Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 6 kwie 2017, 19:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W czasie ubiegłorocznego otwartego 'szkolenia archeologicznego', była mowa też i o tym, że coraz bardziej 'kurczą się' obszary różnorakich poszukiwań. Wczoraj, w Zbliżeniach, pokazany został materiał o ciekawych odkryciach w Unisławiu. A badania terenu, potrwają jeszcze jakiś czas. W pierwszej chwili pomyślałem, że w relacji zobaczymy naszych kolegów Thure, albo Roberta... Okazało się, że 'kopaniem' zajęli się archeolodzy z Torunia. W związku z tym ciekawi mnie, czy na tego typu prace są jakieś np. przetargi, czy też może 'po cichu', nadaje się temat 'swoim'... :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 kwie 2017, 00:27 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
BYDZIAK 1958 pisze:
(...) W związku z tym ciekawi mnie, czy na tego typu prace są jakieś np. przetargi, czy też może 'po cichu', nadaje się temat 'swoim'... :?:

Tak. Na prace archeologiczne ogłaszane są przetargi publiczne. Zamawiający usługę wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Kryterium może być albo wyłącznie cena, albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia.

Wątku o wyższości ośrodków akademickich, takich jak UMK w Toruniu, nad osobami prowadzącymi jedno, bądź nawet kilkuosobową działalność gospodarczą w zakresie badań i nadzorów archeologicznych, nie chce mi się rozwijać. Bo to chyba jest oczywiste. Wystarczy spojrzeć na przedstawione w materiale filmowym młode twarze osób operujących łopatami.
Bo, ile taka praca studenta kosztuje uczelnię, np. UMK ? W zasadzie nic, bo odbywa ją w ramach praktyki.
A ile taka sama praca kosztuje archeologa/archeologów prowadzącego/prowadzących działalność gospodarczą ?

To tak, w wielkim skrócie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 kwie 2017, 20:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Dzięki za wyjaśnienia. :1

szesnasty pisze:
(...)
Wystarczy spojrzeć na przedstawione w materiale filmowym młode twarze osób operujących łopatami.
Bo, ile taka praca studenta kosztuje uczelnię, np. UMK ? W zasadzie nic,
(...)

Tu rzeczywiście oni mają przewagę. Ale może się zdarzyć, że konkretne miejsce nowych odkryć, może bardzo zaciekawić pasjonatów do tego stopnia, że chętnie sami zaoferują 'darmowe kopanie'. Dla idei i satysfakcji uczestniczenia w odsłanianiu "skarbów przeszłości".
Kiedyś tu pisałem:
viewtopic.php?f=36&t=4748
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Być może potrzebni będą ochotnicy do kopania... To miejsce, temat, jak i idea odkopania, jest mi bardzo bliska. Zgłaszam się jako pierwszy. Łopatę (szpadel?) mam. (...)

^^^ Chęci na kopanie w opisanym miejscu są nadal, choć z drugiej strony patrząc, nie wiem, czy na taką pomoc pozwala 'prawo'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 8 kwie 2017, 02:42 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)Ale może się zdarzyć, że konkretne miejsce nowych odkryć, może bardzo zaciekawić pasjonatów do tego stopnia, że chętnie sami zaoferują 'darmowe kopanie'. Dla idei i satysfakcji uczestniczenia w odsłanianiu "skarbów przeszłości".
(...)Chęci na kopanie w opisanym miejscu są nadal, choć z drugiej strony patrząc, nie wiem, czy na taką pomoc pozwala 'prawo'.


Tak. Kodeks cywilny ( art. 735 ) dopuszcza zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, która nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia za wykonywane czynności, jeżeli osoba ta zgodzi się na takie warunki.

Żeby nie było tak różowo dodam, że w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, dochodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Inaczej mówiąc, osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie badań i nadzorów archeologicznych, która korzysta z pracy innej osoby, bez wynagrodzenia, uzyskuje korzyść, która nie jest obojętna podatkowo.

Istnieje jeszcze możliwość podjęcia pracy w ramach wolontariatu. Tu jednak przepisy prawa zawężają krąg instytucji na rzecz których taką pracę można świadczyć. Beneficjentem pracy wolontariusza mogą być organizacje pozarządowe ( stowarzyszenia, fundacje ) i organy administracji publicznej. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wyklucza możliwość świadczenia pracy w ramach wolontariatu na rzecz wszelkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 1 maja 2017, 16:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
... w Zbliżeniach, pokazany został materiał o ciekawych odkryciach w Unisławiu. A badania terenu, potrwają jeszcze jakiś czas.
(...)


