żołnierzy.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lip 2011, 10:39 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 30 paź 2010, 18:55
Posty: 43
seth pisze:
Straty poniesione przez WH, zaliczane są do tzw. bitwy o Zofin. .......
Nt. bitwy o Zofin, był artykuł w Expresie. Na pewno mam wycinek. Jak znajdę do zeskanuję i wkleję.

tak w ramach odświeżenia tematu, mam pytanie czy szanowny kolega znalazł ten wycinek odnośnie tej potyczki, gdyż temat bardzo mnie interesuje bo mieszkałem w okolicy 15 lat, i nigdy z tego sobie sprawy nie zdawałem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 25 wrz 2013, 11:32 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5921
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Polecam artykuł częściowo związany z tematyką poruszaną w tym wątku:
http://www.rp.pl/artykul/153227,1051226 ... y.html?p=1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group