Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 18 kwie 2024, 21:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 28 mar 2012, 08:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Kiecy byłem małym chłopcem, mama wysyłał mnie do sklepu po drobne zakupy. W najbliższej okolicy było ich kilka. Czasami kupowałem w jednym, czasami w drugim, lub następnym. Świat był dla mnie prosty. Ale gdyby się to działo ze sto lat temu, to kto wie, czy pewnie bym dodatkowo od mamy jeszcze usłyszał : -Ale nie kupuj w tamtym, bo tam sprzedaje Niemiec i w tym drugim też nie, bu tam sprzedaje Żyd... Oczywiście ten przykład i nacje, można w tym przypadku zestawiać w różne dowolne konfiguracje... Najczęściej pierwsze 'nauki' o dzieleniu społeczeństwa na 'nas' i innych, często gorszych, mamy w domowym otoczeniu. Z perspektywy czasu, potrafię zrozumieć wielki żal mojej matki do Niemców. Niemal na jej oczach rozstrzelany był jej ojciec... Wpajała mi nienawiść do tego narodu. I dla mnie to było normalne. Oni byli zawsze tymi 'złymi'. Zresztą filmy 'wojenne' mi to potwierdzały... Arabowie nienawidzą Żydów i odwrotnie. Ogólnie. Bo i u jednych (np. szyici, sunnici) jak i drugich (np chasydzi, ortodoksi), też są podziały na 'my' i 'oni'...
Ale są na szczęście państwa, w których ten problem udało się przez lata powojenne zminimalizować. Chodzi mi głównie o państwa skandynawskie. Ogólnie. W tego typu państwach, gdzie główne źródła dzielenia ludzi na 'lepszych nas' i pozostałych uciszono, następne pokolenia okazały się bardziej tolerancyjne na innych. Te 'źródła', to też i 'kościoły'...
Nie chcę, by ktoś tu czuł się urażony. Pomyślałem, że potrzebny jest tu (na HP) taki wątek, po przeczytaniu paru słów, w tym o pl.Teatralnym...

BYDZIAK 1958 pisze:
... Bo zdarzało mi się rozmawiać z ludźmi, którzy dzielą naszą historię na 'złą pruską' i 'naszą dobrą'. Tu na forum, nie spotkałem do tej pory takich ludzi i mnie to cieszy. Dla mnie Bydgoszcz jest jedna i szanuję jej wszystkich mieszkańców na przestrzeni dziejów, którzy tu żyli, dla niej pracowali i ją tworzyli. Obojętnie jakich byli narodowości. Ubolewam tylko nad niepotrzebnymi różnymi waśniami, które niestety bywały i kończyły się tragicznie...

seth pisze:
(...) Bywa że i tu znajdziesz takich którzy widzą historię w jednym kolorze. Co prawda panowanie pruskie nie budzi już aż takich emocji, jednak są wydarzenie w historii naszego miasta które dzielą userów tego forum. Oczywiście jestem za pokojowym rozwiązaniem każdej niejasności, ale czasami się nie da ;)


Markus pisze:
Kolega seth generalnie ma rację w swoich spostrzeżeniach, aczkolwiek wydaje się że różnice między userami dotyczą bardziej interpretacji pewnych wydarzeń, niż uprzedzeń do innych nacji.
Jeżeli ma się jakąś minimalną wiedzę, to trudno zaprzeczyć, że generalnie, panowanie pruskie przyczyniło się jednak do rozwoju miasta.


Hrab pisze:
Należy się jednak zastanowić, co byłoby bez panowania pruskiego, austriackiego, rosyjskiego, potopów szwedzkich i innych, wojen światowych, panowania komunizmu i wszystkiego innego, co pustoszyło tę ziemię do gołego piachu i popiołu. Panowanie pruskie było tylko formą eksploatacji. Zasiejesz, to zbierzesz. Mieli z czego zasiać. Nie dochodźmy do paranoi bo może się okazać, że mamy Niemcom zapłacić odszkodowania za zabory i wojny lub dobrodziejstwo zaboru niweluje straty wojen.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 mar 2012, 18:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Będzie dym :D Ja już ostrzeżenie za jednego nawiedzonego Ormowca dostałem tu na forum :D

