Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Parostatek
Post: środa, 31 sie 2022, 20:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
To powiększenie z kadru filmu. (Możliwe, że część tego kadru wykorzystam do zestawu...)
Mamy tu, we wielu miejscach, stare zdjęcia różnych statków pływających kiedyś po Brdzie. Sporo z nich, już się nie wyświetla. Nie jestem w stanie przejrzeć wszystkiego i dlatego mam pytanie. Czy ktoś z Was kojarzy ten statek? Wiemy, że na dni wolne, na wielu holownikach ustawiano ławki i jako wycieczkowce, pływały np. do Brdyujścia... Ten statek, widoczny w oddali, przypomina typowo pasażerski. Czy ktoś z Was go rozpoznaje? Może nazwę, może rodzaj, typ... ?


Załączniki:
zatoczka parostatek.jpg
zatoczka parostatek.jpg [ 78.69 KiB | Przeglądany 1540 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: czwartek, 1 wrz 2022, 06:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ta duża liczba okien z przodu statku, sugeruje jego dużą szerokość. Zakładam, że część z nich należy do innego statku, przycumowanego między tym parowcem a brzegiem 'zatoczki'. Albo są to okna jakiegoś budynku... Dlatego wyeksponowałem 'na jasno' parostatek, odcinając 'obce okienka'.


Załączniki:
zatoczka parostatek j.jpg
zatoczka parostatek j.jpg [ 46.9 KiB | Przeglądany 1532 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: piątek, 2 wrz 2022, 13:41 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
BYDZIAK 1958 pisze:
Ta duża liczba okien z przodu statku, sugeruje jego dużą szerokość. Zakładam, że część z nich należy do innego statku, przycumowanego między tym parowcem a brzegiem 'zatoczki'. Albo są to okna jakiegoś budynku... Dlatego wyeksponowałem 'na jasno' parostatek, odcinając 'obce okienka'.

No nie wiem Bydziak.
Spojrzałem na ten statek w wątku "Zdjęcia porównawcze" i w miejscu, gdzie obciąłeś 'obce okienka' widzę oś symetrii.
Szare podwójne okno po środku, a na prawo i lewo od niego, trzy okna różnej szerokości tak jakby w lustrzanym odbiciu i lekko opadający ku burtom dach mostka, sterówki (jak zwał, tak zwał :D ).
Lubię czasem się oddalić i spojrzeć z innej perspektywy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: piątek, 2 wrz 2022, 15:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
https://www.zegluga-rzeczna.pl/articles/114/Niezwykle-statki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: piątek, 2 wrz 2022, 16:01 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Z tych z linku żaden nie pasuje do tego - inna konstrukcja kadłuba, komin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: sobota, 3 wrz 2022, 06:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Grzegorzu, jeśli dobrze cię zrozumiałem, to obstawiasz, że to 'całość', czyli że statek był aż tak szeroki :?: Przyjrzałem się jeszcze raz i teraz mam wrażenie, że można dokładniej obciąć 'obce okna'. I można jeszcze założyć, że ściana przednia 'z oknami', nie musiała być 'płaska', lecz np 'kanciasta', (rysunek 2)


Załączniki:
przód.jpg
przód.jpg [ 102.53 KiB | Przeglądany 1501 razy ]
przód 2.jpg
przód 2.jpg [ 31.02 KiB | Przeglądany 1501 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: sobota, 3 wrz 2022, 08:02 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Dla mnie to jest jeden statek, a to co bierzesz za drugi to wysunięta do przodu sterówka. Wtenczas tą część z szarą pionową belki była by ustawiona bokiem i pewnie z drzwiami wejściowymi. Następna część pod skosem prawie do burty i potem reszta okien wzdłuż burty na tył statku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: sobota, 3 wrz 2022, 17:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zakładając, że jest on taki szeroki, to sama ta 'sterówka', miała by ze 6 metrów szerokości., (na podstawie porównań do innych detali zdjęcia). Czyli ten parowiec, (typowo pasażerski?), byłby szerszy, niż była Ondyna... Ten 'cień' na środku sterówki, (lub według mnie, powstały między dwoma statkami), jest przez całe 'długie' ujęcie na filmie, trwające ok 10 sekund. Czyli to nie jest 'plamka', lecz jest naturalny. Ujęcie zrobione ok 12.15 czasu letniego, pokazuje oświetloną sterówkę od przodu i nie ma tam 'konstrukcji' które dawały by ten cień... A 'szeroki' dziób statku, to może być złudzenie, wywołane jego 'krągłościami'...


Załączniki:
pełny kadr.jpg
pełny kadr.jpg [ 66.21 KiB | Przeglądany 1485 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: niedziela, 4 wrz 2022, 17:26 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Jest jeszcze jedna rzecz, która pokazuje, że drugi statek z tyłu jest mało prawdopodobny. Jeśli ta część z oknami miała by być widoczna za tym pierwszym, to chyba również dziób statku wyłby przed niego wysunięty? nawet jakby statek ustawiony był w drugą stronę, to również coś powinno być widać - o kominie nie wspomnę - chyba, ze była by to już spalinowa jednostka?
A sam statek na mały nie wygląda - można by nawet powiedzieć, że jest zbliżony wielkością do tej barki na pierwszym planie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Parostatek
Post: poniedziałek, 5 wrz 2022, 05:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na te szczegóły też zwracałem uwagę. Ba ta 'druga sterówka', z oknami, jest podobnej wielkości i na tej samej wysokości, więc gdzie jest dziób? W takim razie można by spytać, czy 'cień', który sugeruje dwie sterówki, to np. swoiście pomalowany front tej 'jednej' sterówki?
Teraz pozostaje tylko odnaleźć inne zdjęcia tego parowca, który wygląda na typowo pasażerski...

Dziś szedłem mostami i patrzyłem w tamtą stronę. Zestaw zapewne powstanie, dla pokazania samego statku i miejsca zasypanej zatoczki. dodam, że 'dom śluzowego', ma sporą dobudówkę, (na którą się nie zwracało uwagi), od strony trapezówki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group