Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 26 kwie 2024, 12:40

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 14 maja 2012, 18:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Jeśli tak jest i miejsce się zgadza, to zastanawia fakt zrobienia zdjęcia bramy z 'wysokości'... :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 maja 2012, 19:06 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5921
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
To akurat jest proste do wyjaśnienia. Na rogu Czartoryskiego i Św. Trójcy w miejscu gdzie obecnie jest parking była kiedyś kamienica (widoczna na mapach), a więc znajdowała się dokładnie na linii zrobienia zdjęcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 14 maja 2012, 19:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Nie pomyślałem o tym. Pewnie dlatego, że to miejsce znam puste 'od zawsze'... Czyli od połowy lat 60-tych, gdy zacząłem chodzić do sp47... Bramę Spomaszu i otoczenie, pamiętam bez szczegółów niestety...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 maja 2012, 21:54 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
W książce "Dywersja niemiecka i zbrodnie hitlerowskie w Bydgoszczy na tle wydarzeń w dniu 3.09.1939" Edwarda Serwańskiego, znalazłem takie zdjęcie. Jest kiepskiej jakości, ale może ktoś coś wypatrzy.

http://imageshack.us/photo/my-images/811/img732.jpg/

-- piątek, 1 cze 2012, 00:18 --

seth pisze:
Jakoś ta książka nie jest dla mnie wykładnią ;) 5 września 1939 trwało zajmowanie miasta przez Wehrmacht. Wnosząc po zachowanych zdjęciach z tych dni lekko nie było. Zatem info że jakiś oddział pod wodzą SS-Sturmbannfuhrera Helmuta Bischoffa zajął rzeczony budynek, jest równie nieprawdopodobne jak wydatowanie zdjęcia we wspomnianej książce. Autor książki Tadeusz Jaszowski wiedział tyle o Bydgoszczy ile ja o sytuacji w lubelskim. Komuna i tyle.


Zgadzam się, ale w książce "Z OKUPACYJNYCH DZIEJÓW BYDGOSZCZY" Bydgoskie Towarzystwo Naukowe, z roku 1977 w rozdziale " Akcja Tannenberg", Edmund Pyszczyński opisuje kto z kim i kiedy wkroczył do Bydgoszczy. Według tej książki część oddziału dra Bischoffa, pod dowództwem Scheonego wkroczyły do Bydgoszczy z gen.Goblenzem 5 września i zajęły Ratusz, a od 8 września budynek Ekspozytury Wojskowej na Poniatowskiego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 maja 2012, 22:27 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Fotografia znana, miejsce również.
Wypatrzyłem lampy gazowe które przetrwały do końca lat 60 , i murowane ogrodzenie bezmyślnie wyburzone przy okazji przebudowy tej ulicy a które to jeszcze pamiętam.
Czy o to chodziło ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 maja 2012, 22:34 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
AERO pisze:
Fotografia znana, miejsce również.
Wypatrzyłem lampy gazowe które przetrwały do końca lat 60 , i murowane ogrodzenie bezmyślnie wyburzone przy okazji przebudowy tej ulicy a które to jeszcze pamiętam.
Czy o to chodziło ?


Chodzi mi o to czy to może jest to miejsce z pierwszej fotografii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 maja 2012, 22:38 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5921
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
monter1951 pisze:
Chodzi mi o to czy to może jest to miejsce z pierwszej fotografii.

Nie jest, to już ustaliliśmy - miejsce zostało zidentyfikowane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 cze 2013, 07:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Ewing pisze:
To akurat jest proste do wyjaśnienia. Na rogu Czartoryskiego i Św. Trójcy w miejscu gdzie obecnie jest parking była kiedyś kamienica (widoczna na mapach), a więc znajdowała się dokładnie na linii zrobienia zdjęcia.


^^^ Dzięki danej wczoraj przez Ciebie do starych zdjęć pocztówce, można zobaczyć resztki tej kamienicy. Widać, że była okazała. Tego akurat nie wiem, ale być może była ofiarą wojny.


Załączniki:
Komentarz: Ruiny kamienicy na rogu Św.Trójcy - Czartoryskiego.
a JB.JPG
a JB.JPG [ 69.12 KiB | Przeglądany 3445 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 cze 2013, 09:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tutaj troszkę lepiej widać :D


Załączniki:
Kamienica.jpg
Kamienica.jpg [ 71.04 KiB | Przeglądany 3436 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 cze 2013, 16:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Dom na narożniku św. Trójcy/ Poznańskiej. Podpalony przez Sowietów w styczniu 1945 roku. Taką mieli imprezę, że nie zauważyli zgromadzonych w piwnicy budynku artykułów chemicznych. Mieszkańcy budynku trafili do dawnego kasyna 16 p.ułanów, przy pl. Poznańskim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 cze 2013, 22:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
seth pisze:
Dom na narożniku św. Trójcy/ Poznańskiej. Podpalony przez Sowietów w styczniu 1945 roku. Taką mieli imprezę, że nie zauważyli zgromadzonych w piwnicy budynku artykułów chemicznych. Mieszkańcy budynku trafili do dawnego kasyna 16 p.ułanów, przy pl. Poznańskim.


wiem, że temat nie ten..
ale powiedz coś więcej nt tej imprezy sowietów
bo co jakiś czas słyszę nową opowiastkę jak to sowieci "popłynęli" z trunkami i pod ich wpływem puszczali z dymem kolejne budynki
tylko nie bardzo potrafię już poukładać sobie tych opowiastek w odpowiedniej kolejności :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 1 lip 2013, 17:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
paschendaele pisze:

wiem, że temat nie ten..
ale powiedz coś więcej nt tej imprezy sowietów
bo co jakiś czas słyszę nową opowiastkę jak to sowieci "popłynęli" z trunkami i pod ich wpływem puszczali z dymem kolejne budynki
tylko nie bardzo potrafię już poukładać sobie tych opowiastek w odpowiedniej kolejności :(



W tym domu mieszkał brat mojej babci, z rodziną. Zatem relacja, chociaż obciążona krzywym zwierciadłem wspomnień, jest jedynym śladem po tamtym pożarze.
Z tego co wiem, w piwnicy były zgromadzone jakieś farby, rozpuszczalniki itp. Pochodziły one ze sklepu, ale nie wiem czy mieścił się on w opisywany domu. Na pewno piwnica służyła za jakiś magazynek lokalnego kupca ( szczegółów nie znam) Sowieci szukali napojów wyskokowych, jednak trudno jednoznacznie powiedzieć czym by się tam naprali ? Szabrowali, rozwalali, wylewali, itp. Pożar wybuchł pod wieczór. Pozornie był do opanowania, jednak panika, i mało udolne działania lokatorów doprowadziły do jego rozprzestrzenienia. W efekcie dom spłonął. Mój wuja, Franciszek P. miał wówczas 9 lat . Nawet dziś wspomina te wydarzenia ze dużymi emocjami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group