Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 04:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 11 lip 2021, 06:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Siódmego lipca, minęła rocznica 'wielkiego pożaru', o którym nie raz tu na forum pisaliśmy. 35 lat temu płonął wojskowy magazyn nad Brdą. Nie tak dawno przypomniałem jego wygląd i położenie, w zestawie na poprzedniej stronie. Dziś, nowym zestawie, jest widok spalonego budynku.


Załączniki:
spalony B.jpg
spalony B.jpg [ 162.74 KiB | Przeglądany 4107 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 lip 2021, 06:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W filmie Sąsiedzi, utrwalone zostały różne, nie istniejące już fragmenty miasta. Omawialiśmy już to tu na forum, wielokrotnie. W kilku ujęciach, jest tam rejon obecnego ronda Grunwaldzkiego. Nie widać dawnego mostu w całej okazałości, ale da się jako tako odtworzyć jego układ komunikacyjny po południowej stronie. Na dziś, przygotowałem widok z ulicy Wojewódzkiej. Dochodziła, 'pod górkę', do przyczółka most, krzyżując się z 'jego Grunwaldzką'. Dalej, już z górki, ( tam, gdzie widać żołnierzy), tuż przed Kruszwicką, zjazd z mostu łączył się z Nakielską. Główny zjazd z Grunwaldzkiej, (z mostu), skierowany był w stronę Kordeckiego. Tramwaje, na Nakielską, jeździły torowiskiem na poziomie tejże ulicy, za trochę widoczną barierką z lewej strony...


Załączniki:
RG wjazd na most B.jpg
RG wjazd na most B.jpg [ 169.12 KiB | Przeglądany 4082 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 lip 2021, 06:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
To zdjęcie zrobiłem w połowie lat 90-tych. Lewa strona ulicy, to dawne ogródki działkowe, należące do mieszkańców posesji Garbary 10. Tu, już zajęte przez różne 'podmioty gospodarcze'... To mój dawny fyrtel. Większość z Was wie, że sporo ciekawostek o tym miejscu napisałem w 'portrecie ulicy Naruszewicza'. Więc nie będę tego ponownie tu pisał... Dodam, że dom z prawej, (nr 5), jak widać 'przytył' w międzyczasie styropianem. :mrgreen:
A po dawnych ogrodach, mknął teraz tramwaje...


Załączniki:
Naruszewicza B.jpg
Naruszewicza B.jpg [ 188.72 KiB | Przeglądany 4029 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 sie 2021, 06:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Zawsze, spoglądając na to stare zdjęcie, mówiłem sobie, że nadaje się do zrobienia zestawu... I niemal zawsze, będąc na wyspie, zapominałem o tym. :oops: Może dlatego, że widok jest niemal wciąż taki sam? Że takie porównanie za dużo nie wniesie... No ale jest sporo szczegółów, które zmieniły to miejsce. Spichrze Królewskie, ustąpiły miejsce nie tylko gmachowi opery, ale przede wszystkim, zniknęła część nabrzeża na którym stały, na rzecz powiększenia, poszerzenia zakola rzeki. I te barki... Mimo że należą do 'powolnego transportu', były ważną częścią tegoż, wtedy równie opłacalną...


Załączniki:
Cecylia B.jpg
Cecylia B.jpg [ 176.93 KiB | Przeglądany 3996 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 sie 2021, 06:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Gdańska, tuż przed Artyleryjską. Motorniczy, Kazimierz Melin i konduktor, pozują przed wyruszeniem w trasę. Ostatnie lata okupacji, reflektor zaciemniony... Linia D kursowała z tego miejsca na Długą.


Załączniki:
Gdańska powrót B .jpg
Gdańska powrót B .jpg [ 175.02 KiB | Przeglądany 3966 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 sie 2021, 06:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Znamy sporo zdjęć ze spichrzami, wszystkimi pięcioma. Wiemy, że te dwa spalone, stały w nieco innej linii niż te, które wciąż tu stoją. To stare zdjęcie poniżej, (chyba najlepiej ze znanych mi fotografii), pokazuje tą różnicę, trochę innego ich położenia...


