Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 10:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 982 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 8 sty 2023, 05:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Ta stara pocztówka pokazuje ulicę Nowogrodzką. Jest nam tu dobrze znana z innego tematu. Tym razem stała się centralnym punktem nowego zestawu. W 1895 roku mieszkańcy Okola budują sobie mały kościół, widoczny na tej starej pocztówce. (Stał przy ulicy Kanałowej). Wkrótce, byli już na tyle zamożni, że niecałe 20 lat później, zbudowali większy kościół, tuż 'obok', przy ul Nowogrodzkiej. (Mało widoczny, za drzewami po prawej stronie). W tym czasie, oprócz niego, zbudowana została narożna kamienica (Nowogrodzka - Kanałowa), stojąca w głębi, po lewej stronie dzisiejszego zdjęcia. (Kościół przy Nowogrodzkiej, wcześniej ewangelicki, po wojnie, stał się parafią katolicką)


Załączniki:
NOW KE B.jpg
NOW KE B.jpg [ 187.26 KiB | Przeglądany 3315 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 sty 2023, 07:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Wyspa Młyńska. Na zaledwie kilku starych pocztówkach, można dostrzec na jej południowej części, między Młynówką a ul. Mennica, stare zabudowania. W tym przypadku, poniżej, w miejscu gdzie teraz jest plac zabaw, widzimy domy... Z pośród wielu znajdujących się tam dawnych chatek i domków, pozostał tylko ten, w którym mamy teraz muzeum Wyczółkowskiego...


Załączniki:
WM domy B.jpg
WM domy B.jpg [ 186.63 KiB | Przeglądany 3277 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 sty 2023, 08:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Ten zestaw, z mojego odczucia wyjątkowy, chciałem już zrobić w 2019, na setną rocznicę... Ale udało się dopiero teraz. Ta 'wyjątkowość', to zarówno utrwalone na starej fotografii 'przed stu laty', a konkretnie ósmego września 1919 roku wydarzenie, jak i dawna zabudowa, oraz miejsce, gdzie na swoim statywie umieścił swój spory aparat ówczesny fotograf. To znane nam zdjęcie utrwaliło uroczystość pokazowej, ostatniej odprawy warty III batalionu Gretzschutzu. Widoczny tu budynek odwachu, przed którym się to dzieje, ma jeszcze wejście od strony ulicy Focha. W 'moich czasach', był tam areszt garnizonowy. Warty pełnili tam żołnierze przywożeni z różnych jednostek. Będąc w wojsku, też kilka razy z moja kompanią pełniliśmy tam 'służbę wartowniczą'. Wydarzyła się tam wtedy pewna zabawna historia, którą kiedyś opisałem... Ten widok jest z balkonu domu przy ul Marszałka Focha 22. Mogłem na nim stanąć i jeszcze raz 'poczuć historię', dzięki uprzejmości miłych ludzi z OperaHostel, który obecnie znajduje się w tym budynku. Jeszcze raz dziękuję.


Załączniki:
1919  odprawa B.jpg
1919 odprawa B.jpg [ 168.21 KiB | Przeglądany 3230 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 sty 2023, 07:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Były już tu zestawy, które miały oddawać różnice wielkości dawnego i obecnego nabrzeża zakola przy operze. Ten kolejny zestaw, jest może i nie ciekawy. Ale dobrze na nim widać, jaki duży obszar zajmowały Spichrze Królewskie. Kanał zbożowy jest jeszcze oddzielony wąską groblą od rzeki. Było tam 'ciasno' dla żeglugi, szczególnie przy moście magazynowym. Najlepszymi liniami odniesienia dla tego miejsca, są widoki na Farę i kamienicę Hohenzollernów w oddali...
Zapewne nie jest to ostatni zestaw, pokazujący zmiany w tym miejscu. 8-)


Załączniki:
JAZ U B.jpg
JAZ U B.jpg [ 193.11 KiB | Przeglądany 3197 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lut 2023, 06:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Nie dawno natrafiłem na taki oto stary widok ulicy Grunwaldzkiej, z tramwajem. Albo go nie znałem, albo zapomniałem, że znałem... :oops:


Załączniki:
Grunwaldzka t z w B .jpg
Grunwaldzka t z w B .jpg [ 169.21 KiB | Przeglądany 3170 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 lut 2023, 07:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Chyba od trzech lat, czyli okrągłej rocznicy wielkiego pożaru spichrzy, przypominam tu, to smutne wydarzenie, w widokach zestawów.
Mamy luty, a więc dziś jest czas na kolejny zestaw ze zdjęciem, przypominającym o tamtym wydarzeniu.


