Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 29 mar 2009, 12:42 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 8
Słyszałem od jednego z profesorów na UKW że budynek Uniwersytetu Kazmimierza Wielkiego w Bydgoszczy przy Chodkiewicza 30 niegdyś był zbudowany na wzór sfastyki. Teraz jest przebudowany.
Tyle że nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym.

Może ktoś widział gdzieś w necie jakieś dane, fotki.

Byłbym wdzięczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 13:40 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
z plotek: zbudowano w takim ksztalcie by Niemieckie lotnictwo z daleka (wysoka) widzialo, ze to ich obiekt, bo byl to (niby) szpital.

:? sporo ludzi tak opowiada i tez bym chcial wiedziec ile w tym prawdy ale z tego co wiem - nie bylo zadnych nalotow lub bombardowan miasta :!: nie bylo takiej potrzeby, wiec cos mi tu nie pasuje...

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 13:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 101
Nie wierzę, że ta budowla była w kształcie swastyki. Nie ma na to konkretnych dowodów. A po drugie patrząc na tą budowle z góry to architekt musiał być do niczego bo nie przyponima ona takiego obrazu, rozumiem,że po wojnie obiekt został przebudowany.
Kiedyś słyszałam od znajomego, że jego kolega chciał wyciklinowac podłogę (ul. Ciszkowskiego) i "zdjął" farbe z podłogi i ukazała sie ułożona z klepek swastyka.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 13:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 101
GrapHite pisze:
z plotek: zbudowano w takim ksztalcie by Niemieckie lotnictwo z daleka (wysoka) widzialo, ze to ich obiekt, bo byl to (niby) szpital.


Z tego co wiem to mieściła się tam siedziba gestapo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 18:51 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 8
GrapHite pisze:
Z tego co wiem to mieściła się tam siedziba gestapo

Dokłądnie tak nam to mówią profesorowie UKW
Na jakimś wykładzie pokazywano nam rzuty budynków jeszcze przed drugą przebudową, wtedy 3 skrzydła przypominały sfastykę, a jedno było wyburzone lub zmieniono jego położenie - nie bardzo pamiętam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 19:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 101
Nie mogę sobie złożyć tej budowli patrząc na swastykę :cry:

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 19:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 101
Jak by mieli zmienić kształt budowli to opłacaloby się całkiem zburzyć. Może próbowali coś zdubowac ale zabrakło czasu lub zmienili plany.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 20:33 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Budynek został zbudowany w 1938 roku jako prywatne gimnazjum koedukacyjne z niemieckim językiem nauczania im. Alberta Durera (u z kropkami ;-)), projekt Albert Kruger (również z kropeczkami). Nigdy swoim kształtem nie przypominało swastyki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 20:36 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Ewing pisze:
Nigdy swoim kształtem nie przypominało swastyki.

Wiec mozemy ten temat schowac na polke z mitami. Chyba takich "opowiesci" jest sporo w naszym miescie :(

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 mar 2009, 23:38 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 8
Szkoła niemiecka im. Albrechta Durera – obecny gmach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Została zbudowana w tym miejscu (jak również sąsiedni ogród Botaniczny) dzięki planom urbanistycznym zapoczątkowanym koncepcjami Josepha Stubbena (1914 r.)

Na tej mapie nie widać zabudowy UKW :
mapy.blink.pl/100000/225_bromberg.jpg
Teren UKW jest w lewym górnym rogu litery B w słowie Bromberg, tam gdzie są tory.