Załączniki:
spichrze 5B.jpg
spichrze 5B.jpg [ 195.35 KiB | Przeglądany 3918 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 sie 2021, 06:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Na dzisiaj miałem przygotowany inny zestaw, pewnie wstawię tu go za tydzień. 8-)

Jest taki jeden dawny widok ze Starym Kanałem, nazywany 'Pan karmiący łabędzie'. Trzy dni temu, został przypomniany na FB z opisem, że to było 'obok śluzy III". Dla pokolenia 60+, pamiętających kanał, mógł się wtedy włączyć alarm: 'To nie tam'. Mi się włączył. Napisałem że to nie tam, bo... Nie będę się już powtarzał. Zwyczajowo bywa tak, że przy tego typu widokach, w tym przypadku tą śluzę III, wypatrujemy na dalszym planie. Ewentualnie zakładamy, że coś ją tam przysłoniło. I dlatego to mi nie pasowało. Widok bardziej przypomina pobliże śluzy V. (Poszedłem, sprawdziłem, - a zdjęcie zaraz wstawię do tematu z kanałem) Spierając się tam, na FB z Tomaszem I. ten doprecyzował, że ta śluza III jest za plecami fotografa. Krótko mówiąc, nie było by mętlika w głowie i sporu, gdyby w tamtym opisie było zdanie w rodzaju 'widok w stronę śluzy IV', lub 'za śluza III w stronę zachodnią'. Pół roku temu, po wstawieniu zestawu 'z dawnym drzewem', kolega Maciej spytał tu, o punkty odniesienia itp. W tym przypadku, przejrzałem stare istotne plany i mapy 'tego' miejsca. Sporządziłem też do pomocy gifa, pokazującego szczególnie południową linię brzegową odcinka kanału miedzy śluzą III i IV. No i po tych analizach znalazłem miejsce, tylko jedno, które pasowało by założyć, że tam 'stary fotograf' mógł zrobić to zdjęcie. Dawna linia brzegowa kanału, wtedy przebiegała ukośnie, w stosunku do linii obecnej ulicy i dlatego spoglądając na ten zestaw, ma się pewien dyskomfort... Tak to wyszło.
Wygląd brzegów kanału, barierki, drzewa i inna roślinność, ponad wiek temu była inna niż obecnie. I dlatego nie mam 100% pewności, czy to było to miejsce, czy może tamto, przed śluzą V. (Zaraz wstawię wspomniane wcześniej zdjęcie 'tego widoku', do wątku z kanałem)


Załączniki:
w stronę zachodnią  BB.jpg
w stronę zachodnią BB.jpg [ 195.69 KiB | Przeglądany 3877 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 sie 2021, 06:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W lipcu, przypomniałem tu widok rejonu mostu Władysława IV. 'Starym zdjęciem', był kadr z filmu Sąsiedzi. Dzisiejszy, 'stary widok', to również kadr ze wspomnianego filmu. Pokazuje on jezdnię z torowiskiem, prowadzącym na Wilczak, dawną wąską Nakielską. Z prawej strony, w jej kierunku, widać zjazd z mostu. Bujne krzewy, zasłaniają linię brzegu kanału...


Załączniki:
RG tory B.jpg
RG tory B.jpg [ 189.3 KiB | Przeglądany 3841 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 wrz 2021, 06:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Widok z okna na parterze, rozebranej części 'Domu Kolejarza'. Z prawej, dalej, przylegająca do portierni ZNTK, 'Rybaczówka'. Wymienione obiekty, zostały rozebrane w czasie poszerzania ulicy Zygmunta Augusta. Na przedwojennym zdjęciu, pozuje kolejowa orkiestra, w niektórych latach międzywojnia, uznawana za najlepszą w mieście.


Załączniki:
Zygmunta Augusta orkiestra B.jpg
Zygmunta Augusta orkiestra B.jpg [ 185.25 KiB | Przeglądany 3808 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 wrz 2021, 06:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
I tak znów się zastanawiam, czy tu jeszcze ktoś ogląda te zestawy... Czy są one w stanie przywołać u kogoś jakieś wspomnienia czy emocje?
Wstawiam je również na fb i ssc. Tam, raz po raz, ktoś coś skomentuje i wtedy wiem, że jest jakaś mała grupa ludzi, ciesząca się tego typu fotkami...

A dziś, przypomnienie kawałka wąskiej, starej Kujawskiej. Za czasów chłopięcych, chodziłem z ojcem do jednego z tych domów, do jego kolegi. Pamiętam, że nie podobało mi się tam...


