Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 07:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 1 maja 2023, 07:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jako że dziś jest świąteczny dzień, a w takie też wstawiam zestawy, w tym przypomnę most nad dawnym jazem w Smukale. (Najpierw na wyspę, a potem na drugi most, przypomniany w zestawie na poprzedniej stronie, dwa tygodnie temu). Wszyscy tu wiemy, że wiodła po nim trasa naszej kolei wąskotorowej, w stronę Maksymilianowa... Przyznam, że napisał bym więcej, ale temat jest nam tu znany... (Przy okazji wczorajszego wpisu zadałem pytanie. Brak odpowiedzi oznacza dla mnie, że nikt z czytających 'tam' jeszcze nie był)


Załączniki:
Smukała most  B.jpg
Smukała most B.jpg [ 182.39 KiB | Przeglądany 3383 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 3 maja 2023, 05:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dziś, 3-go maja, wkomponowany został w zestaw obrazek. Ten, który pokazałem 5 dni temu w dziale 'szlaku wodnego'...
Przypomnę, że jest to domniemany widok na most magazynowy, widziany od strony wyspy. (Więcej o obrazku napisałem w wyżej wymienionym miejscu). Przypomnę tylko, że był on ułożony lekko 'skośnie' w stosunku do osi białego spichlerza.


Załączniki:
MM II B.jpg
MM II B.jpg [ 192.79 KiB | Przeglądany 3359 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 maja 2023, 05:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Teraz pokażę zestaw, który wyszedł 'wąski i długi'. 8-)
To oczywiście okazała kamienica na Gdańskiej, w której przed wojną, bracia Butowscy, prowadzili salon samochodowy... Historia Wam znana, więc się nie będę rozpisywał. Dziś, stoi tylko 'połowa' tego budynku... Myślę, że wystąpi on tu jeszcze, za jakiś czas, w kolejnym zestawie. 8-)


Załączniki:
Gdańska 24 B.jpg
Gdańska 24 B.jpg [ 114.07 KiB | Przeglądany 3331 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 maja 2023, 05:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Nie przepadam za liczbą '13', mam na nią 'uczulenie'... :):)
Dziś, zdjęcie sprzed 13-stu lat, przypomni 'nie przebitą' jeszcze, ulicę Garbary. Był to czas, gdy zbliżał się moment wyburzania, widocznej na zdjęciu kamieniczki 'dziesiątki', (oraz innych obiektów tej posesji). Dla formalności tylko dodam, że to 'przebijanie' ulicy, było już drugie. (O pierwszym wspominałem na poprzedniej stronie). Nowa trasa tramwajowa 'odsłoniła' kamienicę '12' i dzięki temu została po raz pierwszy odnowiona...


Załączniki:
G 10 B.jpg
G 10 B.jpg [ 197.57 KiB | Przeglądany 3293 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 maja 2023, 05:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
'Smukalski widok' otworzył tą stronę, a mam jeszcze dwa 'tamtejsze' widoki. Dawna stacja z restauracją jest tu nam dobrze znana. 'Występowała' tu na forum w kilku tematach. Budynek, choć opuszczony, jeszcze stoi. Po śladzie torów kolejki, wiedzie teraz lokalna droga asfaltowa.


Załączniki:
Smukała stacja BKD B.jpg
Smukała stacja BKD B.jpg [ 196.24 KiB | Przeglądany 3252 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 maja 2023, 05:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Naruszewicza 6. My, dzieciarnia, lat 60-tych, mówiliśmy dom wilków, bo mieszkała tam rodzina W. 'Dziadek' był światowcem, czasami przystawał przy naszych grupkach, głównie starszych chłopaków i opowiadał o 'gorących' przygodach np w Rio de Janeiro, z czasów gdy pływał statkiem. Wnuczek Romek, był w moim wieku, a nie co starszy Sławek, wieczorami brał kluczyki od ich wołgi i jeździł po Naruszewicz pokazując nam 'że już umie jeździć'... Więcej ciekawostek jest w tu, jak wiecie, w temacie ulicy Naruszewicz.