Dajcie mi trochę wiecej czasu.
Dowiedziałęm się dzisiaj że mam skontaktować się w tej sprawie z Panią dr Puls z Przemysłowej, ponoć wie coś wiecej na ten temat.
Ogolnie sprawa mnie interesuje, a myślę ze jeśli coś prawdy w tym jest to Was też ;-) postaram się jaknajszybciej przeprowadzić jakiś mały wywiad.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 mar 2009, 16:38 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Rację ma Ewing i GrapHite. Swastykopodobny rzut szkoły należy zaliczyć do bydgoskiego folkloru. Pamiętajmy, że projekt szkoły musiał zostać zatwierdzony przez bydgoski magistrat. Od 1933 roku stopniowa narastała nieufność wobec miejscowych Niemców, trudno zatem przyjąć, by polscy urzędnicy nadzoru budowlanego nie dostrzegli tak podejrzanego (a później wręcz znienawidzonego) kształtu. W okresie wojennym w szkole nie prowadzono znaczniejszych prac budowlanych, ze względu na wydany w Rzeszy w 1941 roku całkowity zakaz sprzedaży cementy dla celów cywilnych. Cała produkcja cementu i innych materiałów budowlanych szła na potrzeby wojskowe, czego efekt możemy zobaczyć choćby na terenie D.A.G.
Szkoła Średnia im. Albrechta Dürera, usytuowana w gmachu przy ul. Chodkiewicza 30 (w czasie wojny Albrecht Dürer Str.), działała niemal przez cała II Wojnę Światową. Swoją działalność edukacyjną wznowiła już 16 września 1939 roku. Funkcję dyrektora peł­nił dr Ludwig Dombrowski, przedwojenny nauczyciel w tej szkole. Szkoła średnia była koedukacyjna, ale z osobnymi klasami dla dziewcząt i chłop­ców. Bydgoska Szkoła Średnia im. Albrechta Dürera była 8-klasową szkołą realną o profilu matematyczno - przyrodniczym. Klasy żeńskie miały dwa specjalistyczne profile kształcenia: klasyczny, tzn. językowy, i gospodar­stwa domowego. Program tego profilu oprócz 5 bloków przedmiotów obo­wiązujących w szkołach dla chłopców wzbogacono o wiedzę w zakresie gospodarstwa domowego, pracy w ogrodzie, robót ręcznych, pielęgnacji zdrowia i higieny oraz opieki nad rodziną. Albrecht Dürer - Schule była szkołą elitarną, dostępną wyłącznie dla Niemców. Na początku 1944 roku w szkole było 31 klas i 939 uczniów (454 dziewczęta i 485 chłopców). Szkoła zatrudniała 32 nauczycieli.
W 1944 roku w związku z niepowodzeniami militarnymi Niemiec zmianie uległa sytuacja szkolnictwa ponadpodstawowego. We wrześniu 1944 roku ogło­szono mobilizację szkól tego typu, podporządkowano je wymogom ,,wojny totalnej". W sierpniu 1944 roku z tego względu zamknięto internat Albrecht Dürer-Oberschule. Wkrótce zamknięto również samą szkołę i urzą­dzono w niej lazaret (Historia Bydgoszczy, t. II, Część druga. 1939-1945, s. 307-308).
Co do Gestapo, to nigdy nie miało ono swej siedziby szkole Albrechta Dürera. Smutni panowie w czarnych mundurkach urzędowali natomiast w pobliżu, w dawnym gmachu polskiej Ekspozytury Oddziału II (mjr Jan Żychoń), przy ul. Poniatowskiego 5 (róg z ul. Powstańców Wielkopolskich).

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 mar 2009, 17:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 101
Robert Grochowski pisze:
Co do Gestapo, to nigdy nie miało ono swej siedziby szkole Albrechta Dürera. Smutni panowie w czarnych mundurkach urzędowali natomiast w pobliżu, w dawnym gmachu polskiej Ekspozytury Oddziału II (mjr Jan Żychoń), przy ul. Poniatowskiego 5 (róg z ul. Powstańców Wielkopolskich).


Z tego co ja czytałam to tam mieścił sie sierociniec


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 mar 2009, 17:37 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Zbigniew Raszewski, w swoim Pamiętniku Gapia twierdzi, że w 1940 roku kilka tygodni przesiedział w więzieniu gestapo. Siedziba znajdowała się w budynku dawnej polskiej Ekspozytury Oddziału II. W 1945 roku w tym samym miejscu ulokowało się również UB.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 1 kwie 2009, 20:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Tak na marginesie, w odniesieniu do ostatnich postów.