Tym razem na fb pojawiły się nowe informacje. (Pochodzą one chyba z TVN24, - ja niestety nie mam tej stacji) Są tam krótkie ujęcia 'z lotu ptaka' i relacje badaczy. Dawny zamek miał ciekawą lokalizację, na skarpie w pobliżu Wisły. Dawało to możliwości obserwacji sporego obszaru. Sam zamek, jak tam napisano, był dosyć mały...
http://www.tvn24.pl/pomorze,42/unislaw- ... 35282.html


Załączniki:
Unisław.JPG
Unisław.JPG [ 62.07 KiB | Przeglądany 5779 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 1 cze 2017, 12:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W Unisławiu nadal są badane pozostałości po siedzibie Krzyżaków. Nadal nie wiadomo czy był to zamek murowany czy noże drewniany. Również wygląd jego nie jest znany. Takie relacje z prowadzonych wykopalisk pokazano wczoraj w materiale w TVB. (Jest tam więcej szczegółów).
Być może znawcy tematu, spróbują stworzyć wygląd zamku, na podstawie zarysu fundamentów i gabarytów podobnych obiektów. Biskupin odbudowano również na podstawie wyglądu innych podobnych obiektów.


Załączniki:
Unisław 1.JPG
Unisław 1.JPG [ 33.34 KiB | Przeglądany 5712 razy ]
Unisław ruiny.JPG
Unisław ruiny.JPG [ 56.34 KiB | Przeglądany 5712 razy ]
Unisław 3.JPG
Unisław 3.JPG [ 63.24 KiB | Przeglądany 5712 razy ]
Unisław 4.JPG
Unisław 4.JPG [ 51.4 KiB | Przeglądany 5712 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 cze 2017, 12:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Posługując się przykładem wykopalisk w Unisławiu, mam kilka pytań do naszych kolegów archeologów, lub innych osób orientujących się w temacie.
Odpowiedzi zapewne zainteresują naszych forumowiczów.
Jak to jest, że po 'zburzonym zamku' stojącym kiedyś na wzgórzu, (gdzieś tam...), jego fundamenty pozostają w ziemi? Teoretycznie zasypie je piach niesiony przez wiatr. Ale każdego roku mamy ulewy, które powinny 'wypłukać szczyt wzgórza obniżając je, a kamloty same stoczyły by się w dół... Czy piwnice po takich zniszczonych zamkach, celowo zasypywano, nawożąc tam ziemię? Czy mimo wszystko, te ziemne niespodzianki są zasługą tylko wiatru i jednak jego przewaga nad ulewami?

Idąc dalej, w przypadku odkrycia w Unisławiu, na 'górze zamkowej', mówi się o braku danych o wyglądzie zamku. W związku z tym, czy będzie badana, ( a może była?), nasza "góra zamkowa", przy u. Zamczysko? Teoretycznie, w niej też powinny być jakieś ślady po dawnym zamku. ( Może warunki atmosferyczne, na przestrzeni dziejów, były również łaskawe dla jego fundamentów). Na dodatek, w przeciwieństwie do przypadku Unisławia, my wiem jaki był jego ogólny wygląd, który został utrwalony na rycinie Erika Dahlberga.
Czy można założyć, że pod powierzchnią góry zamkowej, (pokazanej symbolicznie na obrazku), znajdują się jakieś dawne fundamenty, albo i ruiny zamku?


Załączniki:
zamki.JPG
zamki.JPG [ 99.99 KiB | Przeglądany 5694 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 cze 2017, 07:13 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Na zamczysku nie było zamku.
Konstrukcja drewniano ziemna była tylko na powierzchni.
Zniszczenie i opuszczenie grodu nastąpiło najprawdopodobniej w okresie walk monarchii wczesnopiastowskiej Mieszka I lub jego poprzednika, więc o murowanych konstrukcjach czy fundamentach nie możemy mówić.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 cze 2017, 08:56 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Cytuj:
Teoretycznie zasypie je piach niesiony przez wiatr. Ale każdego roku mamy ulewy, które powinny 'wypłukać szczyt wzgórza obniżając je, a kamloty same stoczyły by się w dół... Czy piwnice po takich zniszczonych zamkach, celowo zasypywano, nawożąc tam ziemię? Czy mimo wszystko, te ziemne niespodzianki są zasługą tylko wiatru i jednak jego przewaga nad ulewami?