Jak było w Bydgoszczy, przed wojną? Ano w Bydgoszczy mieście "EnDecji", było tak "Nie kupuj u żyda" a żyd, koniecznie z małej litery. Wystarczy zajrzeć do archiwalnych numerów "Dziennika bydgoskiego" wojna ekonomiczna napędzana przez lokalne media miała się dobrze. Oczywiście wpływ na to miał wszechobecny kryzys, jednak donoszenie na Żydów którzy handlują w niedzielę, było czymś oczywistym. Pilnowanie żydowskich i niemieckich sklepów, aby Polak nie dokonywał tam zakupów, też. To wszystko odbywało się za zgodą władz i kościoła katolickiego. Księża, którzy w okresie zaborów byli nośnikiem polskości, wcale nie zamierzali pełnić marginalnej roli w 20-leciu międzywojennym. Wszak wróg mieszkał w tuż za progiem. A wszystko co złe Polak zawdzięczał obcym, chociażby jego ziomkowie zamieszkiwali Bydgoszcz od momentu założenia miasta :D
I tak jest po dziś dzień. Diaspory żydowskiej nie ma, niemiecka też jest ledwo widoczna, ale jak coś nie idzie, to wystarczy zwalić na przysłowiowego "murzyna" . I na 100% jest to obcy element, który jest złem samym w sobie.
A naszego dyżurnego Ormowca, jeżeli zabierze głos w temacie, proszę o informację o rozruchach w Bydgoszczy w latach międzywojennych i koniecznie, KONIECZNIE, proszę o nieodnoszenie się do mojego tekstu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 mar 2012, 21:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Nie chodzi tu o jakiś dym czy dymek. Chodzi o pewne przemyślenia nad bezsensownością wszelkich podziałów na nacje lepsze i gorsze. Bo to one są iskrami rozpalającymi konflikty i potem przyczyną walk, często młodych ludzi. Nieświadomych tego, że mogą stracić nawet życie. Tylko dlatego, że ktoś wcześniej, opowiedział im, że są 'lepsi' od tych drugich. Przykładem w obecnych czasach są młodzi muzułmanie, wierzący że jeśli zginą w 'słusznej sprawie', będą żyć po śmierci po wieczność, w rajskich ogrodach u Allacha... Właściwie to jest przykład jaką szkodę niosą młodym 'religijne wierzenia'... Zapewne świat by wyglądał inaczej, gdyby dzieci uczono najpierw wątpić i kierować się rozsądkiem i etyką, dopiero potem wierzyć...
seth pisze:
Ja już ostrzeżenie za jednego nawiedzonego Ormowca dostałem tu na forum :D (...)


Nie jestem tu (na forum) zbyt długo i nie wiem o co chodziło z tym 'ormowcem'.

Z tym kojarzy mi się przebaczanie. Niedawny temat w mediach: Pamięć o żołnierzach wyklętych.
W czasach mojej młodości, ci dobrzy, to byli ci z AL. O AK uczyli wyrywkowo. A o czasach po wojennych, mieliśmy wiedzieć tylko to, że 'w lasach' były tylko bandy!...
To 'wielka trójka' w Jałcie i Poczdamie wymyślili nam i narzucili 'nowe państwo'. 'Żołnierze wyklęci', nawet nie wiedzieli, że niepotrzebnie wtedy ginęli... A i ich ofiary ginęły też niepotrzebnie... Obie strony sobie przebaczą, jeśli to zrozumieją...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 mar 2012, 18:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
. Obie strony sobie przebaczą, jeśli to zrozumieją...


To jest klucz do całej sprawy. Zrozumienie. Jednak aby zrozumieć trzeba się wgryźć w historię np. miasta, państwa czy jakieś religii. Kto ma na to czas i chęci? Niewielu. Lepiej jest operować skrótami myślowymi, skojarzeniami, półprawdami lub po tysiąckrotnie powtarzanym kłamstwem. I ten model wygrywa ze wszystkim.
Dlaczego Polska jest biedna i źle rządzona ? Wystarczy włączyć TVN i Trwam. Dlaczego jak już ci lepsi rządzą to nadal jest syf ? Bo ci co byli wcześniej wszystko zrujnowali. I tak dalej.
A za wszystkim stoją Żydzi, masoni, liberałowie, lub kościół, mohery i dalej w tym typie.
Najgorzej jak w ten cały kipisz wmiesza się religia, np. islam, judaizm czy chrześcijaństwo. Wówczas i tak zapętlony węzeł gordyjski staje się niemożliwy do przecięcia, nawet mega mieczem.