Załączniki:
sp pozar 4 B.jpg
sp pozar 4 B.jpg [ 197.95 KiB | Przeglądany 3119 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2023, 06:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Tak trochę w nawiązaniu do rekonstrukcji widoku na 'zjazd z mostu magazynowego', ( który pokazałem tu we wtorek, w jego temacie ), w dzisiejszym zestawie mamy kolejny widok, który dobrze pokazuje różnice w północnej linii brzegu rejonu jej zakola przy obecnej operze.


Załączniki:
zakole 2 B.jpg
zakole 2 B.jpg [ 194.32 KiB | Przeglądany 3084 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 lut 2023, 07:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Jak wiecie, mam sentyment do ulicy Garbary. Mieszkałem tam, od swych urodzin, przez pierwsze 22 lata swego życia. Oczywiście, 'moja ulica', ma tu na Bunkrze, swój 'portret'. :D

Jej kształt wydawał mi się wtedy 'wieczny'. Ze swoistą goryczą obserwowałem w 1974tym wyburzanie budynków posesji 11 i leśniczówki. Mieszkało tam sporo kolegów i koleżanek. Parę przygód tam się wydarzyło...

Od paru lat, gdy bywałem tam w okolicy, korciło mnie by zrobić zestaw porównawczy. Właśnie taki, jak ten dzisiejszy. Ale spory ruch samochodowy, skutecznie mnie zniechęcał do wejścia na jezdnię...
W minioną niedzielę, byłem tam, w 'odpowiednim momencie', który pozwolił mi na zrobienie kilku ujęć, z których wybrałem te, składające się na ten zestaw.

Przypomnę tylko, że widzimy tu jeszcze 'całe Garbary'. Lewa część, to kamienica 11, a z jej prawej strony, stoi budynek 'leśniczówki', która była źródłem pozyskiwania drobnych pieniędzy, dla nas, okolicznych dzieciaków. Zbieraliśmy kasztany i żołędzie i zanosiliśmy tam, do skupu, by mieć 'kasę'...
Na parterze mojej kamienicy (12), mieszkał sąsiad, który miał WFM-kę, którą często jeździł... Wtedy, gdy kupiliśmy ten kalendarz i zobaczyliśmy to zdjęcie, to pokazaliśmy mu je. Mówił, że to on, ale że i tak nikt go nie rozpozna... Pewnie już on nie żyje...


Załączniki:
G  11 B.jpg
G 11 B.jpg [ 163.91 KiB | Przeglądany 3048 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 lut 2023, 11:26 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 kwie 2017, 20:42
Posty: 17
Do momentu zobaczenia tego zdjęcia nie wiedziałem że kiedys Garbary było zamkniętą ulicą :shock:. Na FB już zdążyłem przeczytać, że za tymi kamienicami były kiedyś ogrody, którymi właścicielami byli mieszkańcy tejże kamienicy, co uprzedziło pytanie które miałem tutaj właśnie zadać :D.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 28 lut 2023, 07:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^
Gdy wraz z kolegami byliśmy w wieku 'łobuzowania', czyli od około 11-stego roku życia, to te ogrody były celem naszych 'wypraw łowieckich'... :):) Chodziło się nad kanał, a potem przez wysoki płot, skakało się do ogródków, 'na pachtę'. Nie wynosiliśmy 'łupów', tylko spożywaliśmy na miejscu. Jabłka, gruszki... Najwięcej emocji dawała ucieczka przed np. 'dziadkiem', który gdzieś przyczajony, nagle wyskakiwał i chciał nas złapać... 1973-treci, był ostatnim rokiem, w którym ogrody, jako takie funkcjonowały po raz ostatni. Wraz z rozbiórką 'jedenastki', jej ogród jako pierwszy został zdewastowany przez uczestniczce w tym pojazdy. Ale ja, zdążyłem jeszcze spaść z orzecha i wybić sobie obojczyk... Choć to nie było zwykłe 'spadniecie', lecz zjazd ruchem wahadłowym, na przyczepionej wysoko 'linie'... W tamtym momencie, kolega Czesiu się do mnie przysiadł i w momencie,w którym działały największe siły przeciążenia, gdy z najwyższego miejsca odchylenia, miało nastąpić wahniecie w stronę powrotną, poczuliśmy tylko 'trach'... I jeszcze zdążyłem się zdziwić, dlaczego widzę niebo, zamiast spodziewanego widoku otoczenia... :):) Po chwili było mocne 'łup' o ziemię. Czechu, szybko się podniósł i poleciał do domu wołając, że złamał sobie rękę. To nie był jego 'pierwszy raz', tylko kolejne złamanie...
A tu przypomnę, jak wysoki płot od strony kanału, grodził ogrody kamienic strony nie parzystej ulicy Garbary.