Również rozmyślałem o tym "zjawisku" . Wszystko zależy od ukształtowania terenu , wiatrów i od opadów , które nie tylko wypłukują , ale i nanoszą piach przez stulecia . Większość jednak takich pozostałości jest zasypywana przez ludzi . Po krótkich i pobieżnym "szukaniu skarbu" w takich miejscach lądują śmieci a później dla bezpieczeństwa ludzi i inwentarza, okoliczny pobliski piach.
Na wspomnianej górze w Unisławiu , w miejscu zamku i wykopalisk, rolniczo zawsze coś się działo , więc już prawdopodobnie dawno temu właściciele tego terenu wyrównali jego powierzchnię.


Cytuj:
Na zamczysku nie było zamku.
Konstrukcja drewniano ziemna była tylko na powierzchni.


Nie wierzę , że nie było , nie ma jakiś pozostałości fundamentów kamiennych lub ziemno- drewnianych wzmocnień , czy piwnic.

Swoją drogą zastanawia mnie inna sprawa ;
Jak to jest , lub o co chodzi z tą archeologią w naszym regionie ?
Mityczne hale pod W. Wolności , Zamczysko , Bloczek ...
Dlaczego nie bada się tych miejsc ?

Czym jest spowodowana w naszym kraju archeologiczna niemoc, jak w przypadku " Złotego Pociągu" ?
Czy są faktycznie jakieś siły pilnujące dostępu , czy to tylko paraliż władz i wszechobecny brak kasy ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 cze 2017, 11:15 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Aero, takie czasy, że teraz prowadzi się tylko archeologię ratunkową (pod inwestycje). Na pozostałe nie ma pieniędzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 cze 2017, 11:50 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
AERO pisze:
Jak to jest , lub o co chodzi z tą archeologią w naszym regionie ?
Mityczne hale pod W. Wolności , Zamczysko , Bloczek ...
Dlaczego nie bada się tych miejsc ?


Skąd te informacje, że nie bada się takich miejsc? Ja natomiast właśnie WIEM, że się je bada, zbadano i udokumentowano takie prace. Przecież nie będzie się robić takich badań co roku.
Na grodzisku Zamczysko przecież były prowadzone badania (prace wykopaliskowe przeprowadzono w 1938 r, następnie w 1947-48, 1961-62 r i 1993 r). Na Wyszogrodzie także, każde grodzisko było badane ale niestety nikt nas nie informuje o wynikach, musimy sami szukać i zapewniam, że znajdziemy.

Na Zamczysku był gród (osiedle obronne) - nie zamek. Jak pisałem drewno i kamień używano tam do wzmocnienia wału obronnego. Żadnych fundamentów kamiennych i piwnic. Znaleziono kilkanaście jam gospodarczych.

Jeśli chodzi o Wzgórze Dąbrowskiego to pozostaje nam czekać, aż ktoś prywatnie (w sensie firma archeologiczna) zbada ten temat. Pamiętajcie: cierpliwość zostanie wynagrodzona ;) :usta
Jest to taka nasza legenda, nasz złoty pociąg :1

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 cze 2017, 06:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nasze tereny, jak się uważa, skromne w zabytki archeologiczne, potrafią jednak zaskakiwać, czego przykładem były ubiegłoroczne znaleziska na "P.K." opisane w oddzielnym temacie.
Być może, nadeszła okazja, by odkryć, odkopać kolejne, nie znane ze starych źródeł zabytki przeszłości miasta. To mały plac po starym budynku na Starym Porcie. Już "na pierwszy rzut oka laika' widać, że stary domek stał na pozostałościach po innych obiektach. Zdjęcia 2 i 3 pokazują je. Ale niespodzianki w ziemi, mogą być na obszarze przylegającym do dawnego domu. (zdjęcie 4) Tym bardziej, że stare mapy pokazują, że był to teren umocnień dawnej Bydgoszczy. (mapka 5)


Załączniki:
plac po starym domku.JPG
plac po starym domku.JPG [ 62.74 KiB | Przeglądany 5646 razy ]
plac po starym domku 2.JPG
plac po starym domku 2.JPG [ 71.77 KiB | Przeglądany 5646 razy ]
plac po starym domku 3.JPG
plac po starym domku 3.JPG [ 65.91 KiB | Przeglądany 5646 razy ]
plac po starym domku 4.JPG
plac po starym domku 4.JPG [ 83.12 KiB | Przeglądany 5646 razy ]
umocnienia.JPG
umocnienia.JPG [ 71.91 KiB | Przeglądany 5646 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 cze 2017, 20:44 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
GrapHite pisze:


Jeśli chodzi o Wzgórze Dąbrowskiego to pozostaje nam czekać, aż ktoś prywatnie (w sensie firma archeologiczna) zbada ten temat. Pamiętajcie: cierpliwość zostanie wynagrodzona ;) :usta
Jest to taka nasza legenda, nasz złoty pociąg :1


Nie wiem czy mogę Wam powiedzieć, ale powiem. Badania były. Nic nowego, ponad to co wiemy, nie wykazały. Koniec.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 12 cze 2017, 20:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W miejscu o którym pisałem wyżej, pojawiły się pomarańczowe, malowane linie, które wraz z drewnianymi kołkami, wytaczają pewne obszary. Być może miejsc do zabudowy. Czyli pewnie archeolodzy przybędą na konkretne wezwanie, gdy zaczną się wykopy i ktoś raczy ich wezwać. Bo miejsce, jak wskazuje mapka, to obszar dawnych umocnień i na pewno z niespodziankami z przeszłości. Ciekawy jestem, czy nasi koledzy archeolodzy, są powiadomieni o zbliżających się pracach ziemnych w tym miejscu.


Załączniki:
umocnienia obronne 1.JPG
umocnienia obronne 1.JPG [ 100 KiB | Przeglądany 5573 razy ]
umocnienia obronne 2.JPG
umocnienia obronne 2.JPG [ 99.04 KiB | Przeglądany 5573 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 cze 2017, 19:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Przy okazji "Steru na 'B' ", zerknąłem, czy coś się dzieje w tym miejscu. Pojawiło się kilka nowych wykopów, które odsłoniły różne stare fundamenty. Za 'ceglanym łukiem', również wybrano ziemię. Niestety, wygląda na to, że od jego drugiej strony, to co ewentualnie tam było, zostało wcześniej zniszczone. Pustka.


Załączniki:
Komentarz: Nowe wykopy.
archeo 7.JPG
archeo 7.JPG [ 93.89 KiB | Przeglądany 5533 razy ]
Komentarz: "Ceglany łuk"
archeo 8.JPG
archeo 8.JPG [ 94.6 KiB | Przeglądany 5533 razy ]
Komentarz: Rozczarowanie.
archeo 9.JPG
archeo 9.JPG [ 92.97 KiB | Przeglądany 5533 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 lip 2017, 18:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wciąż ciekawi mnie i przypuszczam, że i innych, czy będą w tym miejscu prowadzone poszukiwania na większych głębokościach. Wszak jest to miejsce ważne pod względem archeologicznym. Smuci jednak fakt, że nasi najbardziej kompetentni w tym temacie forumowi koledzy, Robert czy Thure, chyba nie za często tu zaglądają... Ich słowo o tym miejscu było by tu cenne.


Załączniki:
10.JPG
10.JPG [ 87.74 KiB | Przeglądany 5489 razy ]
11.JPG
11.JPG [ 85.85 KiB | Przeglądany 5489 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 15 lip 2017, 18:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ogromnie martwią mnie dwie rzeczy. Po pierwsze, że nie ma tu wciąż jakiejkolwiek odpowiedzi, nawet, jeśli uznać że to wskazane miejsce, nie jest 'atrakcyjne archeologicznie'. Po drugie, że wśród tak sporej ilości forumowiczów, nie ma tych, co by się też tym miejscem 'interesowali'. -Taki można wyciągnąć wniosek, widząc brak głosów w tym temacie. Wasze głosy w tej i innych sprawach, są świadectwem życia i powagi forum. Milczenie, może przyczyniać się do... powiem wprost, spadku jego popularności.

Tymczasem... dziś 'tam' przechodziłem i z ciekawością popatrzyłem na niestety, wciąż taki sam obrazek. 'Doły' są nadal zalane wodą i sprawiają wrażenie opuszczonych...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 15 lip 2017, 21:43 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Widziałem te wykopaliska, nic się nie dzieje bo może prace budowlane są wstrzymane na wzgląd znaleziska tak przypuszczam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 lip 2017, 02:55 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
BYDZIAK 1958
Nie tylko Ciebie to gryzie.

O odkrycie przy ul. Stary Port zapytałem u źródła, czyli MKZ w Bydgoszczy.
Odpowiedź opublikuję, gdy tylko ją otrzymam. Czyli prawdopodobnie za około 2 tygodnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 lip 2017, 08:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Pewnie lada chwila nadejdzie. :1

Wczoraj tam przechodziłem. Myślałem, że w dzień powszedni coś się tam będzie działo. Niestety, cisza i żywej duszy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group