Załączniki:
krajan  B.jpg
krajan B.jpg [ 195.15 KiB | Przeglądany 3201 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 cze 2023, 05:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ulica Bernardyńska. To widok z przedwojennego mostu, (w kierunku południowym), który jak wiadomo, stał po zachodniej stronie obecnego mostu. W tamtych czasach, chyba nikt nie pomyślał by o kasku, ale kapelusz... i owszem... 8-)


W świąteczny czwartek, nie wstawię zestawu kolejnego zestawu. Mam coś lepszego. Kończę montować krótki filmik z 1995, (VHS), pokazujący S.R. i Mostową... Link do niego wstawię w dziale "Filmów kręconych w Bydgoszczy"


Załączniki:
Bernardyńska jadą na most  B.jpg
Bernardyńska jadą na most B.jpg [ 175.42 KiB | Przeglądany 3172 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 cze 2023, 06:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wyspa Młyńska. Międzywodzie i 'stara chata' z XVII w. Po kilku przebudowach, szczególnie tej ostatniej, gdy zmieniał się wygląd całej wyspy, zmieniła się w wyjątkowe muzeum pieniądza... Ale to, wszyscy tu na forum dobrze wiedzą. 8-)


Załączniki:
WM M M B.jpg
WM M M B.jpg [ 196.61 KiB | Przeglądany 3144 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 cze 2023, 16:19 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Podpory już niepotrzebne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 cze 2023, 07:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jutrzenka na Garbarach. Starsze zdjęcie to czas, w którym jej koniec był już przesadzony...
W latach 70-tych, zaczęła tam pracować moja siostra. Najbardziej zazdrościłem jej tego, że ma tak blisko z domu do pracy, jakieś 50 metrów... 8-)
Teraz, w miejscu zakładu mieszkają ludzie. Pozostawiono tu, z tej strony, może na pamiątkę, budyneczek dawnej portierni.


Załączniki:
Jutrzenka portiernia B.jpg
Jutrzenka portiernia B.jpg [ 185.03 KiB | Przeglądany 3118 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 25 cze 2023, 05:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Nie dawno, jadąc przez Koronowo, znów zatrzymałem się przy dawnym dworcu wąskotorówki. Po wojnie, BKD pozyskała kila 'samochodów technicznych', w tym tego Bedforda, którym zapewne z dumą tu się pochwalono... 8-)


Załączniki:
KOR Bedford QL B .jpg
KOR Bedford QL B .jpg [ 194.74 KiB | Przeglądany 3083 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 lip 2023, 06:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Planowałem na dzisiaj inny zestaw. Ale miejsce, które chciałem pokazać, częściowo zasłaniają tuje i serii zdjęć które zrobiłem, jeszcze nie przejrzałem... :oops:

Ale mam przygotowany zestaw 'rezerwowy'. W roli głównej wystąpi zdjęcie krajana. (W tamtym czasie zrobiłem podobne i zapewne też je kiedyś, za jakiś czas pokażę...

To oczywiście ulica Naruszewicza, z zabudowaną jeszcze działką posesji 'Garbary 10'.


Załączniki:
N krajana 2 B.jpg
N krajana 2 B.jpg [ 197.8 KiB | Przeglądany 3037 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 lip 2023, 05:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dziś, cofniemy się w czasie o około 50 lat. Los tego odcinka starego kanału był już przesądzony. Rozpoczęty był proces jego likwidacji. Jednym z jej etapów, było układanie na jego dnie, w wytyczonych liniach, betonowych pierścieni, które utworzyły 'wielką rurę'. Teraz nią spływają do Brdy 'nadmiarowe wody', z pozostałych odcinków kanału...