Załączniki:
jutrzenka 1960.jpg
jutrzenka 1960.jpg [ 117.8 KiB | Przeglądany 3013 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 mar 2023, 06:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Właśnie sprawdziłem. Jest już tu, wstawiony pięć lat temu, zestaw 'zwykły', z prawie takim samym ujęciem. Dziś znów przypomnę widok, w którym przynajmniej dla mnie, najbardziej istotny, jest ujęty wygląd dawnego mostu nad 'międzywodziem'.


Załączniki:
most WM B.jpg
most WM B.jpg [ 188.45 KiB | Przeglądany 2978 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 mar 2023, 07:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Słabo pamiętam przebudowę i poszerzenie tego budynku, które miały miejsce bodaj w latach 60-tych. Coś się tam wtedy 'działo' i tyle... W tamtym czasie przestał byś starą willą', zamienioną później na liceum. Ja wciąż mam w pamięci wielkie litery 'ZETO', na budynku. Wtedy nie miałem świadomości, ze pracowały tam pierwsze komputery 'Odra' i pewnie inne też... Dziś, budynek w niczym nie przypomina swojego dawnego uroku.


Załączniki:
Komentarz: Stary widok, to fragment zdjęcia Stanisława Pac-Pomarnackiego.
zeto B .jpg
zeto B .jpg [ 183.96 KiB | Przeglądany 2936 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 mar 2023, 06:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Chciałem się upewnić czy zdjęcie, ('stare'), jest jego i zapytałem go o to, (naszego kolegę montera1951). Bo na dzisiaj zrobiłem zestaw pt. "Garbary 7"...
I znów okazało się, że mam, mam nadzieję że jeszcze małe, 'dziury w pamięci'. Otóż ten widok wystąpił tu już w zestawie 'zwykłym', w 2015 roku. :shock: (Kolego monter, jeszcze raz dzięki za przypomnienie)
Zerknąłem przed chwilą na tamten zestaw i zauważyłem, że kąty dachu kamienicy '9', (lewy górny róg zdjęć), się nieco różnią, czyli do zrobienia 'nowego ujęcia' powinienem był przesunąć się wtedy jeszcze bardziej w prawo... :oops:

Przypomnę tylko, że mamy tu poniżej, zachowany na zdjęciu motera1951, widok strony południowej, (od dawnego jej ogrodu), domku nr 7 na Garbarach. 3 tygodnie temu, przypomniałem widok ulicy Garbary, przed jej przebiciem... 'pierwszym'. Można powiedzieć, że w 2010 tym, Garbary przebito, po raz drugi i na pierwszy ogień poszedł ten domek. Wkrótce potem '10'. Przypomnę również, że to obszar mojego dzieciństwa, a obok z lewej strony była lokalna piekarnia i kuźnia, prawdziwa, gdzie zjeżdżały się furmanki i koniom przybijano podkowy, do pierwszych lat 70-tych...


Załączniki:
Garbary 7B.jpg
Garbary 7B.jpg [ 197.4 KiB | Przeglądany 2900 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 mar 2023, 06:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
W dziesięć lat po tym, jak do Bydgoszczy przyjechał pierwszy pociąg, uruchomiono szlak kolejowy do Torunia. Obecnie, na jego dawnym, miejskim odcinku od Gdańskiej do Bielaw nie ma po nim śladu... (Właściwie, to ślady tam są, które my dobrze znamy... 8-) )
Dawny przejazd kolejowy, przecinający ulice Gdańską.


Załączniki:
Gdańska przejazd  B.jpg
Gdańska przejazd B.jpg [ 180.62 KiB | Przeglądany 2829 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 kwie 2023, 05:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
I znów Garbary 8-)

Dwa wpisy wyżej, przypomniałem początek prac, przy 'drugim przebijaniu' tej ulicy. Poległa wtedy, prawie dwustuletnia chatka, nr 7. Oczywiście wymusiła to budowa nowej trasy tramwajowej.
Po niej, przyszła kolej na posesję 10, (na dzisiejszym zestawie), składającą się z kamienic, przy ulicy i w podwórku...
Ciąg dalszy nastąpi.