Cytuj:
Siedzibą bydgoskiego Gestapo był dwupiętrowy budynek na rogu ulic Poniatowskiego i Powstańców Wielkopolskich, okupacyjny adres – Flossstrasse 5 (ul. Spławna), która dziś nosi nazwę właśnie Powstańców Wielkopolskich. Pewna ciekawostką jest, że budynek ten został wzniesiony przez magistrat miasta Bydgoszczy na zlecenie władz wojskowych w styczniu 1938r., zaś po wybudowaniu wprowadził się doń nie kto inny, jak główny i raczej zwycięski przeciwnik Gestapo i Abwehry w Gdańsku i Kwidzynie, oczywiście przed II wojną światową, mjr Jan Zychoń, szef ekspozytury nr 3 Oddziału II Sztabu Wojska Polskiego.
Budynek składał się z dwóch części: biurowej usytuowanej od strony dzisiejszej ul. Powstańców Wielkopolskich, posiadającej 4 kondygnacje, oraz mieszkalnej, o 3 kondygnacjach, przylegającej do dzisiejszej ul. Ogińskiego. Część biurowa obejmowała 39 pokoi, hall, szatnię i sanitariaty oraz dwie klatki schodowe, od strony ul. Powstańców Wielkopolskich oraz od strony dzisiejszej ul. Poniatowskiego. Stąd w relacjach mieszkańców Bydgoszczy budynek ten jest określany jako budynek przy ul. Poniatowskiego5, co jest niezgodne z rzeczywistością.



Cytat za książką Tadeusza Jaszowskiego Gestapo w walce z ruchem oporu nad Wisłą i Brdą.

Jeśli chodzi o temat wątku, to budynek raczej kształtu swastyki nie miał. Może Niemcy w czasie wyjny wykonali sobie jakieś plany rozbudowy o takim kształcie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 1 kwie 2009, 20:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
szczypawka pisze:
Robert Grochowski pisze:
Co do Gestapo, to nigdy nie miało ono swej siedziby szkole Albrechta Dürera. Smutni panowie w czarnych mundurkach urzędowali natomiast w pobliżu, w dawnym gmachu polskiej Ekspozytury Oddziału II (mjr Jan Żychoń), przy ul. Poniatowskiego 5 (róg z ul. Powstańców Wielkopolskich).


Z tego co ja czytałam to tam mieścił sie sierociniec


Sieroiniec to był chyba ten budynek przy Chodkiewicza

Obrazek

Czy dziś miesci sie tam jeszcze prewencja?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 cze 2009, 20:20 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
http://www.allegro.pl/item665947885_bro ... chule.html

Ostatnio znalezione na allegro.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 sie 2009, 18:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Szkoła Durera , nie była jedynym budynkiem którego plan miał być swastyką . Ta sama bajka dotyczyła , nieistniejących baraków koło " Mechanika" na rondzie Grunwaldzkim . W barakach tych przetrzymywano aresztowanych Polaków . Sam budynek szkoły był siedzibą " Schipo" . Baraki , podobnie jak Durer Schule , nie układały się w swastykę. Została bydgoska legenda .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 10 mar 2014, 22:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
seth pisze:
Szkoła Durera , nie była jedynym budynkiem którego plan miał być swastyką . Ta sama bajka dotyczyła , nieistniejących baraków koło " Mechanika" na rondzie Grunwaldzkim . W barakach tych przetrzymywano aresztowanych Polaków . Sam budynek szkoły był siedzibą " Schipo" . Baraki , podobnie jak Durer Schule , nie układały się w swastykę. Została bydgoska legenda .


Co niestety mnie dość boli od czasu gdy usłyszałem tę bzdurę z ust pracownika muzeum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 11 mar 2014, 19:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Karass pisze:

Co niestety mnie dość boli od czasu gdy usłyszałem tę bzdurę z ust pracownika muzeum.



To jeszcze nic :):) Na jednym z wykładów na UKW pan profesor ....... sprzedał podobną opowieść swoim studentom. Nie dosyć że budynek ma kształt swastyki to jeszcze są pod nim trzy piętra :):) :):) Świeża sprawa. Przyznam że zaniemówiłem.

P.S

Pewnie to ten sam profesor o którym mowa w pierwszym poście :usta


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 maja 2018, 12:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Temat ze swastyką(UKW) nadaje się do publikacji o sekretach naszego miasta :):) No ale zostawmy bajeczki i przenieśmy się za wielką wodę. U gumojadów w San Diego(stan Kalifornia) cuda się zdarzają :) Mieli ten budynek przebudować, ale nie wiem czy to zrobili.


Załączniki:
San Diego800.jpg
San Diego800.jpg [ 99.16 KiB | Przeglądany 6057 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group