Załączniki:
RG 21 B.jpg
RG 21 B.jpg [ 180.98 KiB | Przeglądany 2993 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 lip 2023, 06:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ten zestaw, to taki mały przykład na bezmyślne 'zazielenianie'. Dodam, że lubię drzewa, krzewy, trawy i inną zieleń i wiem, jaki wielki jest z niej pożytek. Ale z niesmakiem podchodzę do tego, w miejscach 'widokowych'. Znamy stare zdjęcia, np. ze Wzgórza Dąbrowskiego z pięknymi widokami na miasto. Po wojnie, 'za komuny', niemal na całej jego linii nasadzono sporo drzew i... już nie ma dawnych, szerokich widoków.
Poniżej jest przykład 'zepsucia' innego widoku. Tuje są ładne, ale czy musiano je posadzić akurat w tym miejscu?
W starym widoku utrwalony jest po przeciwnej stronie rzeki Gryf, jeden z wielu przedwojennych klubów wodniaków. Widać również teatr...


Załączniki:
Gryf i jaz B.jpg
Gryf i jaz B.jpg [ 196.18 KiB | Przeglądany 2951 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 lip 2023, 06:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W 1974-tym, nasz podwórkowy kolega, "Peja", znalazł się w szpitalu... Nie pamiętam co mu było. Z mojego fyrtla dojazd tam zapewniał tramwaj linii 4. Autobusów '67' jeszcze wtedy nie było. Później okazało się, że wtedy jechałem tam tramwajem po raz ostatni...
Poniżej, w zestawie, dawna końcówka linii '4' przy szpitalu Jurasza.


Załączniki:
4 T  B.jpg
4 T B.jpg [ 196.3 KiB | Przeglądany 2907 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 lip 2023, 10:13 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:11
Posty: 68
Lokalizacja: Bydgoszcz
i tam jeździł tramwaj? hmyyyy.....

_________________
Pozdrawiam. Seba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 lip 2023, 06:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
To chyba nie zauważyłeś, dwóch 'poprzednich' zestawów, 'starego typu'... Na stronie 27, (siódmy wpis), jest podobne ujęcie z tym fragmentem ulicy Jurasza. A na następnej, 28, w trzecim wpisie, jest przypomniany tramwaj, 'obok', na ul. Lelewela. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 lip 2023, 07:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W moich 'młodych czasach', gdy np w moim fyrtlu pytał ktoś o drogę, powiedzmy do dworca PKS, to kierowało się go 'przez młyny', albo że ma pójść najpierw 'na młyny', a potem, przez stary Rynek... Przez szarą i w pewnym sensie 'przemysłową' część miasta. Niemal 'zawsze' były tam kolejki traktorów i ciężarówek, z przyczepami, a wcześniej furmanek, oczekujących na rozładunek, lub załadunek ziarna, lub mąki, który odbywał się pod wiatami, których już tam nie ma. Miejsce, szczególnie wieczorami, uznawane za mało bezpieczne...
(Stary widok, to moja drobna 'przeróbka' zdjęcia J.Kijka)


Załączniki:
MR  JK fotomoto B.jpg
MR JK fotomoto B.jpg [ 198.83 KiB | Przeglądany 2849 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 sie 2023, 05:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Lubiłem obserwować pracę obu dźwigów, tego i mniej widocznego, po drugiej stronie rzeki. Na Starym porcie miałem ciotkę i gdy chodziliśmy do niej, ja jeszcze zostawałem 'na dworzu', by popatrzeć na, wtedy 'ogromne' dla mnie dźwigi...


Załączniki:
Dźwig w porcie 2B .jpg
Dźwig w porcie 2B .jpg [ 196.92 KiB | Przeglądany 2796 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 sie 2023, 06:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Kilka miesięcy temu, natrafiłem w necie na stronkę, w której był opis tego budynku i miejsca... W mieszkaniu z balkonem, mieszkał ponoć znany i lubiany w okolicy lekarz. Był też opis dzieci, które pozują do zdjęcia stojące na dawnym malutkim brzegu Młynówki... To wszystko gdzieś mi się w komputerze pogubiło :oops: Pozostało tylko to zdjęcie, z podpisem Monika Paukan Witkowska. Wspomniany szczątkowo opis, był wspomnieniami tej tej pani, która również była jedną z dziewczynek na tym zdjęciu. (Zdjęcie było zrobione tuż przed wojną))


Załączniki:
MPW wenecja B .jpg
MPW wenecja B .jpg [ 192.98 KiB | Przeglądany 2735 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group