Załączniki:
Garbary 10a B .jpg
Garbary 10a B .jpg [ 191.31 KiB | Przeglądany 2735 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 kwie 2023, 06:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Dzisiaj jest niespodzianka. Zdjęcie w zestawie, jest mało znane, z 1908roku. Na szklanym negatywie, ale Brakuje połowy płytki. (To informacje z opisu). Nie jestem do końca zadowolony z miejsca "GSF", bo w tym przypadku, musiał bym stanąć na tej linii, jakieś może 30 metrów do przodu, czyli był bym w wodzie... :D A widok jest znany. W dali widać śluzę trapezową...


Załączniki:
śluza miejska T i nowa B.jpg
śluza miejska T i nowa B.jpg [ 181.9 KiB | Przeglądany 2699 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 10 kwie 2023, 06:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Dziś, w 'mokre święto', jest również mokry zestaw. 8-)
Wystąpi w nim 'obrazek', który powstał, nie tak dawno. Przypomnę, że to widok z 'mojej wyobraźni', z północnego dawnego brzegu rzeki,w kierunku mostu magazynowego. Przed nami jego 'skośny przyczółek', a za nami, nie widoczny domek, 'wartownię'... Miejsce to, dzisiaj zajmuje poszerzona Brda.

Drugi widok o którym pisałem w temacie tego mostu, czeka na drobne poprawki i około połowy kwietnia go już pokażę... (Planuję, by w czasie majówki, wystąpił również w zestawie).


Załączniki:
MM B.jpg
MM B.jpg [ 189.46 KiB | Przeglądany 2682 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 kwie 2023, 06:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Byłem w Smukale, porobiłem parę zdjęć. Z niektórych jestem niezadowolony i znów pojadę tam je 'poprawić'...
Poniższy widok, wystąpił tu już kiedyś w 'zwykłym zestawie'. W czasie, w którym wykonano 'stare zdjęcie', kolejka już po moście nie kursowała, na co wskazują zasypane naniesionym piaskiem tory. Są widoczne tylko na moście.
Przyznam, że nie wiem, dlaczego większa część zdjęć, po różnych obróbkach, przycinaniach i kompresowaniu, wciąż jest ciężka'. (Bo tu, musi 'ważyć' mniej niż 200KB). Może dlatego, że ich rozdzielczość jest o wiele większa niż kiedyś... Dzisiejszy zestaw, w porównaniu do oryginału, (1233X1695), musiałem sporo poprzycinać, choć inne, często udaje się doprowadzić do naszych forumowych, maksymalnych. :oops:


Załączniki:
Smukała most 1 B~1.jpg
Smukała most 1 B~1.jpg [ 191.95 KiB | Przeglądany 2638 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 kwie 2023, 05:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
'Zjeżdżając' na dół tej strony, minąłem po drodze 3 zestawy pt "Garbary". Dziś będzie czwarty zestaw, ze zdjęciem zrobionym przez Pawła. Na nim, dobrze mi znane podwórko posesji nr 10. Opisałem je w temacie ulicy Naruszewicza...
A więc ta 'strona 46', jest dla mnie szczególna, z tego właśnie powodu, ze mój dawny fyrtel, wystąpił tu aż cztery razy. 8-)


Załączniki:
Garbary 10  b  B .jpg
Garbary 10 b B .jpg [ 197.64 KiB | Przeglądany 2604 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 kwie 2023, 06:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Jak wiecie, śluza II jest niemal w całości... 'Spoczywa', zasypana, tuż przy przystanku tramwajowym 'Garbary'. Ze śluzą III był problem, bo sporo wystawała ponad poziom nowej przestrzeni. Młoty pneumatyczne, wtedy ręczne, nie dawały rady... Dlatego ostatecznie postanowiono do skruszenia jej murów, użyć materiały wybuchowe. Teren zabezpieczono głównie 'parawanem' ze 'słomianych klocków' i worków z piachem... Zburzone zostały jakieś 2 metry górnej części murów komory śluzy.
Stare zdjęcie pokazuje, jak przypuszczam, 'komisję', która debatuje, ile jeszcze tych murów 'rozwalić', a ile pozostawić i zsypać...

Zdjęcie to jest w MR, w części z wystawą 'Węzły...'
Bardzo jestem ciekawy, (z pewnego osobistego powodu), czy ktoś z Was tam był...

Przy okazji dodam tu jeszcze, że 'atrapa fotoplastikonu', miała pierwotnie pokazywać zdjęcia 3D, które obiecałem im dać. Ale po wyłonieniu w przetargu firmie, która zrobiła tą 'atrapę', chyba 'ktoś zapomniał' powiedzieć, że oferowałem bezinteresowną pomoc, by było tam można faktycznie oglądać zdjęcia stereoskopowe...


Załączniki:
śluza III B.jpg
śluza III B.jpg [ 196.15 KiB | Przeglądany 2541 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 982 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group