Załączniki:
Wąska Kujawska b.jpg
Wąska Kujawska b.jpg [ 199.4 KiB | Przeglądany 3765 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 wrz 2021, 08:54 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Ja Twoją pracę śledzę akurat na wszystkich wymienionych przez Ciebie platformach i bardzo cenię to co robisz. Porównania Twojego autorstwa pozwalają inaczej spojrzeć na dzisiejszą Bydgoszcz, szczególnie w ostatnim czasie zainteresowały mnie rejony obecnego Ronda Jagiellonów.

Na forum rzeczywiście ruch trochę zamarł, pytanie ile osób faktycznie tu się przewija


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 wrz 2021, 18:53 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
I ja zgłaszam swoją obecność. Tu i tam.

Ile osób czyta? Według licznika wyświetleń, Twój ostatni zestaw przeglądany był 18 razy (w tym 2-3 moje wejścia).

Podziwiam Twoje prace, Bydziaku. Dzięki nim na nowo poznaję niby znane mi miejsca. Jak pewnie wszyscy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 wrz 2021, 19:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dzięki Wam, za te parę słów.
Na licznik raczej nie zerkam, bo myślę, że może on pokazywać wejścia osób nie będących 'Bunkrowcami', może i przypadkowo tu trafiających. Natomiast te moje 'monologi' opisujące zdjęcia, często płytkie i skromne, czasami 'proszą się' o uzupełnienia, doprecyzowania, albo i zapytania...
I... cisza. A może dlatego, że 'milczenie jest złotem' ? 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 wrz 2021, 21:26 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Chromolić liczby. Róbmy swoje, czyli - Ty składaj kolejne zestawy, a my, jak w każdą niedzielę będziemy pomrukiwać „łał” pod nosem ;)
A tak na serio… Twoje zestawy są na tyle precyzyjne i przekonujące, że nie zostawiasz pola do wątpliwości i dyskusji. Pozostaje je podziwiać (i pomrukiwać „łał” pod nosem) :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 15 wrz 2021, 05:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
szesnasty pisze:
(...) składaj kolejne zestawy, a my, jak w każdą niedzielę będziemy pomrukiwać „łał” pod nosem ;)
(...) :)

Żeby nie było, że jestem łasy na takie różne 'łał'... Ale fakt, po takich słowach milej się człowiekowi robi. :oops: Dziś jest środa połowa tygodnia, czyli czas w którym ważą się 'decyzje', co przygotować i dać na niedzielę... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 wrz 2021, 06:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Na dzisiaj przygotowałem zestaw 'powodziowy'.
W pierwszej połowie XXw., zostały utrwalone na zdjęciach dwie większe powodzie, o których tu na forum pisaliśmy w różnych miejscach. Fotografie te, pokazują w różnych ujęciach, wysoki poziom rzeki, między Mostową, a Bernardyńską. Dzisiejszy zestaw, to już mój piąty z 'wielką wodą'.( Poprzednie cztery są na stronach 30, 31, 32) Widok utrwalony został z mostu. Miejsce było łatwe do odnalezienia, choć wiadomo, że stary most był nieco inaczej ustawiony. W tym przypadku, by wszystko się w miarę 'zgadzało', mogłem tylko przybliżyć wysokości... To nowe zdjęcie, zrobiłem 'nisko', prawie z poziomu chodnika... :oops:


Załączniki:
powódź 5 B.jpg
powódź 5 B.jpg [ 196.62 KiB | Przeglądany 3692 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 wrz 2021, 18:06 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:11
Posty: 68
Lokalizacja: Bydgoszcz
Już kiedyś napisałem że bardzo lubię oglądać Twoją pracę. Uświadamia mi to jak bardzo zmieniła się Bydgoszcz, okolica w której teraz mieszkam a zapamiętana z czasów dzieciństwa z nielicznych wycieczek z Fordonu. Życzę wytrwałości!

_________________
Pozdrawiam. Seba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 wrz 2021, 08:55 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
W 2010 też było ciekawie, ale nie aż tak jak na zdjęciu z porównania


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 wrz 2021, 18:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Ja już się gubię w latach... W 2010 była też 'prawie' taka wysoka woda?
Jak ten czas leci...

Pochwalę się, bo ciesze się, że udało mi się dotrzeć do pewnego okna, do tej pory 'niedostępnego'...
Zrobiłem 8 ujęć i jedno wybiorę do niedzielnego zestawu... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 wrz 2021, 07:14 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
W 2010 woda była na bulwarach w centrum, natomiast spichrze były obłożone workami z piaskiem na wszelki wypadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group