Wracając na nasze poletko zwane Bydgoszczą, nasz węzeł narodowościowy, sprzecznych interesów, skłóconych nacji, mordów, rabunku i dewastacji jest bardzo imponujący. I budzi kontrowersje po dziś dzień.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 kwie 2012, 19:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Bydziak, tym wątkiem włączyłeś mikrofalówkę do odgrzewania starych kotletów, żeby nie powiedzieć procedurę ekshumacyjną i zaleciało nieświeżym mięsem. Wszyscy wiedzą, że były różne waśnie i antagonizmy, ale już ich nie ma, przynajmniej nie nakręcają one rozsądnych i mądrych ludzi, a tacy pisują na tym forum.
W Bydgoszczy, jak w całej Polsce był antysemityzm, bojkoty żydowskiego biznesu ale nie było pogromów Żydów, były rozruchy antyniemieckie w czerwcu 1921 roku, w których były ofiary śmiertelnie gdy wojsko stłumiło je na zlecenie rządu, kiedy doszło to tzw. „tumultu bydgoskiego” 20 czerwca. No i była Krwawa Niedziela, kiedy w tyglu mocno się zagotowało.
Jakiekolwiek kontrowersje są dziś na tym tle wynikają tylko z interpretacji tego co było i w żaden sposób nie są dyskusją nad jakimiś dzisiejszymi podziałami, czy antagonizmami, co słusznie zauważył Markus:
Markus pisze:
Kolega seth generalnie ma rację w swoich spostrzeżeniach, aczkolwiek wydaje się że różnice między userami dotyczą bardziej interpretacji pewnych wydarzeń, niż uprzedzeń do innych nacji.
Jeżeli ma się jakąś minimalną wiedzę, to trudno zaprzeczyć, że generalnie, panowanie pruskie przyczyniło się jednak do rozwoju miasta.

Dzisiaj działamy dla szeroko rozumianego pojednania i dla współpracy i integracji.
Wszyscy sobie wszystko dawno wybaczyli.
Ponieważ zostałem przez Ciebie w tym wątku zacytowany, pragnę zwrócić uwagę, że jedynym celem mojej uwagi w wątku Placu Teatralnego było zasygnalizowanie, zgadzając się całkowicie z Markusem, konieczności odróżnienia faktu rozwoju miasta pod panowaniem pruskim od intencji działania Prusaków.
Kilka razy wspominałem, że na tle działania i porządku pruskiego, niektóre poczynania naszych włodarzy państwa, czy czasem i miasta wspomagają kreowanie pejoratywnego wizerunku "polnische wirtschaft".
Jednocześnie zauważam, że przebaczenie i sprawiedliwość to dwie różne rzeczy i na zimno, bez emocji, trzeba sobie to powiedzieć, nawet jeśli nic się z tym nie da zrobić, bo świat tak ktoś poukładał.
Dlatego napisałem historyjkę pokazującą jak wygląda ten, co myli te pojęcia – lokator z piwnicy.
Opowieść lokatora z piwnicy – przebaczenie i sprawiedliwość:
viewtopic.php?f=28&t=4155


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 kwie 2012, 19:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Hrab pisze:
Bydziak, tym wątkiem włączyłeś mikrofalówkę do odgrzewania starych kotletów, żeby nie powiedzieć procedurę ekshumacyjną i zaleciało nieświeżym mięsem.(...)

Na pewno masz sporo racji. Choć pisząc tu, wyżej, ani przez chwilę nie myślałem o ewentualnych skutkach negatywnych... Więc proponuję, by osoby władne (moderatorzy?) wykasowali ten mój nieszczęsny wątek, bo rzeczywiście może wzbudzać niewłaściwe emocje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 kwie 2012, 19:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Bez przesady. Już kiedyś na pewien czas zamknięto wątek Krwawej Niedzieli. Dyskusja i emocje są potrzebne, byle tylko do siebie nie strzelać ostrą amunicją. Bez dyskusji nie ma pomysłów, wniosków na przyszłość. Dyskusje sprzyjają twórczemu myśleniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 kwie 2012, 16:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Hrab pisze:
(...) ...wątek Krwawej Niedzieli.


A gdzie on jest? Chętnie poczytam zamieszczone tam, pewnie różne relacje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 kwie 2012, 17:23 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5908
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
BYDZIAK 1958 pisze:
A gdzie on jest? Chętnie poczytam zamieszczone tam, pewnie różne relacje...

viewtopic.php?f=39&t=714
Miłej lektury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 kwie 2012, 20:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Zajrzałem... Duuużo czytania :!: :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group